Şimdi Ara

Boşanmada dava saçmalığına ne zaman son gelir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İki tarafta anlaşarak boşanıyorsa ve arada davalık bir durum yoksa malesef Türkiye'de yine de dava açmak gerekiyor. Bir yandan millet boşuboşuna avukata para vermek zorunda kalırken devletin dava işleri boşuboşuna kabarıp ağırlaşıyor. Avrupa Birliği ve çoğu ülkelerde davalık bir durum yoksa noterde boşanılıyor.

Hiç bir anlamı olmayan ve herkese hem millete hem devlete zararı olan bu saçma sapan uygulama neden hala kalkmıyor? Sizce kalkar mı kalkarsa ne zaman ve nasıl kalkar?

• Düzeltiyorum "avukatlardan başka kimseye faydası olmayan"...
    Hiç yok yere ama gerçekten tamamen yok yere 2000-3000-5000 tl avukatlar para alıyor bu işten. Hani davalık bir durum olur avukat onu savunur tamam ama davalık bir durum yoksa belgeleri getirip boşanmak istiyor demek için bukadar para verilmesi gerçekten akıllara zarar mantıkla akılla açıklanamayan bir durum.
  • Yoksulluk ve iştirak nafakalarına da noter hükmeder artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Yoksulluk ve iştirak nafakalarına da noter hükmeder artık.

Anlaşmalı boşanmalarda nafaka taraflar tarafından kararlaştırılabilir. Müşterek çocuğun velayeti üzerinde de anlaşılırsa notere düşen sadece buna resmiyet kazandırmak olur. Bu yüzden Ledie nin söylemiş olduğu husus bence mantıklı
  • anlaşmalı boşanmak için avukat tutmanıza gerek yok. gidersiniz adliyeye beraber başvurursunuz. kalemle konuşursunuz. gün alırsınız , günü gelince mahkemeye gider boşanırsınız. bu işlemleri bazı ceza davaları için her hukuki süreç için yapabilirsiniz. avukat tutmak zorunlu bir işlem değil. aynısı birçok sektör için geçerli ne bileyim muhasebe biliyorsanız kendiniz tutarsınız , başınız ağrıyorsa ağrı kesici alırsınız. lakin muhasebenizi yanlış tutarsanız veya baş ağrınız başka bir hastalıktan kaynaklamıyorsa ceremesini siz çekersiniz. ayrıca yurtdışında noterlerde insanların anlaşmalarını bedava onaylamıyordur eminim.
  • selvetarm S kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla konuyu başlatan arkadaşın değinmek istediği avukat tutmanın zorunluluğundan ziyade bu işlemin daha pratik bir şekilde yapılabilmesi. İşlemin mahkemeye tecelli etmesi hem yargılamanın uzamasına sebep olacak hemde bir avukattan tavsiye alınmaması durumunda kesin çözüm olmayabilecektir ( ayrı yaşama kararı verilmesi vs). Ayrıca yurtdışında noterlere verilen ücretin ,ülkemizde bu davayı açmak ve yürütmek için yapacağın masrafların yanında önemsiz bir meblağ olacağını düşünüyorum
  • Anlaşmalı boşanma zaten maliyeti az ve kısa sürede sonuçlanan bir yol. Karşı tarafla her konuda anlaştım diyorsan git anlaşmalı boşanma için başvur. 10 güne boşanırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: selvetarm

anlaşmalı boşanmak için avukat tutmanıza gerek yok. gidersiniz adliyeye beraber başvurursunuz. kalemle konuşursunuz. gün alırsınız , günü gelince mahkemeye gider boşanırsınız. bu işlemleri bazı ceza davaları için her hukuki süreç için yapabilirsiniz. avukat tutmak zorunlu bir işlem değil. aynısı birçok sektör için geçerli ne bileyim muhasebe biliyorsanız kendiniz tutarsınız , başınız ağrıyorsa ağrı kesici alırsınız. lakin muhasebenizi yanlış tutarsanız veya baş ağrınız başka bir hastalıktan kaynaklamıyorsa ceremesini siz çekersiniz. ayrıca yurtdışında noterlerde insanların anlaşmalarını bedava onaylamıyordur eminim.

@selvetarm Umarım dediğiniz gibidir teşekkürler. Benim eşim yabancı, dış ülkede boşandıktan sonra burada tanıtmamız gerekiyor bunun içinde direk adliyeye başvuru yeterli mi avukata gerek yok değil mi?

@Düşünen Biri Anlaşmalı demiştim, davalık bir durum yoksa demiştim. Nafaka yoksa çocuk yoksa kısaca davalık bir durum yoksa dava açıp avukatlara gereksiz para verip dava dosyalarına gereksiz yük bindirmeye gerek yok bunda sanırım herkes hemfikirdir bundan dolayı avrupa ülkelerinde noterde boşanılıyor ama biri bir şey isterse dava açar ayrıca tabiki. Bu kısmını bilmem ama ayrıca nafaka gibi basitçe anlaşılabilen işlerde arkadaşların dediği gibi belki noterde halledilebilir ama bunlarda yoksa davalık hiç bir durum yoksa bunun ne millete ne devlete hiç bir faydası hayrı kesinlikle tartışmasız bir biçimde yok. Bundan dolayı bu şekilde noterde boşanılabilmeli. Bütün avrupa ülkelerinde de böyle zaten yürümeyen bir iş olsa niye öyle olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erik Kompostosu

Anladığım kadarıyla konuyu başlatan arkadaşın değinmek istediği avukat tutmanın zorunluluğundan ziyade bu işlemin daha pratik bir şekilde yapılabilmesi. İşlemin mahkemeye tecelli etmesi hem yargılamanın uzamasına sebep olacak hemde bir avukattan tavsiye alınmaması durumunda kesin çözüm olmayabilecektir ( ayrı yaşama kararı verilmesi vs). Ayrıca yurtdışında noterlere verilen ücretin ,ülkemizde bu davayı açmak ve yürütmek için yapacağın masrafların yanında önemsiz bir meblağ olacağını düşünüyorum

Tabiki noterde çok daha hızlı ve ucuz oluyor. Notere başvuruluyor ve 1 ay sonra tekrar notere gidilip boşanılıyor başka bir şey yok. Zaten akıl var nizam var dava olması için birinin bir şey talep etmesi yani bir anlaşmazlıkn davalık filan olması lazım. İki insan boşanmak istiyorsa aralarında davalık hiç bir konu da yoksa dava açılmasının hatta avukatlara para verilmesinin bir anlamı yok hem zaman kaybı hem maddi kayıp hem adliyeye dava yükü.
    Bunun için bir plan filan var mı bilmiyorum ama bu durumun düzelmesi lazım neden niye böyle devam ediyor onu da bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ledie

quote:

Tabiki noterde çok daha hızlı ve ucuz oluyor. Notere başvuruluyor ve 1 ay sonra tekrar notere gidilip boşanılıyor başka bir şey yok. Zaten akıl var nizam var dava olması için birinin bir şey talep etmesi yani bir anlaşmazlıkn davalık filan olması lazım. İki insan boşanmak istiyorsa aralarında davalık hiç bir konu da yoksa dava açılmasının hatta avukatlara para verilmesinin bir anlamı yok hem zaman kaybı hem maddi kayıp hem adliyeye dava yükü.
    Bunun için bir plan filan var mı bilmiyorum ama bu durumun düzelmesi lazım neden niye böyle devam ediyor onu da bilmiyorum.

Anlaşmalı boşanmayı da avukat tutmadan halletme imkanınız var. Hatta her davayı avukatsız takip edebilirsiniz. Evde ekmek yapmak yerine fırından alıp bu fırıncılara da para vermek zorunda mıyız demek gibi bir şey. Kanun avukat tutmayı zorunlu kılmıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

quote:

quote:

Anlaşmalı boşanmayı da avukat tutmadan halletme imkanınız var. Hatta her davayı avukatsız takip edebilirsiniz. Evde ekmek yapmak yerine fırından alıp bu fırıncılara da para vermek zorunda mıyız demek gibi bir şey. Kanun avukat tutmayı zorunlu kılmıyor

Evet bu çok iyi umarım dediğiniz gibidirde diyorum ki davalık durum olmadıkça dava açma zorunluluğu da olmamalı ve ab ülkelerinde de böyle zaten. Tamam boşanmanıza karar verdik demek için dava açmanın bir anlamı yok değil mi? Biri nafaka ister biri çocuğu almak ister dava açılır o ayrı. Yani çok basit değil mi söylediğim?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet bu çok iyi umarım dediğiniz gibidirde diyorum ki davalık durum olmadıkça dava açma zorunluluğu da olmamalı ve ab ülkelerinde de böyle zaten. Tamam boşanmanıza karar verdik demek için dava açmanın bir anlamı yok değil mi? Biri nafaka ister biri çocuğu almak ister dava açılır o ayrı. Yani çok basit değil mi söylediğim?

Bizde aile Avrupa'ya göre farklıdır. Tarafların anlaştığı konularda hakim incelemesi gerekebilir. Her yerde her şey aynı olmak zorunda değil. Mer'i hukukun gereği ne ise ona göre işlemlerinizi yaparsınız

• sertosman S kullanıcısına yanıt
    Aynı olmak zorunda olduğu için değil mantıken gerekli. Olayın aile yapısıyla değil yargıyla ilgisi var, aile anlaştıktan sonra olayın davalık bir yönü yok, bundan dolayı davaya ihtiyaç yok bunun türk aile yapısıyla ilgiside yok.Aile yapısına göre davalık bir durum gerekirse dava yolu zaten açık. Gerektirmeyen aileler içinde bırakın dava olmasın ne var yani illa dava olsun istemenin nedeni nedir anlamadım? Noterde boşanma olunca dava yolu kapanmıyor ki isteyen dava açabilir zaten her zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ledie -- 25 Mart 2017; 3:16:49 >
  • quote:

Aynı olmak zorunda olduğu için değil mantıken gerekli. Olayın aile yapısıyla değil yargıyla ilgisi var, aile anlaştıktan sonra olayın davalık bir yönü yok, bundan dolayı davaya ihtiyaç yok bunun türk aile yapısıyla ilgiside yok.Aile yapısına göre davalık bir durum gerekirse dava yolu zaten açık. Gerektirmeyen aileler içinde bırakın dava olmasın ne var yani illa dava olsun istemenin nedeni nedir anlamadım? Noterde boşanma olunca dava yolu kapanmıyor ki isteyen dava açabilir zaten her zaman.

Size göre olmayabilir ama mevcut toplum yapısı için bu gerekli. Hukuk nosyonu ile olaylara yaklaşmadıkça düzenlemelerin bir çoğu mantıksız gelebilir

• quote:

quote:

Size göre olmayabilir ama mevcut toplum yapısı için bu gerekli. Hukuk nosyonu ile olaylara yaklaşmadıkça düzenlemelerin bir çoğu mantıksız gelebilir

Dünyanın hiç bir yerinde buna kabilelerde dahil, Belli bir mevcut toplum yapısı diye bir şey yok o bir yana, toplum yapısı hakkında ne benim ne sizin karar verecek haddimizde yok. Kaldı ki zaten bütün toplum kesimleride istediği gibi saten dava açabilir, e istemeyende bırakın noterde daha hızlıca boşansın bizi ilgilendirmez. Sizin şimdi efendim herkesin mevcut yapısı uygun değil filan diyemezsiniz bende diyemem haddimize değil.

Bütün bunlar bir yana, kaldı ki zaten toplumun yapısıyla dava açma zorunluluğunun ne ilgisi var o da ayrı. Tek söylediğiniz şey toplumun yapısı deyip duruyorsunuz ama bu yapı nasıl bir yapıdırda neden dava açma zorunluluğu olmalıdır da isteyen gidip noterde hızlıca boşanmamalıdır diyeibliyorsunuz onu da hiç anlamadım. Siz boşanma avukat mısınız?

Ben şimdi noterde boşanabilseydim, işlerim çok kolaylaşabilirdi ve devlet üzerinde 1 dava yükü azalmış olurdu. Peki dava ile boşanınca, ne faydası oldu da hala neyi savunuyorsunuz söyler misiniz?

• Aranızda ihtilaf olup olmadığının dahi kontrol edilmesi gerekebilir. Burada insanlar haklarını çoğu zaman bilmez. Kendi şartlariniza göre geneli değerlendiriyorsunuz. Toplum yapısı diye bir şey yok diyorsanız zaten konuşmaya da gerek yok. Bunun boşanma avukatı olmakla da alakası yok. Siz boşanma sevdalısı mısınız ki bunları yazıyorsunuz demek kadar abesle iştigal bir cümle sizinkisi. Anlaşmalı boşanmanın devlete pek de bir yükü yok. 1 haftada (hatta 5 gün içinde) boşanmanız da mümkün. 10 dakika süren bir duruşma ile boşanıyorsunuz. Masrafı da noterde olmuş olsaydı yapacağınızdan belki de daha azdır.

Toplum yapısı diye TEK TIP bir şey yok diyorum toplum yapısı diye bir şey yok demiyorum ve benim artık son cevabım çünkü zorlamalı ve çarpıtlmalı bir muhalefet oluyor artık.

Ben herkese noterde boşansın demiyorum, aksine siz herkese dava açsın diyorsunuz yani kendi şartlarıyla herkesi değerlendiren ve tüm toplum adına böyle konuşmayı kendine hak gören sizsiniz. Ben kimse adına konuşamam, dava açmak siteyen birine noterde boşansın diyemem, siz nasıl oluyorda noterde boşanma dava açmak zorundasın diyeibliyoesunuz? İsteyen dava açabilir lafını bukadar dedikten sonra hala anlamıyorsanız sizin sorununuz benim değil.
    Yani kısaca aramızdaki fark, ben toplum kendisi karar versin, isteyen dava açsın isteeyen noterde boşansın, insanlar kendi ihtiyaçlarını kendileri belirler diyorum siz toplum adına konuşarak isteyen noterde boşanmasın herkes dava açmak zorunda kalsın çünkü toplum yapısı böyle diyorsunuz, İşte sizin böyle bir haddiniz yok.

Boşanma davasının *pek* bir yükü yok demişsiniz, bu pek nekadardır o ayrı ama bence sizin anlayamadığınız şey , noterde boşanma olunca boşanma davaları son buluyormuş gibi konuşuyorsunuz belki anlayamadığınız tarafı bu. Hayır yine oluyor avrupa da da bütün dünyada da oluyor kimi nafaka ister kiminin çocuk problemi vardır kiminin ev falan filan. Noterde boşanma olayı bu durumlar yoksa sadece direk boşanma oluyorsa ve eşler anlaşmışsa oluyor. Şimdi bu yükün ne kadar olduğunu siz nasıl biliyorsunuz o ayrı, ne kadar az olsa bile, niye olsun? Nedir bu dava açma sevdalılığı? :) Yani belli bir yükü var kesin kimbilir kaç çift sadece "boşanmanıza karar verilmiştir" demek için dava açıyor gerekmediği halde. Niye illa bu yük olsun yani? Ama daha önemlisi şu, siz kendinize nasıl bir hak görüyorsunuzda herkes dava açmak zorunda kalmalı diyebiliyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ledie -- 26 Mart 2017; 23:0:29 >

• Toplum çeşitli farklı yapıdaki insanlardan oluşur, ve herkes kendi adına karar verme yetisine ve aklına sahiptir. Durumuna göre gerekli gören çiftler dava açar, gerekli görmeyen aralarında davalık bir sorun olmayan çiftlerde dava açmadan noterde de boşanabilmelidir. Bu hem zaman hem maddi hem devlet yükü açısından tasarruflu ve gereklidir. Noterde boşanmayı uygun görüp bu şekilde boşanmış bir çifte gidip dava açmak zorunda kalmalıydın daha iyi olurdu demeninhiç bir geçerli bir açıklaması ve gerekçesi de yoktur. Boşanma davasında avukat tutma zorunluluğu var mı yok mu emin değilim ama bir çok çift sırf dava açmak zorunda kaldığından işlerini hızlı yapmak için avukat tutuyordur dolayısıyla boşanma avukatları dışında buna karşı çıkma gerekçesi görmüş değilim.
  • Kanunlar da toplumda yaşayan herkesin müştereklerine göre ortaya çıkar. Herkes aynıdır diyen oldu mu. Türk devleti, aile hukukunu kamu düzenine ilişkin görmektedir. O kadar ki arabuluculuğun dahi dışında tutmuştur. Hukukun ve kanun yapma tekniklerinin ne olduğunu biraz araştırın da ondan sonra yeniden konuşalım. Ya da bimer'den yazın noter fikrinizi. Mevzuat geliştirme için fikir alıyorlar

Herkes aynı değilse bırakın isteyen uygun gören davaha ihtiyaç duymayan bırakın dava işleriyle uğraşmasın noterde boşanabilsin? Neden onlara siz dava açmak zorundasınız diyorsunuz? Noterde boşansa ne kaybediyorda ne iyi olmuyorda ne sorun oluyorda illa dava ile boşanmalı diyorsunuz? Nafaka şu bu filan demeyin, bunlara ihtiyaç duyan dava açsın, duymayan noterde boşansın, neden herkes dava ile boşanmalı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.