Şimdi Ara

Gece araç kullanma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
5 sn
41
Cevap
0
Favori
11.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gündüz gözüyle şehirler arası ve şehiriçi hiç bir sorun yaşamıyorum. Lakin gece araç kullanmakta baya zorlanıyorum. Merak ettiğim nokta; karanlık yerlerde gece ileriyi göremiyoruz, farların aydınlattığı nokta kadar görebiliyoruz. O halde gece karşıyı görmeden nasıl ilerleyebiliriz. Yol çizgilerini mi baz alıyoruz neyi baz alıyoruz. Biraz hızlanınca sanki bilinmez bir şeye doğru yol alıyor hissi veriyor.

Yarın aracın farlarını da değiştireceğim. Faydası olur mu bilmiyorum doğrusu.

• Bir de gece yolculuklarında tırlarla kamyonların gitmeleri efsanedir. Üstte bahsettiğim antalya dönüşü, saat gece üç buçuk. Sakarya istanbul otobanındayız manzara aynen şu:

Bir tır, sağ şeritte

Bunu sollayan bir kamyon, orta şeritte,

Bu ikisini sollayan bir kamyon daha, en sol şeritte.

Ben de arkalarından 150 ile gidiyordum ama bu üçlüye yetişemedim.
    Antalya'dan dönüyoruz ailecek. Yol kapkaranlık, kısaları yakmış ilerliyorum sol şeritten. Afyon yakınlarında bir yerlerdeydik sanırım. İçime mi doğdu ne, uzunları yakayım dedim. Taş çatlasın 50 metre ötede kavşak, ışıkları tamamen sönük bir şahin şeridin ortasına kadar çıkmış duruyor. Arabayı nasıl sağa kırdım bilmiyorum. Yanımda araç yoktu Allahtan!

Neden o aracın sahibi öyle bir şey yaptı 2 senedir arada düşünürüm bulamadım.

Bir de kendi adıma, yağmurlu havalarda gece yolculuklarından nefret ediyorum. 1 karış buz üzerinde kırklareli'den edirne'ye kadar geldim (şu an o yolu duble yapıyorlar, eski halini bilen bilir), tipide tekirdağa kadar araç kullandım, bir ara silecekler dahi donmuştu, sisten 3 metre öteyi göremediğim havalarda yola çıktım vs. Ama yağmurlu gece yolculuklarından hep korkmuşumdur, yol düzgün görünmez, cam buğu yapar, aceleci şoförlerimizin arkadan selektörleri bir yandan, bir de dağ tırmanışı yapıyorsanız sis de eklenir ki değmeyin keyfime(!)
  • En başta araç ve farları önemli, Bi Xenon ya da Led, kimsenin önem vermediği ama aslında çok da önemli olan ön cam kesinlikle orjinal olmalı. Çakma camlar ışığı dağıtıp gözü rahatsız ediyor. Araç eski, farlar sarı, mesafe kısa ise gece yolculuk zehir olur. Bunların bir kaçı bir arada olunca gerisi tecrübeye kalmış. Tecrübe en önemlisi.
  • Tecrübe arttıkça gece sürüşü kolaylaşır ve bana kalırsa bir o kadar güvenli hale geldiği kadar bir o kadar da fazla kendine güven ile riskler artar.

Gözlerinizde bir sorun olmadığını varsayıyorum. Aracın farlarını temiz tutun ve doğru ayarda olsunlar. Keza manuel yükseklik ayarı varsa da elle içerden ayarlayınız. Artık buraya kadar aracın aydınlatma başarısı söz konusu. Başarı iyi değilse malesef yapacak birşey yok.

Yol çizgileri, kaldırımlar, bütün herşey size yolun nerde olduğu konusunda fikir verir ve tecrübe ile doğru orantılı olarak beyin eksikleri tamamlar. Ama eğer beyin şaşırırsa halüsinasyon görmek mümkün. Defalarca yaşadım o yüzden karanlıkta acele etmeyin ve görüş alanınız dahilinde seyredin. Görüş alanı azaldığı anlarda ve bilmediğiniz yollarda hızınızı azaltın. Önde araç varsa iyi bir referans olacaktır. Görüşün azaldığı anlarda uzun fardan yardım alın ama sürekli açık bırakmayın.

Ayrıca ön camdaki her türlü filmi de sökün derim, görüşü kötü etkiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 17 Kasım 2018; 1:50:23 >

• Antalya'dan dönüyoruz ailecek. Yol kapkaranlık, kısaları yakmış ilerliyorum sol şeritten. Afyon yakınlarında bir yerlerdeydik sanırım. İçime mi doğdu ne, uzunları yakayım dedim. Taş çatlasın 50 metre ötede kavşak, ışıkları tamamen sönük bir şahin şeridin ortasına kadar çıkmış duruyor. Arabayı nasıl sağa kırdım bilmiyorum. Yanımda araç yoktu Allahtan!

Bir de kendi adıma, yağmurlu havalarda gece yolculuklarından nefret ediyorum. 1 karış buz üzerinde kırklareli'den edirne'ye kadar geldim (şu an o yolu duble yapıyorlar, eski halini bilen bilir), tipide tekirdağa kadar araç kullandım, bir ara silecekler dahi donmuştu, sisten 3 metre öteyi göremediğim havalarda yola çıktım vs. Ama yağmurlu gece yolculuklarından hep korkmuşumdur, yol düzgün görünmez, cam buğu yapar, aceleci şoförlerimizin arkadan selektörleri bir yandan, bir de dağ tırmanışı yapıyorsanız sis de eklenir ki değmeyin keyfime(!)

• Bir de gece yolculuklarında tırlarla kamyonların gitmeleri efsanedir. Üstte bahsettiğim antalya dönüşü, saat gece üç buçuk. Sakarya istanbul otobanındayız manzara aynen şu:

Bir tır, sağ şeritte

Bunu sollayan bir kamyon, orta şeritte,

Bu ikisini sollayan bir kamyon daha, en sol şeritte.

Ben de arkalarından 150 ile gidiyordum ama bu üçlüye yetişemedim.
  • Yağmurlu gece yolculuklarını saymazsak gece daha güvenli ve rahat yolculuk yapılıyor. Farlariniz iyi olmalı ve şeritleri takip edin önde araç varsa onu referans alın problem olmayacaktır.

Yağmurlu hava ne yaparsanız yapın ama hız asla yapmayın 90 km limitli yolda gerekirse 70-80 arası gidin.
  • Ben kedi köpek hayvan vs. aniden fırlamasından çekinirim nereden çıkacağı hiç belli olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

Ben kedi köpek hayvan vs. aniden fırlamasından çekinirim nereden çıkacağı hiç belli olmuyor.
    Gece sürüşünde benim de en çok korktuğum şey bu, şehirlerarası yolda birkaç kez kedi atladı önüme çok şükür iki tarafa da birşey olmadı ama ben daha çok köpek veya daha büyük hayvandan korkuyorum.
  • Aman diyeyim yol çizgilerini referans alma. O çizgiler yüzünden kendini takla atmış bulabilirsin.
    Gece normal şartlarda farların açık olmasa dahi önünü kısmi olsa bile görüyor olman gerek.
    Bence öncelikli olarak göz polikliniğini ziyaret edip durumu netleştirmen gerek.
  • ben, eğer mevcutsa, bana hızı yakın olan aracı rehber bellerim ve onu geçmem :)
  • Göz bozukluğu etkileri gece sürüş esnasinda daha çok artar, bu sorunun altinda bir göz bozukluğu problemi yatıyor olabilir mi ?

Genel bir terim olarak "Gördüğün kadar git" derler motorcular arasinda. Gece yol zemin problemleri, hayvan çıkması, iklim buzlanma vs problemler daha çok olduğu gibi yol çizgi ve tabelaların takibini daha sıkı yapip yolu daha iyi okunak gerekir.

Dogru kullanim Daha temkinli daha yavaş belki... Uyku, Korku ve görmüyorum faktörünü yedikten sonra, özellikle yazin güneş altinda kullanmaktansa gece yolculuğu yapmayi tercih eder hale geliyorsunuz. Gündüz tüm çaylaklar, aceleciler, uçan kaçanlar ve yayalar dışarıda, gece yolculuğu sakin sakin giderek yapilir.
  • Bixenon diyorum..
  • Arkadaşlarıma katılıyorum;
    1. Göz muayenesi
    2. Orijinal Xenon
  • hele bir de yağış varsa o bilinmezliğe yolculuk daha da heyecan verici
  • Cevaplar icin tesekkur ederim. Evet gozluk kullaniyorum. 1.5 ve 2 numara gozluk var. Fakat gece arac kullanirken yolun ilerisinin karanlik olmasi nedeniyle arac kullanirken neyin referans alindigini merak etmistim.

Arabanin farlarina orjinal xenon nasil takabilirim. Ger araca takilir mi.

Bir de karsidan gelen araclarin far ışıklarından nasil korunabilirim. Resmen önümü goremez oluyorum.

Arac fiat linea 2014 model.
  • aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Orijinal Halojen Fara Xenon takilmaz, (üst modelde varsa)Mümkünse far ve gerekli sistemi değişirsiniz.(yikama olmadan) bir yük sensörü bir de Orijinal xenon fari.

Takilamaz demiyorum, takilmaz. Sanayide takarsiniz ama etik bir davranış olmaz. Halojen ampulü olan farin optik tasarımı halojen ampulün ışıma noktasına göre yapilmistir. Xenon ampuller ise daha farkli bir noktada ışıma yaparlar. Bu hem istediğiniz gibi net gormenizi engeller hem de ışıma deseni düzgün olmayacağı icin mesafede azalma yapar hem de karşıdan gelen trafiğe parlama yapar.

Özellikle yağışlı ve sisli havalarda su molekülleri parlayarak önünüzde bir duvar etkisi yapar.

Bunun dışında trafikte yasaktir, cezasi vardir. Muayene'den geçemez.

Size en iyi önerim Osram Night Breaker Laser ya da PhilipsXtremeVision130 takmaniz olacaktir.

Hem uygun hem de fark edilir bir vizyona kavuşturur. Farlariniz eski ise far temizliği de etkili olacaktir.

Gece sürüş icin doktorunuzla görüşüp daha keskin bir gözlük talep edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 17 Kasım 2018; 10:38:25 >

• Şehir içi bile aydınlatmalar yetersiz, pat diye kasis çıkıyor önünüze ve insanımız farkındalık nedir bilmiyor. Kapkara giyiniyor bir de elinde siyah şemsiye.

Gece sürüşünü ben de sevmiyorum gözüm bozuk değil ama ileriyi göremediğin zaman istediğin kadar iyi ol altındaki F1 aracı değil ESP de olsa kötü şeyler olabilir. Kaçacak fırsatın olmuyor genelde.
  • Far ışıklarından korunmak için ışık filtreli cam gözlük kullanabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Antalya'dan dönüyoruz ailecek. Yol kapkaranlık, kısaları yakmış ilerliyorum sol şeritten. Afyon yakınlarında bir yerlerdeydik sanırım. İçime mi doğdu ne, uzunları yakayım dedim. Taş çatlasın 50 metre ötede kavşak, ışıkları tamamen sönük bir şahin şeridin ortasına kadar çıkmış duruyor. Arabayı nasıl sağa kırdım bilmiyorum. Yanımda araç yoktu Allahtan!

Nerden bakarsak bakalım elimizde kalıyor. O yolları hangi mal mühendis yaptı bilmiyorum. Tabi anadoluda ki cahil köy halkı da öyle yapmayı sever. Çok kez patlama tehlikesi atlatan şirket arabası gördüm

Yol 2 şerit ben sağdan 90 la gidiyorum, sol şeritte 30 la giden traktör var adam kavşaktan içeri dönecek, arkadan da şirket arabası geliyor. Ikisi de salak zaten şirket arabası baktıkça basıyor

Olayları iyi okuyamasam çok büyük kazalar olacak

Aslında böyle yerlere alt geçit falan yapılması lazım

Edit: Bu saydıklarım gündüzde çok oluyor. Hatta gündüz daha fazla oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHIHAD -- 17 Kasım 2018; 12:19:18 >

• Gece sürüşünde yağmur da yağıyorsa en usta şoför de olsan zorlanıyorsun bu bir gerçek. Ha birde gece sürerken kalbin hızlı carpiyorsa bilki birşeyler yanlış gidiyor ve usta şoför değilsindir :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.