Şimdi Ara

Longlife Motor yağları (50.000 km veya 2 yılda bir değişim!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
13.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün bakıma gittim ustam genelde Motul kullanırdı. Bu sefer elinde Motul kalmamış onun önerisiyle Liqui Moly 5W-30 Top Tech 4200 Longlife III yağ koyduk araca. İlk kez duyduğum bir yağ ama ustama güvenirim. Araştırdım Alman markasıymış. Yağın üstündeki longlife ifadesi dikkatimi çekmemişti ama kendi sitesinde ve HB gibi satıcılarda yağın 50.000km veya 2 yılda bir değişim periyodu olduğu belirtilmiş?

Bir dahaki bakımda sadece filitreleri değiştirip yağa dokunmasam hata mı etmiş olurum. DPF ye uygun yağ aracımda CRDİ 128hp dizel motorlu. DPF uyumlu yağlar zaten diğerlerinden pahalı araç 5,5 lt yağ aldı ve bana 180 tlye mal oldu bu yağ. İki yıl (20-25 bin km) kullanınır mı bu yağ?

Normalde Kia aracım için 1 yıl veya 15.000km de bakım öneriyor. Şimdiye kadar 10.000 km de bir yağ değiştirdim veya 1 yılda.

• Ben dci fluencimde 20bin de degismesi gerekirken 10 binde yag degistiriyordum.

2 seyden tasarruf etmeyeceksin arabada bir lastik, 2 yag.

Arabani 2 ayda bir yikat yag degisimini siklastir maddi durumun sikintiliysa

Hayirli gunler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

Ben dci fluencimde 20bin de degismesi gerekirken 10 binde yag degistiriyordum.

2 seyden tasarruf etmeyeceksin arabada bir lastik, 2 yag.

Arabani 2 ayda bir yikat yag degisimini siklastir maddi durumun sikintiliysa

Hayirli gunler.

Maddi durumumla ilgili değil onunla ilgili olsa daha ucuz yağlar var onları tercih ederdim. Aldığım yağ zaten pahalı bir ürün merak ettiğim gerçekten uzun ömürlü kullanıma uygun mudur bu yağ?
  • lpg li olsa giderde,dizelde anında çamura dönüyo zaten.

ama 20 bin rahat gider,elfin yağı bile 20 bin gidiyor.
  • Bir motor çalışırken mekanik aksamın birbirini yemesini engelleyen tek şey motor yağıdır. Bence her zamanki rutininizde değiştirin.
  • 20 bin mi gider 50 bin mi bilmem ama ayçiçek yağıyla bile çalışan bir araba var ki saygı duyarım : Toyotaların hilux. Ayçiçek koyarsanız 20 bin, sızma z.yağıyla 50 bin km gidiyor.
  • Hocam yağı bir yil doluncaya kontrol edin alışkanlığı nasil cikan filtre nasil zaten aşırı bir durumda araba uyari verir
  • Diyelimki dayandı.Ne gerek var.50000 km çok uzun.Orta kalite bir yağ al 5000 km de değiştir daha iyi.
  • Sizin aldığınız yağ kısa zamanda çok km yapan araçlar için daha mantıklı çoğu kullanıcı gün içinde kısa mesafe ve soğuk marş daha fazla buda yağın özelliği kaybetmesine neden olur.

Eğer çok km yapıyorsanız uzun yol ağırlıklı kullanim varsa daha mantıklı olur.
  • 1.6lt motor için 5.5lt motor yağ nedir ya hu

Öncelikle yağ her br kadar kalitelide olsa 50bin km bana fazla gibi geldi, 20-25bin km olunca bi yağın durumuna bakın, yağın yapışkanlığı iyi ise kullanılabilir

Yağın yapıskanlıgını 2 parmak arasına alıp, parmagı ayırın yağ kolay kolay kopmuyorsa hala kullanılabilir.
  • Aldığınız yağ sentetik bir motor yağı ve sentetik motor yağlarının özelliği uzun süre dayanması aldığınız marka sadece bunu özellikle belirtmiş. Ayrıca birbirinin rakibi yağlar. Hemen hemen aynı özelliğe sahipler. Motulu nasıl kullanıyorsanız Liqui Moly ide aynı kullanın.

• metinTasci M kullanıcısına yanıt
    İ20 bile 1.4 5.3 l yağ alıyor

Sümbüller servise 20binde 1 gidiyor yağ değişimine zaten
  • krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    koreliler bol yağlı seviyor demek ki :)
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Yani uzun km boşuna gitmiyor
  • Giulitta 1.6 mjet için kullanım klavuzunda 35.000 km veya 2 yılda bir yağ değişimi önerisi var, gerçi koç bunu 15.000 km veya yılda bir e indiriyor serviste biraz daha kazanayım diye ama arabayı yapandan daha iyi bilemezler heralde.

Aldığınız yağ 50.000 km olmasa da diğer yağlara göre daha çok dayanır bence
  • Ne yaptınız yağı değiştirdiniz mi, yoksa hala kullanıyor musunuz? Neredeyse 2 yıl olmuş.
  • DPF için uygun olan bir yağın uzun ömürlü olması bir tezat değil mi? DPF tıkanmasın diye yağlama özelliği olan, yüksek ısıda dayanıklılık sağlayan kimyasallar düşürülerek elde edilen bir yağ nasıl uzun ömürlü olabiliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakuza283

Ne yaptınız yağı değiştirdiniz mi, yoksa hala kullanıyor musunuz? Neredeyse 2 yıl olmuş.
    Normal sürede 1 yılda değiştirdim nolur nolmaz diye. Yine Motul kullandım.
  • Polo harici hiçbir aracımın yağını 15 binde değiştirmedim. 17-18 bini görmeden değiştirmem ki bu kilometreyi 6-7 ayda yapıyor. Polo da servis bakımlı olduğu için mecbur 15.000. Hatta onu da 17 küsürlere esnettim. 2. bakımına 32.500'de girdi :)

Dyno'da ben alırken verdiği güç neyse satarken de aynısı çıktı. Kullandığım yağlar da 0-40, 5-40 Castrol-Mobil 1 ESP

Üretici bile kendi sitesinde benim yağımı minimum 20.000km ya da 1 yıldan önce değiştirmene gerek yok derken servisin 20.000km verdiği aracı 10.000 değiştirmek israf olsa gerek :)
  • Liqui Moly Longlife 3 5w30 Sentetik Motor Yağı 5 lt.

kullanan memnun mu?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.