Şimdi Ara

Apple iPhone 11 / Pro / Pro Max [ANA KONU] (1098. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43.857
Cevap
483
Favori
2.593.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10961097109810991100
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Reliq

Bataryanın sağlığını düşürdüğü kullanıcı deneyimlerinde gözüküyor. Yabancı forumlarda da bu konu ile alakalı birçok yazı bulabilirsiniz. “15 bin tl” diyip telefonu yüksek fiyatli gösterip tahminlere dayalı yorum yapmak biraz acemice olur. Bahsettiğiniz cihaz 1000 dolar seviyesinde. Tüm 1000 dolarlık cihazlarda hatta dusuk cihazlarda bile hızlı sarj mevcut. Ben cihazımı 599 birim paunda aldım. Böyle hesap edeceksek oldukça ucuz bir cihazda hizli sarj var. Örnek vermek gerekirse amoled paneller yanık oluşturabiliyor sabit ve uzun süreli görüntülerde. Ama tüm ust seviye cihazlardan amoled kullaniliyor? Fiyat üzerinden gidilirse ips kulanılması gerekiyor. Bir ürünün fiyatı yüksek diye bazı teknolojileri olumsuz yönleri var diye kullanmamazlık yapılmaz. Her teknolojinin iyi ve kötü yanlari vardır. Ayrica bahsettiğiniz günde 2 kere doldur boşalt yapıyorum diye birsey söylemedim. Kullanim ihtiyaçlarıma göre cihazi 2 kere %20’nin altına düşmeden sarja takiyorum ve %80 civarlarında çeliyorum. Yani %40 da da sarja takiyorum %25 de de. Amaç zaten bataryayı tamamen boşaltmamak. Hızlı sarji kötülemiyorum. Gerekli durumlarda elbet kullanılması gerekiyor. Ama teknik incelemeler olmadan bataryaya etkisi yok demek yanlış.
    Batarya mevzusu her telefon forum başlığının ana konularından biridir. Her marka telefon forum başlığına girin bunu fark edeceksiniz.

Bu konu hakkında bir başka başlıkta arkadaşla tartışmaya girmiştik ve iş yerinde öğle tatillerinde bu konuda hakkında inanamayacağınız kadar araştırma yaptım, yerli ve yabancı forumları gezdim, hızlı şarj konusu hakkında bir dolu yabancı makaleyi okudum, bir takım enstitülerin yazılarını okudum, videolar seyrettim. Bunların haricinde çalıştığım şirketin lojistik koordinatörü olduğum için ve şirketimize özel imalat bataryalar ithal ettiğim için TAP – Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneğine üyeyim. Bu dernekte de bu konu çok konuşuldu ve konusunda bilgili dernek çalışanları da açıklamalar ve yayınlar yaptı. Kısacası bu konu öyle tartışmaya açık bir konu değil...

Tüm araştırdıklarım ve okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla "hızlı şarj" kesinlikle bataryalar için zararlıdır.

Not: Yukarıda saydığım araştırmaları, makaleleri ve tercümelerini S7 ve S7 Edge forumunda bir kaç sene önce uzun uzun yazmıştım. Eğer isternirse oradan bulunabilir. Telefonun 15 değil 150 bin lira olması da sonucu değiştirmez çünkü batarya bataryadır ve özellikleri aynıdır.

* Hızlı şarj,
    * Şarjdayken telefonu kullanma,
    * Dış etkenler (fazla sıcaklık ve nem),
    * Batarya dolduğu halde saatlerce şarjda bekletmek,
    * Şarjın tamamen bitmesini beklemek,
    * Orijinal olmayan adaptör ve kablo ile telefonu şarj etmek bataryaya zarar verir, aşındırır.

Peki hızlı şarj bataryaya zarar verir ama hiç mi hızlı şarj kullanılmayacak? Elbette ki hayır gerektiği zaman böyle bir nimetten faydalanmak gerekir. Ayrıca illa ki yukarıda yazdıklarımın uygulanması koşulu yok ama bilinsin ki telefon bataryasını bu saydıklarım az ya da çok yıpratır.

Madem öyle Apple niye hızlı şarj için adaptör ve kablo koyuyor çünkü gerektiği zaman kullanabilesin diye. Hızlı şarjda telefonun ısınmasını görmek bile tartşmayı sona erdirir. Konu hakkında münakaşaya ve demagojiye girmeyeceğim. Araştırma sonucu elde ettiklerimden yola çıkarak edindiğim fikirleri yazdım, selamlar...

• 00onur 0 kullanıcısına yanıt
    Satıcı Hepsiburada değil. Bu tip aksesuar satışlarında birkaç büyük site ve büyük zincir mağazalar dışında hiçbir satıcıyı önermem, zira %99 sahte çıkıyor. Kimsenin ahını almak istemem ama tecrübelerim bunu gösteriyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • celebic kullanıcısına yanıt
    O zaman bu durum araç bataryaları için de geçerli değil mi? çok hızlı şarj istasyonları var. örn tesla ve taycan modellerini göz önüne alırsak bu araçların da hızlı şarj olduğunda bataryalarında oldukça düşüş olması beklenmez mi?

• phonephone000 P kullanıcısına yanıt
    Geçerli zaten hocam. Model S ve model x için yıpranma garantisi vermiyor bile. Model 3 için ise 100 bin mil sonunda bataryanın %70 sağlıkta olacağına garanti veriyor. Gerçek hayat koşullarında daha yüksek oluyor tabi sağlık 100 bin mil sonunda bile. Ama tesla %70’e kadar olacak düşüşü normal sayıyor.

Tabiki bu düşüşü sadece hızlı şarja bağlamak yanlış olur. Bu noktayı atlamamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacktron -- 23 Temmuz 2020; 19:11:26 >
  • 00onur 0 kullanıcısına yanıt
    Aynı ürünü Hepsiburada satıcısından 300TL’ye aldım. Bence de bu tarz ürünler bu tarz satıcılardan vs. alınmamalı.

• Pore kullanıcısına yanıt
    Satıcıya dikkat etmemişim ben hepsiburada sanıyordum değiştiriyorum fikrimi :)

• iphone 11 64gb cihazım alalı henüz bir ay oldu.

Pek de yoğun kullanmadım. Güç tuşu bozuldu ve çalışmıyor daha doğrusu kimi zaman çalışıyor kimi zaman çalışmıyor.

Telefona müdahale edilsin tamir görsün istemiyorum. cihazı türk telekomdan aldım. Apple'a yollayacağım. Nasıl bir yol izlemeliyim öneriniz var mı ? şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zıplayanpırasa

iphone 11 64gb cihazım alalı henüz bir ay oldu.

Pek de yoğun kullanmadım. Güç tuşu bozuldu ve çalışmıyor daha doğrusu kimi zaman çalışıyor kimi zaman çalışmıyor.

Telefona müdahale edilsin tamir görsün istemiyorum. cihazı türk telekomdan aldım. Apple'a yollayacağım. Nasıl bir yol izlemeliyim öneriniz var mı ? şimdiden teşekkürler.
    Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.

Eğer yasalarda herhangi bir değişme olmadıysa, almış olduğunuz cihaz ilk 6 ay içerisinde arızalandığından dolayı iade talebinde bulunabilirsiniz. Tamir vs. işlerine ben de olsam kesinlikle girmezdim.
  • Telefonum 5 aylık cihaz (ip11), hızlı şarj, orjinal şarj, kablosuz şarj kafama göre karışık kullanıyorum. %20-%80 aralığına dikkat etmem kafama göre takılırım. Çok uzun süreler pubg oynarım, telefon şarjdayken kullanmaktan çekinmem. Pil sağlığı %98 şuan.

Edit:Düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reis-ül Küttab -- 24 Temmuz 2020; 11:14:28 >
  • Reis-ül Küttab R kullanıcısına yanıt
    Ve pil sağlığı durumları, sıfırdan ve bilgisayardan, cihazı tamamen temizleyerek yeni bir sistem yüklemesi yapınca düzeliyor imiş. Böyle ifadeler var.

Sonuç: Pil sağlığı meselesi, STANDARDI OLMAYAN, cihazdan cihaza değişen, ŞAYET PERFORMANS VE SÜRELERDE DÜŞÜŞ YOKSA, çok da TAKILMAMASI GEREKEN bir meseledir. Tabi ki BENCE...

Edit: Eksisözlük’teki “iphone pil sağlığı” başlığının son sayfalarını okuyunuz lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyefendi34 -- 24 Temmuz 2020; 11:32:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Batarya mevzusu her telefon forum başlığının ana konularından biridir. Her marka telefon forum başlığına girin bunu fark edeceksiniz.

Bu konu hakkında bir başka başlıkta arkadaşla tartışmaya girmiştik ve iş yerinde öğle tatillerinde bu konuda hakkında inanamayacağınız kadar araştırma yaptım, yerli ve yabancı forumları gezdim, hızlı şarj konusu hakkında bir dolu yabancı makaleyi okudum, bir takım enstitülerin yazılarını okudum, videolar seyrettim. Bunların haricinde çalıştığım şirketin lojistik koordinatörü olduğum için ve şirketimize özel imalat bataryalar ithal ettiğim için TAP – Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneğine üyeyim. Bu dernekte de bu konu çok konuşuldu ve konusunda bilgili dernek çalışanları da açıklamalar ve yayınlar yaptı. Kısacası bu konu öyle tartışmaya açık bir konu değil...

Tüm araştırdıklarım ve okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla "hızlı şarj" kesinlikle bataryalar için zararlıdır.

Not: Yukarıda saydığım araştırmaları, makaleleri ve tercümelerini S7 ve S7 Edge forumunda bir kaç sene önce uzun uzun yazmıştım. Eğer isternirse oradan bulunabilir. Telefonun 15 değil 150 bin lira olması da sonucu değiştirmez çünkü batarya bataryadır ve özellikleri aynıdır.

* Hızlı şarj,
    * Şarjdayken telefonu kullanma,
    * Dış etkenler (fazla sıcaklık ve nem),
    * Batarya dolduğu halde saatlerce şarjda bekletmek,
    * Şarjın tamamen bitmesini beklemek,
    * Orijinal olmayan adaptör ve kablo ile telefonu şarj etmek bataryaya zarar verir, aşındırır.

Peki hızlı şarj bataryaya zarar verir ama hiç mi hızlı şarj kullanılmayacak? Elbette ki hayır gerektiği zaman böyle bir nimetten faydalanmak gerekir. Ayrıca illa ki yukarıda yazdıklarımın uygulanması koşulu yok ama bilinsin ki telefon bataryasını bu saydıklarım az ya da çok yıpratır.

Madem öyle Apple niye hızlı şarj için adaptör ve kablo koyuyor çünkü gerektiği zaman kullanabilesin diye. Hızlı şarjda telefonun ısınmasını görmek bile tartşmayı sona erdirir. Konu hakkında münakaşaya ve demagojiye girmeyeceğim. Araştırma sonucu elde ettiklerimden yola çıkarak edindiğim fikirleri yazdım, selamlar...

Alıntıları Göster
    Kesinlikle katılıyorum görüşlerinize ama batarya dediğimiz şey teknolojisi gereği durduğu yerden bile ömrünü bitiriyor. Ortalama 2 yıl ömür biçiliyor bataryalara. 2 yıl içinde full hızlı şarj kullanmak ve hiç kullanmamak arasında çok fazla fark olacağını düşünmüyorum. O yüzden sürekli hızlı şarj kullanıp 2 sene sonra batarya yenilemek daha mantıklı geliyor bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: FALCREB

Kesinlikle katılıyorum görüşlerinize ama batarya dediğimiz şey teknolojisi gereği durduğu yerden bile ömrünü bitiriyor. Ortalama 2 yıl ömür biçiliyor bataryalara. 2 yıl içinde full hızlı şarj kullanmak ve hiç kullanmamak arasında çok fazla fark olacağını düşünmüyorum. O yüzden sürekli hızlı şarj kullanıp 2 sene sonra batarya yenilemek daha mantıklı geliyor bana.

Alıntıları Göster
    Hocam dediğiniz gibi hızlı şarj kullanılmasın demiyorum ancak bilinsin ki hızlı şarj bataryaya zarar verir. Burada "hızlı şarın zararı yok" gibisinden yapılan yorumlar için yazmıştım bunu.

"Peki hızlı şarj bataryaya zarar verir ama hiç mi hızlı şarj kullanılmayacak? Elbette ki hayır gerektiği zaman böyle bir nimetten faydalanmak gerekir. Ayrıca illa ki yukarıda yazdıklarımın uygulanması koşulu yok ama bilinsin ki telefon bataryasını bu saydıklarım az ya da çok yıpratır."

• Sene olmuş 2020 hala bataryaya zarar vericek diye vermicek diye tartışanlar var 5 w ile 3-4 saatte şarj etmeye devam edin siz 😀 12 bin tl ye cihaz alıp 400 tl bataryayı değiştirmemek için 4 saat şarj bekleyin

• Spigen 27w ile şarj ediyorum cihazı ortalama 1 aydır. Hiçbir sorun yok

• Paylaşıldı mı bilmiyorum ama Youtube’da 4k video izleniyor artık. Cihaz iPhone 11. iOS 14 Public Beta 3

Apple iPhone 11 / Pro / Pro Max [ANA KONU]

• SeatSide S kullanıcısına yanıt
    Yok hocam söylediğiniz iyi oldu, ama bi fark var mı görüntülerde bakma şansınız var mı ? Malum ekranın kalitesi orta derece sonuçta

• Kamera ile video çekerken hangi modda çekiyorsunuz genelde. Ben hep hd 60 fps çekiyorum. İnstagrama video atarken hd 60 mı daha iyi olur hd 30 mu? 60 fps instagramda biraz bozuyor sanki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SeatSide S kullanıcısına yanıt
    Fazla internet yemesinden başka bir işe yaramayacaktır.psikolojik olarak olması iyi olmuş.

• Reis-ül Küttab R kullanıcısına yanıt
    Pek bir fark hissetmedim açıkcası.

• 13.6 yükleyenler mennunmu?
    Benim cihaz geldiği 13.3.1 ile duruyor.

• 
Sayfa: önceki 10961097109810991100
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.