Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
642
Cevap
67
Favori
82.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    o kasa p3 win98 var desek interenete nasıl giriyor yada hiç girmiyor. kartı sök sıvı sabun fırca ile temizle hızla durula pırıl pırıl parlasın. disk 4.3gb samsungmu
  • samsung np300e5a-s0ctr laptopumun power tusuna bastigimda bir isigi yaniyor ancak ekrana goruntu gelmiyor ve disk okuma isigi yanmiyor ayrica fan calisip duruyor sonra yeniden calisyor boyle devam ediyor. servis sorun olarak anakart degisecek dedi 400 tl para istedi. sizce sorun nedir arkadaslar. bu laptop eski olmasina ragmen bana fazla bile geliyor internet word excel icin kullaniyorum. acayip hizliydi birkez donmazdi bile. 3 ay icinde mavi ekran hatalari verdi hep. en sonunda bu hale geldi. bana gore win10 guncellemesi aldi o yuzden oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba hocam Asus p5q3 deluxe anakartım var fakat power tuşuna bastığımda 1 uzun 2 kısa bios hatası alıyorum. Farklı ekran kartı ile de denedim ama sonuç yine aynı sorunu ne olabilir?
  • samettand S kullanıcısına yanıt
    mavi ekran genelde remle ilgili sorunlardır. çip te olabilir. sorun giderek büyüdüğüne göre çipi gitmiş olabilir..veya mosfet, transistör sorunu da olabilir..

kondansatör sorunu olması da ihtimal dahilinde.. ama ben laptop anakartı tamiri pek fazla yapmadım. ne oranda kapasitör arızası verirler bilmiyorum.

yani araştırma konusu senin anakart.. başağrısının yüzlerce sebebi olur. bunun da öyle..
    bilen varsa konuşsun veya kıyamete kadar sussun.
  • raskolserna R kullanıcısına yanıt
    ekran kartı sorunu diyorlar. ama bakmadan kesin birşey söyleyemem. rem veya slotlar da sıkıntı olabilir mi?
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    ddr3 ram bellek bulamadım ama pinleri temizledim farklı soketlerde denedim olmadı işin saçma tarafı ekran kartı bulabiliyorum fazladan ram bulamıyorum
  • Merhaba,
    Anakart konusunda ayrıntılı olarak tamir işleminin nasıl yapılacağını aşağıda ki videodan öğrenebilirsiniz.
    Ben bu video sayesinde kendi anakartımı tamir ettim. :)
    Anakart Tamiri Nasıl Yapılır ? Ayrıntılı Anlatım
  • yanlızkentliii Y kullanıcısına yanıt
    mesele arıza tespiti yapmak önemli olan hangi parça arızalı onu bilmek.
  • Merhaba hocam

Laptobum Lenovo y500

Geçen menteşesi arızalıydı söktüm değiştirdim anakartın bi tane parçasını kırmışım montajlarken farkettim

Tabi pcde bi sıkıntı yok çalışmasında falan

Ama hani bu parça nedir ne işe yarar ilerde sorun olur mu?

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR

• Asrock g41c-gs anakartım var. lga yuvası pinleri bazıları yamuk görünüyor ama işlemciyi görüyor ve bilgisayar açılıyor. Sorun teşkil eder mi? @mikail13
  • Asus x550jk leptop var usb girişine yanlışlılşa kulaklık soktum tak diye kapandı hiç tepki vermiyor açılmıyor anakarta kırmızıyla olan bölüm çok ısınıyor hocam bu tamir edilirmi anakart çok pahalı benim bilgisyaraın

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR

• Bilgisayar çat diye donup kalıyor ekran falan gitmiyor sadece kitleniyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Her hangi bir işlem yaparken falan da değil durup dururken de kitleniyor. Oyun bilgisayarı falan da değil zaten.

Disk değişiminden tutun, ram değişimini, slot değişimi, pil değişimi, bios güncellemesine vs.. kadar her türlü deneme yapıldı ama değişen bir şey olmadı.

Anakart'tan şüpheleniyorum. Kısaca bir cevabı var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exnuc -- 31 Ocak 2018; 17:10:14 >
  • Exnuc kullanıcısına yanıt
    dediğiniz gibi. bir de anakartı değiştirin.
  • dediğiniz gibi o çip yanmış. değişmesi lazım. ince iş...

aynı çipi bulup nakletmek gerekiyor.
  • talhayarici kullanıcısına yanıt
    kondansatör o...onsuz çalışır bazen. ama uzun süre çalışmaz. pc nin ömrünü kısaltır. ne zaman gideceği belli olmaz. gidince de tam gider.. tamiri olmaz bu durumda.olsa da çok uğraştırır ve pahalı olur. çipi yakar anlıyacağın.

yerinde olsam kesinlikle sağlamını takardım.

220 mF 6,3 v solid kapasitör. ben de vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 3 Şubat 2018; 11:31:49 >
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    Eyv hocam peki lehimlemi takmak lazım

• talhayarici kullanıcısına yanıt
    https://www.youtube.com/watch?v=V6eNbnKwpB0

bunun gibi.. ama katı kapasitörler daha zor çıkar.. yüksek ısı gerekir.

1 milyoncu'dan aldığın havya ile takamazsınız onu..

bir de dizüstü mü masaüstü anakartı mı? Yüzey montaj kapasitör mü? yoksa deliğe mi takılıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

mavi ekran genelde remle ilgili sorunlardır. çip te olabilir. sorun giderek büyüdüğüne göre çipi gitmiş olabilir..veya mosfet, transistör sorunu da olabilir..

kondansatör sorunu olması da ihtimal dahilinde.. ama ben laptop anakartı tamiri pek fazla yapmadım. ne oranda kapasitör arızası verirler bilmiyorum.

yani araştırma konusu senin anakart.. başağrısının yüzlerce sebebi olur. bunun da öyle..
    bilen varsa konuşsun veya kıyamete kadar sussun.

Merhaba dostum elimde bir PC var anakart asus amd bir anakart iki sorun yaşıyorum ilk sorun düğmesine basıyorum fanlar dönüyor ama PC açılmıyor ikincisi ise PC açıldığında %40 ihtimal ile mavi ekran hatası alıyorum elimde iki adet ram var onları teker teker denedim ikisi ilede PC açıldı ama zar zor açıldı genelde ilk dediğim sorun oldu ikisini beraber taktiğim zaman ise yine ilk dediğim sorun oldu pcnin açıldığı zamanlarda oldu tabi.

Bilgisayarcı ya götürdüm arıza tespit kartı ile baktı anakart tam güç almıyor o yüzden açılmıyor dedi farklı psu ile denedi olmadı yine ben ise başka işlemci ve harddsik ile denedim yine sonuçlar aynı sizce sorun nedir çok uzun yazdım kusura bakmayın cevaplarsaniz sevinirim

• James Deen kullanıcısına yanıt
    Geçen ay benzer sorunlu bir asus geldi..

Anakartın güney köprüsünde arıza varmış.

4 satadan 2 sini zaten görmüyordu...

diğer 2 si ise bir 5-10 dk sonra cevap vermeyi durdurduğu için mavi ekran hatası verip restart yapıyordu.
    amma ve lakin restart yaptığında bile satalar halen cevap vermediği için bu sefer hard diski görmüyordu.

remi çıkarıp taktığımda veya beklediğimde yine görüyordu. ama sorun aynen deveran ediyordu.

bu yüksek ihtimal PSu' nun güney köprüsüne verdiği zarardan kaynaklı...

arıza tespit kartı ile açılmadğında nerde kaldığına bakıp yorum yapılabilir... diğer tüm parçaları tek tek başka sistemde denedi iseniz sorun anakarttadır. ama genelde mavi ekran hataları rem kaynaklıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

Geçen ay benzer sorunlu bir asus geldi..

Anakartın güney köprüsünde arıza varmış.

4 satadan 2 sini zaten görmüyordu...

diğer 2 si ise bir 5-10 dk sonra cevap vermeyi durdurduğu için mavi ekran hatası verip restart yapıyordu.
    amma ve lakin restart yaptığında bile satalar halen cevap vermediği için bu sefer hard diski görmüyordu.

remi çıkarıp taktığımda veya beklediğimde yine görüyordu. ama sorun aynen deveran ediyordu.

bu yüksek ihtimal PSu' nun güney köprüsüne verdiği zarardan kaynaklı...

arıza tespit kartı ile açılmadğında nerde kaldığına bakıp yorum yapılabilir... diğer tüm parçaları tek tek başka sistemde denedi iseniz sorun anakarttadır. ama genelde mavi ekran hataları rem kaynaklıdır.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim bilgisayarcı ya götürdugum zaman arıza tespit kartı ile baktı anakart arızalı demişti ekran kartın girişi harddsik girişleri ram girişleri bozuk demişti ne kadar doğru bilmiyorum ramleri başka PC de denemedim ama o ramler yerine başka tek modül 4gb ram taktım PC açamadım sadece fanlar çalışıyor harddisk ışığı vs yanmıyor

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.