Şimdi Ara

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] (146. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
15.207
Cevap
165
Favori
506.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

(En Son Oy Tarihi: 24.4.2024)
Giriş

ben de öyle olduğunu düşünüyorum şimdi arkadaşlar burada sinirden çakallık yapıyorlar kısa dönem karı için yapıyorlar diyorlar 8800 TL gibi fiyatları gördüklerinde ama şunu unutuyorlar evet AMD 649$ ile satılmasını tavsiye ediyor da ürününü tedarik edip kartı imal eden firma sırf buna uymadı diye ceza almaz yeter ki bunu tek yapan o olmasın piyasada şu an arz eksikliği ve talep fazlalığından ötürü bu ekran kartları hakettiklerinden fazla değerliler bunu yapan ne sinerji ne vatan (vatanı da savunacağımı hiç tahmin etmezdim) başından sonuna kadar yaşanan satışların azlığı tedarik zincirinde kritik önem oluşturan sabit giderler ve lojistik sıkıntılardan ötürü fiyatlar şişiyor

Döviz kurlarının sabit olacağını bilsem önüme gelene vereceğim ilk tavsiye Nisan - Mayısı bekleyin bu fiyatlar böyle gitmez mutlaka inecek derdim. Ama döviz kuru da bizim ülke için risk sürekli

• quote:

Orijinalden alıntı: HoneyMonkey

sinerjiden 8.860 tl verip kartı satın alan var mı aramızda merak ediyorum ?

Bitti hocam onlar. Hepsiburadadakiler bile bitmiş. 8000tl'e satılan 6800 var. Onuda yarın birisi alır. Bu fiyatlardan alan oldukça ve stok sıkıntısı aşılmadıkça firmalar kolay kolay fiyat indirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mvnmt35

Aklım almıyor ya 650 dolar kart 8.5 kurdan hesaplasan bile 5.525 tl yapıyor bak 8.5 dan diyorum 9 k nedir ya

650 Kdvsiz tanıtım fiyatıydı. + KDV ile 767 dolar ediyor. Kısacası 8 den çarpsan 6200 felan ediyor. Tabi yine de çok pahalı.

Şöyle bir sıkıntı var işte, satıcılar 3 veya 5 kart alabildikleri için en fazla 8500+ üzerinden satıyorlar daha sadece referans olanları, sadece incehesap 30 adet getirmiş o yüzden o sürümden kazanmak için 7500 den sattı(ki bu bile aslında pahalı), tek tük alıp satanlar tabi az olduğu için fazla kar koyuyorlar.

• bu dolar kuruyla dolar alıp beklemek en iyisi gibi geliyor bana şuan tabi vakit ne gösterir bilemiyorum. umarım bir an evvel stoklar çoğalır da biz de birer tane alabiliriz

• uchanmimar kullanıcısına yanıt
    N11'de 14000e strix oc 3080 satan firma 15000 yapmistı fiyatını sordum hayırdır di·ye 14bine mal ettiğimiz satıldı yeni stok 15binden kurtarıyor dedi. Bunu denetleme şansı olmadıktan sonra ne yapsak boş (iddiasına göre asus türkiye distribütörden direkt alıyormuş) şu an o ürün 15.500 tl.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: namor

Ben bunun amd ve nvidia ile alakası olduğunu sanmıyorum. Türkiyede nedense sadece ekran kartı fiyatında böyle inanılmaz bir bindirme var. Geçen işlemci aldık böyle bir bindirme yok. SSD olsun diğer parçaları kıyaslayın avrupa fiyatlarına avrupadan getirdiğine değmiyor genelde aynı fiyata çıkıyor aşağı yukarı. Bu ekran kartını getiren türkiye distribütörleri ya da satıcı firmalar anlaşmışlar beraber geçiriyorlar millete. Keşke adam gibi çalışan bir rekabet kurumumuz olaydı da bu anlaşmayı meydana çıkarıp canlarına ot tıkayaydı. Seneler önce hatırlarmısınız Vatan,teknosa,aral ithalat vs vs tamamını hatırlamadığım firmalar ve distribütörler anlaştıkları için fiyat konusunda bu tarz bir dava açılıp ceza yemişlerdi.

Alıntıları Göster

Hocam aynen onlarda var olmaz mı onlar tüyü diken kesim zaten...

ama bu iki firma da az değil.

• Kartın 4k'da bandwith'den gol yediği ortada.

4k Memory oc yaparak sonuç karşılaştıran bir site gördünüz mü acaba? Geriye düştüğü yerlerde nasıl bir toparlanma yapıyor merak ettim ancak bulamadım bu tarz bir inceleme.

Samsung gddr6'nın zaten 14 ve 16'lık iki versiyonu var. İlk defa bu kartta 16'lık olanlar kullanıldı sanırım. Hiç oc olmayabilir bile bilmediğimiz bir bölge. Olsa bile 2x8 girişli olması çok kötü olmuş kartın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 19 Kasım 2020; 20:1:15 >
  • İnventus stok açacak mı bu akşam? Bilen var mı

• Alanlar oldukça fiyatlar düşmez artık ben pusuda olacağım yanlışlıkla ucuza açan bir yerden hemen alacağım fiyatların düşmesini beklemek zaman kaybı sadece.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

Kartın 4k'da bandwith'den gol yediği ortada.

4k Memory oc yaparak sonuç karşılaştıran bir site gördünüz mü acaba? Geriye düştüğü yerlerde nasıl bir toparlanma yapıyor merak ettim ancak bulamadım bu tarz bir inceleme.

Samsung gddr6'nın zaten 14 ve 16'lık iki versiyonu var. İlk defa bu kartta 16'lık olanlar kullanıldı sanırım. Hiç oc olmayabilir bile bilmediğimiz bir bölge. Olsa bile 2x8 girişli olması çok kötü olmuş kartın.

ben onu fidelity x ile yazılım driver güncellemeyle çözeceklerini düşünüyorum.

Yoksa bu durumda 4K başarımı bu kadar düşük bir karta insanları yönlendiremezsin... (Rakibine göre anlamlı derecede düşük).

3080ti çıkınca bir çok insan ona yönlenir olur biter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 19 Kasım 2020; 20:14:21 >

• Bunu bende diyorum tam alacağım 8gb olduğu aklıma gelip ya sabır çekiyorum.... 5700xt'yide sattık ortada kaldım...

• ookami O kullanıcısına yanıt

Hocam kusura bakacak bir durum yok. 550-600USD'lik kartlara 8K çekiyorlar. 400 USD'lik kartlara da 6K fiyatı yapıştıracaklar. Bunlar ki orta seviye diyeceğimiz kartlar. Kopyu gitti iyice.

• Bu İtopya'ya ne ara geldi ki stok, bayağıdır takip ediyordum hiç stok gelmedi, şimdi de bitmiş gözüküyor. Eşe dosta sattılar heralde.

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]
  • Harmonyt kullanıcısına yanıt

Merhaba

Ryzen ilk çıktığında yanlış hatırlamıyorsam i7 7700k çıkmıştı. Sene 2017 olmasi lazım. 4C/8T işlemci üst seviye olan bu işlemci çok pahalıya satılıyordu.

Ryzen modelleri ise çok çekirdekli yapıyı kolaylıkla getirmesiyle ve ilerleyen zamanlarda olgunluk kazanacağını göstermesiyle iyi bir mimarinin ilk adımları olduğunu kanıtladı.

İntel i7 7700k kötü değildi ama rakip ryzen ile öyle bi geldi ki 8C/16T yapı sunuyordu. İntel acilen 2017 4. Çeyreğinde i7 8700k çıkardı ki. 6C/12T yapı sunuyordu. Yetmedi tabi ki rakip her seferinde inteli zora sokuyordu intel 2018 4. Çeyreğinde i7 9700K 8c/8T ve 2020 2. Çeyreğinde ise i7 10700K çıkardı ve 8c/16T yapıya sahip olduğu gördük. i7 sınıfı 7. Jenerasyona kadar hep 4C/8T olmuştur. Amd Ryzen ile gelince bunu bozdu. İntel 8. Jenerasyonda dahil cekirdek ve iş parçacığı artırmaya gitti.

Amd gelinen son noktada inteli geçti ve oyunda da başka baska uygulamalarda da iyi olduğunu kanıtladı.

Aynı şekilde Nvidia bu durumu yaşıyor şuan. Rtx 20xx serisinde boş buldu fiyatları artırdığı gibi rtx 30xx serisinin karşısına rakip gelince artırdığı fiyatları da geri cekti.

(Gerci bu sektörden ekmek yiyen editörler bu fiyat düşürmenin nedeninin amd olmadığı, konsollar olduğu söyledi aynen amd degildi zaten 🤣)

Bunlari şu yüzden yazdım. Ne zaman amd intel konusu açılsa ortamlarda amd fanboyu dediler. Bunun fanboyluk olmadığını söylesemde kendi anladıklarıyla ithamda bulundular.

Amd oyunu bozdu dedim, amd den ne kadar kazaniyorsun dediler. Ben burda sırf bu yüzden varım işte. Bu konuları konuşabilmek için. Amd nin iyi olduğunda amd iyi diyenlerle konusabilmek icin. İntel iyi işler yaptıginda intel cok iyi işler yapti diyenlerle konuşmak için. Nvidianin iyi olduğu yazilimlarla alakali konuşmak icin. Konuşamamak aynı kafada insanlarla sohbet edememek benim icin zor. Ben burda bu sohbetlerle hem bilgimi artırıyor hemde bu konulari teknolojileri takip ediyorum.

Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• MetronoM M kullanıcısına yanıt

Hocam çapraz testlere bakıyorum örneğin;

gmaersnexsus 4k tomb raider high grafiğinde 3080 tokatlarken mesela techspot 4k tomb raider highest 8 fps birden geriye düşmüş. Topla kaybı 10 fps 3080'e göre. Bu sırada 3080 sadece iki ayar arasında 5 fps kayıp yaşamış.

Gpu güzel ama memory'den gol yediği kesin gibi. 2080ti'da gddr6 aşağı yukarı 800-1000mhz rahat oc oluyordu. Benzer bir durum var ise 4k kayıpları telafi edilebilir böylece. Bence kartı kurtarabilecek en önemli nokta tam olarak burası.

Ancak çoğu incelemede sadece gpu oc yapılmış ki bence mermory oc yapılması daha mantıklı olacaktı.

Ek olarak 2x8 girişli olması ram oc için büyük sıkıntı yaratacak bence. Hem gpu hem ram oc yapınca 375w sınırına çarpılabilir. Zaten power limit %15 375w'i görmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 19 Kasım 2020; 20:27:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

Hocam çapraz testlere bakıyorum örneğin;

gmaersnexsus 4k tomb raider high grafiğinde 3080 tokatlarken mesela techspot 4k tomb raider highest 8 fps birden geriye düşmüş. Topla kaybı 10 fps 3080'e göre. Bu sırada 3080 sadece iki ayar arasında 5 fps kayıp yaşamış.

Gpu güzel ama memory'den gol yediği kesin gibi. 2080ti'da gddr6 aşağı yukarı 800-1000mhz rahat oc oluyordu. Benzer bir durum var ise 4k kayıpları telafi edilebilir böylece. Bence kartı kurtarabilecek en önemli nokta tam olarak burası.

Ancak çoğu incelemede sadece gpu oc yapılmış ki bence mermory oc yapılması daha mantıklı olacaktı.

Ek olarak 2x8 girişli olması ram oc için büyük sıkıntı yaratacak bence. Hem gpu hem ram oc yapınca 375w sınırına çarpılabilir. Zaten power limit %15 375w'i görmüyor.

Evet böyle bir şey varsa çözüm için mantıklı ama sürdürülebilir olabilir mi orası muamma. 6800x ısınan bir gpu gördüğüm kadarıyla bu nedenle sürdürebilir gelmiyor bana.

AMD kesinlikle DSLL'e alternatif bir güncelleme getirmeli. Ya da iki firma anlaşacak bu teknolojiyi transfer edecek. Ticari sırdır tabi nvidia vermeyebilir. Ama sonuçta para konuşur.

• Bu arada İncehesap'dan alanlar, yarın kargolanacak kartlar bir aksilik olmaz ise inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: Steelo

Bu arada İncehesap'dan alanlar, yarın kargolanacak kartlar bir aksilik olmaz ise inşallah.

Bu akşama doğru aramıştım bana böyle bir bilgi vermediler ama haber nereden hocam?

• https://forum.donanimhaber.com/dh-coil-whine-ana-konu-cw-nedir-muzdariplerin-ekran-kartlari-cw-listesi--101764906

Benim nezdimde merak ettiğim en büyük hususlardan birisi de kartların CW durumu olacak. Bu kadar yüksek hızlara çıkan GPU'lar vasıtasıyla özellikle referans tasarım kartların CW yönünden problemlerine dair birçok paylaşım yapıldı. Kartları alan/alacak arkadaşların bu husus hakkındaki yorumlarını da hem içinde bulunduğumuz ANA KONU içerisinde hem de paylaştığım linkteki CW ANA KONU içerisinde bekliyoruz. AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] 

• 
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.