DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Diğer elle de yazmayı öğrenmek mümkün mü? -Mümkün görünüyor-
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
88
Cevap
3
Favori
40.366
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> Diğer elle de yazmayı öğrenmek mümkün mü? -Mümkün görünüyor-
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      3326 Mesaj
      11 Mart 2009 14:39:29 Konu Sahibi
      Evet arkadaşlar, solak birisiyim, acaba sağ elim ile de yazı yazmayı öğrenmem mümkün mü? Bunun için yapılabilecek çalışmalar var mı?

İki eliyle de yazabilenler var mı forumda? Varsa nasıl başardıklarını da anlatırlarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Millennium -- 14 Mart 2009; 2:26:39 >

|
      |

• Yarbay
      2417 Mesaj
      11 Mart 2009 15:13:16
      quote:

Orjinalden alıntı: Millennium

Evet arkadaşlar, solak birisiyim, acaba sağ elim ile de yazı yazmayı öğrenmem mümkün mü? Bunun için yapılabilecek çalışmalar var mı?

İki eliyle de yazabilenler var mı forumda? Varsa nasıl başardıklarını da anlatırlarsa sevinirim.

Lisede bir arkadaş iki eliyle de yazabiliyordu. Solak olmasına rağmen çocukken sağ elini kullanmaya alıştırılmış. Her iki elini de iyi kullanabiliyordu.

Sonradan öğrenmek de mümkündür bence. Önce düz çizgiler çizmeye çalış, sonra yuvarlaklar...Yavaş yavaş harfleri yazabileceksin. Ama çok zaman harcamak gerekir. Dünyanın bir numaralı tenisçisi Rafael Nadal sağlak olmasında rağmen sol kolunu kullanmaya alıştırılmış ve şu anda tüm tenisçilerin sağ kolundan daha iyi. İsteyince neden olmasın ama harcadığın zamana değer mi acaba? Sağ elinde bir sakatlık olmadıkça bence hiçbir işine yaramayacak...
      |
      |

Smile... Tomorrow will be worse.
    • Yüzbaşı
      707 Mesaj
      11 Mart 2009 15:17:56
      ben solak değilim ancak çocuklukta resim yaparken oluşan bir alışkanlık olsa gerek yazmayı öğrenirken solu tercih etmişim. çatal tutma, topa vurma mause kullanma vs geri kalan herşeyde sağımı kullanırım. sol ile ayrıca cips kuruyemiş vs. yiyorum, sağı tercih etmem
      sağ ile yazma konusuna gelince yazmayı öğrenirken sağ ile de denemek zorunda kaldım. sağ ile düzgün yazarım ancak diğerine göre yavaş elbette. ilkokuldayken yine sol kolumun kırılması sağ elimi geliştirdi. sağak birinin sol ile yazmasından bir adım öndedir ancak mecbur kalmadıkça kullanmıyorum.
      yazarken iki elini de aynı derecede(hız ve kontrol açısından) kullanabilen birini görmedim. hatta benim durumumda olan birini bile görmedim. diğer el ile yazmayı öğrenmek ciddi zaman gerektirir. ayrıca beyin ile alakalı bişey tabi. mümkün değil diyemem ancak çok çalışma gerekir ve bence mecbur kalınmadıkça beyni bu şekilde zorlamak gereksiz. şu ana kadar bir dezavantajını görmedim. ben sağak olduğum halde 1 ay gibi bir sürede sağımı yeterince geliştiremediysem solak birinin bunu başarması için çok büyük bir azim ve sabır gerekir heralde
      |
      |
    • Yarbay
      2385 Mesaj
      11 Mart 2009 15:27:06
      Benim ilkokul öğretmenlerimden biri de iki eli ile de yazabiliyordu.
      |
      |

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
      ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
      بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى
    • 11 Mart 2009 15:33:47
      Benim Bileğimde Küçük bir kırık oluşmuştu ve dümdüz alçıya aldılar ve solumu kullanmak zorunda kaldım. ve Öss ye hazırlık başlangıcında idim. İlk zamanlar çok zordu sonra çok yoruluyordum, ama bir süre sonra çok kolaylaşmaya başladı. güzelleşmeye başlamışken sağ bileğim iyileşti ve sağla devam ettim. İstemek çok önemli anca zorunda kaldığımızdada baya gelişiyor. Ayrıca bir şey daha söyleyeyim. Amerikada bazı basketbolcuların solu iyi kullanmam için sağ bileklerini bağlayıp sola yüklendiklerini okumuştum. Zor birşey

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...
    • Yarbay
      3073 Mesaj
      12 Mart 2009 00:03:15
      quote:

Sonradan öğrenmek de mümkündür bence. Önce düz çizgiler çizmeye çalış, sonra yuvarlaklar...Yavaş yavaş harfleri yazabileceksin. Ama çok zaman harcamak gerekir. Dünyanın bir numaralı tenisçisi Rafael Nadal sağlak olmasında rağmen sol kolunu kullanmaya alıştırılmış ve şu anda tüm tenisçilerin sağ kolundan daha iyi. İsteyince neden olmasın ama harcadığın zamana değer mi acaba? Sağ elinde bir sakatlık olmadıkça bence hiçbir işine yaramayacak...

Evet size katılıyorum.Harcanan zamana değecek mi acaba ?? Fakat insanın isteyince yapamadığı bişey olmasa gerek.Tabi bu tür olaylardan bahsediyorum.(geleceği görme konusu ve buna benzer konular dışında :D )
      Şimdi ben sol elimle yumruk ve sol ayağımla tekme atmayı öğrenmek istiyorum,ha bide sol ayağımı futbolda etkili kullanmak istiyorum.Harcayacağım zamana değecek mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßy Spécops. -- 11 Mart 2009; 23:58:39 >
      |
      |

• Yarbay
      2915 Mesaj
      12 Mart 2009 14:59:34
      Ben bi ara sol ayağımla futbol oynamaya takmıştım.

Sonuç:beceremedim
      |
      |

Kadir Has Üniversitesi DH Topluluğu

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi -Yönetim Bilişim Sistemleri
    • Binbaşı
      1061 Mesaj
      12 Mart 2009 22:34:11
      Bence Doğuştan Gelir Zaten Beyinin Bir Kısmı ile İlgiliymiş Sonradan Öğrenilmez

Millete efendilik yoktur; hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur.
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      12 Mart 2009 22:39:06
      bi ara denemiştim baya düzeldi sonra bıraktım üstüne giresen olabilir
      |
      |

Kelime hatası yapabilirm harf harf boşuna uğraşmayın.
    • Teğmen
      168 Mesaj
      13 Mart 2009 18:02:16
      sağ elim 2 yerinden kırıktı,

o zamanlardan kalma;
      (bilgisayarı 10 parmak kullanıyorum etkisi varmıdır bilemem)

sağlak olmama rağmen

hesap makinesini sol elimle kullanırım,
      refleks olarak atılan şeyleri sol elimle tutarım,
      mecbur kalırsam fareyi sol elle kullabilirim, çok zor gelmez.
      sağlakların yaptığı bazı hareketler çok zor geliyor, yani bazı hareketlerde
      sol elimi daha rahat kullanıyorum, para sayarken, balık tutarken oltanın sarılması falan gibi.

küçük kas grubu dışı (kalem tutma gibi ) hareketler dışında sağ veya sol
      per fark etmiyor.
      |
      |

• Yarbay
      3326 Mesaj
      13 Mart 2009 20:15:49 Konu Sahibi
      Evet arkadaşlar, 3 gündür sağ elimle yazı çalışmalarıma devam etmekteyim. İlk günkü yazım kelimenin tam anlamıyla berbattı. Harfler çivi yazısı gibiydi, harfler orantısız, çoğu yerde yanlış başladığımdan elimi kaldırıp harfin başka yerlerinden devam etmem gerekiyordu. Yuvarlak şekiller çizemiyordum. Ama özellikle bugün harfler çok daha tanıdık hale gelmeye başladı. Hizalı ve yuvarlak şekiller ile yazabiliyorum. Tabi hız konusunda hala sol elime yetişecek durumda değilim ama en azından birkaç satırda yorulmuyorum artık.

3 günde gözle görülür bir şekilde ilerleme kaydettim, ve devam da ediyorum. Yazdığım şeyleri günlük gibi yazıyorum, her gün ne yaşadıysam veya o an ne düşünüyorsam onları yazıyorum.
      |
      |

• Yarbay
      2557 Mesaj
      14 Mart 2009 11:39:51
      Sol elimi kullanırken sağ elimi zorla kullanmaya (ç)alıştırılan kişilerden biride benim sanırım.
      Böyle olması sanki daha iyi gibi. Çünkü sol elinizle de fazladan bir şeyler yapabiliyorsunuz.
      |
      |

HK: Teyzeciğim durmak yok yola devam!
      Teyze: Dee get!

"Tanrıyı güldürmek istiyorsan, O�na planlarından bahset." :) Amores Perros filminden bir replik.
      "Life's too short for chess." :) Henry James Byron
      "I have a dream...
      " Martin Luther King, Jr. - Video

Radikal Gazetesi Orijinal Demokrasi Reklam Filmi
      (Sansürsüz)
      4 Not
      14 Mart 2009 13:22:35
      Sağ eli ile yazması o elini daha fonksiyonel kullanmasını sağlar ki bence ilerde işine daha çok yarayabilir
      |
      |

Biz cahil dediğimiz zaman,mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz.Kastettiğimiz ilim,hakikati bilmektir.Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi,hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

• Çavuş
      95 Mesaj
      15 Mart 2009 00:10:06
      Babam solak biriymiş ama sağ eliyle de yazmaya çalışmış ve bunu başarmış. Bende solağım ama hiç bir zaman sağ elle yazmayı düşünmedim. Sol veya sağ tarafı daha çok kullanmak beynin sağ lobu veya sol lobunun daha fonksiyonel olmasıyla değişiyor.Bir yerlerde okuduğuma göre sağlakken solu kullanmaya çalışmak veya solakken sağı kullanmaya çalışmak (hele ki yazı yazma gibi ince işlerde) felce neden olabiliyormuş. Uğraştığınıza ve de kendinizi tehlikeye attığınıza değecek bir şey olduğundan şüpheliyim doğrusu...
      |
      |

• Yüzbaşı
      272 Mesaj
      15 Mart 2009 00:36:52
      Felç olayı son derece saçma.Alakası bile yok.Beyni alışmadığı şeylere zorladıkça genişler.Beyindeki nöron sayısı artar.Doğru orantılı oalrak IQ.Son derece bilgili kişilerle konuştum.Hergün yapmadığınız şeyleri yapmak (alışkanlıkalrın dışına çıkmak) beyni büyütüyor.Şöyleki, bakkala giderken fakrlı yollar kullanmak, dişlerinizi güçsüz eliniz ile fırçalamak, mouse'u güçsüz eliniz ile kullanmak gibi.Örnekler uzar.

• Er
      2 Mesaj
      01 Mayıs 2010 19:12:13
      Demekki kafayı takan bir ben değilmişim bu işe. Benim hedefim defterin 2 sayfasına birden 2 kalem ve 2 elimle aynı anda farklı şeyleri yazmaya çalışmak. Denemelerini yaptım beynim sadece tek sayfaya odaklanıyor yada dönüşler yapıyor sağa sola.Yani 2 sayfaya farklı şeyleri aynı anda yazamıyorum. Ayrıca sol elimi iyice geliştirmedim.Galiba beynin sağ lobu ve sol lobu aynı anda çalışmıyor yada 2 sine birden odakalanamıyor. Yada benim beynim biraz geri olabilir. Yada şimdiye kadar genellikle tek tarafını kullandığım içinde diğer lob körelmiş olabilir. Belkide geri zekalıyımdır, bilemiyorum :D Ama bu alıştırmalara devam edeceğim. Her gün yarım saat sol elim üzerinde çalışacağım bakalım sonuç ne olcak bir ay sonra sonucu buraya yazacağım unutmassam ya da tembellik edip bırakmaz isem.
      Düşünsenize hocanın söylediklerini not aldığınızı. Bunu yaparken diğerlerine nazaran 2 kat daha çabuk yazacaksınız. lisede ebemi ağlatırdı bazı hocalar yazı yazdırırken. Keşke akıl edip o zmn uğraşsaymışım. Yada tahtaya çıkıyorsunuz hoca uzun bir metin verdi yazsınız diye. Aynı Wordde olduğu gibi ortada bir çizgi varmış gibi düşünüp 2. paragrafı sağ tarafa ( yada 2. sayfayı) diğerini sol tarafa aynı anda yazmak mümkün olsa fena olmazmıydı? Hem bununda ayrı bir karizması olmazmı sınıftaki hatunlara yada hatunsanız erkeklere?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohicunutmaz -- 1 Mayıs 2010; 19:16:12 >
      |
      |

• Yarbay
      4046 Mesaj
      01 Mayıs 2010 20:06:03
      Sağlak doğan biri olarak , şu an 2sinide çok iyi bir şekilde kullanabiliyorum
      Ama 2siyle aynı anda farklı şeyler yazmak ...
      |
      |

• Yarbay
      2924 Mesaj
      01 Mayıs 2010 20:18:06
      2 el ile aynı anda yazmak veya kullanmak imkansızdır örneğin sağ işaret parmağınızı dışa sol işaret parmağınızı kendinize doğru çevirin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      2 Not
      01 Mayıs 2010 20:20:16
      Bence gayet mümkün, fakat uzun zaman, azim, yani gerekçe isteyen bir durum. Zevk için uzun bir süre uğraş verilmez diye düşünüyorum. El ve ayakta ikisini de kullanmak sorun olmuyor lakin konu yazmak olunca işe parmaklar da dahil oluyor. Basket oynarken sol elimi kullanabilirim ama yazıma gelince bir harf bile yazamam. Belki "ı" yazabilirim. Gerçekten bunu amaçlıyorsan kolay gelsin.
      |
      |

• Yarbay
      4582 Mesaj
      01 Mayıs 2010 20:20:39
      Ben de ikisiyle aynı anda farklı şeyler yapabilmek isterdim. Senelerdir bağlama çalıyorum, bağlamada esas kısaca sol elinizle bastığınız notanın bulunduğu tel grubuna sağ elinizdeki mızrapla dokunmaktır. Ne zaman piyano çalmaya çalıştımsa beceremedim, iki elin farklı bir ezgiyi çalabilmesini anlayamıyorum senelerin getirdiği alışkanlıktan ötürü.
      |
      |

Reklamlar
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.