Şimdi Ara

Aracım dondu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
10.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ben Ardahan ilinde görev yapıyorum. Burası malum eksi 30-40-50 dereceleri görüyor. Bu yıl ise eksi eksi 35 civarı gördü. Neyse konumuza dönelim. Aracım duster ve dizel. Her zaman kapalı garajda kalmasına rağmen aracım dondu ve çalışmadı. Donma sebebi size ilginç gelebilir ama garaj hiç güneş görmediğinden dışarıdan 5 derece daha soğuk olmasıydı. Kapalı garaj tipi ve rüzgarda iyi olsada güneşli günlerde de tam tersi kötü. Aracımı 3 günde bir çalıştırır şehirde kısa bir tur yaparım. Ama ne yaparsan yap araç gece eksi 35-40 derecelerde dakikalar içinde donuyor. Bazen tek marşta bazen 4-5 marşta çalışıyor bazende hiç ummadık zamanda hiç çalışmıyor. Sorum şu: donan Aracımı neyle ısıtabilirim. Saç kurutma makinesi yada ufo gibi ısıtıcılar ile yarım saat kadar ısı uygulasam nasıl olur.

• hocam o bölgede dizel araç makul değil. Benzinli modeller kullanılıyor kışları. Günlük çalışan dizel araçları olanlar da ona göre önlemini alıyor. garaja ufo koyabilirsiniz ama sabaha kadar çalışması lazım 30dk da felan hiçbir yeri ısınmaz arabanın. Zaten o soğukta mazot da jel gibi oluyor
    Merhaba,
    Sibirya olmasada, kuzey Finlandiya'dan selamlar. Bulundugum şehirde kışın -20/-30 lar rutin bir gun. Burada da dizel araçlar var.
    Ancak araçları genelde iki şekilde ısıtıyoruz: webasto yada benzer firmaların yakit kullanarak araçları isitan sistemleri var. Bu sistemin handikabi eger yarim saati asan kullanim sonrasi kısa mesafe kullanılırsa sürekli, akü ömrünü yiyor. Diğer taraftan artik telefon uygulamali versiyonları bile mevcut kullanimi kolay.

Diger bir yöntem ise araci saatli fise takıp, günlük minimum 2 saat kullanim hakkıyla, çoğu araca bayiden çıkmadan takılan defa vb sirketlerin sundugu, yag +kabin ısıtma sistemi. Ayrıntıları aşağıdaki videoda mevcut. Bu sistemin bir çok farkli türevi mevcut, günlük 2 saat kullanim hakki veren, dış sıcaklığa göre süresini ayarlayan vs.
    https://youtu.be/bucLEm3CN7U

Iyi forumlar.
    Ardahan da dizel arabanın işi olmaz. Bizim bolu’da bile dizeller zor çalışıyor şubat ve mart soğuklarında.

Motora, marş motoruna, aküye ve turboya işkenceden başka bişey değil.

Traktör olsa altına mangal yakardık biz. Bir de as600 ömür törpüsü damperli bir kamyonumuz vardı. Babam suyunu hergün boşaltır sabahları kaynar su doldurudu güğümlerle😃.

Aslında arabanın altında plastik muhafaza filan yoksa 50*50cm 15cm yüksekliğinde bir metal kasa yapıp içini hafif yanan kül ile doldurup altına sürebilirsin. Kasaya bilya tekerlek ve çekme sapı taktır, baya pratik olur bu şekilde. Yalnız taze kömür koyma sakın arabayı yakarsın. Sobanın dibinde ki yanmış kül olmalı.
    Hocam eksi 20'ye kadar burda da sıkıntı olmuyor. Ama geçen hafta eksi 35 olunca araba buraya kadarmış dedi resmen. Daha kış tam anlamı ile gelmedi. Ardahan türkiyenin en soğuk ilidir. buranın özelliği bir kaç gecelik değil en az bir ay eksi 30 - 40 sürmesi. Burda hava eksi 20'de insanlar hava iyi diye dışarıda geziyor. Derin dondurucu bile eksi 17-18 derecede çalışır. 🤣 🤣
  • Hocam servisçilerden yardım iste. Köye servis çekenler yani. Onların vardır taktikleri mutlaka. Radyatörü falan sar onlar gibi. Gece soğuna çare yok garajına hava girmemeli.
  • hocam o bölgede dizel araç makul değil. Benzinli modeller kullanılıyor kışları. Günlük çalışan dizel araçları olanlar da ona göre önlemini alıyor. garaja ufo koyabilirsiniz ama sabaha kadar çalışması lazım 30dk da felan hiçbir yeri ısınmaz arabanın. Zaten o soğukta mazot da jel gibi oluyor
  • Yok mu Sibirya'dan bir forumdaş bizi aydınlatsın
  • Donan araç değil de mazot olabilir. Çözüm olarak ya garajda ısıtıcı çalıştıracaksınız ki maliyetli olacaktır ya da depo ısıtma aparatı, webasto, aynı aracın benzinlisi gibi çözümlere bakacaksınız.
  • Merhaba hocam ben de aynı bölgedeyim ve dizel aracım var. Öncelikle araç ne kadar kapalı garajda kalsa da 3 günde bir çalıştırma Ardahan iklimine göre uzun bir süre. Ben, aracımı kullanmadığımda garajda olduğu halde günde en az bir kere, aracım dışarıda iken de 2 saatte bir çalıştırıyorum ve şimdiye kadar sorun yaşamadım. Araç donduğunda ise mazot pompasına sıcak su dökerek çalıştırıyorlar..
  • Haklısınız hergün çalışması gerek. Dediğiniz gibi eğer donarsa ketıl ile mazot filtresini ısıtmaya çalışacağım. Teşekkürler.
  • Günde 30 dk durduğu yerde çalışsa bunu sabah ve akşam olarak 2 kez yaparsanız bir problem olmayacaktır. En fazla 5 liralık yakıt gider
  • 4 yıl doğuda görev yaptım. Dizel motor doğunun arabası değil. Özellikle çok soğuk bölgelerde.. ağrı erzurum ardahan gibi illerde dizel araç sıkıntıdır. Zaten motor ısınmıyor ve araç fazla yakıyor. O bölge koşullarına en uygun motor benzinli atmosferik araçtır. Birde yüksek amper ve sağlam akünüzün olması şart. Kapalı garajın olması avantaj. En azından gece rüzgardan korunur ve soğuma fazla olmaz. Eğer ev size aitse garajınıza bi adet kalorifer peteği tesisatı çektirin. En uygun maliyet bu şekilde olur.
  • Ebay, Amazon gibi sitelerden motor blok ısıtıcı rezistansı alıp bir ustaya montajınî yaptırın. Garajda fişi prize takarsınız. Böylece motor hep ılık kalır. Her zaman çalışmaya hazır olur. Bir de depoyu tam dolu tutup yarım litre kadar gaz yağı ekleyin.
  • Ardahanda görev yapmış ve yaklasık 1 yıl dizel i30 kullanmış birisi olarak tavsiyem. Zorlamayın hocam. Ya arabayı satın ya da calıstıracam diye marşı,özellikle buz tutmuş turboyu pompayı mazotu enjektörü zorlamayın. Sabah kullanmam gerekecek diye gecenin 12sinde cıkıp yarım saat tur attım sabah yine de calısmadı. Yani özellikle ocak şubat ayları Ardahan da böyle. Çok da şeyyapmamak lazım. Araba lazım oldugunda da cagırın taksiyi götürsün sizi istediğiniz yere. Zaten tüm şehirde tek tarife vardı benim zamanımda, heryere 10tlye götürüyorlardı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gaisensei -- 14 Ocak 2019; 0:36:43 >
  • -20 nin altında mazot jel gibi oluyor gerçekten.Havanın ısınması için dua edin anca öyle çalışır aracınız
  • Ardahan da dizel arabanın işi olmaz. Bizim bolu’da bile dizeller zor çalışıyor şubat ve mart soğuklarında.

Motora, marş motoruna, aküye ve turboya işkenceden başka bişey değil.

Traktör olsa altına mangal yakardık biz. Bir de as600 ömür törpüsü damperli bir kamyonumuz vardı. Babam suyunu hergün boşaltır sabahları kaynar su doldurudu güğümlerle😃.

Aslında arabanın altında plastik muhafaza filan yoksa 50*50cm 15cm yüksekliğinde bir metal kasa yapıp içini hafif yanan kül ile doldurup altına sürebilirsin. Kasaya bilya tekerlek ve çekme sapı taktır, baya pratik olur bu şekilde. Yalnız taze kömür koyma sakın arabayı yakarsın. Sobanın dibinde ki yanmış kül olmalı.
  • kapalı garaja bi tane varil koyun içine de odun kömür bişeyler atın, ara ara yakarsınız hem ortam ısınır hem araba ısınır.
  • Tek çözüm yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi motor blok ısıtıcısı alıp monte ettirmeniz. Geceleri de fişe takacaksınız sıcak kalacak garajda. Kanadada neredeyse tüm araçlarda var bu tertibat.
  • Kızdırma bujileri işe yaramıyor mu acaba ?
  • Benzine geç hocam. Yakıt masrafın fazla olur diyorsan küçk hacimli bi araç seç. .
  • en temizi depo ve yakıt pompası ısıtıcısı taktırmak.

elektronik kontrollü zaman ayarlı.

bir memlekette görmüştüm. eleman 5 litrelik bir şişeye yakıt koymuş, her araca binişte kaputu açıp motorun yanına sabitliyordu.
  • Benim başımada bikaç defa geldi,en son depoyu devamlı fullde tuttum ve donmaya karşı katkı satılıyor ondan kullandım depodaki yakıt donmadı ama yine çare değil bu seferde mazot filtresi donmuş 3-4km gittim araç stop etti bidaha çalışmadı tamda sanayi karşında kaldım,filtreyi söktük içinden mazot sanki sulu kar gibi döküldü,gaz yagıyla iyice temizledik taktık çalıştı işime devam ettim.
    Eğer evinizin eli ayağı düzgün kapalı garajı arsa tek çare evden sıcak su tesisatına ilave bir petekte garaja çekmek lazım,ihtiyaç olduğunda önceden çalıştırmak gerek başka türlü dizelle soğuk hava işiniz çok zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sfzb67 -- 14 Ocak 2019; 9:0:15 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.