Şimdi Ara

benim aracımda başkasına kesilen alkollü kullanım cezası hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
6.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki konuda tecrübelerinizden faydalanmaya ihtiyacım var. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Pazar günü kesilen ufak bir cezayı ödemek üzere internet bankacılığından trafik cezası ödeme bölümüne girdim ve

22 temmuz 2011 tarihinde kesilmiş 590. TL tutarında bir cezayla karşılaştım, faiziyle 1500TL olmuş.

diğer detaylar ;
    isim : ME**** KA*****
    tc kimlik : 2*********6

plaka benim ancak kişi ben değilim.

araştırmalarım sonucunda 2011 yılında 590Tl olan cezanın alkollü araç kullanımı olduğunu gördüm.
    ben zaten hiç alkollu yakalanmadım, Aracımı bakım dışında başka hiç kimseye de bırakmıyorum, şu an bu cezada bir yanlışlık yoksa tek olasılık servisten birinin alıp gezmeye çıkması olabilir
    .ancak 2,5 sene önce de aracımı nerede ne bakımına bıraktmış olabileceğimi de hatırlamıyorum.

bunun dışında ben 2012 senesinde başka cezalar da ödedim ancak bu şimdiye kadar hiç karşıma çıkmadı
    2013te aracı muayeneye de soktuk orda da bişey çıkmadı kayıtlarında.

bu ceza da bana hiç tebli edilmedi,

sormak istediğim ben bunu ödemekle mükellef miyim, ceza bana bile ait değil.

ben bu cezayı ödemezsem aracımı satarken sorun yaşar mıyım ?

ikincisi, nasıl bir faiz uyguluyorlar da 2,5 senede ceza miktarı %200 artıyor ?

• Hocam vergi dairelerinde orqda burada kalan evraklar olabiliyor ya da yanlış kesilmiş bir ceza da olabilir. Trafik şubeye gidip cezanın belgelerini varsa resmini videosunu isteyin (kısaca size ispatlasinlar) eger kanitlayamazlarsa dilekçe verin. yine de olmadiysa dava etmek zorundasınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gidip itirazınızı yapmanız gerekiyor vergi dairesine. Plakadaki harf hatasından, borcu yoktur yazısı alıp üzerimden çıkarttığım araca faiziyle birlikte 2bin lira vergi cezası gözüküyordu, G harfini 6 olarak yazmışlar. Biraz uğraştık ama sorun çözüldü.
  • Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.

Şimdilik emniyet müdürlüğüne gidebildim, alkollu kullanım cezasıymış, plaka bilgisi EGR yerine yanlışlıkla FBR yazılmış.

ayrıca ismin bana ait olmadığını, plaka doğru olsaydı dahi bu durumda benim mesul olup olmayacagımı sordum.

ceza, aracı alkollu kullanan kişiye kesilmiş tebli edilmiş ve imzalatılmıştır. bu durumda araç sahibinin mesuliyeti yoktur dediler.
    benim aracımla yakalanmış olsa bile aracı satarken sıkıntı yaşamayacağımı soylediler.

ben yine de ilk fırsatta vergi dairesine de gideceğim, belki orada hala benim plakam görünüyordur. düzelttirmem gerekebilir.
  • specops kullanıcısına yanıt
    Hocam ceza kesilen şahısa ulaştınız mı sonuçta sizin aracınızı belki gece servsten alıp kullandıklarında başınız belaya giricekti bence bunun peşine gidin plaka yanlışsa düzeltirin.Ayrıca araç servisten çalındıysa dava açabilirsiniz tazminatta alırsınız tahminim hapis cezası bile alabilir şahıs.
  • kişiye ulaşmadım çünkü, araç zaten benim aracım değilmiş, plaka bir yerden bir yere aktarılırken yanlış aktarılmış,
    ama ben diyelimki gerçekten benim aracımla başka birisi yakalansaydı ne olacaktı diye de sordum polise, seni bağlamaz dedi,

plakaya kesilseydi bağlardı ancak şahısa kesildiği için araç sahibinin cezayı ödeme mesuliyeti yok dedi .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.