Şimdi Ara

AZERBAYCAN'A GİTTİM SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZİ CEVAPLARIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
2
Favori
38.404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AZERBAYCAN'A GİTTİM SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZİ CEVAPLARIM
    İlk olarak vizesiz Azerbaycan a karayoluyla giremezsiniz.
    Hava alanından vize alabilirsiniz.
    Sadece Nahçivan dan kara sınır kapısından vize alınıyor.Ama Azerbaycan arasında toprak bağlantısı olmadığı için azerbaycan a giremiyorsunuz.
    Vizem 30 günlük tek giriş verdiler.Ama konsolosluktaki kişi bana single olsa bile defalarca girebileceğimi söyledim ama sınırdakiler giremezsin dediler.
    Ama Nahcivan daki sınırda tek girişli vizeyle 3 kez girip çıkmıştım...Bir yerde bir yalan var ama çözemedim.

Bulunduğunuz ilde Az.Konsolosluğu yoksa Kars ilinde 1 gün sonrasında vizenizi veriyor.
    1 Gün konaklar Posof kapısından Gürcistan Tiflis ve oradan Kırmızı Köprü Azerbeycan.

Daha sonra...Gürcistan çok sıkı tutuyor.Gürcistan da en ufak bir şerit ihlali yapmayınız ve emniyet kemerinizi mutlaka takınız...Alkollü araç kullanırsanız içeri bile atarlar.Adamlar Ermenilerden bile Türk düşmanı.Ermenistan'da bile sınır kapsından içeri girdiğimde abi hoşgeldin diyorlar. Aklınızda bulunsun.

Daha önce ermenistan a gittiğimden azerbaycan bana vize vermemişti.Pasaportu değiştim tekrar başvurdum.Vizem hazırdı Azerbaycan beni fişlememişti.

Sınırdan içeri girdim.Aynen nahçivan'daki gibi 30 dollara yakın bir yol ve sigorta parası ödüyorsunuz.

Ben 10 manat sigortaya verdim 10 manatta yol vergisine verdim...Nahçivan'da da aynı olay.Yanımda para olmadığı için manat euro eş değer olduğu için euro olarak verdim.Parayı manat a Tiflis i geçtikten sonra Yol üzerinde sınıra yaklaşırken gürcü tarafında döviz büroları var.Orada bozdurabilirsiniz.

Gürcistan ın sınır kapsının içindeki döviz büroları pahalıya bozar...Kesinlikle bozdurmayın.

Rüşvet olayına gelince...Nahçivan da benden kimse rüşvet istememişti
    Onca ülke gezdim...Hiçbir ülkede benden kapıda bizzat rüşvet istenmedi...Ben de param yok dedim.Geçiştirdim.İstersen gürcü larisi bozuk var dedim...O da parayı kabul etmedi gönderdi beni.
    Hakkını yememek lazım ermenistan'da da çıkarken gümrük görevlisi rüşvet olarak istemedi ama benden 20 dollar fazla para almıştı.

Azerbaycan'dan sınırdan bakü ye kadar ceza yemek istemiyorsanız sabit 60 km hızı geçmeyin.
    Düz yolda 90 köy şehir içi yollarda 40-60 km.
    İki kez flash patladı...
    Polis durdurdu...Dünya da hiçbir yerde 70 km hızla radar uygulaması görmedim ben...dünya da hiçbir yerdede böyle ceza yemedim.
    Ben şehir içi şehir dışı da olsa sabit 70-80 e bağlar giderim...Ama azerbaycan ın bu katı kuralını bilmediğim için ceza yedim.

Polis durdurdu...81 km hızla şehir içinde radara yakalanmıştım...İlk benden cezayı peşin ödersem 70 manat yani euro istedi.
    Kabul etmedim.10 euro vereyim bırak dedim...Olmaz dedi...yazdı 50 euro ceza yani manat...Ehliyete de el koydu.Cezayı ödedim.Dönüşü gittim ehliyeti aldım.
    Dünya nın hiçbir yerinde ehliyetime de el konulmadı...
    benden cezayı peşin ödersem 70 euro almaya çalıştı...25 ini cebe indiricek...

İkinci kez ilerde tekrar radara yakalandım.
    Polis abiye rica ettim.Kuralları bilmiyorum diye...Sağolsun ceza yazmadı.Bıraktı...Gittim.

Dönüşü de hiç radara girmediğim 110 km hıza çıkmadığım halde bakü yü 100 km çıktığım zaman...Benden rüşvet istediler.
    Yalvardım yemin billah ettim.Ceza yazmadılar.

Tanrı sadece iyi Türk ü korusun...Türkiye azerbaycan da kötü insanlar çok ama iyi insanlar var...Türk olduğum için türk insanını bildiğim için başıma olay gelmeyeceğin biliyordum...Azerbaycan da da aynı iyi insanlar da var...

Yemekleri baku de alış veriş merkezi var.Caffer cabbarlı metrosu var...Orada alışveriş merkezi var. İçinde mc donalds ve güzel lokantalar var.Yemekleri orada yedim.
    Mc Donalds'ta big mac menu yedim. 5.70 manat ödedim yani 15 lira civarı...ama türkiye de bu menu 11 tl. türkiye den pahalı.
    Daha sonra ki bir sefer Bir Dürüm et döner 1 ayran 1 lahmancun yedim...5 manat civarı para ödedim. yani 15 tl
    Yol üzerinde 1 kez yemek yedim.1 et şiş 1 ayran 1 süzme yoğurt 1 böyle marullu salata 5.50 manat ödedim. yani o da 15 tl civarı...Kısacası Türkiye'den pahalı.

Biraz döviz bürosundan döviz bozdurdum...Ama cebimde yeterli para yoktu...

Yakıtları kredi kartıyla aldım...Dizel: önceden 0.45 kepihdi...Şimdi 0.60 kepih yapmışlar...Yaklaşık 1.70 tl şuan ...
    benzin önceden 0.52 kepihdi...Şimdi 0.70 kepih....Yani 2 tl
    Lpg istasyonu her yerde yok yaygın değil....Sınırdan 200 km içerlerde ve baku çıkışndaki yer hariç hiçbir yerde kredi kartıyla çalışmıyor.
    Lpg 0.40 kepih 0.35 e de verenler var...yani 1 tl -1.2 tl...Maye gaz olarak geçiyor. 36 tl ye lpg deposunu doldurdum sorun yaşamadım...Clio bayram etti beee!!!

Otel konusuna gelince booking.com dan yüksek fiyatlar söylüyorlar...Kredi kartı makinesi olduğu halde çekmiyorlar ve indirim de yapmıyorlar..2 otelde de kalmakta sorun yaşadım...
    Gerçi herkes paraya tapıyor ama böyle yardım sever olmayan otel sahipleri görmedim ben..gerçi heryerde sorun...
    49 manat yani 140 tl verdim 1 gün kaldım otelde...Ucuz otelde araştırdım ama yoruldum...Buna gittim..

trafik cezasını mecbur kredi kartıyla almadılar peşin ödedim...Cebimde pek para kalmadı..Dediğim alışveriş merkezinde kredi kartı geçiyor...Kredi kartı kullanmanız yararınızadır...Banka direk çevirdiği için para çevirirken zararınız olmaz.

foto çekilmeyi sevmiorrum forumdan da bir çok kişiyi çağırdım gelmedi...foto çekemedim.

çıkışta çıkarken azerbaycan'dan...Schengen vizelerimi gördü azeri polisi olay döndü dolaştı ab nin vize vermeme olayına geldi. Ona göre ab nin vize vermemesi Türklerin oradaki insanların karısına kızını saldıracak ve hamile bırakacak olmasından dolayıdır. ama sanırım olayı şuna getirmeye çalıştı...Çeçene cannı türke karını güvenmeyeceksin...Ben de diyemedim ki azeriye de para güvenilmez diye ama biliyordum ki türk milleti azeri milleti aynıdır...İkisine de birşey güvenilmez...Bu olaya girmedim çıktım...Türk ve azeri milleti olarak ne yazik ki birbrimizi sevmiyoruz...Ama aynı milletiz.

Türk milletine karşı bir sevgi saygı var...fakat bazı kişiler ve bazı devlet büyükleri bence türkiye'yi sevmiyor.sorun burada...ve bundan dolayı da vize uyguluyorlar.

Nahçivan tarafında rüşvet istemediler...Fakat Azerbaycan tarafında var.
    Nahçivan tarafında aracın girişte ve çıkışta iç döşemelerine kadar söküp arıyorlar Azerbaycan tarafında sadece yüzeysel bagaja baktılar gönderdiler.

Dip not: Ermenistan'a seyahat edeceklerin pasaportlarında ermeni vizesi varsa VİZE VERMİYOR azerbaycan.
    Bunun için Ermenistan'ın internetten vize başvurusu yapıp...Sanal kartla 10 dollar vize ücretini ödeyip...Sana mail ile harici vize kağıdını gönderiyor.
    Vize kağıdı da harici olduğu için damgalar ona basılıyor.Ermenistan tarafı azeri vizesini gördüğü zaman sorun etmiyor ama azerbaycan ermeni vizesini gördüğü zaman sorun ediyor. ben fişlenmedim ama sıkıntı yaşadım...O zamanlar Azerbaycan a girememiştim

Sorularınız varsa yanıtlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benimismimturboline -- 8 Şubat 2014; 21:49:23 >

• Hayırlı olsun, güzel bir geziye benziyor. Daha önce forumda üyeliğiniz var gibi geldi bana, yanılıyor olabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Be Happy

Hayırlı olsun, güzel bir geziye benziyor. Daha önce forumda üyeliğiniz var gibi geldi bana, yanılıyor olabilir miyim?

tşkler çok sağolun efendim.

forumda bana çoğu insan inanmıyor diye azeri vizesi ve girip çıktığıma dair üzerindeki kaşelerle paylaşıyorum.

yaşadıklarımın hepsi gerçek uydurmazyon değil...forumdakiler inanmıyor da...

• italya'dan şu an hali hazırda 6 aylık çok girişli schengen vizem var.

6 ay sonra forumdan birilerini bulabilirsem tekrar araçla gürcistan rusya ukrayna oradan hollanda ve tekrar tr dönüş yapıcam.

forumdan birilerini bulamazsam tek başma fotoları çekeceğim.

çektikten sonra anlık olarak bu geziyi forumda paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benimismimturboline -- 8 Şubat 2014; 21:40:08 >

• Yazınızı keyifle okudum. Elinize sağlık. Biraz imla da sorun var bazen zorlandım. Onun harici güzel detaylara değinmişsiniz. Azeriler eski doğu bloku kültüründen sıyrılamamış halen. Yazıdan çıkan sonuç bu. Halen mantalite aynı.

Dur kalk rüşvet olayı devam ediyor. Yazık...
  • benimismimturboline B kullanıcısına yanıt
    Şahsen ben bu gezide sinirlerime hakim olamazdım patlardım birilerine Azerbaycanda .Aralıkta Gürcistandaydım aynen dediginiz gibi Tr plakalı araçları özellikle çevirip sıkı kontrol ediyorlardı Gürcüler drift yaparken.

Yazları Bodrumda işim geregi çok Azeri tanıdım ,adamlar ülkemizde çok rahat ,geliyor en güzel tatili yapıp en lüks otellerde konaklıyor ülkemizin tadını çıkartıyor hayat cidden onlara güzel.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: altunozzz

Şahsen ben bu gezide sinirlerime hakim olamazdım patlardım birilerine Azerbaycanda .Aralıkta Gürcistandaydım aynen dediginiz gibi Tr plakalı araçları özellikle çevirip sıkı kontrol ediyorlardı Gürcüler drift yaparken.

Yazları Bodrumda işim geregi çok Azeri tanıdım ,adamlar ülkemizde çok rahat ,geliyor en güzel tatili yapıp en lüks otellerde konaklıyor ülkemizin tadını çıkartıyor hayat cidden onlara güzel.

gürcistan için elinizden geldiği kadar kurallara uyarsanız emniyet kemerini takar ve en ufak şerit ihlali yapmazsanız ceza yemezsiniz.

azerbaycan da da ceza yememek için köy içinde 40-60 km yi geçmeyeceksiniz...hatta hep 60 la gitseniz daha iyi olur.

aslında ben gürcistan, ermenistan ,azerbaycan, nahcivan ve rusya'ya gittim...Ama bazı şeylerde sorun var...Ama halkları iyidir.saldırgan değil.

rusya'da sadece gürcistan sınırına yakın yerlerde rüşvet sorunu var...Batıya doğru gittikçe mesela ukrayna'da böyle bir sorun yok.

• azerbaycan a gitmekten korkmayın...ne de olsa türktür. türk dostu yerdir...başınıza bir şey gelmez..aynen türkiye gibi düşünün ama türkiye nin daha kötü hali gibi...
  • ben azerbaycana gitmedim..ama rusya ve belarusta çok azeri gördüm..acayip para düşkünüler.. yani 1 doların hesabını yaparlar.. ve kazıklamaya çalışırlar..azeri taksicilerden uzak durun.

tamam sevende var sevmeyende.. genelleme yapilmaz.. yukarda arkadaşın dedikleri doğru...vizeyide kaldırmıyolar.. tarihte sürekli hasmımız olan sırplar türklere vize uygulamazken,azeriler vize uyguluyor.

oralara giderken azeri türk dostudur,mantıgı ile gitmeyen..insana insan diyen bakarak..her millete kötü iyi vardır.
  • bu ay içinde azerbeycana arabayla gitmeyi düşünüyordum ama benim araba 2000 motor 140 bg, hayatta 40 la 60 la gidemem, 2.vitesle azerbeycan turu
  • otel ücretleri çok pahalı
  • bu konu nasil tutmaz
  • azerbaycana gitmeyi planlıyorum aracımla aracım dizel euro dizel sıkıntısı yaşarmıyım hangi petrollerde euro dizel var
  • Azerbaycana her seferinde heveslendim ama sonra vaz geçtim.şöyle bir araştırma yaptım kendi çapımda pahalı ülke ya ,otellerde yüksek .belki 1 gün kalıp geri gelecem sırf Azerbaycanı azda olsa görmek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Baku ye gidersiniz en pahalı olan barınma, otel ve ev kiraları çok yüksek..zaten yeme içme tüm başkentler gibi bakude pahalı..alttaki linki inceleyin ön fikir.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Azerbaijan&city=Baku&displayCurrency=TRY
  • Arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce Erzurum'dan günübirlik Kars'a gidip Azerbaycan vize başvurusu yaptım. Bu salı sabahı(10.03.2015) da eşimle birlikte kendi aracımızla yola çıktık, Kars'a uğrayıp vizemizi aldık, sonrasında Ardahan Posof'taki Türkgözü Sınır Kapısından Gürcistan'a girdim. Bir yerde yolu karıştırdığımdan şüphelendim, kamyon devrilmesi nedeniyle kapanan yolda Gürcü'nün birine sordum Tiflis yoluna beni yönlendirdiler. Akşam 19:00 gibi(onlara göre 21:00) Tiflise vardım. Oteli bulamayacağımı anlayınca bir taksiciye adresi gösterdim, taksiyi takip ederek otelime vardım. Planladığım gibi 2 gece Tiflis'te kaldıktan sonra dün Bakü yoluna çıktım.

Tiflis'ten Azerbaycan sınırı yakın, ancak yol çok bozuk. Normal sedan tarzı aracınız varsa altını vurabilir, jantınızı yamultabilirsiniz. Velhasıl kelam Kızılköprü sınırına vardım. Gürcü tarafından Azerbaycan Kapısına geçtiğimde ise tam anlamıyla şok yaşadım. Benden kendi özel aracımla geçmem için gümrüğe depozito ödemem gerektiğini söylediler. Gümrük binalarına geçtim, ruhsatı verdim. 2008 model Honda CR-V için gümrük memuru eline aldı hesap makinasını, arabanın motoruna, modeline ve markasına bakarak bana gayet normal bir şekilde 5600 Dolar depozito ödemem gerektiğini söyledi. Şaşırdım kaldım, tekrar tekrar sordum. Eleman gayet normal bir şekilde dönerken geri alacaksın dedi. Ben 5600 doların 13.000-14.000 civarı Türk Parası yaptığını, maaşımın 1000 dolara tekabül ettiğini anlattım. Ama umursamadı bile. Daha sonra Bakü Büyükelçiliğini arayıp durumu bildirdim. Onlar da teyit etti böyle bir depozito uygulamasının olduğunu. Sonuç olarak o kadar para yanımda olmadığı, olsa bile kapıda bırakıp gitmeyeceğim için Gürcistan tarafına geri döndüm ve basıp Batum'dan Türkiye'ye giriş yaptım.

Diyeceğim o ki; Azerbaycan demek para demek. Aynı dil, din, ırka mensup olduğumuz adamlar resmen beni kapılarından dönmek zorunda bıraktı. Gürcistan için ise yollarının bizden epey kötü olması haricinde her şeyin güzel olduğunu söyleyebilirim. Yollarında her yerde polis var. Ardahan tarafından girdim, Tiflis merkezde gezdim, Azeri sınırına gittim, Batum tarafından geri çıktım ama bir kez bile kendi vatandaşlarının araçlarını durduran Gürcü polisi durdurmadı beni. Şu an itibarıyla benzin 1.79 lari civarında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egeliyim45 -- 13 Mart 2015; 20:04:05 >

• egeliyim45 E kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun "
    Aynı dil din /kardeşlik hepsi hikaye Azerbaycan benim için bitmiştir."Kardeşliklerine inanmıyorum "Herşey Para para para "

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: egeliyim45

Arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce Erzurum'dan günübirlik Kars'a gidip Azerbaycan vize başvurusu yaptım. Bu salı sabahı(10.03.2015) da eşimle birlikte kendi aracımızla yola çıktık, Kars'a uğrayıp vizemizi aldık, sonrasında Ardahan Posof'taki Türkgözü Sınır Kapısından Gürcistan'a girdim. Bir yerde yolu karıştırdığımdan şüphelendim, kamyon devrilmesi nedeniyle kapanan yolda Gürcü'nün birine sordum Tiflis yoluna beni yönlendirdiler. Akşam 19:00 gibi(onlara göre 21:00) Tiflise vardım. Oteli bulamayacağımı anlayınca bir taksiciye adresi gösterdim, taksiyi takip ederek otelime vardım. Planladığım gibi 2 gece Tiflis'te kaldıktan sonra dün Bakü yoluna çıktım.

Tiflis'ten Azerbaycan sınırı yakın, ancak yol çok bozuk. Normal sedan tarzı aracınız varsa altını vurabilir, jantınızı yamultabilirsiniz. Velhasıl kelam Kızılköprü sınırına vardım. Gürcü tarafından Azerbaycan Kapısına geçtiğimde ise tam anlamıyla şok yaşadım. Benden kendi özel aracımla geçmem için gümrüğe depozito ödemem gerektiğini söylediler. Gümrük binalarına geçtim, ruhsatı verdim. 2008 model Honda CR-V için gümrük memuru eline aldı hesap makinasını, arabanın motoruna, modeline ve markasına bakarak bana gayet normal bir şekilde 5600 Dolar depozito ödemem gerektiğini söyledi. Şaşırdım kaldım, tekrar tekrar sordum. Eleman gayet normal bir şekilde dönerken geri alacaksın dedi. Ben 5600 doların 13.000-14.000 civarı Türk Parası yaptığını, maaşımın 1000 dolara tekabül ettiğini anlattım. Ama umursamadı bile. Daha sonra Bakü Büyükelçiliğini arayıp durumu bildirdim. Onlar da teyit etti böyle bir depozito uygulamasının olduğunu. Sonuç olarak o kadar para yanımda olmadığı, olsa bile kapıda bırakıp gitmeyeceğim için Gürcistan tarafına geri döndüm ve basıp Batum'dan Türkiye'ye giriş yaptım.

Diyeceğim o ki; Azerbaycan demek para demek. Aynı dil, din, ırka mensup olduğumuz adamlar resmen beni kapılarından dönmek zorunda bıraktı. Gürcistan için ise yollarının bizden epey kötü olması haricinde her şeyin güzel olduğunu söyleyebilirim. Yollarında her yerde polis var. Ardahan tarafından girdim, Tiflis merkezde gezdim, Azeri sınırına gittim, Batum tarafından geri çıktım ama bir kez bile kendi vatandaşlarının araçlarını durduran Gürcü polisi durdurmadı beni. Şu an itibarıyla benzin 1.79 lari civarında.

Çok geçmiş olsun hocam, Azerbaycan hususu çok üzücüymüş; insan o parayı verdikten sonra gider baska yerde krallar gibi yapar tatilini ..

Gürcistan nasıldı sizin açınızdan güvenlik sorunu yaşadınız mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Puredistance P kullanıcısına yanıt
    Hocam daha önce iki kez Sarp Sınır kapısından Batum'a birkaç saatliğine girmişliğim vardı. Bu sefer planlı bir turistik gezi yaptım. Posof Türkgözü Sınır kapısından sonra Akhaltsikhe şehrine vardım. Burada yol ikiye ayrılıyor. Ben yanlışlıkla Akhalkalaki yoluna girmişim. Daha önceden araştırdığımda Kura Nehri boyunca devam etmem gerektiğini bildiğim için nehrin ters aktığını fark edince Gürcünün birine sordum, adam beni geri tekrar Tiflis yoluna yönlendirdi. Daha sonra Borjomi ve Khashuri kentlerini geçerek Tiflis otobanına girdim. Gürcistandaki tek bölünmüş yol Tiflise yaklaşık 80 km kala başlayan Otoban olarak niteledikleri yol. Bu yüzden yolları gidiş geliş şeklinde olduğu için 90 km hız sınırı ile trafiğe takılarak gidiyorsunuz. Yollarda her 10-20 km'de bir polis araçları görürsünüz. Yine her 50 km'de bir polis binaları var. Kesinlikle güvenlükten yana sıkıntı yaşamazsınız. Tiflis kent merkezinde en uzak mesafeye en 8-10 lariye taksiciyle pazarlık yaparak gidebilirsiniz. Trafikteki araçların %40'nın direksiyonu sağ tarafta. Bu beni çok şaşırttı. Tiflis şehir içi trafiği biraz sıkıntılı. Ben o yüzden otelimi bulduktan sonra iki gün boyunca taksilere 7 lari 10 lari gibi paralar verip gezdim. Şehir gerçekten gezmeye değer. Bakü'ye gitmek için Rustavi şehrine doğru yol alıyorsunuz. Ancak Rustavi'ye varana kadar yol çok kötü. Her yerinden çukurlar var. Rustavi sonrasında sınır zaten 15-20 dakika sürüyor. Bu güzergahtaki köylerde camiler var. Aynı zamanda yol boyunca Türk TIRlarının durduğu birçok tesis mevcut. Ben Azerbaycan'a geçemeyince geri döndüğümde Gürcistan Sınır Kapısındaki görevliler benim durumumu anladılar. Az biraz Türkçe bilen Gürcü görevli benim aracı aramadı bile. Dönüştede Khashuri kentinden sonra Batum'a yol ayrılıyor. Batuma kadarki yol bana Artvin merkez ile Hopa arasındaki yolu anımsattı. Gürcistan gerçekten devlet olarak kurumsal yapıya sahip. Kesinlikle bir kere polisi beni durdurmadı. Her muhatap olduğum Gürcü bana yardımcı olmaya çalıştı. Sadece taksicilerle önce kesinlikle pazarlık yapmak gerek. Benzin 1.70 lari ile 1.80 lari arasında değişiyor. 1 TL 0.80 lari yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egeliyim45 -- 14 Mart 2015; 20:15:45 >

• yere düşen azerileri ne yapıyorsunuz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.