Şimdi Ara

EDC şanzuman nasıl?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
69
Cevap
1
Favori
72.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar şanzuman sağlamlık veya arıza durumu nasıl bu EDC'lerin.
    Artık manuelle uğraşmamak için!!!
    Bakımları veya dikkatli dikkatsiz kullanım tabiki ömrünü etkiler.
    Ancak genel hatlarıyla nasıldır?

• Hocam sıkıntı şu ki burda yorum yapanların büyük çoğunluğu edc şanzımanlı bir aracın direksiyonuna oturmamıştır bile.
    Ben edc kullanıyorum gayet memnunum en ufak bir sıkıntısına rast gelmedim 30 bin kmdir.
    aracım 105 binde şu anda.
    Baskı balata masrafı doğru ama baskı balata yiyen kaç tane araç var? Çok az çünkü kullanıma göre değişen bir olayı var.
    baskı balata pahalı olsa bile edc sistemin yakıta etkisi minimum olduğu için parasını ordan çıkarıyor.
    O aşırı övülen tam otomatik şanzımanların ortalama yakıt verilerine baktığında cebinden çıkan para totalde aynı
  • Genel hatlarıyla arızaya yatkındır, neticede çift kavrama. Bakı balata değişimi de pahalıydı diye hatırlıyorum, 7 bin liradan bahsediyordu forumdan bir arkadaşımız.

Kafa rahat olsun isteniyorsa tam otomatikten şaşmamak lazım kesinlikle.
  • Mesai arkadaşımın 2015 Clio aracı 1 haftadir serviste edc arızası nedeniyle. Bu demek değildir ki her edc sorunlu ama başımıza gelen olayı aktarayım karar sizin
  • Yakın bir dostumda megan edc vardı 2.el almıştı o zaman km 38 binde idi. 50 binlere geldiğinde, hata vermeye başladı. bir kezde kendini kitleyince bizimki korkup sattı. sattığı arkadaşta 2 ay sonra ilana koydu. tüm çift kavramalılardan uzak durulması gerekiyor.
  • Klasik çift kavrama baskı ücreti çok pahalı 5-7 bin arası
  • Mercedesin dahi 7g-DCTsi sorunlu.

Kimse kendini kandirmasin, şu marka cift kavrama sorunlu, şu marka soeunsuz diye.

Hepsi her an ariza cikarabilir ve hepsinin balata maliyeti yüksek.
  • macera aramaya gerek yok, tam otomatikten şaşma
  • şanzuman değil pansuman
  • Yahu bu yarı otomatikleri ilk kim bela etti bu insanların başına?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasisinet

Yahu bu yarı otomatikleri ilk kim bela etti bu insanların başına?

İlk tek kavramalı yarı otomatik şanzımanı bilmiyorum

İlk çift kavramalı yarı otomatik şanzıman: 2003 yılında 4. Nesil Golf R32 modeliyle karayollarına giriş yaptı. Yani ya VW çıkardı yada Porsche

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 18 Eylül 2017; 4:46:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WarSaw

şanzuman değil pansuman

• Hocam sıkıntı şu ki burda yorum yapanların büyük çoğunluğu edc şanzımanlı bir aracın direksiyonuna oturmamıştır bile.
    Ben edc kullanıyorum gayet memnunum en ufak bir sıkıntısına rast gelmedim 30 bin kmdir.
    Baskı balata masrafı doğru ama baskı balata yiyen kaç tane araç var? Çok az çünkü kullanıma göre değişen bir olayı var.
    baskı balata pahalı olsa bile edc sistemin yakıta etkisi minimum olduğu için parasını ordan çıkarıyor.
    O aşırı övülen tam otomatik şanzımanların ortalama yakıt verilerine baktığında cebinden çıkan para totalde aynı
  • Şirkette var 100 civarı clio edc, 2 senede bir kiralanıyor sıfır olarak.
    Tek tük vites problemi yaşayanlar oldu, şu anda 40-50 bin km civarında araçlar. Genelde sorun yok gibi.

Bende ciddi bir sorun yok ama 2-3 kez, üst vitese geçmeme durumu oldu, manuele alıp tekrar otomatiğe geçirince düzeldi.

Günlük kullanıma gelince, yokuşlarda doğru vitesi seçme problemi var, manuele alınca doğal olarak sorun yok ama otomatikte uygun vitesi seçemeyebiliyor. Kendi otomobilimde DSG var, bunun çalışması EDC'den çok çok daha iyi, yokuşlarda uygun vitese geçiyor, her zaman doğru vitesi buluyor, daha sarsıntısız vs. Tabi daha önce 8 yıl kullandığım CVT şanzıman en mükemmel konfora sahip olanıydı, vitesle ilgili hiç problem olmazdı, eğimdir, uygun vitestir, sarsıntıdır vs problem olmadı (malum CVT ler kademesiz geçişlidir).

Dikkatli kullanım gerektiriyor Edc ve diğer çift kavramalar. Yarım debriyaj olmaması için frene tam basıp durmak gerekli, yoksa kavrama çabuk biter. Aşırı dur kalk trafikte manuel viteste olmak iyidir. EDC clio'da yok ama kendi DSG li aracımda autohold fonksiyonu var. Frene tam basıp durunca ayağını frenden kaldırsan bile frene basmaya devam ediyor otomatik olarak. Yine kavramayı koruyan oldukça faydalı bir özellik.

Çift kavrama videolarını izlediğimde CVT ye göre daha kompleks bir yapısı var. Ama değişmesi gereken kavrama disklerinin 7000 tl edeceğini düşünmüyorum. Nasıl düz vites balatalarını özelde yaptırıyorsanız otomatiği de yaptırırsınız, tabi iyi bir yerde.

https://www.youtube.com/watch?v=_ueaANNBVAI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talbotlago -- 18 Eylül 2017; 19:50:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kergit

Hocam sıkıntı şu ki burda yorum yapanların büyük çoğunluğu edc şanzımanlı bir aracın direksiyonuna oturmamıştır bile.

Sizinki yaklaşmış mesala baskı balatayı değiştirince de bi açıklama yaparsınız artık faturanızı da ekleyerek malum 7 8 bin az değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: defiant82

quote:

Hocam sıkıntı şu ki burda yorum yapanların büyük çoğunluğu edc şanzımanlı bir aracın direksiyonuna oturmamıştır bile.

Sizinki yaklaşmış mesala baskı balatayı değiştirince de bi açıklama yaparsınız artık faturanızı da ekleyerek malum 7 8 bin az değil

İşte benimkinin geldiğini nerden biliyorsunuz mesela?
    Servise ölçtürdüm 10 üzerinden 9.3 dedi. Baskı balata sağlam dedi
    ortalama 200 bin km gidiyormuş normal kullanımda.
    Ha gitsede helali hoş olsun dediğim gibi zaten yakıtından çıkarıyor parayı

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: defiant82

quote:

İşte benimkinin geldiğini nerden biliyorsunuz mesela?
    Servise ölçtürdüm 10 üzerinden 9.3 dedi. Baskı balata sağlam dedi
    ortalama 200 bin km gidiyormuş normal kullanımda.
    Ha gitsede helali hoş olsun dediğim gibi zaten yakıtından çıkarıyor parayı

Tmm

• quote:

Orijinalden alıntı: WarSaw

şanzuman değil pansuman

Amaning
    ben de asuman diye biliyodum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 18 Eylül 2017; 14:16:34 >

• DSG gibi kronik sorunu yok.

Kaldı ki geçen gün mecburiyette, sürekli dip gaz, dur kalk, kalk dur vs... şeklinde 8 saat şehir içi Clio kullandım, araç bir kez olsun arıza vermedi. Aynısını DSG ile yapsam büyük ihtimalle ekranda kahve fincanı çıkar DSG ısındı durdur fln derdi.
  • DSG de elektronik beyinde arızalanınca baskı balata ile birlikte masraf 30 bin TL. yi buluyor.

EDC de baskı balata 5-7 bin TL arası. EDC daha sorunsuz.

Çift kavramalı vitesleri kullanmayı bilmek te önemli .
  • Ben de focus powershift kullandım 3 yıl 52 bin km, hiç sorun yaşamadım, ev aldğm için yakın zamanda sattım.

Özellikle Dsg arızaları beni de çift kavrama konusunda tedirgin ediyordu
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.