Şimdi Ara

Audio Technica ATH-CKS77X incelemem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
338
Cevap
10
Favori
21.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar elimden geldiği kadar acemi bir şekilde bugün elime ulaşan ATH-CKS77X model kulaklıkları incelemeye çalışacağım.Öncelikle ürünü cdjapan.co.jp'den her şey içinde toplam 75 dolara aldım.PTT kargoya para vermedim.CdJapan'ın ürünü hazır hale getirip kargolaması 5-6 gün sürdü(Sitede 3-7 gün arası diyordu).Kargo olarak
    registired air mail seçtim.Kargonun Japonya'dan Türkiye'ye gelmesi 1 gün tuttu.3-4 gün içinde de PTT evime getirdi.

Gelen paket böyleydi:

Kutu içeriği ise:

Neyin ne olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Kulaklığın dış görünüşü:

Gelelim performansına:
    Başlamadan önce;

Testi kulaklığı yaklaşık 20 saatlik burn-in olmuş haliyle inceledim.Unutmayın ki ileride sesler yerlerine daha iyi oturacaktır.
    Testleri Sansa Clip+,xperia sola ve pc'de kontrol ettim(audigy zs2 ses kartı)
    Cihazların hepsinde eQ'lar kapalı ve rockbox vs yüklü değil.
    Kıyasladığım kulaklıklar: Philips SHE 3590,SS Siberia
    [Kıyasladığım kulaklıkların farklı tarzda kulaklıklar olduğunun farkındayım,bu yüzden incelemenin profesyonel olmadığını belirtmek isterim.Elimde kıyaslıcak cks77 yada 90 yoktu]

Kulaklığın rahatlığı:
    Kulaklığı elinize aldığınız da basit kulaklıklara kıyasla ağırlığını hissedebiliyorsunuz fakat bu ağırlık gözünüzü korkutmasın ufak bir miktardan bahsediyorum.Daha önce kullandığım Philips kulaklıkta sol taraf oturmasına rağmen sağ taraf sürekli çıkıp çıkıp duruyordu.Fakat CKS77X'de böyle bir sorun yok.Kulağa çok rahat bir şekilde oturuyor ve varlığını hissettirmiyor.İki üç oynama ile de kolay kolay düşeceğini zannetmiyorum.Kulağınızın boyutuna göre kutunun içinden çıkan toplam 4 tane ucu var.

İzalasyon:
    CKS77X'in izalasyonu oldukça yeterli.Zaten kulaklığın sesi yüksek,Clip+ kullanırken yarı ses ve biraz üssü yeterince yetiyor.Bu durumda otobüs de iken dış sesler sorun olmuyacaktır.

Genel Ses Kalitesi:

Başlamadan önce belirtmek isterim ki cihazda burn-in çok etki ediyor.Benim ilk profesyonel kulaklık deneyimim olduğu için bu burn-in olayı hem fiziksel hem psikolojik oldu :)

Burn-in'i bazen geceleri,bazen öğlenleri normal sesinden biraz daha yüksek olacak şekilde 1 saatlik dubstep compilationı bitince tekrar edicek şekilde yaptım.Yaklaşık 20-30 saatten sonra sesler düzgünleşdikden sonra kalan normal dinliyerek yapmaya karar verdim.

Önce basslardan başlıyorum,kulaklığın bassları bahsedildiği gibi oldukça güçlü.Vurdumu titretiyor.Bu yüzden DnB türü parçaları dinlemek oldukça zevkli oluyor.Sub-bassları ise beklediğimden daha iyi çıktı.Bass konusunda CKS-77X oldukça kuvvetli.

Gelelim mid ve tizlere,öncelikle belirtmek isterim ki mid ve tizler,bassların altında ezilip kalmıyor.İlk aldığım zaman seste parlamalar dikkatimi çekiyordu bu olay 20 saatlik burn-in periyodundan sonra %90 azaldı.Lakin,halen bazı yerde parlamalar duyuyorum.Buna şarkının kayıt kalitesi de etkili olduğunu belirtmekte fayda var.Bunu test etme amaçlı DH'den oguzhan adlı üyeye sorun yaşadığım şarkının(Les friction-string theory) flac versiyonunu attım.Kendisi bir kaç kulaklık ile test etti ve;

quote:

MH750: bazı yerlerde parlamalar var ama kulağı oyacak kadar değil. Fazla rahatsız etmiyor.

SE215: sibilance s-ş patlamasına denk gelmedim. Bahsettiğiniz 2:36 da sanatçı yüksek sese geçtiği için yüksek ses seviyelerinde midler biraz rahatsız edebiliyor ama s-şler kesinlikle patlamıyor. Rahatsız etmiyor.

DAP: iphone 4
    amfi: fiio e6 2 kulaklıkla e6 ile test edildi. EQ def.

(Kendisine burdan tekrardan teşekkür ediyorum)

Yani demek istiyorum ki sorun yaşatabilecek şarkılarda CKS77X,mid ve tizleri sıcak ve keskin olduğundan dolayı hafiften parlama yaratabiliyor.Bu parlama sırasında kesinlikle seste herhangi bir distortion,bozulma olmuyor.Sibilance'ın düşük hali diyebiliriz.Ben yaklaşık 1 ay kullanımından sonra geçeceğine dair umudum var.Bu olayı da belirttiğime göre mid ve tizler genel bakımından oldukça doyurucu.Bass kulaklıklarında genelde basslar,mid ve tizleri ezer ses boğuk gelir.İşte bu olay CKS77X'de olmuyor.Aksine oldukça belirgin diyebilirim.Her dinlediğinizde keşfetmediğiniz detaylar keşfediyorsunuz.Şarkıcının başlamadan önce çektiği nefesi bile duyabiliyorsunuz :)

Enstrüman ayrımı: İşte cks77x'de bu özelliklik kendini aşmış boyutta.Orkestraya karşı bakış açımı değiştirdi.Neredeyse şarkıda çalınan her enstrümanın sesini duyabiliyorsunuz.Özellikle Dream Theater dinlerken oldukça zevk veriyor bu özellik.

Sahne: CKS77X'in sahnesi CKS77'de de olduğunu gibi geniş.Fakat sahnesinde derinlik olup olmadığını açıkçası ben de tam anlayamadım.Zaman zaman yatay gibi gelirken zaman zaman derinlik hissediyorsun.Lakin film izlerken bu derinliği çok rahat hissediyorsun.Bunu da belirtmek isterim.

Sonuç olarak,CKS77X başarılı bir kulaklık.Gözünüzü kapattığınız zaman müziği hissediyorsunuz.Müzikte ki en ince ayrıntılarına kadar duyabilmenizin yanında mid ve tizler,basslar tarafından ezilmiyor.Sıcak ve keskin tizlerinden dolayı arada bir parlama yapsada yine oldukça iyi.

Şimdilik bu kadar.Elimden geldiğince elimde düzgün bir kıyaslama olmadan incelemeye çalıştım.Umarım beklentilerinizi çok kırmamışdır,eğer sormak istediğiniz spefik bir soru varsa yanıtlamaya çalışacağım.Eğer aramızdan birinin Ankara'da herhangi bir dükkanı v.b yeri varsa kıyaslama yapabilmek için gidebilirim.

Aldığım ürünün linki:http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=NEOACS-21377

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allpino -- 19 Ağustos 2013; 12:31:00 >

• İnceleme için öncelikle teşekkür ederim.

Görünüşü dikkat çekici, renkli olmuş. Ama her insanın hoşuna gitmeyecek türden.

Sahnesi yatay olarakmı konumlandırılmış? Yoksa derinlik vs. varmı? CKS99'un sahnesindeki derinlik beni şaşırtmıştı. Kasa yapısından olsa gerek 3 boyut etkisi fiyatına göre çok iyiydi.

CKS77'de midlerde metalimsilik vardı. Acaba bu modelde bir nebzede olsa düzeltildimi merak ediyorum. Keşke karşılaştırma imkanımız olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhan -- 13 Ağustos 2013; 16:55:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan

İnceleme için öncelikle teşekkür ederim.

Görünüşü dikkat çekici, renkli olmuş. Ama her insanın hoşuna gitmeyecek türden.

Sahnesi yatay olarakmı konumlandırılmış? Yoksa derinlik vs. varmı? CKS99'un sahnesindeki derinlik beni şaşırtmıştı. Kasa yapısından olsa gerek 3 boyut etkisi fiyatına göre çok iyiydi.

CKS77'de midlerde metalimsilik vardı. Acaba bu modelde bir nebzede olsa düzeltildimi merak ediyorum. Keşke karşılaştırma imkanımız olsa.
    Şuan ki hali ile midlerde metalimsilik var fakat daha burn-in yapmadım,bu yüzden şimdiden derin bir inceleme yapıp morelimi bozmak istemiyorum açıkçası.Sahne de derinlik olduğunu söyleyebilirim ama çok mu az mı tam emin değilim açıkçası ya da kafam bir milyon olduğu için ben hissedemedim.Pek yararı olmasa da belirttiğim filmin sahnesinde Siberia'ya göre daha çok derinlik hissettim hatta etkilemişti derinliğinin bu kadar detaylı olması.Müziklerde ise şimdilik çok büyük bir ayrım göremedim.

EDIT: 2 saatlik burn in üzerine dreamtheater dinliyerek söyleyebilirim ki midlerde parlama geçti ve sahnesi kesinlikle yatay değil,derinlik var.Ensturamanlar çoştu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allpino -- 13 Ağustos 2013; 17:36:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: allpino

Şuan ki hali ile midlerde metalimsilik var fakat daha burn-in yapmadım,bu yüzden şimdiden derin bir inceleme yapıp morelimi bozmak istemiyorum açıkçası.Sahne de derinlik olduğunu söyleyebilirim ama çok mu az mı tam emin değilim açıkçası ya da kafam bir milyon olduğu için ben hissedemedim.Pek yararı olmasa da belirttiğim filmin sahnesinde Siberia'ya göre daha çok derinlik hissettim hatta etkilemişti derinliğinin bu kadar detaylı olması.Müziklerde ise şimdilik çok büyük bir ayrım göremedim.

EDIT: 2 saatlik burn in üzerine dreamtheater dinliyerek söyleyebilirim ki midlerde parlama geçti ve sahnesi kesinlikle yatay değil,derinlik var.Ensturamanlar çoştu
    ATH kulaklıklardan nefret ediyorum kulaklığı nereden aldınız sıfır olarak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gardanadam -- 13 Ağustos 2013; 19:33:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gardanadam

ATH kulaklıklardan nefret ediyorum kulaklığı nereden aldınız sıfır olarak ?

Alıntıları Göster
    Ben de arkadaşın sayesinde 1 tane sipariş ettim umarım sorunsuz bir şekilde gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edvardo

Ben de arkadaşın sayesinde 1 tane sipariş ettim umarım sorunsuz bir şekilde gelir.

Alıntıları Göster
    Editden sonra heyecanlandırdınız beni. İçimden bir his bu kulaklığı al diyor.

Kablo rengi pek hoşuma gitmedi. Farklı renk seçeneği varmıydı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhan -- 13 Ağustos 2013; 19:57:00 >
  • quote:

http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=NEOACS-21376 ben bunu aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Edvardo -- 13 Ağustos 2013; 19:59:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLieNWare1

quote:

Teşekkürler.

Sık kullanılanlara alalım.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aLieNWare1

quote:

Teşekkürler.

Sık kullanılanlara alalım.

Alıntıları Göster
    Linki konunun altında verdim.Farklı renk seçenekleri var,yine aynı siteden bakabilirsin.

Biraz daha burn-in'den sonra sesler iyice oturmaya başladı.Yarın bitmiş haliyle edit çekicem sanırım tekrardan,evrim geçirdi kulaklık
  • quote:

Linki konunun altında verdim.Farklı renk seçenekleri var,yine aynı siteden bakabilirsin.

Biraz daha burn-in'den sonra sesler iyice oturmaya başladı.Yarın bitmiş haliyle edit çekicem sanırım tekrardan,evrim geçirdi kulaklık

Hocam 2dk da burn-in olacağını hiç sanmıyorum psikojikmen size öyle geliyordur ben ie60 ı 2,5 haftadan beri gece gündüz açık tutuyorum seslerin değişdiğini daha yeni yeni farkettim :)
  • quote:

quote:

Hocam 2dk da burn-in olacağını hiç sanmıyorum psikojikmen size öyle geliyordur ben ie60 ı 2,5 haftadan beri gece gündüz açık tutuyorum seslerin değişdiğini daha yeni yeni farkettim :)

2 dk nerden çıktı hocam,geldiği saaten beri yapıyorumEmin olun kesinlikle var,ilk dinlediğim zaman belirli şarkıların belirli kısımlarında parlama yapıyordu.Az önce özellikle orada dikkat ettim.Bu sadece parlamadan bir örnekti,basslar temizlendi,sesler belirginleşti v.s Yoksa burn-in süresinin 20-40 saat olduğunu biliyorum,fakat 2-3 saatte bu kadar değişeceğini hiç tahmin etmemiştim
  • quote:

quote:

quote:

2 dk nerden çıktı hocam,geldiği saaten beri yapıyorumEmin olun kesinlikle var,ilk dinlediğim zaman belirli şarkıların belirli kısımlarında parlama yapıyordu.Az önce özellikle orada dikkat ettim.Bu sadece parlamadan bir örnekti,basslar temizlendi,sesler belirginleşti v.s Yoksa burn-in süresinin 20-40 saat olduğunu biliyorum,fakat 2-3 saatte bu kadar değişeceğini hiç tahmin etmemiştim

Alıntıları Göster
    en az 70-80 saat hocam :)
  • Bende burm-in alışkanlık yaptı her gece burn-in 'e bırakıyorum belki ses değişir diye

Ayrıca, kutudan foam köpük uç çıkmıyor sanırım
  • quote:

Bende burm-in alışkanlık yaptı her gece burn-in 'e bırakıyorum belki ses değişir diye

Burn-in bi gerçek bunu daha çok dinamik sürücülü ie60 yaşadım :) sesler inanılmaz değişti..bass kulağımı dolduruyor şuan..
  • quote:

quote:

Bende burm-in alışkanlık yaptı her gece burn-in 'e bırakıyorum belki ses değişir diye

Burn-in bi gerçek bunu daha çok dinamik sürücülü ie60 yaşadım :) sesler inanılmaz değişti..bass kulağımı dolduruyor şuan..

Alıntıları Göster
    Hocam 70-80 gereksiz değil mi ya?Head-fi de baktığım kadarıyla kulaklığı inceleyen kişi ve yorumlarda ki kişiler ortalama 30 saat vermiş cks 77'ye.Bu arada kutunun içinden uçların hepsi slikon
  • quote:

Hocam 70-80 gereksiz değil mi ya?Head-fi de baktığım kadarıyla kulaklığı inceleyen kişi ve yorumlarda ki kişiler ortalama 30 saat vermiş cks 77'ye.Bu arada kutunun içinden uçların hepsi slikon

Doğru olabilir sürücüye göre değişebiliyor..
  • quote:

quote:

Doğru olabilir sürücüye göre değişebiliyor..

Alıntıları Göster
    Shure SE-215 modeli burn-in den çok az etkileniyor. Sürücüye göre değiştiği kesin.

Kısacası, se215 alıp kulağınıza taktığınızda sesini beğenmediyseniz burn-in'e umut bağlamak yanlış olur.
  • quote:

Shure SE-215 modeli burn-in den çok az etkileniyor. Sürücüye göre değiştiği kesin.

Kısacası, se215 alıp kulağınıza taktığınızda sesini beğenmediyseniz burn-in'e umut bağlamak yanlış olur.

Alıntıları Göster
    Acaba Senheiser mx 400 den iyi midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Feather

Tüm MX serisi kulaklıklardan üstündür.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Feather

Tüm MX serisi kulaklıklardan üstündür.

pardon cx yazıcaktım. :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.