Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
594
Cevap
68
Favori
58.821
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Anakart >> ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2093 Mesaj
    Konunun çok uzaması ve vaktimi diğer forumda geçirmem dolayısıyla artık bilgilerimi aşağıdaki linkte paylaşacağım. Sorularınızı ve isteklerinizi linkten iletebilirsiniz. Öğrendiğim bir kaç önemli bilgiyi de yakında konuya ekleyeceğim.

http://sinuzitforum.ecballium.com/konu-anakart-tamiri-yapiyorum-markalara-gore-genel-sorunlar.html

Anakart tamiri ile ilgili videolarım da altta youtube kanalımda mevcut. Çekilmiş onlarca daha video var . onları da fırsatım ve vaktim olduğunda yükleyeceğim.
    https://www.youtube.com/channel/UCtBKzCtF0EQLGTkQkkpQANA

Anlaylışınız için teşekkür , henüz cevap veremediğim sorularınız için özür diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 10 Mayıs 2019; 22:0:49 >

Hz.Muhammed (SAV)

• Asusa en iyi anakart diyen, Asuslar iyidir diyen birisini Kesinlikle kaale almam.. Asus ucuz etin yahnisidir, işi gücü ona buna para yedirerek reklam yaptirmaktir.. Piyasadaki durumlardan, Asusun işleyişini falanlari filanlari uzun uzun anlatacak mecalimde yok.. Sadece Asus sandiğiniz gibi kaliteli falan değildir bunu söylemek istedim.. Anakart seçimini ya MSI yada Gigabyte'dan yana yapan pişman olmaz..

doğru evet. ama halen sıvı kapasitörlü anakartlar satılıyor.

katı kapasitörlerde sorun çıkarabiliyor ama 5 yıl ömürleri vardır normalde. kısa devre olup anakartın açılmasını engelleyebiliyorlar.. bazen de patlıyorlar ekran kartlarında filan....
    ama artık eskisi gibi sorun çıkarmıyor kapasitörler...

dolar böyle giderse yeni kartların anca sohbetini yapacağız "zenginin malı züğürdün çenesini yorar" misali..

Bozulan anakartların çoğu üretim yılı eski ve en az maliyet için amaçlanarak hazır sistemler için üretilmiş anakartlardır.

Zaten 2014'den sonra üreticileirn son kullanıcı için sattıkları en düşük anakartda dahil tüm anakartlar %100 solid cap kullanıyor artık o kapasitör şişme sorunları kalmadı, ASUS, Asrock, gigabyte, msi için konuşuyorum.

Yani bunlar üzerinden markalar için genelleme yapılamaz.

Tabi sen daha iyi bilirsin ama Asrock z68 pro3 aldim 2011'de pc'yi catur cutur her gun kullaniyorum 6 sene gecti hala tas gibi hic bir yerinde sorun yok umarim cikarmazda heleki bu donemde dolar 4 euro 5 de

MSI kesinlikle almam Asus alirim bundan sonra alirsam yada Asrock ne olsa kredisi var

Yanlış amperden sorun olmaz. Yani yüksekse hiç sorun olmaz. makina ihtiyacı olanı çeker. Düşükse en fazla çalışmaz.

Bence siz kalitesiz adaptör almışsınız. Muhtemelen içinde problem vardı. Voltaj sorunu olabilir.bu da sizin laptopu bozmuş olabilir. Ben zaten kalitesiz olup ta arızalı olmayan veya düzgün voltaj veren adaptör görmedim.üzerinde 5V yazan adaptör multimetreyle baktığımda 8,5 volt görülüyor.yani 2 katına yakın voltaj değerinde ..Tabi bu adaptörlerin cihazı bozacağını söylemeye gerek yok.

bir adaptör normalden fazla ısınıyorsa mutlaka içinde problem vardır. Ve bu adaptör dizüstü bilgisayarınızı da aşırı ısıtır. sonra da bozar.

Benim bir adaptörüm normalden fazla ısınıyordu. toshiba adaptör ..
    içini açtım lehimlerden biri yerinden çıkmıştı. Muhtemelen aldığı bir darbeden dolayı ... lehimi tazeledim ve ısınma sorunu bitti.

Linksys modemler kaliteli olmasına rağmen adaptör sorunu veriyor. Bu da muhtemelen Türkiye de ki voltaj dalgalanmalarından. WAG modelleri bu yüzden gidiyordu. Pazarcıların patlıcan tartmak için kullandıkları adaptörü vardı. Bende 2 adet var ve 12V olması gerekirken multimetreyle ölçtüğümde 16V gösteriyor. Tabi bu adaptörler devreye, çipe zarar verip bozuyordu. Kopma yapıyordu. Hatta daha sonra gerçek 12 V luk adaptör taksanız bile çalışmıyordu. Kondansatörleri de şişik çok gördüm.

benzer bir problem de airties modem de karşılaştım. Hurdacıdan almıştım. Modem de kopma, bağlanmama sorunu vardı. Adaptörü değiştim. sorun çözüldü. Sonra adaptörün içini açtım ve darbeden dolayı bir lehimin temas etmediğini gördüm. Lehimi tazeleyince normal çalıştı. Halen kullanıyorum. resim atabilirim arızanın.
    Bir de adaptörün kondansatörü şişmiş olabiliyor.. o da kopma yapar. Değişince çözülüyor.

• Yarbay
    7230 Mesaj
    z77 bootloop sorunu var düzeltebiliyormusunuz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

█▌▌▌Rise of the Dark ۩ ▌▌█▌

• Yarbay
    3266 Mesaj
    2011'de aldığım Msi 760gm anakartın ses girişi bozulmuştu. Ses gidip geliyordu, sesi kasanın önünden alayım dedim. Sesi aldım ama bazen cızırtı yapıyordu rafa kaldırdım:D Kenarda duruyor hala. Tamir ettirmeyi düşündüm ama eski çipset diye boşver dedim ve Gigabyte 970A-UD3P aldım. Gayet iyi bir anakart. Asrock hakkında ne düşünüyorsun?
    Emeğe sağlık hocam devamını bekliyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Ses girişini değiştirebiliriz. 30 tl gibi bir fiyata.Sorunun çıkışta olduğundan eminseniz tabi.. Ama cızırtıyı araştırmak gerek...

Videodaki anakartın ses çıkışını değiştirmiştim.

https://www.youtube.com/watch?v=v3jXLMNtNvY&t=2s

Asrock 'ı e ekledim.
    |
    |
    Frank Sobotka kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hz.Muhammed (SAV)
  • Yarbay
    24142 Mesaj
    Bozulan anakartların çoğu üretim yılı eski ve en az maliyet için amaçlanarak hazır sistemler için üretilmiş anakartlardır.

Zaten 2014'den sonra üreticileirn son kullanıcı için sattıkları en düşük anakartda dahil tüm anakartlar %100 solid cap kullanıyor artık o kapasitör şişme sorunları kalmadı, ASUS, Asrock, gigabyte, msi için konuşuyorum.

Yani bunlar üzerinden markalar için genelleme yapılamaz.

• Yarbay
    2093 Mesaj

doğru evet. ama halen sıvı kapasitörlü anakartlar satılıyor.

katı kapasitörlerde sorun çıkarabiliyor ama 5 yıl ömürleri vardır normalde. kısa devre olup anakartın açılmasını engelleyebiliyorlar.. bazen de patlıyorlar ekran kartlarında filan....

ama artık eskisi gibi sorun çıkarmıyor kapasitörler...

dolar böyle giderse yeni kartların anca sohbetini yapacağız "zenginin malı züğürdün çenesini yorar" misali..
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hz.Muhammed (SAV)
  • Teğmen
    149 Mesaj

Merhaba dostum, bende lenovo g510 laptop vardı bunun şarj aleti bozulmuştu yenisini almıştık ama yanlış amper almisiz 1 ay kadar kullandık ama bu sefer şarj socketi eridi ve sarj etmemeye başladı socketi dwgistirdik ayni sorun olmaya basladi ayrica sarjdan cikardigimizda en fazla 30 dk gitneye basladi sarj aleti bidaha da tamere yollamadik. Bilgili birini bulmusken sorayim dedim sorun nedir acaba tamir edile bilirmi olursa kaca patlar tahmin edebilir misin uzaktan zor tabi bu isler ama?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: mikail13

|
    |

Yanlış amperden sorun olmaz. Yani yüksekse hiç sorun olmaz. makina ihtiyacı olanı çeker. Düşükse en fazla çalışmaz.

Bence siz kalitesiz adaptör almışsınız. Muhtemelen içinde problem vardı. Voltaj sorunu olabilir.bu da sizin laptopu bozmuş olabilir. Ben zaten kalitesiz olup ta arızalı olmayan veya düzgün voltaj veren adaptör görmedim.üzerinde 5V yazan adaptör multimetreyle baktığımda 8,5 volt görülüyor.yani 2 katına yakın voltaj değerinde ..Tabi bu adaptörlerin cihazı bozacağını söylemeye gerek yok.

bir adaptör normalden fazla ısınıyorsa mutlaka içinde problem vardır. Ve bu adaptör dizüstü bilgisayarınızı da aşırı ısıtır. sonra da bozar.

Benim bir adaptörüm normalden fazla ısınıyordu. toshiba adaptör ..
    içini açtım lehimlerden biri yerinden çıkmıştı. Muhtemelen aldığı bir darbeden dolayı ... lehimi tazeledim ve ısınma sorunu bitti.

Linksys modemler kaliteli olmasına rağmen adaptör sorunu veriyor. Bu da muhtemelen Türkiye de ki voltaj dalgalanmalarından. WAG modelleri bu yüzden gidiyordu. Pazarcıların patlıcan tartmak için kullandıkları adaptörü vardı. Bende 2 adet var ve 12V olması gerekirken multimetreyle ölçtüğümde 16V gösteriyor. Tabi bu adaptörler devreye, çipe zarar verip bozuyordu. Kopma yapıyordu. Hatta daha sonra gerçek 12 V luk adaptör taksanız bile çalışmıyordu. Kondansatörleri de şişik çok gördüm.

benzer bir problem de airties modem de karşılaştım. Hurdacıdan almıştım. Modem de kopma, bağlanmama sorunu vardı. Adaptörü değiştim. sorun çözüldü. Sonra adaptörün içini açtım ve darbeden dolayı bir lehimin temas etmediğini gördüm. Lehimi tazeleyince normal çalıştı. Halen kullanıyorum. resim atabilirim arızanın.
    Bir de adaptörün kondansatörü şişmiş olabiliyor.. o da kopma yapar. Değişince çözülüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 26 Kasım 2017; 19:0:56 >
    |
    |
    dragontooth11 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hz.Muhammed (SAV)

• Yarbay
    2093 Mesaj
    bu da alttaki problemi veren Asus anakart..kendi kendine 15 sn de kapanıyordu. yol kopmuş. yolu tamir ettim ama yine çözülmedi. Yolun sonundaki P03P06G çip yanmış. Onu çok zor çıkardım. Son resimde ortasının sıcaktan oyulduğunu koptuğunu görebilirsiniz.Zaten yanan bir parça çok şiddetli yapışır. Çıkarırken çok dikkatli olmak lazım . Zorlarsanız yollları da kopartabilirsiniz..

|
    |

Hz.Muhammed (SAV)

• Yüzbaşı
    915 Mesaj
    Hocam ekran kartı tamiri de yapıyorsanız ekran kartları hakkında da yorumlarınızı bekleriz...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Tabi sen daha iyi bilirsin ama Asrock z68 pro3 aldim 2011'de pc'yi catur cutur her gun kullaniyorum 6 sene gecti hala tas gibi hic bir yerinde sorun yok umarim cikarmazda heleki bu donemde dolar 4 euro 5 de

MSI kesinlikle almam Asus alirim bundan sonra alirsam yada Asrock ne olsa kredisi var
    |
    |

Asus anakart

Win10

Hocam merhaba. Bende Lenovo G510 laptop var. Bu laptopta açılış düğmesine basıyorum ışığı yanıyor ancak bilgisayar açılmıyor. bazen çok zorlarsam açılıyor. bu sebeple tamirciye götürdüm oda ekran kartı chipsetini değiştirdi 1 hafta kullandım ama yine arıza verdi. başka tamirciye götürdüm kuzey güney yolları v.s hepsi yanmış dedi. 1 2 ay uğraştı ancak yapamadı şimdi sıfır anakart arıyorum. bu anlattıklarım normal mi sizce ?
    CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9 GHz I GPU: MSI NVIDIA RTX 2060 Ventus 6GB OC I Motherboard: MSI B450M PRO M2 V2 I RAM: Corsair Vengeance 16GB DDR4 3000 MHz I SSD: XPG SX6000 Pro 512GB M.2 SSD I James Donkey 480GB SATA SSDI Case: Sharkoon TG5 Blue I PSU: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80 I Monitor: Samsung LC24F390FHMXUF 23.5"
  • Yarbay
    9219 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Ustad benim pc nin saati her actigimda yanlis oluyor baya farkli oluyor bios pili bitince mi boyle oluyor ?

Asus anakart

Win10
    quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Ustad benim pc nin saati her actigimda yanlis oluyor baya farkli oluyor bios pili bitince mi boyle oluyor ?

Asus anakart

Win10

Evet
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: MissMacHoOo

Hocam merhaba. Bende Lenovo G510 laptop var. Bu laptopta açılış düğmesine basıyorum ışığı yanıyor ancak bilgisayar açılmıyor. bazen çok zorlarsam açılıyor. bu sebeple tamirciye götürdüm oda ekran kartı chipsetini değiştirdi 1 hafta kullandım ama yine arıza verdi. başka tamirciye götürdüm kuzey güney yolları v.s hepsi yanmış dedi. 1 2 ay uğraştı ancak yapamadı şimdi sıfır anakart arıyorum. bu anlattıklarım normal mi sizce ?
    quote:

Orijinalden alıntı: MissMacHoOo

Muhtemelen yüksek sıcaklık sorunun var. Bu sorun cihazın kasasından yada kullandığın ortamdan kaynaklıdır.
    |
    |

• Binbaşı
    1506 Mesaj
    Hocam ben daha düzgün lehim yapamıyorum varmı tavsiyeler çömezlere
    |
    |
    Hocam elimde asrock h87 pro 4 var daha önce denediğimde onboard girişten görüntü alamadım ekran kartım olmadığı için diğer girişlerden görüntü alınıp alınmadığını bilmiyorum cevap verirseniz sevinirim.

Bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurbaba10 -- 26 Kasım 2017; 22:52:57 >
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
üniversite
Bey Azura
Canlı Tv izle
SEO
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.