Şimdi Ara

Arabaya 300 ml fazla yağ koymak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba opel astra 1.6 yari otomatik aracim var. Arabada zaten yağ kaçağı vardı kartelden çok çok az akıtıyordu. Şanzıman bakimini yaptirdigim zaman usta dediki araçta cok az yag kacagi var suan onemsiz ama yag bakimi yaptirirken getir orayida yapalim bende tamam dedim. Bugun araç sarı yağ lambasi yakti yag eksilince yaniyordu bu lamba. Bende araci saga cekip biraz bekledikten sonra 300 ml yağ koydum lamba sondu ve yola devam ettim. Araci stop edip birkac saat bekledikten sonra baktim ki yağ cubugundaki seviye maximum seviyenin biraz ustune cikmis. Bunun bir zarari var midir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zaten yağ kaçağı varsa yine fazla koyduğunuz yağı ilk bulduğu yerden atar o. Siz bir an evvel kaçağı yaptırmaya bakın..

• Yağ lambası yanınca 300 ml koyduğunuza göre şu an araçta 300 ml fazla yağ yoktur.
    Sonuçta lambanın yanması için bir miktar eksik olması gerek.
    300 ml önce bu eksiği tamamladı, sonra fazlaya geçti.
    Kısaca, problem olmaz bence.

• Bişey olacağını sanmıyorum. Astra g aracım kitapçığında 3.5 litre yazmasına rağmen ustalar hep 4 litre yağ doldurdu bugune kadar bişey olmadı şimdilik

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • ttfvol kullanıcısına yanıt

Corsa ların çoğunda da 3.5 yazıyor ama 4 koyuyorlar. Başka bir konuda da tartışılmıştı bu mevzu hatta.

• 300 ml fazlalık bir sıkıntı yaratmaz. İçim rahat etmez diyorsanız benzinliklerde vakumla çekerek yağ değiştiriyorlar, vakum makinesiyle fazla yağı çektirebilirsiniz.

• "Aracında kaçak var şu an önemsiz yine gel yaparız" diyen usta sıfatlı kişiyle bir daha muhatap olmam...

• gittiğin usta ülkemin güzel ustası ismail usta mıydı?

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

yani şöyle aslında 3,5 litre motor alıyor 0,35 ml de filtrenin aldığı yazıyor. esasında 0,15 ml fazla konuluyor demekki onunda bir zararı yok

• Bilmiyorum valla hocam.  

• Panzerkampfwaagen VI kullanıcısına yanıt

Ismail Usta nın Donanımhaber kullanıcılarına yanıt verdiği videoyu Tamirci Youtube kanalları konusunda linkiyle paylaştım. İzlemiş miydiniz? Kendisi hakkında forumda yazılanları okumuş. https://forum.donanimhaber.com/tamirci-youtube-kanallari--151478757-5

• O azami yağ miktarı çizgisi ve yağ kontrol çubuğu boşuna yapılmadı. Mühendisler bir şeyler biliyor da yapıyor. Yağ basıncı artarsa bir yerlerden o fazla yağı atar. Bu hortum da olabilir, soğutucu da, başka bir yer de...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fazla yağ sıkıntı. Köpürme yapar. Isınır. Soğuyamaz. Oringlere baskı yapar. Emme manifolduna bile kaçabilir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ttfvol kullanıcısına yanıt
    4.7 litre yağ kapasitesi alan aracıma 5 litre konunda araç sisteminde "motor yağ seviyesini azaltın" uyarısı veriyor. Teşekkürler

0.3 litre bile demekki contalar ve keçeler için riskki araç bunu uyarı veriyor. 0.1 için bir şey diyemem 0.2-0.3 belki sıkıntıdır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Sizin araçta partikül filtresi vardır, bazı partiküllü araçlara bu sensör veya yağ pompasında artan basınca göre uyarı veren yazılım eklenebiliyor.. yağa fazla mazot karışırsa uyarmak için, elle fazla yağ koyunca da haliyle aynı uyarıyı verir..

benzinli araçlarda böyle bir durum olmadığı için genelde uyarı vermez. karterin yapısına göre max 1 litreye kadar sorun çıkmayabiliyor, hatta pist gününe çıkan fazla yağ yakan eski Bmw-Alfa gibi araçlara hep fazladan yağ koyarlar pistte virajlarda yağlama kesilmesin yağ basıncı düşmesin diye.. ama küçük hacimli, küçük motorlu araçlarda 300-400ml'i geçmemek lazım.

• Hiçbirşey olmaz o kadardan. Benim araca bakım yaparken eski yağı boşaltmayı unutup üzerine yeni yağ koydular. Yani motorda toplamda 8L yağ oldu. Bu şekilde 50km yol yaptım, rampada beyaz duman ile yağı yakmaya başlayınca anladım. En yakın sanayiye yavaş yavaş gidip yağı çektirdim, sonra tabi bakım yapan yerle hallettik. Üzerinden 40k km geçti motorda sorun olmadı. Ford fiesta benzinli araç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sam_Mobile -- 28 Ekim 2023; 10:36:53 >
  • Bana yarım litre fazla eklemişler çevremdeki birkaç kişiye yağ çubuğunu gösterdim hepsi tamam işe max seviyede olacak ( max seviyenin de üstündeydi bu arada) normali bu diyip durdular. Ben yağı çektirdim araç rahatladı tüketim bile düştü diyebilirim.

Sizin yap seviyesi bence çok değil zaten kaçak varmış

• nightbringer kullanıcısına yanıt

Nightim haklı benim uno varken uzun yolda yağ lambası yaktı meğer müşürü bozulmuş. Baktım çubukta yağ görülmüyor süzülmesini beklemek lazım kartare beklemedim. Benzinlikten 20w-50 yağ aldım koydum 3 litre kadar fazlaydı araba zorlandı çekiş düştü o şekilde taa sanayiye kadar gittim. Yağsız kalmasındansa fazla yağın zararı olmaz sadece yakıt atar, performans düşer ve motor keçelerini zorlar. Yağsız kalınca motor vay haline  

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.