Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
642
Cevap
67
Favori
82.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Her anakartın sorunu bulunacak diye bir şey yok. Bulunur ama zamanın buna yetmeyebilir..

anakartta hiç tetikleme yoksa anakartın bileşenlerini tek tek elle... çalışmadığı halde ısınan parça veya onunla ilgili çip sorunludur.

bu bazen güney köprüsü olabilir.mosfet çip vs vs.. MSI ve Gigabyte ta rastladım. Hatta bir defasında elim yandı sesi sedası olmayan anakartın güney köprsünden.. kızarmış et kokusu yayıldı odaya.. bazen de az bir şey ısınır.

Ses çipi olabilir. Bu tür hayati olmayan çipleri çıkardığınızda anakartınız açılabilir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

sitelerde sebil gibi paneli kırılmış Tv ler mevcut. Aynı model tv yi satın al. boardunu değiştir hiç anlamıyorsan. kolay iş.

ama 150 tl den fazla verme... hatta 100 tl ye bile bulursun. araman, beklemen lazım.. muhakkak denk gelir..

Hocam tamirciler de aynı şeyi düşündüğü için bize firsat kalmadan onlar alıp parçalayıp satıyor. Keşke denk gelse de alsam ama biraz zor gibi o yüzden tamir yolunu düşündüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    evet bu şekil iyi sonuç alanlar var. Ama suyun iyi kuruması lazım. kısa zamanda kurutulması lazım. Bu işlem yazın kavurucu sıcakta yapılsa daha mantıklıdır. Güneşe koyarsın hızlı bir şekilde buharlaşır ve suyun zerresi kalmaz. bu anakart sürekli çalışsa bence sıkıntı çıkarmaz. ama bir köşede beklerse korozyon olabilir. buna bağlı çip bacaklarında temassızlık olabilir. su iyi bir seçim değil..

bunun yerine tiner veya alkol tavsiye ediliyor.
  • quote:

evet bu şekil iyi sonuç alanlar var. Ama suyun iyi kuruması lazım. kısa zamanda kurutulması lazım. Bu işlem yazın kavurucu sıcakta yapılsa daha mantıklıdır. Güneşe koyarsın hızlı bir şekilde buharlaşır ve suyun zerresi kalmaz. bu anakart sürekli çalışsa bence sıkıntı çıkarmaz. ama bir köşede beklerse korozyon olabilir. buna bağlı çip bacaklarında temassızlık olabilir. su iyi bir seçim değil..

bunun yerine tiner veya alkol tavsiye ediliyor.

Contact cleaner veya Wd40 iş yapar mı hocam?

• 6 sene uzun bir süre değil bana göre...normal bir zaman aralığı. eski p2 ve p3 anakartlar var halen çalışıyor..

ya da evindeki buzdolabı 7-8 sene çalışıyor diyor musun uzun süre oldu..

Yeni üretimlerini bilmiyorum... Ama Ecs nin ne olduğunu bilen bilir.. bir de anakartınız bozulduğunda nereye vereceksiniz onu biliyor musunuz?

bu tip firmalar satıştan sonra ortalıkta pek görülmezler. Sürekli distribütör değiştirirler. Sen de kartı nereye, kime, yollayacaksın bilemezsin. bulsan da değişim yapmamak için ellerinden geleni yaparlar... herkes topu birbirine atar..

Eskiden Çizgi, Asus'la ilgilenirdi. Yeri gelir garantisi bitmiş anakartları dahi ücretsiz yapardı. Ama şimdi "Asus Türkiye" var pek sallamıyor..

"Gigabyte Türkiye" de bazen yardım ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 28 Kasım 2017; 13:29:19 >
  • quote:

6 sene uzun bir süre değil bana göre...normal bir zaman aralığı. eski p2 ve p3 anakartlar var halen çalışıyor..

ya da evindeki buzdolabı 7-8 sene çalışıyor diyor musun uzun süre oldu..

Yeni üretimlerini bilmiyorum... Ama Ecs nin ne olduğunu bilen bilir.. bir de anakartınız bozulduğunda nereye vereceksiniz onu biliyor musunuz?

bu tip firmalar satıştan sonra ortalıkta pek görülmezler. Sürekli distribütör değiştirirler. Sen de kartı nereye, kime, yollayacaksın bilemezsin. bulsan da değişim yapmamak için ellerinden geleni yaparlar... herkes topu birbirine atar..

Eskiden Çizgi, Asus'la ilgilenirdi. Yeri gelir garantisi bitmiş anakartları dahi ücretsiz yapardı. Ama şimdi "Asus Türkiye" var pek sallamıyor..

"Gigabyte Türkiye" de bazen yardım ediyor.

Sürekli yoğun olarak kullanılan ağır işlemler yapılan bir sistem için uzun bir süre ben sistemi değiştirdiğimde anakart hala sapa sağlamdı ve penta garantiliydi ve penta kötü bir firma değil ayrıca ben ecsye kötü demenize hitaben bu yorumda bulundum garantisi bittikten sonra distribütörü en iyi firma olsa kaç yazar garantilik bir durumda distribütör kimse o bakmak zorundadır (firma değişse bile) ben işi yokuşa süren bir firma görmedim kullanıcı hatası dışında ya farklı bir anakart ile değişim yapıldı yada para iadesi haklarını bilen zaten bunu kolaylıkla halledebilir.

Asusa iyi demişsiniz anakartından tutun da ekran kartına dvd-rw'na kadar bir çok sorunlu ürününü gördüm deneyim kazandım ben bu sektörde 6 yıl boyunca çalıştım neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum her firmanın maliyet odaklı ürünleri olduğu kadar kaliteli performans odaklı ürünleride var kötü dediğiniz foxconn en büyük kompenent devi kaliteli sandığınız asus ve msi gibi firmalara kompenent tedarik ediyor apple gibi firmaların cihazlarını üretiyor foxconnun üst seviye anakartlarını kullandınız mı da kötü diyorsunuz bence siz kendi mesleğinizi yapın anakart işlerinden uzak durun

• Konu TV'lere gelmişken Vestel hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • alembizim kullanıcısına yanıt
    Samsung çakması.
  • Türkiye de en iyi otomobil camı üretiyor o halde Türkiye'nin kaliteli otomobil üreticisi.

Foxconn basit parça tedarikçisi. o yapılanları Türkler bile yapar.. Lan portu. plastik cart curt.. Anakartı demiyorum.

Şirketin büyük olması dev olduğu manasına gelmiyor... Apple devdir, Foxconn ameledir.

Asus, Ecs gibi ucuz maliyetli tahta gibi anakartlarla rekabet için Asrock'ı kurmuştur diye yazmıştım.
    demek ki ucuz mal yapıyor..

https://www.youtube.com/watch?v=M2UrGG1YjIU

bak burda tek bir kondansatör anakartın açılmasını engelliyor. Yorumlara bakınca da bir çok kişide aynı sorun olduğu anlaşılıyor.. Bunu Asus'ta göremezsin işte... Ben görmedim mesela.. devreyi iyi kuruyorlar çünkü..

Kavgaya gerek yok dostum. sen ECS, Biostar, Foxconn, Casper, Acer, kullan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 28 Kasım 2017; 17:8:36 >

• mikail13 kullanıcısına yanıt
    Foxconn basit parça tedarikçisiymiş bilgisizliğin en büyük örneği yahu bu firma dandikse işçiliği kötüyse amelelik yapıyorsa apple neden bunlara güvenip telefon ürettiriyor madem bizde yapabilirmişiz ya hani nerde bu basit kompenentler Siz hala asusu kaliteli sanın soket 478,lga 775 lg 1366 zamanlarında ki bir tomar sorunlu anakartını cd patlatan okuyucularını anakart seçen ekran kartlarını araştırın bir zahmet.

Gerçi sen bilmezsin kalite neymiş öğrenmek istiyorsan abit,dfı gibi markalara bak bence gerçekten bu işi bırak sen.
  • Paul Hausser git burdan..
  • Lcd tv anakartı tamir ediyor musunuz acaba? Benim lcd tv arızalandı. Anakartta sorun olduğu söylendi. Acaba tamir edilir mi, edebilir misiniz?
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    Sebep sen kimsin ?

• dynamic09 kullanıcısına yanıt
    yapılır. Marka model nedir? hiç bilmiyorsanız dediğim gibi sade anakartı değiştirin. 100-200 tl arası tutar en çok..

nasıl bir arızası var?
  • EyuphanKundakci kullanıcısına yanıt
    Sıvı teması ile kısa devre sonucu bir parça yanmışsa nereye yatırssanız yatırın düzelmez.

Schottky diyotlar var. Kısa devre olup çalıştırmıyorlar kartı.. o problemli parçayı bulmak gerekir.

genelde sıvının ilk ve bolca döküldüğü yer zarar görür. musluk suyu elektrolit olduğu için kısa devre yapar.
  • skynet kullanıcısına yanıt
    Hocam aynı olay benim de başıma gelmişti dell inspiron 1564 laptopta. 200küsür para istediler ve internetten araştırdım 3 ay sonra bozulur diye okudum riske girip yaptırmadım ve gül gibi cihazı 250 liraya satmıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Paul Hausser

Foxconn basit parça tedarikçisiymiş bilgisizliğin en büyük örneği yahu bu firma dandikse işçiliği kötüyse amelelik yapıyorsa apple neden bunlara güvenip telefon ürettiriyor madem bizde yapabilirmişiz ya hani nerde bu basit kompenentler Siz hala asusu kaliteli sanın soket 478,lga 775 lg 1366 zamanlarında ki bir tomar sorunlu anakartını cd patlatan okuyucularını anakart seçen ekran kartlarını araştırın bir zahmet.

Gerçi sen bilmezsin kalite neymiş öğrenmek istiyorsan abit,dfı gibi markalara bak bence gerçekten bu işi bırak sen.

http://www.foxconn.com.tr/turkiye-de-foxconn.html

• Sawyer258 kullanıcısına yanıt
    keşke bu yöntemi deneseymişsin. belki işe yarardı sende de
    yaramasa da yine 250 ye satardın
  • Foxconn çalışanı konuyu basmış
  • skynet kullanıcısına yanıt
    Ee yani ? Foxconn'un linkini niye atıyorsun burada kompenent ürettiğini sanıyorsan çok fena yanılıyorsun entegrelerin hepsi yurt dışından geliyor burada sadece montaj olup toplanıyor onu burada basit bir elektronikçi bile yapar vestel bile kendi telefonlarini yurt dışında ürettiriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razor Crest -- 29 Kasım 2017; 7:14:19 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.