Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
642
Cevap
67
Favori
82.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamlar asus anakart var p5kpl am se modeli çalışmasında bir problem yok ama reset atinca açılmıyor start vermiyor bios da bisey kaydetsende start vermiyor yeniden baslat desende sadece elektrik kesip power a basinca açılıyor neden yapar etherneti devre disi bıraktım bütün parcalari test ettim ayni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • canakan kullanıcısına yanıt
    aynı sorunlu bu anakarttan var bende satışta.. ikisi sağlam biri arızalı..

ilanda yazdığı gibi mi?

http://sinuzitforum.ecballium.com/konu-asus-p5kpl-am-g31-cipsetli-ddr2-anakart-195-tl.html

yani biosu resetlemeden açmak mümkün olmuyor. Ben çözemedim. Galiba güney köprüsü arızası..

açılması için ya pili çıkarmak gerek ya da biosu resetlemek.. jumper ile..

senin de galiba pil bitik olduğu için fişten çekince açılıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 22 Haziran 2019; 12:57:16 >
  • mavi_sakal M kullanıcısına yanıt
  • herkese iyi forumlar. msi z77a-g65 anakartta bios modladiktan sonra (nvme m2 adaptor bagladim ssd yi boot listesinde goremedigim icin) goruntu tamamen gitti ve boot loop basladi 20 sn de bir reset atiyor. bios switch ve cmos reset ise yaramadi. cozum ariyorum.

• Merhabalar, Windows 10 kullanıyordum son zamanlarda donmaya başladı, bazen 5 dakika sonra bazen 5 saat sonra donuyordu, hiçbir işlem yapılmıyor, sadece reset atarak dönebiliyorduk, Windows sürümündendir diyip eskisine döndük, 1 2 gün çalıştıktan sonra artık açılmamaya başladı.

Power tuşuna basarsın, bilgisayar bip der, bios ekranı falan gelir ya, orası gelmiyor. Pili cikarip denedim, ısınma sorunu yok, işlemci düzgün şekilde takılı, ramleri değiştirerek denedim sorun yok. Tüm parçaların fanları dönüyor

Daha once kapasitörleri değişmişti 2 kez, şimdi de 1 tane hafif şişmiş gördüm acaba o etkiler mi? Anakartta ne gibi bir arıza olmuş olabilir? Kapasitörün fotoğrafını da atayım. Bir fikir verip, bir yardım edebilirseniz sevinirim.

Anakartim asus SE PQ2, ekran kartı asus en 9600gt

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR

• mikailc78 kullanıcısına yanıt
    Kondansatörler sistemin dengesini oluşturacak çok önemli role sahiptir. Genelde şişen kondansatör tereddüt etmeden değiştirilir, ölçümde sağlam gözüken ancak arıza yaratan kondansatör bile olabiliyor.
    Bence işe şişen kondansatorden başlayın ve sonrasında çözümlenmezse arıza sebebi aramaya devam edin. Bu şartlarda çok az kişi size somut olarak bir çözüm önerisi sunabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Levcho

Kondansatörler sistemin dengesini oluşturacak çok önemli role sahiptir. Genelde şişen kondansatör tereddüt etmeden değiştirilir, ölçümde sağlam gözüken ancak arıza yaratan kondansatör bile olabiliyor.
    Bence işe şişen kondansatorden başlayın ve sonrasında çözümlenmezse arıza sebebi aramaya devam edin. Bu şartlarda çok az kişi size somut olarak bir çözüm önerisi sunabilir.
    Cevap için teşekkür ederim, daha önce kondansatörleri değiştirdiğim yere götüreceğim ekran kartı ve ramlerle beraber.. Tek tek kondansatörlere bakarlar mı bilmiyorum ama bir çözüm onerebilirler diye düşünüyorum. Yapamadık diyip de yollayabilirler, görmeden birsey demeleri zor. Tak çıkar yapmaktan soğutucu dişleri kırılacak, gitmişken elektronikçilerden yedek parça da alırım.

Sisteminiz çok eskiyse, cpu ve ram ayaklarında oksit ten dolayı temazsizlik ihtimali de olabilir. Eliniz yatkınsa ve elinizde yağsız kontak sprey bulunuyorsa, cpu ve ram ayak-pad lerini temizlemeyi deneyin. Devamında aynı sorun devam ediyorsa, kondansatör değişimi için anakartı götürün. Sonucu paylaşırsanız sevinirim.

• quote:

Sisteminiz çok eskiyse, cpu ve ram ayaklarında oksit ten dolayı temazsizlik ihtimali de olabilir. Eliniz yatkınsa ve elinizde yağsız kontak sprey bulunuyorsa, cpu ve ram ayak-pad lerini temizlemeyi deneyin. Devamında aynı sorun devam ediyorsa, kondansatör değişimi için anakartı götürün. Sonucu paylaşırsanız sevinirim.
    Bugün parçaları sökerek götürdüm, işlemci anakart ve ekran kartını. Gözüme çarpan 1 adet şişmiş kapasitordü. Power supply in içini de açtım, oradan da kucuklerden 2 3 tane kapasitör şişmiş gördüm, onu da götürdüm. Sanıyorum çözülecek gibi. Yine de yapılıp bilgi gelmeden birsey demek zor.

Parçaları getirip götürmekten üşenmiyorum ama anakartta takılan minik ses ve usb bağlantılarını takmaya çok üşeniyorum. Hemen çok minik hem yanyana gelişmeleri paylaşırım

Aslında bu arızayi power den de yapabilir, hatta daha çok ihtimal var. Power değiştirdiğinizi var sayarak yazdım ben. Power kaç yıllık ve hangi marka?
    Bu denli arızalarda ben önce power ı deniyorum. Arıza çoğunlukta power den çıkıyor.

• quote:

Aslında bu arızayi power den de yapabilir, hatta daha çok ihtimal var. Power değiştirdiğinizi var sayarak yazdım ben. Power kaç yıllık ve hangi marka?
    Bu denli arızalarda ben önce power ı deniyorum. Arıza çoğunlukta power den çıkıyor.
    Asus un kendi poweri, 350 watt, ana trafolar sağlam sadece köşedekilerde biraz tombullasma var. Ben yine de götürdüm onu da.

• quote:

Orijinalden alıntı: mikailc78

Asus un kendi poweri, 350 watt, ana trafolar sağlam sadece köşedekilerde biraz tombullasma var. Ben yine de götürdüm onu da.

Alıntıları Göster
    Trafo sargıların yanması zaten çok zor ve nadirdir. Sorunlar diğer komponentlerde olur PSU'larda.
    Kaç yıllık psu bu?
  • quote:

Trafo sargıların yanması zaten çok zor ve nadirdir. Sorunlar diğer komponentlerde olur PSU'larda.
    Kaç yıllık psu bu?

Alıntıları Göster
    Ilk msjda da sormuşsunuz, atlamışım orayı. 2006 dan beri kullanılan bir power. Asus kasanın yanında alınan kendi poweri. Cok yüklenmem bilgisayara, küçük, zorlamayan 1 2 oyunum var, genelde müzik falan dinliyorum.
    Power in içinde iki tane büyük kocaman kondansatörler var, onlar da sağlam. Diğer küçükler tamir edilirse sorun çözülür umarım

Power'den çıkma ihtimali yüksek bana göre. 13 yıllık powerin bozulması çok normal. Sadece müzik dinleseniz dahi, o power'dan enerji geçtiği sürece, komponentler yıpranır.
    Umarım arıza tespitini doğru yaparlar ve arızanın kaynağını sizinle paylaşırlar tamircileriniz. Yani, anakarttan mı, power'dan mı olarak.
  • quote:

Power'den çıkma ihtimali yüksek bana göre. 13 yıllık powerin bozulması çok normal. Sadece müzik dinleseniz dahi, o power'dan enerji geçtiği sürece, komponentler yıpranır.
    Umarım arıza tespitini doğru yaparlar ve arızanın kaynağını sizinle paylaşırlar tamircileriniz. Yani, anakarttan mı, power'dan mı olarak.
    Power de (sanıyorum) 3 kondansatör, anakartta da 1 yada 2 kondansatör değişmiş. Bana 85tl ye patladı. Sorun çözüldü dediler, test ettiler sanıyorum. Benim şansıma stok soğutucunun mandalının teki kırıldı. Aradım taradım bulamadım elektronikçiler çarşısında. 13 yılın verdiği mental yorgunlukla soğutucu yu da değiştireceğim. Uygun fiyatlı bi tane buldum. Onu alıp takacağım. Gelişmeleri haftaici yazarım artık.

Edit : işlemci soğutucusu değiştirdim. Anakarti bağladım. Fakat yine aynı. Ekrana görüntü gelmiyor. Mecburen bu seferde kasayla götüreceğim.

Edit 2: ram skorları doluydu, 2 ve 3 nolu slottaki ramleri değiştirdim ilginçtir bilgisayar açıldı. Pili de çıkardım. Dolu mu boş mu pili bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailc78 -- 23 Temmuz 2019; 1:48:15 >

• Merhabalar. Elimde Notebook var yaklaşık 15 20 gün önce Anakartı uzun bir uğraş ile tamir edildi. Ancak dün bilgisayar önce kendini tamamen kapatıp açtı ve 1 saat sonra bir daha açılmamak üzere kapandı. Bilgisayarcıyı aradıgımda besleme arızası olabileceğini söyledi, eğer besleme arızasıysa kendim bir şekilde halletmem mümkün müdür ? Bu işlerden az çok anlıyorum ve para vermek istemiyorum çünkü daha yeni 300 TL verdim üstüne bir de gidip 200 TL daha bayılamam.
  • Merhaba, Asus Z97-AR anakartımda CPU LED sürekli kırmızı yanıyor ekran kartı fanları işlemci fanı ve diğer fanlar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. Bios pilini çıkarıp taktım bütün parçaları söküp tekrar taktım sonuç alamadım sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: burrock123

Merhaba, Asus Z97-AR anakartımda CPU LED sürekli kırmızı yanıyor ekran kartı fanları işlemci fanı ve diğer fanlar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. Bios pilini çıkarıp taktım bütün parçaları söküp tekrar taktım sonuç alamadım sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler.
    Görüntü gelmiyorsa ramleri kontrol et. Slotlari ve yerlerini değiştir.. Dene tek tek. Anakartı da gözle kontrol et, kondansatör şişmesi olmuş mu diye..

Denedim ama maalesef sonuç alamadım, güç kaynağımdan kaynaklı olabilir mi kasayla birlikte almıştım gigabyte 550w diğer parçalarım i7 4790, r9 380, 2x4 gskill ram

• Olabilir. Test edilmesi lazım. İşini düzgün yapan bir bilgisayarcı bulup götürmen lazım

Benim sana son tavsiyem bios pilini çıkar, gücü kes.. 5 dk bekleyip bilgisayarı çalıştırman ve tek ram ile calistirmayi denemek.. (bios ayarların silinecek) Öyle bir lanet şey ki herşeyden olabilir görüntü gelmeme sorunu.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.