Şimdi Ara

Asus'dan üç yeni ses kartı: Strix Raid DLX, Strix Raid Pro ve Strix Soar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Seneler önce bir konu açmış Vista'nın gelişi ile beraber ses kalitesindeki düşüşün nedenleri tartışmıştım. Vista ile beraber DirectSound kaldırılarak onun yerine Evrensel Ses Mimarisi getirildi. O güne kadar her 100 uygulamanın 99'u DirectSound kullanırken 1 tanesi(safkan Open AL uygulaması olarak Quake 3'ü örnek verebiliriz) Creative'in oluşturduğu Open AL kütüphanesini kullanıyordu. Microsoft DirectSound'u kaldırınca Creative'in DirectSound üzerine inşa ettiği ses kartı tekeli yok oldu. Elde kalan kartları satmak kaybolan güveni geri getirmek adına Alchemy adında DirectSound'tan Open AL'ye emule eden bir program geliştirilmeye çalışıldı. Ancak ben bu dönüşüm gerçekleşmediği o sıralar kullandığım Xtreme Gamer ses kartımla tecrübe ettim. Vista ile beraber ses kartlarındaki donanımsal ivmelendirme özelliği yok oldu. Evet günümüzde ses kartlarındaki yüksek ohm lu amfiler sesin gücünü artırıyor kullanılan komponentler parazitleri önlüyor, yazılımlarla ses daha renkli çıkıyor olabilir ama DirectSound'un vurucu özelliği olan donanımsal hızlandırma yapamaz. Bu da seslerin ayrı ayrı işlenmesi yerine seslerin birbirine karışması demek. Hem XP hem 7 sürücüsü olan gerçek X-FI işlemcili bir kartı alin deneyin eğer daha önce XP'de bu tecrübeyi edinmediyseniz aradaki farka inanamayabilirsiniz.

%100 katılıyorum buna direct sound gitti yerine geçecek birşeyde çıkmadı xp de creative ile aldığım ses muazzam dı özelliklede oyunlarda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir siz akillisiniz Creative,Asus,Behringer vs ureticiler aptal bos yere ses çipi uretip ses karti satiyorlar ne gerek var koy anakarttaki cipi sat bu kadar zahmete deger mi..

Ses karti ve onboard kart arasinda da daglar kadar fark vardir diyorum farki anlamayan agir sagirdir.Bu yorumumuda Z97 mpower max(alc 1150cip) - Creative sb z - logi z5500 + Z906 kullanan biri olarak yapiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

5.1 sistemlerde müzik dinleyen milletiz, tecrübe etmeden konuşuyorlar anca. Kendinizi pek yormayın derim bu konuda.

Yalnız yorulmayın dediğiniz arkadaş da müziği 5.1 den dinlediğini söylemiş. :)

o kişi benim ben zaten müziği oldukça kaliteli bir kulaklık üzerinden dinliyorum, fakat 5.1 sistem var onu da bağladık üvey muamelesi olmaz, bir önceki mesajda şundan bahsetmiştim 5.1 i ilk aldığımda (bimde logitech 5.1 140 liraydı belki hatırlarsınız) ne bass duydum ne adam gibi tizler vardı idareten 25 liraya creative audigy aldım boş boş yatan subwoofer kendine gelmişti sornasında sb z aldım, fark öyle belirgin ki çoğu zaman evden uzağım leptopa sb surround 5.1 aldım usb. o arkadaş ses sadece yükseliyor diyor, alakası yok +1 beslenmeye başlıyor temiz geliyor ses, yoksa 2 dolara chip alalım ekolayzer profili indirelim olsun bitsin. yok öyle bir dünya maalesef

• quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

quote:

Orijinalden alıntı: serhatti

Ses kartı mı kaldı ya.

Feature yani özellik için alınır ona da üst seviye anakart parası verilir mi ayrı olay.

Tomshardware ve bir sürü teknoloji sitesi açıkça söylüyor 2 dolarlık çiple 200 usd'lik ve hatta daha pahalı ses kartı aynı diye.

Optik çıkış alsan ses zaten pass through yani sinyal hiç bir işleme uğramadan işleyen cihaza gidiyor.

İyi ses aldığını sanalarda sadece bu tarz kartların üstündeki amfiler sayesinde sesi daha şiddetli duydukları için daha iyi ses dinliyorum zannediyorlar.

Kısacası paranıza yazık etmeyin.Modern anakartların üzerindeki ses çipleri son kullanıcı için yeterinden de iyi.Boşuna mangırları dökmeyin imaj uğruna.

Haklısınız.

MSI anakartımda Audio Boost destekli ALC1150 ses yongası var ve seslerde herhangi bir - yön yok.

Sadece güç farkı var diyorsunuzda, yıllar önce 150 ohm sennheiser kulaklık almış ve anakarta bağlamıştım, tahmin ettiğiniz gibi özellikle 150 ohm olmasından dolayı sesler çok zayıf geliyordu, fiio marka kulaklık amfisi aldım, sesler arttı ama gene baslarda, tizlerde zayıflık ve yön kavramı yoktu sesde, ses kartını x-fi alınca kulaklık kendine geldi, ilerleyen yıllar, kulaklığı sennheiser HD 650 ile ses kartınıda creative zxr ile değiştirdim, bulabildiğim sürece Flac formatında müzik indiren biriyim, bazen kulaklığı ve amfiyi alıp arkadaşlara giderim ama onbordda hep bir eksiklik var, ayrıca yoğun bir şekilde online battlefield 4 oynayan biriyim, oyundaki nickimde psiclockdur, onboard ses kartları malesef yön duygusunu yeterli seviyede veremiyor, ama sıradan bir kulaklık takıp mp3 dinleyecek, oyun kasmıyacak biri için arada fark olmayabilir ama ben 350 ohm luk HD 650 ile farkı hissediyorum.

• Simdik bu yeni asus kartlarda kullanilan chipsetler neyin nesidir?Yeni nesil chipsetler mi ve kaliteleri nasildir.Detaylardan anlayan birileri bizleri bilgilendirebilirse sevinirim.Sahsen kaliteli bir ses karti alacaksaniz ki bu 500TL ve ustu rakamlara denk geliyor , ona gore kaliteli bir kulaklik ve ses sisteminiz de olmali.Ama parasal durumu iyi olanlar kesinlikle DAC tercih etmeliler.Bakalim windows 10 ve yeni dx12 ile yeni nesil oyunlarda seslerde bir gelisme yasanacak mi yoksa vistadaki sistemle devam mi edecekler.

Bu arada sizce alc1150 ile LogitechZ-623 2+1 THX ikilisi iyimidir , yoksa bu ses sistemi sizce iyi bir ses kartini hakediyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: metebyr

quote:

Ses kartı mı kaldı ya.

Feature yani özellik için alınır ona da üst seviye anakart parası verilir mi ayrı olay.

Tomshardware ve bir sürü teknoloji sitesi açıkça söylüyor 2 dolarlık çiple 200 usd'lik ve hatta daha pahalı ses kartı aynı diye.

Optik çıkış alsan ses zaten pass through yani sinyal hiç bir işleme uğramadan işleyen cihaza gidiyor.

İyi ses aldığını sanalarda sadece bu tarz kartların üstündeki amfiler sayesinde sesi daha şiddetli duydukları için daha iyi ses dinliyorum zannediyorlar.

Kısacası paranıza yazık etmeyin.Modern anakartların üzerindeki ses çipleri son kullanıcı için yeterinden de iyi.Boşuna mangırları dökmeyin imaj uğruna.

ses kartı alınca iş bitmez, adam akıllı kulaklık veya ses sitemi bağlayacaksın youtube-mp3den devşirme değil adam akıllı yüksek kalitede mp3 ler bulup aimp gibi düzgün program kuracak orada açacaksın, oyunlarda zaten direk farkeder fazla ayar yapmadan ondan sonra gör bak fark var mı yok mu. max 50 liralık kulaklıkla youtubeden şarkı dinleyeceksen böyle ses kartı almışın ya da onboard dinlemişsin ne farkeder. bende 5.1 ilk aldığım zamanlarda 25 liraya creative audigy aldım anakarttan ne yapsam bass vermeyen sistem ses kartından güm güm kendine geldi. anakarttan sesi %100 yapıp pahalı kulaklık da alsan rahat dinlersin, tak bi sb z kartına %30 geçemezsin kulaklık da bass ile titrer, sen usulüne göre kurulumunu yap farkı görürsün

Hocam logitech g210 sanırım kullandığım kulaklık, ses kalitesi çok iyi ama ses seviyesi az geliyor. Bu usb ses kartlarından alsam ses seviyesi yükselir mi, ucuz yollu ne önerirsiniz. Anakart da kart takacak slot yeri dolu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Ses kartı mı kaldı ya.

ses kartı alınca iş bitmez, adam akıllı kulaklık veya ses sitemi bağlayacaksın youtube-mp3den devşirme değil adam akıllı yüksek kalitede mp3 ler bulup aimp gibi düzgün program kuracak orada açacaksın, oyunlarda zaten direk farkeder fazla ayar yapmadan ondan sonra gör bak fark var mı yok mu. max 50 liralık kulaklıkla youtubeden şarkı dinleyeceksen böyle ses kartı almışın ya da onboard dinlemişsin ne farkeder. bende 5.1 ilk aldığım zamanlarda 25 liraya creative audigy aldım anakarttan ne yapsam bass vermeyen sistem ses kartından güm güm kendine geldi. anakarttan sesi %100 yapıp pahalı kulaklık da alsan rahat dinlersin, tak bi sb z kartına %30 geçemezsin kulaklık da bass ile titrer, sen usulüne göre kurulumunu yap farkı görürsün

Mp3 mü?

Wav, dts varken?

Bizim ergenler alır bir x 530 dıptıs devam eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan

quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

quote:

Ses kartı mı kaldı ya.

Haklısınız.

MSI anakartımda Audio Boost destekli ALC1150 ses yongası var ve seslerde herhangi bir - yön yok.

Sadece güç farkı var diyorsunuzda, yıllar önce 150 ohm sennheiser kulaklık almış ve anakarta bağlamıştım, tahmin ettiğiniz gibi özellikle 150 ohm olmasından dolayı sesler çok zayıf geliyordu, fiio marka kulaklık amfisi aldım, sesler arttı ama gene baslarda, tizlerde zayıflık ve yön kavramı yoktu sesde, ses kartını x-fi alınca kulaklık kendine geldi, ilerleyen yıllar, kulaklığı sennheiser HD 650 ile ses kartınıda creative zxr ile değiştirdim, bulabildiğim sürece Flac formatında müzik indiren biriyim, bazen kulaklığı ve amfiyi alıp arkadaşlara giderim ama onbordda hep bir eksiklik var, ayrıca yoğun bir şekilde online battlefield 4 oynayan biriyim, oyundaki nickimde psiclockdur, onboard ses kartları malesef yön duygusunu yeterli seviyede veremiyor, ama sıradan bir kulaklık takıp mp3 dinleyecek, oyun kasmıyacak biri için arada fark olmayabilir ama ben 350 ohm luk HD 650 ile farkı hissediyorum.

Yön duygusunu hepsi aynı verir.

Sen gidip sanallaştırma ile ayırt edebiliyorsan, kulak yok sende demektir.

• Herkes bir laf söylemiş. Lakin en çok "onboard ile harici ses kartlarında kalite farkı olmuyor" lafına güldüm.

Millet kafayı sıyırmış şekilde DAC'ler, kablolar, ince tweakler peşinde koşuyor yahu. Yarım metre kabloya şu ses kartının parasını gömüyor. Flac'lerin yerini DSD'ler almaya başladı falan filan.

Tomshardware gitsin kumda oynasın, burnunu bilmediği işlere sokmasın diyelim. Ses olayı, sonu olmayan bir mecra.
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    açıkçası yüksek formatta kaliteli sesi istediğim şarkıcılardan bulmaktan zorlanıyorum, zamundaya veya başka birkaç torrent sitesine düşerse loseless formatta indiriyorum gerisi yine 320 kbps ama yüksek boyutlu yine torrente düşen albümler oluyor. bazen mp3clan.com dan buluyorum kaliteler fena çıkmıyor ama bazılarında değerler iyi olsa da ses patates oluyor, istenilen şarkının rahat bulunabildiği site kaynak vs varsa paylaşırsan sevinirim cidden ihtiyacım var çünkü.

bu arada mp3 formatlı olsa da youtubeden convertlenmiş olanlardan iyi oluyorlar orası da bir gerçek verdiğim örnek bu sebepleydi.
  • quote:

açıkçası yüksek formatta kaliteli sesi istediğim şarkıcılardan bulmaktan zorlanıyorum, zamundaya veya başka birkaç torrent sitesine düşerse loseless formatta indiriyorum gerisi yine 320 kbps ama yüksek boyutlu yine torrente düşen albümler oluyor. bazen mp3clan.com dan buluyorum kaliteler fena çıkmıyor ama bazılarında değerler iyi olsa da ses patates oluyor, istenilen şarkının rahat bulunabildiği site kaynak vs varsa paylaşırsan sevinirim cidden ihtiyacım var çünkü.

bu arada mp3 formatlı olsa da youtubeden convertlenmiş olanlardan iyi oluyorlar orası da bir gerçek verdiğim örnek bu sebepleydi.

Orjinal al.

Her ay bir tane ala ala 400 lira masraf yapmışım şu ana kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

Herkes bir laf söylemiş. Lakin en çok "onboard ile harici ses kartlarında kalite farkı olmuyor" lafına güldüm.

Millet kafayı sıyırmış şekilde DAC'ler, kablolar, ince tweakler peşinde koşuyor yahu. Yarım metre kabloya şu ses kartının parasını gömüyor. Flac'lerin yerini DSD'ler almaya başladı falan filan.

Tomshardware gitsin kumda oynasın, burnunu bilmediği işlere sokmasın diyelim. Ses olayı, sonu olmayan bir mecra.

İş kaynak ve hoparlörde biter. DAC bir yere kadar.

Kaynağa ve dac a yatırım yaptım ama hoparlör aynı olduğu için sonuç değişmedi.
  • Onboard ses chipi ile ses kartı arasında fark yok ha, vay anasını bizde boşa aldık zaten ses kartını.

Z97 Pro Gamer anakartta SupremeFX onboardı var.

Creative SB Z var.

Logitech Z623 2+1 THX ile dinliyorum. TR'de ses kartı + hoparlör = 1250 TL, neredeyse düşük çaplı sistemin parası.

Fark yok he ?

Tabi herkes konuşuyor deneyimlemeden, bunları deneyimledikten sonra artık müzik kulağınızda hassaslaşıyor direkt anlıyorsunuz kalitesiz sesi ve onboardların ses kartına yetişmek için daha çoook yolu var. Creative, Asus felan salak değil bunları çıkarıyorlar, bunu konuşması bile komik. En güzel yorumu bu arkadaş yapmış, nokta atışı laflarıyla işi bitirmiş, ki çok haklı o seviyelere çıkan birileri artık dediği gibi kablosuna kadar dünya para harcıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

Konuya gelecek olursak Xonar'lar ile pek olmadı sanki bu iş, yeni serileri denemek lazım ama TR'de min 400 - 800 aralığında olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 16 Eylül 2015; 3:53:36 >

• Bu arada Asus ses kartlarinda kullanilan chipset , MSI Z170 Gaming M9 ACK anakartinda dahili olarak geliyor.Tabi arada ufak tefek farklar olabilir.

http://us.msi.com/product/mb/Z170A-GAMING-M9-ACK.html#hero-specification
  • Seste fark olmadığını kimse söylemiyor. Ama sesteki farklılığın kartın işlemcisi nedeniyle değil yazılımdan dolayı olduğunu ses kartına onca para verip kabullenmek kolay değil.
    Sound Blaster X-FI MB3 incelemesi:

İncelemeyi yapan kişinin açıklaması:
    I used to have a Sound Blaster Z in my desktop, but had to remove it because I needed the PCIe slot for a capture card. Sound Blaster X-Fi MB3 gives me all the features I was used to for a decent price of just USD 30 and without using a PCIe slot.
    Kısaca kullanmış olduğu SB Z kartını PCIe slotunu boşaltmak için çıkardığını yerine yazılımı satın alıp tüm özelliklerden faydalandığını söylüyor.

• Teorik bilgiyi bırakıp kulaklarınıza güvenin. Ses kartı olmadan ne müzik dinlenir ne de film izlenir. Oyunlarda cabası. İş sadece yazılım olsaydı donanıma milyonlarca dolar arge harcaması yapılmazdı. Tüm paraları yazılıma harcarlardı olay biterdi.

• Yeni sistem toplayacak olsam ses kartı olarak bunlardan birini alırdım. Harici ses kartı ile onboard ses arasında fark yok diyen biri kesinlikle bu işten anlamıyordur kusura bakmayın. 20 Tl lik kulaklık ile ne olduğu belirsiz mp3 dosyalarını dinleyerek farkı anlayamamış olabilirsiniz.

Bu konu biraz oyunları medium ayarlarda oynamak ile ultra ayarlarda oynamak arasında bir fark yok veya 60+ fps leri insan gözü algılayamaz konularına benzemiş. Bu kadar insan enayi değil gidip o kadar ses sistemlerine ve ses kartlarına para bayılsınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c36ab7c4 -- 20 Ekim 2015; 2:18:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH | equ*

Bir siz akillisiniz Creative,Asus,Behringer vs ureticiler aptal bos yere ses çipi uretip ses karti satiyorlar ne gerek var koy anakarttaki cipi sat bu kadar zahmete deger mi..

Ses karti ve onboard kart arasinda da daglar kadar fark vardir diyorum farki anlamayan agir sagirdir.Bu yorumumuda Z97 mpower max(alc 1150cip) - Creative sb z - logi z5500 + Z906 kullanan biri olarak yapiyorum.

Asus ne üretmiş bu kart için yazılım dışında?

DAC zaten Amerikan ESS üretimi.

Amfi katı desen kullanılan op-amp de asus üretimi değil.

E sonuçta datasheet de belirtilen tasarımın da fazla dışına çıkamaz.

Harici satılan dac ile dahili ses kartlarını bir tutmuyoruz.

Dahili ses kartları XP den sonra sönümlendi. Doğrudan ivmelendirme gerçekleşmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Bir siz akillisiniz Creative,Asus,Behringer vs ureticiler aptal bos yere ses çipi uretip ses karti satiyorlar ne gerek var koy anakarttaki cipi sat bu kadar zahmete deger mi..

Dahili ses kartları XP den sonra sönümlendi. Doğrudan ivmelendirme gerçekleşmiyor.

Hocam görüşüne saygı duyuyorum her ne kadar ses kartı tarafındaysamda ; ancak şunu açıklığa kavuştursak iyi olacak yani siz ses kartı kullanmaya gerek yok onbord mu kullanın diyorsunuz ? Kendiniz kullanmıyor musunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: denizmir02

quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Hocam görüşüne saygı duyuyorum her ne kadar ses kartı tarafındaysamda ; ancak şunu açıklığa kavuştursak iyi olacak yani siz ses kartı kullanmaya gerek yok onbord mu kullanın diyorsunuz ? Kendiniz kullanmıyor musunuz ?

Directsound kaldırıldığı için ses artık önce cpu da çözümleniyor. Yani ham veri ses kartının dac ına gitmiyor.

Bu yüzden ses kartlarında ne kadar iyi dac olursa olsun fayda etmiyor. İşlenmiş veriyi işlemenizin bir anlamı yok.

Ancak usb üzerinden harici kartlara (veya daclara) ham veri olarak yollamak hala mümkün.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.