Şimdi Ara

Fiat Egea Sedan 1.6 Dizel Multijet Otomatik Aşırı Yakıt Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
242
Cevap
3
Favori
60.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçen ayın 9 unda sıfır olarak satın aldığım fiat egea sedan 1.6 dizel otomatik aracımın fabrika verilerinde 100km de 3 4 litre arası yakıt tükettiği yazıyordu, bayideki servis ve diğer çalışanlar ise ortalama 5 dediler trafikte, 1400km ye yakın yol yaptım ve 500 600tl den fazla dizel yakıt aldım maaşımın yarısını aylık bu aracın yakıtına verecem gibi duruyor ev ve iş yerim arası mesafe çok uzak günlük 90km yol yaptığım oluyor. Şuan 100km de ortalama 7.5 8 arası bazende 7 ye kadar düşürebiliyorum, eco modu devrede ve 80km yi geçmeden elde ettiğim veriler bu ki yaşadığım şehirde trafik sorunu sık görülen birşey değil genelde akıcı ve boş. 1 2 tane konu araştırdım aracın motorunun yeni olmasına bağladılar ve yavaş yavaş düzeleceğini belirttiler.

Ortalama hız: 33km
    100km de şuan 7lt göstermekte.

Dizel yakıtımı sürekli opet den alıyorum bayi ordan alırsan yakıt sistemi zararlarını biz karşılarız dedi, fakat aracın aşırı yaktığını düşünüyorum lütfen bana bir fikir verin sizce ne yapmalıyım.

Not; lütfen aracı ve firmayı kötüleme amaçlı yorumlar yapmayın sadece konu ile alakalı bilgili kişiler yorum yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcihan00 -- 8 Mart 2018; 9:29:44 >

• Ortalama hız önemli ama ben daha forumdaki arkadaşlar gibi 3 litre 4 litre yakan araba görmedim. En çok övülen 75hp clio bile 6 litrelerde geziyor.

Biraz daha ilerleyen zamanlarda düşüş olsa bile 7nin altını görmeyi beklemeyin.

Hesabıda düzgün yapmıyorsunuz 600 liralık yakıtla sizin hesaba göre 1600-1700 km yapması gerek.
  • Rodaj bitince 5 6lara düşer az yakan dedin mi hdi ya da dci bakacaksın multi az yakmaktan çok sağlam masrafsız olmasıyla bilinir şöyle 10 bini devir 5 .5.5 olur daha da düşmez takmayın şimdilik
  • Şu an dizel aracım yok, ancak birçok dizel araç kullandım. Belirttiğiniz değerler oldukça yüksek geldi. 0km araçta yakıtta düşüş kesinlikle olacaktır. Ama yine de 7-8litre yüksek. Ortalama hızınız nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: defiant82

Rodaj bitince 5 6lara düşer az yakan dedin mi hdi ya da dci bakacaksın multi az yakmaktan çok sağlam masrafsız olmasıyla bilinir şöyle 10 bini devir 5 .5.5 olur daha da düşmez takmayın şimdilik

Sağolun hocam vallahi korktum şahsen :) teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: integral77

Şu an dizel aracım yok, ancak birçok dizel araç kullandım. Belirttiğiniz değerler oldukça yüksek geldi. 0km araçta yakıtta düşüş kesinlikle olacaktır. Ama yine de 7-8litre yüksek. Ortalama hızınız nedir?

70-80 hocam bazen duruma göre sadece sollama yaptığımda 90 100 arası yapıo tekrar hemen düşüyorum hızı devir 1500 ve asla 2000 i geçmiyorum.
  • Ortalama hız önemli ama ben daha forumdaki arkadaşlar gibi 3 litre 4 litre yakan araba görmedim. En çok övülen 75hp clio bile 6 litrelerde geziyor.

Hesabıda düzgün yapmıyorsunuz 600 liralık yakıtla sizin hesaba göre 1600-1700 km yapması gerek.
  • Trafikte ortalama asla ama asla 5 lt yakmaz.Servis çalışanları sallamış.Uzun yolda 5 lt yakarsa öpüp başınıza koyun.İlk bakımdan sonra ve yaz aylarına girmek üzere olduğumuz için kısmen düşecektir.6,5 civarı yakar.
  • mcihan00 kullanıcısına yanıt
    Bir yanlışınız olmasın. Şehir dışı sayılır yolunuz. Böyle bir yolda benzinli araç bu kadar yakmaz.

Yol bilgisayarı verisi nedir?
  • Yakıt düşse düşse ne kadar düşecek? Ya sakin kullanmıyorsunuz (ki aksini yazmışsınız) veya dur-kalk trafiğe çok giriyorsunuz.

Ortalama hızınızı yazın öyle yorum yapılsın. Şayet günde 90 km civarı yol yapıyorsanız otoban sürüşü de olmalı. Taş çatlasın 6 litre yakmalı bu şartlarda. Ortalama hızınız 25-30 civarlarındaysa ve araç yeni olduğundan 7-8 litre belki makul karşılanabilir. (Bana göre yine fazla da neyse)

Hayırlı olsun aracınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: auto_motive

Yakıt düşse düşse ne kadar düşecek? Ya sakin kullanmıyorsunuz (ki aksini yazmışsınız) veya dur-kalk trafiğe çok giriyorsunuz.

Ortalama hızınızı yazın öyle yorum yapılsın. Şayet günde 90 km civarı yol yapıyorsanız otoban sürüşü de olmalı. Taş çatlasın 6 litre yakmalı bu şartlarda. Ortalama hızınız 25-30 civarlarındaysa ve araç yeni olduğundan 7-8 litre belki makul karşılanabilir. (Bana göre yine fazla da neyse)

Hayırlı olsun aracınız

Ortlama hız 33km yazıyor hocam şuan.
  • egea 1.6 lounge manuel kullanıcısıyım. istanbul şehir içinde ortalama 6.5 7 arası tüketim değeri mevcut. ortalama hızım 20 km civarında ise yakıt tüketimi 7 - 7.5 litre arasında yani dur kalk trafiğinde. ortalama hız 25 30 km civarında olunca yakıt tüketimi 6 litreye iniyor. 1.6 multijet için benim değerlerim normal sayılır. uzun yolda 5 - 5.5 arası tüketim mevcut.

bize ortalama hızınızı ve yol bilgisayarındaki değerleri söylemeniz gerekir ki daha net konuşabilelim.
  • mcihan00 kullanıcısına yanıt
    1000 km kullanın; depo ölçümü yapın. Sonra da düşmezse bir terslik var. 2 litre dizel aracımla o ortalama hızda 5.5-6 litre yakıyorum ne ala 😊
  • quote:

Orijinalden alıntı: duggac

egea 1.6 lounge manuel kullanıcısıyım. istanbul şehir içinde ortalama 6.5 7 arası tüketim değeri mevcut. ortalama hızım 20 km civarında ise yakıt tüketimi 7 - 7.5 litre arasında yani dur kalk trafiğinde. ortalama hız 25 30 km civarında olunca yakıt tüketimi 6 litreye iniyor. 1.6 multijet için benim değerlerim normal sayılır. uzun yolda 5 - 5.5 arası tüketim mevcut.

bize ortalama hızınızı ve yol bilgisayarındaki değerleri söylemeniz gerekir ki daha net konuşabilelim.

Hocam ortalama hızım 33km diyor 100km de şuan 7 litre gösteriyor.
  • auto_motive kullanıcısına yanıt
    Yakıtı nereden alıyorsunuz hocam opetten kaynaklanma ihtimali varmı?
  • Şehir dışı sayılabilecek bir yolda o kadar yakması pek normal değil. Focus'a 3.7 litre yaktırmış(Ankara - İzmir) Passat dizel düz vitese şehir içi(Ankara trafiği) 6.3 litre yaktırmış biri olarak diyorum. Ki Passat Egea'dan daha ağır. Arabada genelde de 1 yolcu olur. Sabah trafiğine girerim akşam trafiğine girerim. Ona rağmen 6.3 yakıyor.
  • Rodaj sonrası denilmiş ama artık rodaj diye bir şey kalmadı bilginiz olsun yani o düşüş olmayacak geçen bir profesör de bu konuda şikayetçiydi ve mahkemeye taşımaya kara vermişti bu firmanın verdiği yakıt verilerinin yanlış hatalı olduğunu
  • Bravo aracım vardı manuel şehir içi 7 şehir dışı 5,5-6 yakardı hiçte düşmedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ters Adam

Ortalama hız önemli ama ben daha forumdaki arkadaşlar gibi 3 litre 4 litre yakan araba görmedim. En çok övülen 75hp clio bile 6 litrelerde geziyor.

85 HP DCİ aracım var, şehir dışı yol bilgisayarı ölçümü 4.4, depo ölçümü 4.6 yakıyor. Güzergah İzmir Burdur. Otobanda 120 km, bölünmüş yollar da 110 km hızla gidiyorum, yani az yaksın diye kasmadan kullandığım halde.
  • medetres M kullanıcısına yanıt
    Düşüş yaşanmaz ise şahsen bende o yola giderim hocam çünkü fabrika verileri ile uzaktan yakından alakası yok, gerçi bu testler hangi şartlar altında kaç km hızda devirde yapılıyor bilgim yok. Ama 70 80km hızla 1500 devir bu şekil yakması beni rahatsız etti.
  • Otomatik olduğu için, bende de edc fluence vardı şimdi dizel manuel passat var, daha az yakıyor.

Manuel egea sahiplerine sor kaç yakıyorlar
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.