Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
641
Cevap
67
Favori
82.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    doğrudur. zaten görüntüde tüm kapasitörler katı... katı olması masraftan ve kaliteden kaçmadıklarını gösterir. 1 katı kapasitör sıvıdan 4 kat daha pahalıdır.
    ama devre korumada nerdeler bilmiyorum. Asus bu konuda en iyisi.
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    Hocam cihazı açtıktan bir süre sonra ısınıyor ve kulağımı yaklaştırdığımda tiz bir ses geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 27 Kasım 2017; 19:30:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstad eline sağlık. Bende Asrock ITX X99E var. Umarım bunda sağlam malzeme kullanmışlardır :)

Elimde bir TV box vardı. Adaptör karmaşasında 12V adaptörü alıp buna taktım içinden ince bir çıt çıt sesi geldikten sonra şimdi orijinal 5V adaptörü ile de çalışmaz duruma geldi. Umarım sadece sigorta sorunu yaşamışımdır :) Ayrıca en kısa zamanda bir multimetre alacağım.
  • MissMacHoOo kullanıcısına yanıt
    Bazı çipler ya da anakartlar doğuştan sorunludur. mutlaka sorun çıkarırlar. Hp nin dv serisi gibi..

Notebook tamiri pek yapmadım. ama şu sıralar uğraşıyorum. Geçen Toshiba notebook üzerine çay döktüm açılmıyor.

multimetre ile kontrol ettim bir transistör kısa devre olmuş. 7EVCA.. Onu bulamadım. Nette bile yok. bulursam videosunu yayınlayacağım.

Bu transistörler çok hassas. Anakart çalışırken probları dikkatle dokundurmak lazım. Kaydırırsanız transistör yanıyor ve kısa devre.. anakart açılmıyor. alttaki anakartı ben bu şekilde bozdum. Ama geriye yaptım.

https://www.youtube.com/watch?v=zcZRrJwhCZM

cihaz çalışırken transistör üzerine su, çay kola döküldüğünde de aynısı oluyor.

Aynı toshiba 2 yıl önce aniden kapanıyordu.. Şu şekilde çözmüştüm. Altta benim resme bak.

https://forum.donanimhaber.com/laptop-um-aniden-kapandi-acilmiyor-sarj-olmuyor--28539437

• Asusa en iyi anakart diyen, Asuslar iyidir diyen birisini Kesinlikle kaale almam.. Asus ucuz etin yahnisidir, işi gücü ona buna para yedirerek reklam yaptirmaktir.. Piyasadaki durumlardan, Asusun işleyişini falanlari filanlari uzun uzun anlatacak mecalimde yok.. Sadece Asus sandiğiniz gibi kaliteli falan değildir bunu söylemek istedim.. Anakart seçimini ya MSI yada Gigabyte'dan yana yapan pişman olmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat. -- 27 Kasım 2017; 19:55:41 >
  • Nejdat Delioğlu was here.

• quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

doğru evet. ama halen sıvı kapasitörlü anakartlar satılıyor.

katı kapasitörlerde sorun çıkarabiliyor ama 5 yıl ömürleri vardır normalde. kısa devre olup anakartın açılmasını engelleyebiliyorlar.. bazen de patlıyorlar ekran kartlarında filan....
    ama artık eskisi gibi sorun çıkarmıyor kapasitörler...

dolar böyle giderse yeni kartların anca sohbetini yapacağız "zenginin malı züğürdün çenesini yorar" misali..

Hocam selam. Açılmayan bir laptop vardı. Söküp üzerinde ne kadar nvidia yazan çip varsa hepsini bir abimizdeki ısı tabancası ile ısıttım. Açıldı ve nazar değmesin, arkadaşta taş gibi çalışıyor şu an.

Sorun başka, bir tane masaüstüm var, üzerinde 17 senelik asus anakart var. İlk açılışta siyah ekranla açılmıyor. 2 saniye içinde geri kapatıp açarsam açılıyor. Bios pili zayıf maalesef. Sorun ne olabilir işin içinden çıkamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Anakart dmeişsin dostum telefon anakartlarından anlar mısın bilemem? Sıvı teması gördü 1 aydır köşede yatıyor anakart bunu kurtaraiblmenin bir yolu yok mudur tinere falan yatısam anakartı?
  • dell precision t3500 iş istasyonu; bir kaç ay evvel normal çalışırken bir anda çalışmayı kesti. bir kaç denemeden sonra açılıyor ancak yine kapanıyor, tek tek ramleri ekran kartını denedim PSU su özel onun için deneyemedim, bilgisayar tamircisi diye geçinen şirketlerden birine verdim, windowsa onarım yapıp gönderdik dediler, tabi bizde hiç anlamıyoruz ya yedik mi yemedik, pc orda açılmış dediğim gibi ara ara açılıyor bu arada bios pilini de değiştim, yine aynı, neyse yazık dedim, dell ile iletişime geçtim tabi garantisi yok, ancak dediler ki xeon işlemcisi ve psu arızası varmış iki parça için 1300tl istediler, tabi ki yaptırmadım, umudumu kesip ne olursa olsun dedim ve pc yi iyice bir dağıttım, servisçilerden gelen pc nin işlemci soket pinlerinin 3 tanesinde yamukluk vardı bariz belli üçünü de düzelttim.uzay montaj yaptım ve süpriz yaptı çalıştı bir müddet kullandım, biosdan error bulmaya çalıştım bulamadı ve tekrar kapandı, bir daha da hiç açılmadı. PSU yu da söktüm yanık patlak kapasitör var mı diye ancak bana sağlam göründü. Şimdi bu bir soru mudur?? Baba gibi sorudur, bunun sorunu nedir.

• Asus p5n mx islemci soket pinleri gitti yamuldu islemci power basar basmaz alev gibi yaniyor. Cozum var mi

• Lenovo laptop anakart yarim saat sonra kendi kendine kapaniyor. Guc dugmesi basinca aciliyorhic bir sikinti vermeden yarim saat calisiyor ve gene kapaniyor anakarti degisince problem gecti... dell 5520 de cok ufak bir sikinti var acildikta 2 veya 3 dk sonra mesela video izlerken goruntu ve ses yavasliyarak fan seside bir anda artarak takilma yapiyor mouse da ayni sekilde ilerliyor en fazla 5 sn suruyor (sadece ilk acilislarda yapiyor)yanliz daha sonra sikintisiz istediginizi yapabiliryorsunuz ne kasma nede takilma yapiyor taki bir dahaki acilisa kadar sebebini merak ettigim icin yazdim sizce sebep mosfettenmi yoksa smd kondansatorlerden midir cpu cevredinde ki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-baki -- 27 Kasım 2017; 22:8:5 >
  • brhmstn B kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/showProfile.asp?memid=2319777

abak.tarik bu işleri yapıyor.. soket çipset değişimi

anakart eski ve değersizse değmez tabii
  • e-baki kullanıcısına yanıt
    ısıdan veya çipsetten olur.
    Isındı kapandı. daha sonra açtınız daha kısa sürede kapandı daha sonra daha kısa ise soğutma sistemidir.
    bu şekilde değilse çipsetttir.

her cihaz araştırma konusudur. aynı her hasta gibi..
  • vesbuci kullanıcısına yanıt
    aynısı başıma geldi. genelde çipset gidiyor. çözümü zor. ama araştırtırsınız.

elinizde PCI ekran kartı varsa PCI-E değil.. eski tip PCI bir deneyin.
    köprü arızasında bu kartlar görüntü verebiliyor..
  • Gerginix kullanıcısına yanıt
    Genelde her cihazda sigorta veya sigorta görevi gören TVS diyot kullanılıyor. o yanmıştır.

değiştirip kullanabilirsiniz bence... basittir çözümü..
  • ztalan kullanıcısına yanıt
    ekran kartları anakartlardan çok daha hassastır. Pek fazla tamirini yapmadım. Zaten millet fırına verdiği için para verip satın da almam. Grafik işlemci gidebiliyor.zaten çip gitmişse uğraşmam ben o işle. Reballing yapıyorlar. Çok hassas bir iş.Bende BGA rework yok. Ama değer mi değer... 1000-2000 tl lik ekran kartları var..
    bazen de
    Kondansatörü remleri vs vs. Ama eminim forumda daha tecrübeli olan tamirini yapanlar vardır.
  • MrT4ngo kullanıcısına yanıt
    2011 eski bir tarih değil... Yani anakartınıza uzun ömürlü demek için erken.. bende 15-20 yıllık kartlar var..
    ama dediğim gibi Gigabyte'ların çipleri uzun gitmiyor.

Hint malı kartlara yaklaşmadım bile.. Yorumları da iyi değil.. Garanti... hak getire... Esonic, Quadro vb..

Ben asrock' a dandik demedim hiçbir yerde..F/P olarak en iyisidir.Ama bende yeni kartları yok. Oyun meraklısı değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 10 Ağustos 2021; 0:20:37 >
  • Samsung tv ler hakkında katılıyorum.

Samsung 40es7000 model tv aldık oldu 4-5sene. Neyse smart tv, güzel özellikleri, ekran kalitesi falan.. İnternete bağladım 1sene sonra falan sanırım o zamana kdr bağlamamıştım zaten 4gb kotalı.internet vardı evde. Bağladım lan kablosuyla güncelleme bulundu uygulansınmı dedim. Kendi kendine indirdi kapayıp açtı falan "wifi bozuldu". Düzelmedide wifi kullanmıyoruz zaten diyip babamda üstüne gitmemişti sonra garantisi geçti falan. Yani düşme yok, çarpma yok bi güncellemeyle wifi bozuluyor tv de. Sonraki güncellemeleri yapmadım daha başka sorunlar çıkartıyomuş onlarda. Forumda tv nin anakonusu vardı onlarında başına gelmiş. Servis 150tl falan ücret alıyomuş değişime.

Yani tamamen kullan 1-2sene biz onu güncelleme atarız yada ömrü oki kdr olan malzeme kullanırız bozarız sana yenisini aldırtırız prensibiyle yapıyolar cihazları.

Görüntü kalitesi güzelde. Ee smart tv alıyon bi tek tv mi izlicen...

Birde LG yi tavsiye etmem iğrenç bi yazılımı var ÇÖP. Onu kullanıcak varsada ayrı uydu alıcısı alsın. Ne kanal silme var ne adam akıllı kanal taşıma var. Taşıyon kanalı rakamı değişmiyo. 1 den yukarı cıkıyon sırayla 1-30-200-4-65 öyle öyle gidiyo.

Onun yazılımı karışık ve çöp.

• mikail13 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Umduğum gibi oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

ilk sayfada adaptörlerle ilgili yazmıştım. O adaptör makinanı bozar, yakar.

Kusura bakmayın hocam görmemişim. Peki garantiye yollayayım mı sizce yoksa direk çöpe mi at diyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.