Şimdi Ara

Termostat açık kalırsa ne olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2004 Opel Vectra C 1.6 benzinli aracım var. 12 senedir termostat değiştirmedik. Geçenlerde bozuldu ve açık kalıyor. Fakat hararet şehiriçi 90-92 civarı yani tam olması gerektiği yerdeyken sadece uzun yolda genelde yokuş aşağı veya gaz vermeden giderken hararet kısa sürede dibe doğru düşüyor. İlk marştan sonra ısınması da biraz gecikiyor gözlemledigim kadarıyla.
    Şehiriçi normal kalması ve sadece bahsettigim tarz durumlarda dibe düşmesi normal midir?
    Hemen değişmesi gerekir mi? Bir süre böyle kullanılırsa sorun yaşatır mı? Yakıt konusunda ne kadar bir artış yaşatır onu da merak ediyorum. Tecrübe eden arkadaşlar varsa yaklaşık yüzde kaç artış yaşatır yazabilirseniz sevinirim.

• Belirtiler normal. Motor soğuk olduğunda zengin çalışır, özellikle yüksek hızlarda zamanla siilndirlerde kurum biriktirir. Gecikmeden yapılsa iyi olur.

• Acil bisey değil ama yapılması gerek.

Pahalı bisey değildir. Zor biyerde değilse kendiniz bile değiştirirsiniz.
  • Hazirana girseydik aciliyeti olmayabilir derdim ama aralığa giriyoruz. Soğuk çalışma demek fazla aşınma demek, kaloriferin geç ısıtması demek, fazla yakıt demek. Değiştirin bence bir an önce.

• Hemen termostat değiş. Opel zaten hassas motor bir de soğuk kullanma
  • Kalorifer ısıtmaz donarsınız
  • 5 ay boyunca termostat arızalı bindim 1.3 mjet motora. Önceki sahibide sanırım bir süre binmiş. Ha yaptım ha yapıcam derken arabayı sattım. Alana da söyledim termostat arızalı diye, bi kaç masrafı dahil 500 lira düştüm fiyattan. Alanında hemen yaptırdığını sanmıyorum biner bi süre.
    Yalnız dikkat ettiğim nokta arabayı devamlı sıkıştırmadım. 3000 deviri geçmedim ve genelde sakin kullandım. Aslında değişmesinde bişey yok. Max 1 günümü alıcaktı 250 tl parça fiyatı 100 lirada antifriz değişimi ama üşengeçlik işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senged -- 24 Kasım 2021; 23:39:57 >
  • Acil değil ama yapılması lazım şöyle ki, ısınma hareketleri yapmadan koşarsanız ne olur? Ağrı duyarsınız belki de canınız yanar değil mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.