Şimdi Ara

Bir cafeci olarak AMD ekran kartlarımda sıkıntım var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
3
Favori
14.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KARTLARIN HEPSİ BİTCOİNCİLERE SATILDI. SORUN YAŞAYAN ARKADAŞLARIM KARTLARINI GARANTİYE GÖNDERDİ; CEVAP TESTLER SAĞLAM. KOMPLE KASA OLARAK GÖNDERDİ ARKADAŞ BİR DE. O DA SATTI BENİM GİBİ KURTULDU. EKRAN KAPANIP, KASA KAPANMADIĞI İÇİN, BU SORUN ALICI KİŞİLERE SÖYLENDİ. SORUN ETMEDİLER, ALDILAR.

Sattığım kartların yerine, Nvidia 1060 6GB aldım 22 adet. Cafedeki bütün Amd kartlarımı satıp, "rx460 hariç 18 adet" üstüne bir miktar fark ödeyerek yeniledim. Kendi adıma cafeme bir daha amd ekran kartı almam artık. Bu süreçte, amd tabanından yetkili olan, bizzat cafeme gelip sorunlarımı dinleyen, çözüm üretmeye çalışan, yardımcı olan Cem bey'e teşekkür ediyorum. Asus kanadında ise, yardım ediyor gibi çabalar oldu fakat nihai çözüme kavuşturma konusunda bayağı kısır geçti süreçler. Bu sorunu belki bireysel anlamda çok fazla kişiler yaşamadığı için ön plana çıkmadı. Ama yarın bir gün çıkmayacağı anlamına gelmez. 3 kafeci olarak, bizim zararımıza da olsa sattık dediğim gibi. Hayırlısı olsun..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selamlar, internet cafe işletiyorum, ekran kartlarım sırası ile VİP bölümünde Asus Amd Radeon R9 390X STRIX (10 adet)

İçeri bölümlerde RX470 Strix 10 adet.

RX460 Strix 12 adet (4gb 128bit)

Güncel kart olarak bu sistemlerim var. Anakartlar üst düzey, uyumlu, işlemciler intel. i5 4 serisi, i6 6400 serisi ve i5 7500 serisi.

Mevzuya geleyim, 390X vip böülümündeki sistemlerimin hemen hemen hepsi oyun esnasında birden kapanıyor ekran. Reset atmıyor, sadece siyah ekranda kalıyor. Kapatıp açmadan düzelmiyor. Ve bunu 10 pc'de de yapıyor. Bios güncel, kasa zalman neo 11 psu 700w, yeni windows, sıfırdan güncel driver her şey denendi. Hani bunları yazayım ki, şunu denedin mi, yok bu yetersizdir, yok şöyledir vs denmesin diye.

Rx470 bölümünde de aynı durum mevcut. Geçenlerde oturdum, cs go açtım, oyuna girdim pat gitti. Dakika 1 gol 1 yani. Bu durumda, ısınmıştır, şöyle olmuştur vs söylemlerinin önüne geçmiş oldu. Yani alakası yok. RX460'larda ise 11 tanesinde henüz sorun yok. Anakartları h110m-k ve prime 250m-k modelleri. Kasalar, corsair derbide serisi 600w. RX470 modellerinde 2-3 kasamda yapıyor ama çok nadir.

Öte yandan, bizimde internet cafeciler olarak grubumuz var. Grupta bu sorunu dile getirdiğimde, cafesinde 30 adet RX470 olan ve 10 tanede bu sorunu yaşayan meslektaşım var.

Yine 2-3km uzağımda başka bir cafeci arkadaşımda da 3 adet RX470 sistemi var. Ve iki pc'sinde bahsettiğim sorunları yaşıyor. Tabiki garantiye gidecek, yenisini verirler vermezler burada değinmek istediğim konu amd ekran kartları sıkıntılı.

Bu konu, garantiye verdim değişmediler, şöyle oldu, böyle oldu konusu değildir. Bütün ekipmanlarım Asus. Bu konuya bizzat şahit olmak isterseniz ben dahil sorun yaşayan arkadaşlarımında bizzat yerlerine gidebilirsiniz. A

Cafeciler olarak grumuzda ati ekran kartları kullanan kesim çok az aslında. Şimdi anlıyorum neden nvidia aldıklarını. Çok can sıkıcı bir durum bir nevi. Müşterinin cs go oynarken bu sorunu yaşayıp, pc resetlendikten sonra tekrar oyuna girememesi. Diğer oyunlarda da, oyunun önemli anlarda bu sorunun yaşanması çok can sıkıcı. Sadece RX serilerine mi has bir durum diyeceğim ama 390X'lerin tamamında var maalesef. Ve bu sorunu her gün yapmıyor. Ne zaman olacağını anlamıyorsunuz. Bakıyorsunuz 3 gün bir şey yok, 4'üncü gün yapıyor. Bakıyorsunuz her gün yapıyor. Kartlar garantiye gidecek orası kesin. Ancak garanti süresini, incelenmesini de göz önüne aldığımız da, biz her pc için yedek ekran kartı alamayız ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 18 Haziran 2017; 21:30:45 >

• Bu başlık Türkiye'nin en çok ziyaret edilen elektronik platformunda popüler konular arasında ve bir AMD yetkilisi de koşarak o internet cafeye gidip de sorunu çözmüyor.

Ben en son 6 sene önce pc topladım. Amd o zaman da sorunluydu. Şu an yine toplayacak olsam bu tip başlıklar yüzünden almam.

Ya kardeşim git o internet cafeye. Sorunu çöz. Sonra da bu başlıktan yayınlat konu sahibine. Deli gibi reklam sana. Farkında değiller ama bu forumdaki konular yıllar geçse de duruyor.

Ama yok kardeşim yok. O vizyon yok...
  • Merhaba;sorun yasadıgınız bır kartı farklı bır pcde denendımı

ornek evdekı pc yada ne bıleyım herhangı bır pc de

amd fanı degılım nede nvıdıa
    ama nvıdıa kullanıyorum

aklıma ılk gelen sızınde bıldıgın gıbı ınternet cafelerde (arkadasımında vardı) yer dar olmasında dolayı kasaları bır bolume gomduklerınde yeterı kadar soguk havanın alamaması nedenı olabılır
    tabıı bu olasılıgı dusunmussunuzdur
    ben genede soyleyeyım fıkır olarak

ıkıncı olasılıkta elektrık sebesı durumu aklıma gelıyor
    sonucta okadar ekran ve kasa sıkıntı yaratabılır
    yeterı kadar beslenemedıklerı ıcın sorun yaratıyor olabılır
    bu durumda elınızde bır ups var ıse onu sorun yaratan bır kasaya baglayıp test edebılırsınız
    mumkunse onlıne bır ups olsun

yada bır gun sorun yaratan kasayı sırtlayıp eve goturup deneyebılırsınız

son olarakta sıstem kaynaklı olabılır yanı yazılımsal
    sonucta sıstemler aynı hepsını tek tek kurmuyorsunuz
    1 sısteme kurup hepsı kopyalıyorsunuz (eskıden boyleydı sanırım gene boyledır)
    kurdugunuz bır program yada yazılım cakısıyor olabılır

sonucta bu kadar kartın bu kadar sorun cıkarmasında farklı bır nedenı oldugunu dusunuyorum
    yanı hepsıde sızemı denk geldı :D

umarım problemınıze yenı bakıs acısı getırebılmısımdır
    ve kısa zamanda cozumlersınız

• InsideR kullanıcısına yanıt
    Selamlar hocam, cafe sayfasını da yazmıştım aslında dizaynları görebilirsiniz. Yine de buraya ekliyeyim. Hani kasanın durduğu yer ferah mı, vs yazmışsınız, buna istinaden..

Dikkatinizden kaçmış olmalı ki; Sorunu sadece ben yaşamadığımı, 2 cafeci arkadaşımın daha yaşadığını belirtmişim. Cafede 60 bilgisayar olup, diğer bileşenlerde HD7850 2GB olup bugüne kadar böyle problem yaşanmamıştır. Her 10 pc'ye bir şalter düşmektedir bunu da belirteyim. Gördüğünüz resimde, aynı oda kalabalık iken, oyundan sadece bir pc düştü mesela benim oynadığım. Elektrik tesisati veya problemi olsa pc kapanıp siyah ekranda kalacağını sanmıyorum, pc reset atar. Burada reset atma yok, oyun esnasında ekran birden kararıyor ve pc açık. Ayrıca diğer müşterilerimin pc'lerinde sorun yoktu benim oynadığım pc'de sorun olduğunda.

Ayrıca internet cafecelerin çoğunda eski, bilindik geleneksel sistemler yok. Örneğin pc'lerde harddisk yok hiç bir şekilde. Hepsi tek bir server üzerinden, bütün oyunlar ve windows dahil serverden gelmektedir. Bilginiz olsun diye söylüyorum, eskiden cafelere güven olmazdı, deep freeze tarzı programları kötü niyetli kişiler kırıp/devre dışı bırakıp keylogger yüklüyordu hesapları soymak için. Onlar artık tarih oldu..

Mesela oyuna güncelleme mi geldi? Sadece serverdan oyunları güncelleyince, tüm cafe (pc sayısı fark etmeksizin) güncelleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 15 Mayıs 2017; 6:11:19 >

• Siyah ekrana geçtiğinde kasa kapanıyor mu?

10 pc icin bir şalter düşüyorda , sigorta kaç A, pc bağlı olan şebeke kablosunun kesiti nedir?

400w harcasa, 4000W oda 18A eder.18A için 4mm2 kablo kullanılmalı.

Güç kaynakları verimli değilse daha yüksek akım çekecek.

Deneme amaçlı kartların gpu ve bellek hızlarını düşürüp deneyin.

Tüm pcler açıkken furmark yapın.Kapanmazsa sorun yazılımsal, farklı bir sürücü yüklenecek.

Kapanıyorsa, güç kaynağı ve bağlı olan elektrik hattı kontrol edilmeli.( Kartların sağlam olduğunu düşünürsek.)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones

Selamlar hocam, cafe sayfasını da yazmıştım aslında dizaynları görebilirsiniz. Yine de buraya ekliyeyim. Hani kasanın durduğu yer ferah mı, vs yazmışsınız, buna istinaden..

Dikkatinizden kaçmış olmalı ki; Sorunu sadece ben yaşamadığımı, 2 cafeci arkadaşımın daha yaşadığını belirtmişim. Cafede 60 bilgisayar olup, diğer bileşenlerde HD7850 2GB olup bugüne kadar böyle problem yaşanmamıştır. Her 10 pc'ye bir şalter düşmektedir bunu da belirteyim. Gördüğünüz resimde, aynı oda kalabalık iken, oyundan sadece bir pc düştü mesela benim oynadığım. Elektrik tesisati veya problemi olsa pc kapanıp siyah ekranda kalacağını sanmıyorum, pc reset atar. Burada reset atma yok, oyun esnasında ekran birden kararıyor ve pc açık. Ayrıca diğer müşterilerimin pc'lerinde sorun yoktu benim oynadığım pc'de sorun olduğunda.

Ayrıca internet cafecelerin çoğunda eski, bilindik geleneksel sistemler yok. Örneğin pc'lerde harddisk yok hiç bir şekilde. Hepsi tek bir server üzerinden, bütün oyunlar ve windows dahil serverden gelmektedir. Bilginiz olsun diye söylüyorum, eskiden cafelere güven olmazdı, deep freeze tarzı programları kötü niyetli kişiler kırıp/devre dışı bırakıp keylogger yüklüyordu hesapları soymak için. Onlar artık tarih oldu..

Mesela oyuna güncelleme mi geldi? Sadece serverdan oyunları güncelleyince, tüm cafe (pc sayısı fark etmeksizin) güncelleniyor.

bız tırtladık artık yenı nesıl ınternet cafelerı bılmıyoruz artık :D

dedıgım gıbı bu konuda bılgılısınız havandırma ve sıcaklıgı extra olarak yazdım

"havanın alamaması nedenı olabılır
    tabıı bu olasılıgı dusunmussunuzdur
    ben genede soyleyeyım fıkır olarak "

elektrıkten kastım yanı voltaj dusmesı vs bu durumda ekran kartında bır sorun yaratıyor olabılır bu durumda calısmayı durduruyordur
    buda ekranın kararmasına neden oluyor olabılır
    dedıgım gıbı ımkanınız varsa bır ups takıp deneyın sonra o makıneyı bıraz takıp edın
    yada ekran karardıgında anakartın cıkısı var ıse monıtoru anakartın cıkısına baglayın belkı ne hata verıdıgını gorursunuz

en son 10 11 sene once ınternet cafeye gırmısımdır
    arkadasımın cafesı vardı cagırırdı kapatınca gece tanıdıklarla call of duty oynardık keyfıne :D
    o zamanlardan kalmayım yanı ben

burada zaten sız hatalısınız yada ekran kartı hatalı demıyoruz
    fıkır alısverısı yapıyoruz
    ben bısey soylerım o bısey soyler belkı bızım degılde sızın aklınızda bır fıkır olusur problemı cozumlersınız

yukarıdakı kırmızı ıle berlıttıgım son anda aklıma geldı belkı bır cozum olabılır

• ayrıca yazmayı unuttum kartları farklı pc de denedınız mı
    denedıysenız o pcde boyle bır sorun oldumu?

bu cok onemlı
    sorunun cozumlenmesı ve sorunu farklı yerde aramamak ıcın
  • Hayır hocam kasa kapanmıyor. Sadece siyah ekranda kalıyor. Çok araştırdım netten, black screen muhabbeti filan. Hatta 2 konu açmıştım daha önce. Şu an şalter kaç amper hatırlamadım ancak tadilata girdiğimizde işin ehli bir arkadaşımız yaptı. Kasayı kapatıp açtığımızda bir daha yapmıyor o an için.

Vip bölümümüzde 10 pc var. Bu 10 pc açıkken, içeriden 1 müşteri geliyor mesela benim ekran gitti diyor. 9 kişi de normal, 1 tanesinde ekran kapalı. Yani mantığım elektrikte sorun varsa neden aynı anda olmadı veya 3-4 tanesi kapanmadı?

Hadi burasını geçtik, RX470 olan pc'ler ise başka bölümde, 10 tane var, geçen ben oturdum o bölüme, sadece benimki kapandı.

Hadi benimkini geçtik, bahsettiğim bir meslektaşta 30 adet varmış RX470 daha yeni toplamış. 10 tanesi dediğim sorunu yapıyormuş.

Yine yakımında olan bir cafeci arkadaşımızda da 3 tane aynı bire bir, bütün bileşenlerine kadar aynı topladığımız bir arkadaş var. 2 tanesi yine bu sorunu yapıyormuş. Yani herkesin psu, tesisatı vs olamaz bence.

12 adet RX460 olan sistemlerimizde ise bugüne kadar şikayet gelmedi, kapandı, kastı vs..

Ben şimdi kartın 1 tanesini Asus'a göndereceğim 390x olanları, eğer kart hatalı bulunursa bütün seri değişecek hocam. Hatta bu sorundan Asus haberdar, yakından ilgileniyorlar. Ama bu sorun bizi maddi manevi yaralıyor. Buna istinaden Amd ekran kartlarının sıkıntılı olduğuna kanaat getirdim. Belki grupta kurcalasam, bende de aynı sıkıntı var diyenler çıkacak..

• Kartları nereden aldınız hocam?

Kullanılmış çürük kartları kakalamış olabilirler mi?
  • Sorun tam olarak bu hocam. Aynı bizimki gibi. Ekran kapanıyor bizde de No Hdmi uyarısı veriyor ve kasa çalışmaya devam ediyor bu videodaki gibi..
    https://www.youtube.com/watch?v=SLj20ycN2Yw

Bu da ikinci video:https://www.youtube.com/watch?v=akS23GmGpkA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 15 Mayıs 2017; 8:43:50 >
  • Stones S kullanıcısına yanıt
    Sürücüleri 15.7.1 alıp denemekte yarar var.Arıza olan sistemden kartı söküp onboarddan cs go vs test edin kapanacak mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 15 Mayıs 2017; 8:35:1 >
  • Ben de 6950 crossfire kullanırken çok karanlık yere bakarsam görüntü vermeyi kesiyordu. 1070'e geçtim, dert tasa bitti. AMD kartlarda genel ve bu tür saçma sorunlar var. Nasıl çözdüm ben? Monitörü aşırı parlak oyun Moduna alıyordum. Görüntü daha kötü oluyor ama ekran kapanmıyor.

• Toplamda 3 sürücü denedim diye hatırlıyorum, 2-3 ay ara ile. Dediğiniz şekilde denemedim hocam mantıklı gelmedi.
  • Kesinlikle katılıyorum 2-3 sene önce benimde evde vardı AMD ekran kartı aynı sorunları yaşıyordum. Kronik bir sorun olabilir.

Edit: hangi yolu denediysem düzelmedi. Bende sinirden kırmıştım PC yi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarney Btinson -- 15 Mayıs 2017; 9:8:12 >
  • Sorunun çözümü 16.11.5 sürümü

• Ekran kartları elektrik geriliminin çok olmasından etkileniyor olabilir

Black screen olayi ekran karti degil monitorden kaynaklanmakta.

Workstation pc topladigim zaman rx480 aldim.

Kafasina gore black screen oluyordu.Rest atiyordum kablo cikartip takiyordum duzelmiyordu.

Akım koruyucu priz+Duvardaki prizi değiştirdim sorun yok.

Deneyin derim.

• ben de amd ekran kartı kullanıyorum şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım.
    390x kullanıcısıyım ve benzer bir sorun yaşıyorum oyun oynarken veya bilgisayar başındayken olmuyor ancak bilgisayar açık ve kullanılmıyorken bu sorun oluyor kapatıp açmadanda düzelmiyor hatta bazen 2 kere kapatıp açmak gerekiyor aynı şekilde bazen uyku moduna geçtiği zamanda ekran açılmıyor tekrar sürücü değiştirip duruyorum ama fayda ettiği yok..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • rx 390x ve rx 470 bölümünde kasalarda aynı olan rx 460 larda değişen birşey var mı ? bunu kontrol edebilirsiniz. rx 460'larda yeterli supply varsa ve parçalar farklıysa 390x'leri onlara takıp üzerinde deniyebilirsiniz. rx 460 kasalarında supply yetmiyorsa yeten bir supply takıp rx 390 ları o kasalarda deniyebilirsiniz.

rx 390x in rx 470 ten ciddi farkı güç harcamasında. rx 460 lar ise en az gücü harcayan kartlar kafenizde. bahsettiğiniz 700w supply watt olarak yeterli ama farklı bir uyumsuzluğu varsa buna neden olabilir. en son akla gelecek şeylerden olduğu için bunu ekstra yazdım. Netten baktığım i5 7500 110w, rx 390 sa 290w civarı harcıyor. 500w ve üstü bir supply deneme için kafidir. ayrıca kafedeki topraklamanızda bir eksik varsa tamamlamanızda genel yönlerden fayda var.

birde i5 7500 serisi intel tarafından yapılan açıklamalarda win 10 uyumlu olup windows 7,8 uyumlu değil diye geçiyor. bu cihazlara windows 7,8 kuruyorsanız bazı süprizler çıkabilir.

internet cafeler için asus'un expedition serisi var. asus bu kartları internet cafe benzeri yerlerde 7/24 çalışsın diye ürettim diye reklamını yapıyor. ekran kartı değişimi yapacaksanız o seriye bir göz gezdirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 15 Mayıs 2017; 9:53:33 >

• Hayatım boyunca Nvidia kullandım hala da kullanıyorum hepsinde sıkıntı yaşadım ama Amd kartlı pc'leri de kullandım hiç sıkıntı yaşamadım. Bana göre de nvidia pişmanlıktır.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.