Şimdi Ara

Davulsuz ramazan sizce de daha güzel olmadı mı? [ANKET] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
291
Cevap
3
Favori
12.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
174 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki

Davulsuz ramazan sizce de daha güzel olmadı mı? [ANKET]

(En Son Oy Tarihi: 15.6.2020)
Giriş
  • Azınlık istiyor diye yapacak halimiz yok yazmışlar, e azınlık sizsiniz arkadaşlar. Çoğunluk davul istemiyor artık, çingene kılıklı herifler kapıma para diye dayanıyor versem bir türlü vermesem bir türlü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • izin cikmadiysa bizim evin onunden her gece gecen kim

• lan bu nasıl anket. davul olmazsa nefes alamıyorum öyle düzelt.
  • quote:

Orijinalden alıntı: strategen

Geleneklerin önem arz edip etmediğini genel geçer olarak beyan etmek yanlış olur.

Gelenek dediğin, zamanla, aracın amaca dönüşmesidir. Hatta bazen asıl amaç unutulur, ama yine de araç kullanılmaya devam eder.

Asıl amaç yerine getirebiliyorsa, aracı değiştirmede bir sakınca olmaz.

Alıntıları Göster
    Bu mantıkla hareket edilirse dinin içi boşaltılır ki zaten o hale gelmiş getirilmek isteniyor.

• birde kapı kapı dolaşıp para istemiyorlar mı? çıldırıyorsun. sanki ben dedim gece çık davul çal diye! toptan yasaklanmalı. herkesin saati var. alarmını kurar çaldırırsın.
  • Davulun yanına klarnet kanun ve darbuka olursa ben kabulüm gelsin her gün çalsınlar

• Ben zaten kalkıyorum sahura. Hadi kalkamıyorsun, çalar saat kur, zarrrrr diye çalınca tavana yapıştırsın seni. Telefon denen teknolojik bir alet var. Davul fuzuli masraf bence. Davulcularda ne söz var ne de mani. Eskidenmiş o. Bunlar bildiğin yamyam.
  • Peygamber efendimizin zamanında da davul çalınıyor muydu? Ben istemiyorum arkadaş; keşke davulun zurnanın, asker uğurlamanın getirdiği her kornayı gürültüyü bu isteyenlere verebilsek. Bir gün, iki gün sizler de illallah edersiniz.

Ya sizlerin çoluk çocuğu, hastası yaşlısı davul zurna ve yüksek sesten dolayı çalan oto alarmı yüzünden uykularında zıplayıp korksun ister miyim? Ben istemem hele de ufacık çocuklara travma bile olabilir birden gelen yüksek ses. Aman neyse, buradakilerin birçoğunun bu kadar hassas düşüneceğini sanmıyorum.
    edit: Linç edecekler o kadar seviyorlarsa kendileri, eşleri ve kız-erkek çocuklarıyla davul-zurna alsınlar her sene bu sözde geleneği yaşatsınlar. 1 aylık geçim kaynaklarını bahşiş toplayarak sağlasınlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sreylare -- 19 Mayıs 2020; 15:33:31 >
  • Ölmesi gereken bir gelenek artık . Tamam geçmişte lazım olabilirdi ama günümüzde telefonunda alarm olmayan ev yok !!! Varsa bile bir çalar saat vs hiç mi kullanamaz insanlar . Kimse yok yaşlılar için vs falan demesin . Her gece o davulcunun estergon kalesi feth eder gibi bam bam bam çalarak sokağa girmesini dinlemek zorunda değilim . O davulcu yüzünden çalan araba alarmları hele tam bir işkence .
  • 122 oy ramazan davulcuları.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Davulcu gece davul çalmadığı halde geldi mahallede gündüz kapı kapı dolaşıyor sen neden bahsediyorsun :D
  • Gelenekler yaşatılmalı ama tarihe de ayak uydurmalı. Zamanında alarm diye bir şey yokmuş, biri diğerlerini uyandırmak zorunda olduğu için yüksek sesli bir şeye gereksinim duymuşlar o da davul olmuş. Günümüzde buna ihtiyaç yok alarm kur yat. Her sabah iş için erken kalkabiliyorsan sahur için de kalkarsın zaten.
  • Burada gece 12 oldu mu davulcu başlıyor. Bahşişini de haftalık topluyor
  • 2-3 dk içinde çalıp gidiyor adamın kimseye bir zararı yok. Para toplama sırasında da gezdiği sokağın en az yarısı hiçbir şey vermiyor zaten.

Tek kötü tarafı davula vurduğunda titreşimden dolayı yakındaki bazı arabaların da alarmı ötebiliyor gecenin körü. Bu yüzden gürültü çoğalıyor.
  • Anket çok objektif olmuş ucunu az düzeltelim, lütfen aşağıdaki şekilde yeniden düzenleyin.

-Ramazan Davulu her daim yasaklanmalı.

-Ramazandan nefret ediyorum.

-Oruçtan nefret ediyorum.

-Oruç tutandan nefret ediyorum.

-Benim gibi düşünmeyen ve yaşamayan herkesten nefret ediyorum.
  • her gelenek illa yaşatılmalı mı yani? davulsuz ramazan mükemmelmiş. ne öyle geliyorlar anca kafa şişiriyorlar, hele çoğu mani falan da söylemiyor artık.

• Haksız kazanç bence. Yaptıkları işle kaldırdıkları paranın hiç alakası yok. Millet bunlara para vereceğine aç doyursun daha çok sevaba girer.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nerede davul yok yav? Bizim burda var her gece 2 de sanki evin içinde çalıyormuş gibi kafa ütülüyor.

• O değil de izmir bucada oturuyorum. Sokağa çıkma yasağı olan günler harici sürekli davulcu geçti, yasakmıymış
  • İnançsızım ama davulcu beni rahatsız etmiyor, geldiğinde bahşiş de veriyorum. Eskiden kalma bir kültür gibi geliyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.