Şimdi Ara

DİKKAT! Yeni araba kokusu zehirliymiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabayı yeni almışsınız. Gıcır gıcır daha jelatinleri duruyor. Hani ilk girdiğinizde şöyle miss gibi yeni araba kokusunu ciğerlerinize çekersiniz ya. Sıkı durun : son yapılan bilimsel araştırmalar yeni araba kokusunun sağlığa zararlı sınırının 35 katı seviyede kimyasal organik uçucu maddeyi içerdiğini saptamış. Yani araba kokusunun verdiği zevkin bally çekmekten farkı yok :)

113 çeşit kimyasalın başta kanser birçok hastalığın hazırlayıcısı olmasından dolayı Japon araba imalatçıları şimdiden bunu azaltma önlemlerini almaya başlamış.

Zehirli kimyasal seviyesinin normal düzeye inmesi 4 ayı buluyomuş. 4 ay sonra kış aylarında tehlike kalmıyor ama yaz aylarında yeniden seviyeler artıyor ve 2 sene sonra bile sıcak yaz günlerinde zehirli seviyeye ulaşılıyormuş.

Haber müjdeli değil ama çocuğunuz vardır astımlı yakınınız vardır haberiniz olsun

http://www.treehugger.com/files/2005/09/beware_that_new.php

• sağol ya aklımıza bulunsun. bu riski ise klimayı ilk birkaç ay sürekli çalıştırmakla azaltabiliriz diye düşünüyorum
  • İyi fikir. Zaten şu sıralar tek önerdikleri özellikle ilk aylarda yeni araba kokusu gidene kadar mümkün olduğu kadar sık arabayı havalandırmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alpheios -- 4 Nisan 2006; 10:25:12 >
  • güzel kafa yapıyor yaa

Bir belgeselde izlemiştim volvo 'ydu galiba, aracı burunları çok hassas ekiple koklatarak rapor tututuruyor ve ona göre iç malzeme üretimi yapıyordu. Yani arabayı aldığınızda öyle kimyasal kokular olmuyormuş.
  • bir ara baya baya ucuza civic veriyorlardı hatırladınız mı. 2~ sene kadar önce burdaki banttamı artık hammadde mi sorun çıkmıştı ithal civic satıyorlardı. artık çin malımı capon mu bilmiyorum ama içi felaket pilastik kokuyordu hayattımda bir araçta duyacağım en yoğun buram buram petrol kokusuydu
  • teşekkürler kardeş.ben arabamı 2002 de aldım içinde hiç sigara içmedim ilk günkü gibi çok güzel kokuyor.bende bununla övünürdüm.
  • abi o güzelim kokuya değer beee
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alpheios

Arabayı yeni almışsınız. Gıcır gıcır daha jelatinleri duruyor. Hani ilk girdiğinizde şöyle miss gibi yeni araba kokusunu ciğerlerinize çekersiniz ya. Sıkı durun : son yapılan bilimsel araştırmalar yeni araba kokusunun sağlığa zararlı sınırının 35 katı seviyede kimyasal organik uçucu maddeyi içerdiğini saptamış. Yani araba kokusunun verdiği zevkin bally çekmekten farkı yok :)

113 çeşit kimyasalın başta kanser birçok hastalığın hazırlayıcısı olmasından dolayı Japon araba imalatçıları şimdiden bunu azaltma önlemlerini almaya başlamış.

Zehirli kimyasal seviyesinin normal düzeye inmesi 4 ayı buluyomuş. 4 ay sonra kış aylarında tehlike kalmıyor ama yaz aylarında yeniden seviyeler artıyor ve 2 sene sonra bile sıcak yaz günlerinde zehirli seviyeye ulaşılıyormuş.

Haber müjdeli değil ama çocuğunuz vardır astımlı yakınınız vardır haberiniz olsun

http://www.treehugger.com/files/2005/09/beware_that_new.php

bence trafikteki diğer arabaların eksoz gazının yanında o koku bir hiç

• valla yeni araba nasip olsunda kokusunun sağlığa olan zehrini bi şekilde hallederiz.... Yeterki yeni araba almak nasip olsun hepimize... Sizce?
  • Yahu her gün yeni bir haber çıkıyor. Birkaç ay önce de otomobil firmaları bu yeni araba kokusunu uzatmanın formüllerini arıyorlar diye bir haber çıkmıştı alıcıları etkilemek için ama ne yalan söyleyeyim yeni araba kokusu çok hoşuma gidiyor. Bu arada o güzel koksun diye arabalara taktığınız kokuların da çoğu zararlı.
  • Ne yalan söyleyeyim yeni araba kokusuna bayılırım ben de. Zaten ne kadar güzel şey varsa zararlı çıkıyor patates cipsi, kırmızı et, çikolata. Tabii ki egzoz gazının, hele de şöyle yanık yanık siyah dumanlarını üzerinize püskürten kamyonların minibüslerin yanında bir hiçtir yeni araba kokusu.
  • Geçen yıl Corolla HB aracımı satın almak için satış elemanı ile sohbet ettiğimizde (koku duyumun iyi olduğunu düşünürüm) otomobilin içinden diğer gezdiğim markalara göre daha az yeni otomobil kokusu geldiğini ve aracın galiride uzun süre bekleyip beklemediğini sorduğumda satış elemanı makyajlı Corollanın zaten piyasaya çıkalı bir kaç ay olduğunu bu durumun kullanılan plastiğin kalitesinden kaynaklandığını daha az uçucu zararlı kimyasal madde içerdiğini söylemişti o zaman biraz da üfürüyor diye düşünmüştüm lakin doğru imiş
  • valla ben yeni araba kokusunu birde benzin kokusunu en kral parfüme değişmem...
  • en sevdiim kokulardan biridir yapma be tuh:(saol bilgi için..
  • BEN BU KOKU İÇİN ARABAYI SIFIRLADIM BEA.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anchorman -- 5 Nisan 2006; 11:24:50 >
  • keşke parfüm olarak satılsa o kokuda her araba sıfır gibi koksa ( şaka maka iyi fikir ha parayı kırarız )

bende bu aralar yeni araba kokusunda gidenlerdenim ayıptır sölemesi
  • quote:

Orjinalden alıntı: electro_g

sağol ya aklımıza bulunsun. bu riski ise klimayı ilk birkaç ay sürekli çalıştırmakla azaltabiliriz diye düşünüyorum

arkadaş sen gitar felan çalıyor musun?????
  • boyle bir koku var!. Amerika'dayken gormustum. New Car Scent diye satiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gamba -- 5 Nisan 2006; 18:05:50 >

• Peki büyük firmalar bunla ilgili nasıl bir gelişme seyrediyorlar ?

Dava açan falan olmuş mu ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: gamba

boyle bir koku var!. Amerika'dayken gormustum. New Car Scent diye satiliyor.

hadi ya! bak benden önce amerikalılar düşünmüş

ithal edelim ordan satarıs
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.