Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
641
Cevap
67
Favori
82.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    açması için biosun 2101 olması gerekli.bu bios ta zaten beta.. en son değil yani . en yenisi yani 2104 olursa açmaz.https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5B/HelpDesk_BIOS/
    https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5B/HelpDesk_CPU/

sizin anakart P965 çipsetli .. Yani quad core ready . yani ilk 4 çekirdek destekleyen anakart bu. ready ibaresinden korkacaksın.

Asus un a8n sli anakartı vardı. 64 bit ready yani.. 64 bit amd işlemci ile bir çok sorun yaşadım. Normalde olmaması gerekti.32 bit win7 yükleyince sorunlar bitti.

quad işlemci kullanacaksan en az g31 bir anakartın olsun. 965 in bazı türleri zaten 4 çekirdek açmazken bazıları açıyor.

anakartı sat. g31 p31 p35 p45 al.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 16 Nisan 2019; 22:30:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

açması için biosun 2101 olması gerekli.bu bios ta zaten beta.. en son değil yani . en yenisi yani 2104 olursa açmaz.https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5B/HelpDesk_BIOS/
    https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5B/HelpDesk_CPU/

sizin anakart P965 çipsetli .. Yani quad core ready . yani ilk 4 çekirdek destekleyen anakart bu. ready ibaresinden korkacaksın.

Asus un a8n sli anakartı vardı. 64 bit ready yani.. 64 bit amd işlemci ile bir çok sorun yaşadım. Normalde olmaması gerekti.32 bit win7 yükleyince sorunlar bitti.

quad işlemci kullanacaksan en az g31 bir anakartın olsun. 965 in bazı türleri zaten 4 çekirdek açmazken bazıları açıyor.

anakartı sat. g31 p31 p35 p45 al.
    asusun sitede destek verdiğini söylüyor, aynı p5b anakartı kullanıp Q9550 çalıştıran arkadaş da buldum. sorun anakartın neresinde onu bilemedim, bulamadım..

• engraulis kullanıcısına yanıt
    Bu işlemciye fan takılmıyor mu? Fan yoksa zaten problem çıkarmaması zor.. bir de macun fan olmadan işe yaramaz. macunun görevi ısıyı metale tam aktarmaktır.
  • Burdan anlamak zor. Anakartını değiştirmiş olabilir mi? Satmadan önce seri numarasını bir yerlere kaydettin mi?
  • mikailc78 kullanıcısına yanıt
    bios 2101 olacak.. en son değil.. beta sürümü olmalı.
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    Değiştirmemiş eminim çünkü tozluydu aynı şekilde tozlu geri geldi.
  • anakartın her köşesini kokla. varsa yanık kokusu uzun süre gitmez..
    Evet fansız. Ama hiç ısınma problemi yaşamadım. İşlemci alüminyum kasaya termal macunla birleştirilmiş durumda. Isıyı çok rahat dağıtıyor. 2,5 yıldır hiç problemsiz kullandım. Video render bile yaptım ama hiç problem çıkartmadı. Şu anda 32 bit yüklü. Bu bilgisayardan yazıyorum. Hiç bir problem yok ama bir türlü 64 bit yüklenmiyor. Ramleri test ettim ssd yi test ettim problem yok. Hatta farklı hdd lerde kurmayı denedim. En son görüntüyü ekrana ve projeksiyona versin diye hdmi çoklayıcı kullanmıştım. Ondan bir iki hafta sonra mavi ekran hatası vermeye başladı. İlgisi olabilr mi. Ya da voltaj problemi. Ramler zaten düşük voltajlı tip
    üstat valla kokladımda yanık kokusu yok. ben aslında hakkımı arama peşinde falanda değilim adamın iadesini kabul ettim sadece meraklıyım öğrenmek istiyorum o yüzden sana soruyorum. bu sefer suçu kendime kendime atıcam hatta bişey bulamadım çünkü. anakartın arkasında cpu vrm lerinin olduğu kısımda pcb de sararma var. ben satarken bu şekildeydi ama anakart 4 sene kullanıldı o yüzden sıcaktan olmuş olabilir. bu konuda bişey biliyor musun?

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR

düzenleme: veya bu kısımdaki vrmlerin ölümü alıcıya denk geldi diye düşünücemde adam bana hiç çalışmadı dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madman999 -- 18 Nisan 2019; 4:59:43 >

• İyi günler arkadaşlar. Lenovo Z510 laptopım bozuldu ve bir servise gönderdim. Bana IO sunun bozulduğunu o yüzden çalışmadığını söyledi. 400 lira tutar dedi. Bu ücret fazla mı yoksa IO değiştirilmesi bu fiyatlarda mı oluyor. IO değiştiğinde zamanla başka bir sıkıntı çıkar mı. Kısaca 400 liraya IO değişimini yaptırmalı mıyım. Yardımcı olabilcek bir arkadaş var mı?
  • Merhaba, Asus Commando anakart açılışta POST ekranında CPU init hatası veriyor ve öylece kalıyor, monitöre görüntü gelmiyor, anakartta işlemci dahil herşeyi söküp çalıştırdığımda yine aynı hatayı veriyor. CPU fanı çalışıyor fakat düşük devirlerde çalışıyor, 10 dk. sonra işlemci biraz ısındıkça fan deviri biraz artıyor. 700w Başka Power Supply denedim aynı.Kendi Power Supply 430w. Böyle denemeler yaparken anakart açıldı, kapatıp tekrar açtım yine CPU init ekranında kaldı, anakart açılmıyor, capasitörler solid, şişme akma yok, mosfetler sağlam 2 tanesi kısa devre veriyor fakat sökünce sağlam çıktı. Anakartta fiziksel anormal bişey gözükmüyor. "Anakart 2007 yılından beri kullanılıyordu."
  • merhaba hocam Asus M5A99FX PRO R2.0 anakart aldım ikinci el bana satan kişi ses chipinde sorun oldugunu söylemedi ses bir türlü gelmiyor bende harici usb li 5+1 aldım size yollasam anakartın ses chipini düzeltirmisiniz
  • Bende de Asus Rampage V Extreme anakart mevcut.5820k işlemci ile kullanıyorum.
    Geçenlerde cpu fan error hatası almıştım.PC yi söküp sıvı soğutucuyu çıkardım ve başk bir hava soğutucusu aldım ve artık o hatayı almıyorum.

Ancak bundan sonraki durumda da ramleri tam anlamı ile tanıtamadım.16gb ram var.bazen 4 gb görüyor bazen 8 gb görüyor bazen hiç görmüyor bazende 12 gb görüyor.

Gidip bious en son sürümle güncelledim.(3902)Yine ramleri tam olarak görmedi.En son dün akşam denedim 8 gb görüyor 2.9gb kullanılabilir filan yazıyor.Ram yuvası hasar gördü desem arasıra görüyor.
    Bir stabil durumu yok.Anlayamadım tam olarak durumu.
    Hocam benim elime uygun fiyata az kullanılmış MSI B250M PRO-VD anakart geçti de. Bu board nasıldır bir baksanız. G4560 ile dahili GPU'lu bir sistem kurcam, değer mi? Sorun çıkarır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 10 Mayıs 2019; 11:54:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shiniori S kullanıcısına yanıt
    evet inşallah. ses çipi üzerinde ne yazıyor? ALC 888 mi?
  • resim herşeyi açıklıyor.anakartınız sorunluymuş zaten..
    mosfetler aşırı ısınıyor. ömrü gelmiş. kondansatör ve mosfetleri tümden değişmek gerekebilir VRM deki..

muhtemelen alıcı kişi daha yüksek bir işlemci taktı ve anakart bunu kaldıramadı arızasından dolayı.. adam haklı.

ikinci el bir anakart aldığınızda mutlaka voltaj değerlerini ve sıcaklığı kontrol edin.
  • EmreDFace kullanıcısına yanıt
    soğutucuların vidaları aşırı sıkıldığında anakartın iç kısımları yolları zarar görüyor. temassızlık veya hafifi temassızlık oluyor.
    http://sinuzitforum.ecballium.com/attachment.php?aid=647

rem pinlerini silgi ile silin. rem yuvalarını temizleyin. remleri ve slotları tek tek deneyin önce bir.

rem slotu içinden ince bir metal geçirip temizleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 11 Mayıs 2019; 0:6:30 >
  • PC kasanın içine monte edilmiş haldeyken rastgele zamanlarda, rastgele şeyler yaparken, direkt hard reset atıyor ve olay günlüğünü incelediğim zaman kernel power 41 63 mesajı yazıldığını görüyorum.

PC'yi kasadan çıkartıp tahta masa üzerinde uzay montaj yapınca sorun ortadan kalkıyor. Sistemi bu şekilde 10 gün kullandım ve tek bir reset bile oluşmadı.

Sonra gittim kasayı değiştirdim başka bir kasa satın aldım. Bu kasanın içine sistemi monte edince reset problemi geri döndü.

Montaj yaparken anakartın altında ekstra ayak filan bırakmıyorum, yani dikkatlice montaj yapıyorum gözden kaçırdığım birşey olduğunu zannetmiyorum ama nedense anakartı herhangi bir kasanın içine monte edince reset başlıyor. Bazen günde 2 reset bazen 3 reset attığı oluyor. Kasasız tahta zemin üzerinde kullanınca ise 10 gün boyunca tek 1 reset yok yani reset sorunu düzeliyor.

Başta PSU'dan olduğunu düşünmüştüm ama değil çünkü sistem dışarıdayken hiçbir sorun yok. Bu arada tüm ısılar işlemci ısısı, GPU ısısı vs gayet normal. Kasadaki reset tuşunu anakarta bu tuşu kullanmadığım için zaten takmıyorum sadece power sw ve power led takılı

Bu sorun çok asabımı bozuyor ve çözüm bulamıyorum.

Sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Mesela psu da elektirik kaçağı filan var ise bu bir şekilde kasaya ve anakarta geçip bu soruna sebep olabilir mi? ya da anakart ön paneldeki power sw pinlerinde bir arıza olabilir mi? çünkü uzay montaj yaptığımda o pinlere birşey takmıyorum sistemi tornavidayla açıyorum ve sorun kalmıyor aklıma sadece bunlar geliyor

Sistem özellikleri

ECS h61 anakart
    i5 2400 işlemci
    Evga GTX 1050 Ti
    8 gb DDR3 RAM

• Reset tuşunu da bağla. Belki bir şey temas ediyordur. Belki düzelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    hocam ben zaten anakartın bu kısmındaki renk değişimini biliyodum adamın iadesini de kabul ettim. ama bende çalışıyodu zaten ucuza vermiştim işi görülsün diye. o fx 6100 taktı ben de öyle.
  • 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.