Şimdi Ara

Ankara'da iyi lastik Rot-balansçısı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
4
Favori
23.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

8 aydan beri kullandığım Seat Leon Cupra aracıma geçtiğimiz ay Continental marka kış lastiği taktırdım. Lastikler takılırken elektronik makinede balans yapıldı ancak 100-120 km/sa hızlarında direksiyonda çok hissedilir titreşim yaşadım. Bu yüzden 2 hafta sonra tekrar aynı lastikçide balans yaptırdım. Sorun azaldı ancak düzelmedi. 170 km/sa hızı geçildiği zaman titreme kayboluyor. Aracı bir çukura vs. düşürmedim ve jantlarda da bir eğiklik söz konusu değil. Okuduklarımdan sorun lastik balansı ile ilgiliymiş gibi geliyor.

Lütfen Ankara'da işini düzgün yapan, tavsiye edebileceğiniz bir balansçı varsa; cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Turgut Özal Bulvarı üzerinde İskitler camisinden hemen sonraki Aslanbey Caddesine ilk girişte sağdaki ilk lastikçi Hayati Usta'da yaptırırım lastik işlerimi. Hem hesaplı hem de temiz iş yapıyor. Oraya baktırabilirsin, umarım memnun da kalırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilsever

Merhaba arkadaşlar.

8 aydan beri kullandığım Seat Leon Cupra aracıma geçtiğimiz ay Continental marka kış lastiği taktırdım. Lastikler takılırken elektronik makinede balans yapıldı ancak 100-120 km/sa hızlarında direksiyonda çok hissedilir titreşim yaşadım. Bu yüzden 2 hafta sonra tekrar aynı lastikçide balans yaptırdım. Sorun azaldı ancak düzelmedi. 170 km/sa hızı geçildiği zaman titreme kayboluyor. Aracı bir çukura vs. düşürmedim ve jantlarda da bir eğiklik söz konusu değil. Okuduklarımdan sorun lastik balansı ile ilgiliymiş gibi geliyor.

Lütfen Ankara'da işini düzgün yapan, tavsiye edebileceğiniz bir balansçı varsa; cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Sıfır lastiklerde yanakta kırmızı bir nokta olur, lastiği janta geçirirken o noktanın jantın sübap kısmına getirilmesi lazım diye hatırlıyorum. Ayrıca kış lastiğinin üzerindeki hız değerlerini de kontrol etmenizde fayda var, 170 km-h yüksek bir hız. Eğer jantlarınızda eğrilik yokta lastikte balans varsa, balans ayarını lastikler araca takılı iken araç üzerinde yaptırın. Yoksa dışarıda ne kadar balans yapılırsa yapılsın araca takınca uyum sağlamayacak. Belki ön takımda boşluk yapmış elemanlar veya disklerde falanda balans varsa buda etkiliyor olabilir.

• Cevaplar için teşekkürler. Lastiğin son hızı 270 km/sa diye hatırlıyorum. Lastik yanağındaki kırmızı noktayı yarın bulmaya çalışacağım. Lastik araca takılıyken balans yapabilecek ekipmanı olan bir yer önerebilir misiniz? Seat servisini henüz çok iyi tanımıyorum, ama genel olarak servislerin ne kadar özenli (!) çalıştıklarını gözlemlediğimden servisten bir sonuca ulaşacağıma inanmıyorum. İyi bir usta bulmak için de ne yapılır bilemiyorum.
  • Balans yapılrken başında durun. Bazı lastikçiler göstermelik balans yapıyorlar: Balans makinasını çalıştırıp gram değerini göstermesini bekliyorlar daha sonra bu değerde kurşunu takıp göstermelik bir çalıştırıyorlar ama makinanın değer vermesini beklemeden makinayı durduruyorlar. Bu durumda makina sanki tam balans yapılmış gibi sıfır gösteriyor.
    Halbuki belki makina sonuna kadar çalışsa yine bir balansızlık gösterebilecek. O zaman tekrar kurşun takıp makina sıfır değer verinceye kadar uğraşması gerekecek. Bunu yapmayıp müşteriyi kandırıyorlar.

Ben namuslu balansçıların bir lastiğimi defalarca balans yapıp hiç bir zaman makina tam sıfır değer vermeyince jantla lastiği söküp tekrar balans yaptığını da gördüm. Bu durumda balans yapılabiliyor.
  • Balansi iki turlu yapiyorlar:
    1) Lastigi tamamen sokup makinaya bagliyorlar.
    2) Makinaya baglanan lastigi taktiktan sonra bir de kriko ile ilgili tekeri havaya kaldirip, lastik arabaya takili iken ikinci bir balans yapiliyor.

Ikinci yontem en temizi, daha hassas oluyor.

Bir de makinanin hassasiyet ayari cok onemli. Isini duzgun yapan adam, hassasiyeti arttirarak tekrar test ediyor.
  • Erdemler Rot-Balans Servisi

Değerli forumdaşım büyük bir ihtimal arabanın jantları orjinal değil. Jantların orjinal olmadığından dolayı senin işin şöyle yapılmalı:

1. Jantlar sökülüp jant göbeğindeki fiber bileziklerin janta ve arabaya tam uyum göstermesini sağlamak.
    2. Lastikleri kaliteli ve kalibrasyonu iyi yapılmış bir balans makinesinde balanslarının yapılması.
    3. Lastiklerin arabaya bijonları dengeli sıkılarak takılması.
    4. Halk içinde üzerinde balans dediğimiz(finishbalancer) ile ön tekerlerin balansına arabanın üzerinde bakılması.
    5. Araba ile test sürüşüne çıkılması.
    6. Kendin görüp onaylaman.

Bunun için güzel bir rot balansçıya gitmen gerekiyor.

İstersen adresimiz: Oto Sanayi Sitesi 1.cadde 9.sokak(yeni 2537.sok) No:65 Şaşmaz/ANKARA (Erdemler Rot-Balans Servisi)
    Konya yolu (Erdem Kardeşler Rot-Balans) 'da var ama orada işler çok hızlı işliyor. Seninle ilgilenemeyebilirler.(Senin işin uzun ve itina gerektirdiğinden dolayı)

Erdemler Rot-Balans Servisi'ne bekleriz...

• Bu arada arabanın yeni olduğunu şimdi gördüm. Jantlarının orjinal olabileceğini düşündüm. Her durumda yardımcı oluruz. Merak etme. Bende de Cordoba var. :)
  • Hocam mesajınızı görmek beni çok mutlu etti inanın. Eşim başka forumlardan sizin hakkınızda güzel şeyler bahsedildiğini bulmuştu ve zaten size gelmeye karar vermiştik. Ancak Konya Yolu'ndaki yerinize gelecektik, bu bilgi iyi oldu. Bir de telefon numaranızı yazsaymışsınız tadından yenmezmiş mesajınız :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: -YuSSuF-

Erdemler Rot-Balans Servisi

Değerli forumdaşım büyük bir ihtimal arabanın jantları orjinal değil. Jantların orjinal olmadığından dolayı senin işin şöyle yapılmalı:

1. Jantlar sökülüp jant göbeğindeki fiber bileziklerin janta ve arabaya tam uyum göstermesini sağlamak.
    2. Lastikleri kaliteli ve kalibrasyonu iyi yapılmış bir balans makinesinde balanslarının yapılması.
    3. Lastiklerin arabaya bijonları dengeli sıkılarak takılması.
    4. Halk içinde üzerinde balans dediğimiz(finishbalancer) ile ön tekerlerin balansına arabanın üzerinde bakılması.
    5. Araba ile test sürüşüne çıkılması.
    6. Kendin görüp onaylaman.

Bunun için güzel bir rot balansçıya gitmen gerekiyor.

İstersen adresimiz: Oto Sanayi Sitesi 1.cadde 9.sokak(yeni 2537.sok) No:65 Şaşmaz/ANKARA (Erdemler Rot-Balans Servisi)
    Konya yolu (Erdem Kardeşler Rot-Balans) 'da var ama orada işler çok hızlı işliyor. Seninle ilgilenemeyebilirler.(Senin işin uzun ve itina gerektirdiğinden dolayı)

Erdemler Rot-Balans Servisi'ne bekleriz...

Burayı tavsiye etmek için girmiştim konuya

• erdemcan kardeşler var çetin emeçten konya yoluna çıkarken balgat demir koprusunun hemen yanında ankaranın en eski rot balanscılarından biridir sadece rot ve balans ayarı yapıyorlar sabah erken saatlerde gidersen fazla beklemezsin dogus kendisine gelen araçları orda yaptırıyo bilginiz olsun
  • İşte o erdemcan değil erdem kardeşler. Ama orayı 3-4 aya kapatacağız ve şaşmazda çalışacağız. Konya yolundaki yerimiz sadece rot ve balans yapıyor ve teferruat gerektiren işlere fazla girmiyorlar.
    Erdemler Rot-Balans Tel: 0312 278 32 36 / Şaşmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YuSSuF- -- 26 Aralık 2011; 16:12:18 >
  • Bende her zaman erdem kardeşlere giderim gerçekten işlerini iyi yapıyorlar.
  • en son kış lastiklerine taktırmaya gittigimde dikmene taşınıyoruz demişti eger kapatıp ostimde faliyet göstermeye devam ederse çok büyük sıkıntı olur kendi açımdan
  • quote:

Orijinalden alıntı: heycan

en son kış lastiklerine taktırmaya gittigimde dikmene taşınıyoruz demişti eger kapatıp ostimde faliyet göstermeye devam ederse çok büyük sıkıntı olur kendi açımdan

evet dikmen yerine ostime giderlerse benim için de aynısı geçerli.
  • Dükkan kapandığında Yakup Erdem(tanırsınız herhalde) Dikmen'e dükkan açıcak. Biz de Şaşmaz'da faaliyete devam edeceğiz.
  • Yani iki yeni seçeneğiniz olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YuSSuF- -- 15 Aralık 2011; 13:35:33 >
  • Bnde kislik lastik Jant aldım. Arabanın sürüsü değişti sallıyor biraz. Bunu düzeltmenin bir yolu varmı sasmazda balance finisher varmı ?
  • Tabii ki var. Getirirseniz yardımcı olacaklardır. Zaten büyük ihtimalle finishbalancer'a gerek kalmayacaktır. Sorununuz %100 çözülecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YuSSuF- -- 15 Aralık 2011; 13:33:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -YuSSuF-

İşte o erdemcan değil erdem kardeşler. Ama orayı 3-4 aya kapatacağız ve tamamen şaşmazda çalışacağız. Konya yolundaki yerimiz sadece rot ve balans yapıyor ve teferruat gerektiren işlere fazla girmiyorlar.
    Erdemler Rot-Balans Tel: 0312 278 32 36 / Şaşmaz

ben de sürekli konya yolu üstündeki yerinize götürüyorum araçlarımızı neden kapatıyorsunuz orayı acaba?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.