Şimdi Ara

Almanya ucuz diyenler. 1 haftalik aldiklarim ve fiyati 170 euro !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
420
Cevap
8
Favori
25.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekleme 3 : Troll ironi vs diyenle var. Yazdiklarimi iyi okuyun lutfen. Daha once "Almanya hakkinda anlatilmayan gercek vergiler" mesaji acmistim ama konu disi konu diye silinmisti. Anlatilmayanlari analtiyorum iste.

ekleme 4https://www.migros.com.tr/uzman-kasap-dana-kiyma-paket-500-g-p-1851a9b
    yarim kilo kiyma 16 lira. yani 3.3 euro. kilosu 6.6 euro Turkyie de. Burada 5.79. aradaki fark 1 euro bile yok! gecen sene ayni donemde almanyada kiyma kilosu 4.79 idi. 1 euro zam gelmis. Cunku asgari ucretin saatine 50 cent zam yaptilar. bu da ayda 100 euro bile yapmiyor. ama fiyatlar firladi.
    fiyatlar ortada. durum ortada. hala troll vs yazanlar var. 100 euroya 1 haftalik alisveris 5 sene once idi ! benim kizdigim bu. hep ayni muhabbeti duyuyorum.

Eklenti 5:

Kusura bakmayin millet troll vs diye hakarete baslamis. mesaji sikayet etmis. Neyse ki acin halinden ac olan anlar dedikleri gibi, gercekleri burada yasayanlar bilir.

senelik 75k ya calisan arkadasi hatirliyamadim, o konum da kaldirildi. bulsam onu da alintiliycam konuda. adam hukumet yanlisi da degil benim gibi! ona sorun bakalim ne kadar para arttirabiliyor 4000 euroluk net maasindan!

eklenti 6:
    Ben TL euro karsilastirmasi yapmadim basinda. millet bana "neden TLye ceviriyorsun" yazmis. ben ana mesajimda hic cevirme yapmama ragmen bu mesajlari gormek ilginc! siz bana hesaplattini en sonunda. ben Turkiye super hee almanya batiyor mu yazdim? bu paraya burada gecinmek zor. burada da hayat pahalaniyor yazdim ... gitmissiniz bana "dalga mi geciyorsun" diye yazmissiniz. yahu ben TL cevirme muhabbeti yapmadim, Turkiye ekonomisi super demedim.

eklenti 7

Adminler konuyu kapatmazsa gostericem 7,5 kilo nasil 1 haftada bitiriliyor. 1 hafta sonra dolabin resmini cekip aticam. her aksam 1 kg et gidiyor asagi yukari. normal bir resotrana gittiginde kisi basi ogunde en az 400 gr et var. 3 kisiyiz biz. 1.2 kilo yapti. kizim sadece kofte yemekte et olarak. ee ne yapti ? ortalama gunde 1,3 kilo. anlamiyorsunuz...
    -----

Bugun alisveris yaptim haftalik olarak. evde ne var ne yok baktim dedim bu sefer az harciyam, fakat yine 150 euroyu gectim. ne yaparsam yapayim 150 nin altini gormuyorum. Aldiklarim cok degil gibi ama Turkyie den bir arkadasim var, ona actim konuyu resim cektim ozellikle ... Turkiyede euroya vurunca daha ucuza alirdin pahali almanya, ama TL nin degeri dusuk olunca farkli gorunuyor dedi.

mesela bugun aldiklarimi yazayim

Real den
    1kg cukulatali yogurt.
    1 kg %65 yagli ciftlik peyniri
    10 kilo karpuz
    2 adet trabzon sut tereyag
    1 adet yayla tere yag
    5 li kornetto dondurma
    5 li magnum dondurma
    2 adet buyuk tost ekmegi
    1 adet mayonez
    1 adet heinz acili burger sos
    2 marul
    3,5 kilo domates
    1,5 kilo kucuk salatalik
    1 adet dilimlenmis 200 gr hindi salami
    2 litrelik cola zero
    3 adet taze sogan
    1 adet Turk salcasi
    1 kg sivi cicek yagi
    1 adet ufaklik icin kapri
    1 adet oyuncak (5 euro civari kumda oynamasi icin)
    1 adet meyve puresi ezmesi ufak 100 gr
    500 gr ince sivre biber
    1 paket spagetti makarna
    1 paket delikli makarna
    1 paket ufak ince kesim makarna
    1 paket 4 lu kinder pingui kokonoslu
    1 paket 4 lu kinder pingue sutlu
    1 paket 10 lu kinder pingui sutlu
    1 adet corny atistirma musli cukulotali
    1 adet corny musli findikli vs
    1 adet coco fresh kinder
    1 adet mini knoppers gofret 10luk
    1 adet 500 gr krem karamel
    1 adet 500 gr kakaolu puding
    1 adet kefir
    1 adet kefir
    1 adet donmus sebze
    1 adet donmus sebze brokolili
    1 adet philadelphia salata tursulu
    1 adet philedelphia krem peynir
    1 adet 15 lik yumurta
    1 adet 15 lik yumurta
    1 adet 125 mg rexona deodorant
    1 adet yas maya
    1 adet yas maya
    1 kg sari elma
    800 gr sut kasar
    1 adet 2,5 kiloluk %10 yagli suzme yayla yogurt
    1 adet 2,5 kiloluk izgaralik kuzu kaburga
    2,5 kg dana kiyma
    1 adet tam tavuk gogusu
    1 adet 200 gr soldurulmus somot eti ince dilimlenmis
    1kg 4 adet limon
    1kg un
    1kg seker
    Eklemeyi unuttugum
    1 paket 500 grmlik citir tavuk sosis
    1 pakt 500 grmlik citir tavuk sosis

unuttugum baska birsey var mi bilmiyorum ... Patates, sogan, pirinc, bulgur vs bunlari 10kg luk aliyorum 3 ay yetiyorlar bu hafta almadim.

Almanya ucuz diyenler. 1 haftalik aldiklarim ve fiyati 170 euro ! Almanya ucuz diyenler. 1 haftalik aldiklarim ve fiyati 170 euro !Almanya ucuz diyenler. 1 haftalik aldiklarim ve fiyati 170 euro !

bunlarda fisleri

fakat soyle bir sorun oluyor. biz 3 kisi kalicaz diye hesapliyorduk lakin evde 1 misafir var. bu sebepten yukarida aldiklarimin cogunu dolaba sigdiramadim. bilmiyorum gozum mu ac ama surekli et alasim geliyor. lakin alt buzluk hep dolu...

alttakiler de dolabin yerlesim oncesi hali

Alis verisi realden yapiyorum. Etleri Turk marketindne aliyorum. Normal Alman marketelrine gore daha pahali Turk urunleri. Ama buyuk basta helal kesim ariyoruz o yuzden mecburen Turk marketi. fakat realde artik halal kesim kuzu satisina baslamis. o yuzden kuzu pirzola ucuz geldi.

fakat toplama vurunca 170 euro * 4 hafta = 680 ... 610 euro da kira + isinma + elektrik + internet + su (58m2 2 oda salon)

1300 euro tutuyor. maasim 2100 euro bana geri 800 euro kaliyor. 200 euro cocuk parasi 1000 euro kaliyor geri. tamam bazen 2200 bazen 2300 e yakin aliyorum performansa gore ama yine bana harcamaya 1000 euro kaliyor. 3 kisi aile icin de bu para yetersiz...

Allahtan sigara ve alkolum yok. yoksa hic para kalmayacak.

iste size 100 euro videosu yapan adamlarin gostermedikleri. gerci biz 6 aydir 4 kisiyiz evde. bu 4 kilisik giderimiz. 300 euro da saga sola harcama koyunca, artan para 700 euroyu gecmiyor!

-------

ekleme: ustte son satirda ne yazmisim ?

iste size 100 euro videosu yapan adamlarin gostermedikleri bakin bakalim adam gibi alis-veris 100 euro mu? yok oyle Mark doneminde olan Almanya.

Ayrica altta belirttigim gibi, Euroya vurunca size cok geliyor! ama eski TL olsa inanin daha ucuz olacak. yahu 10 kg karpuza 60 lira para verdim! karpuz yahu1!!! 10 kilo karpuz 10 euro!

Turkyie den bir arkadasim var, ona actim konuyu resim cektim ozellikle ... Turkiyede euroya vurunca daha ucuza alirdin pahali almanya, ama TL nin degeri dusuk olunca farkli gorunuyor dedi.

ekleme 2: meyve almadim dikkat ettiyseniz. cunku ;

1kg kiraz 4 euro = yapar 24 lira
    1 kg nektarin 2,5 euro = yapar 15 lira
    1 kg seftali 3 euro = 18 lira.
    bu yukaridakileri Turkiye de kilolarca aliyorsun, kilo ile almazsan doverler! burada ise 100 gr uzerinden fiyatlandiriyorlar.
    domates, patates, sogan, biber, salatalik vs onlar ucuz tamam. ama meyveler ucuk! hani cok degerliydi? havasi da les gibi. sabah kalkiyorum soguk, oglen sicak oluyor, aksam bir yagmur yine buz gibi... simdi bursada olsam deniz kenarinda gezerdim burada Rhein boklu deresinde geziniyorum...
    kimse bunlari yazmiyor malesef. cennet gibi ulke var tamam sistem kotu o yuzden berbat durumda ... ama burasi da bir cennet degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluedevil866 -- 17 Haziran 2019; 0:29:33 >

• Avrupanin yerinde olsam bir tane turk barindirmam afrikali alirim daha iyi...Özellikle yazin ülkeye gelip trafikte terör estiren sonradan gördüm delisi gurbetçilerden biktik saygi sifir bunlarda hatali olmalarina ragmen el kol hareketlerini görün.. Burada develüasyon oluyor çok iyi yönetim çok iyi memleket diyorlar orada kazandiklari burada servet ediyor.Ev fiyatlarini bile yazin bunlar yükseltiyor beton sisteminin lokomotifi bunlar..Askerlik falan da yok ohh kebap...Bunlarin bu ülkede attiği adimin vergi olmasi lazim ama tam tersi hersey beles pasalara...Bu ülke ayricalikli torpilli liyakatsiz insanlar oldugu surece kalkinamaz ve gelecegimiz yok olur...
    troll heralde... kendi kendini elimine etmiş adam farkında olmadan. kardeşim dağ gibi mal almışsın 170 birim paraya gelip burada ağlıyorsun, el insaf. biz 1000 birim paraya alamıyoruz o resimdekileri.

almanyada yaşıyorsanız da artık para miktarlarını kurla çarpmaktan vazgeçin, birim olarak oturtun şunu kafanızda.
  • Taşın buraya 2100 TL'ye 3-4 kişilik aile geçindirebilecek misin bakalım
  • Şimdi aynısını Carrefour veya Migros'tan hesaplayıp 4 ile çarpıp oranı asgari ücrete ve senin arta kalan paran ile Türkiye'de üstüne vereceğin parayı kıyaslardım ama...

Değmez.
  • sunun %10u kadarını bimden alıyoruz 100 liradan asagı cıkamıyoruz. gidip realden etini sutunu yogurdunu aburcuburunu herşeyini almışsın. dolabta koyacak yer kalmamış.

almanya ucuz dediler, beleş değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 16 Haziran 2019; 5:5:59 >
  • adam dalga geçiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bisikletle işe gidene extra para veren bir ülkeden bahsediyoruz. ALMANYA.

170 euro nedir o kadar aburcubura? belki o aldığın çoğu şey 2 hafta belki 1 ay sonra tüketilecek? Boşver bak keyfine.

SKT olayını da fazla takma.. Ben almanyadan tarihi 1 yıl geçmiş nutellayı test ettim gayet lezzetliydi. Almanya ürünlerine gerçekten bayılıyorum çikolataları felan cennet gibi... Hele bir çikolata var likörlü, içinde alkol var ağzında patlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Archangel -- 16 Haziran 2019; 5:58:8 >
  • 170 euro 6,58den çevirirsen eder 1200 tl civarı bir şey. Yazdıklarını kafama göre hesaplamaya çalıştım. Fiyatlar konusunda hiç uçmamaya çalıştım. Kinderler falan havada uçuşuyo... kur artışından sonraki fiyatları konusunda hiç fikrim yok bile kim bilir kaç para... Her ne ise iyimser hesaplamam 740 tl tuttu. Tahminime göre en ucuz markaların en dandik ürünlerini bile alsan 740a marketten ayrılman pek mümkün değil buradaki listeyle. Tahminimce 1000 TL civarını da rahat bulur.

2,5 kg dana kiyma

saymışsın. Gerçekten 3 kişi 1 haftada mı yiyorsunuz bunu? 1i çocuk dedin kumda oynuyor falan fazla bir şey tüketemez yaşını bilmiyorum. Eşinle sen kalıyorsun geriye sanırım. Hadi gene 3 diyelim. Orda 7.5 kg et var. Günde 350-400 gram et mi yiyorsunuz eşinle? Çocuk da en az 200 gram falan yiyor. Her gün düzenli.... Bir de üstüne diğer saydıklarını yiyorsunuz? Kusura bakma ama bunun 3 kişi için haftalık alışveriş olduğuna kargalar bile güler veya aşırı derecede obez falansınız :D

Şu yukarıdaki 3 şey zaten 300 tl ediyor en az. Hesabım 740dı hadi abartmış olmayayım ben gene 800e Türkiye'de kapattın bu alışverişi. Ayda ne yapar 3200 TL. Almanya'da 2200 alıyorum diyorsun. Türkiyede hadi çok al 6000 al. Sonra hesapla gerisini artık.

Edit: Ya kusura bakma editlemeden duramadım. Eğer en aşağı uzman doktor falan değilseniz kusura bakmayın ama o kadar Kinder çikolatayı bırak 1 haftada hayatınız boyunca tüketemezsin Türkiye'de. Türkiye'de yaşayan eşe dosta bir sorun en son ne zaman Kinder ürünü almış. Kinder diye bir marka olduğunu bile unutmuş olabilirler. Türkiye'de kim "Hanım haftalık alışveriş yaptım" diyerek eve en az 7.5 kg etle gelmiş. Max alacağın 2 kg kıyma olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EfeAYDIN -- 16 Haziran 2019; 6:4:1 >

• EfeAYDIN E kullanıcısına yanıt
    O kadar eti anca vücut geliştirmeciler yiyebilir.

Ben yaptım, sürekli et-tavuk alıyordum. Dolap tavuk dolabıydı bi ara..
  • Turkiyede asgari ucretin yarisına ya alırsin ya alamazsin onları.turkiye ucuyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanlar birbirleriyle normal şekilde konuşurken birbirlerine ana avrat sövüyor gibi geliyor bana. Bana mı böyle geliyor anlamıyorum. Buradaki market fişinde bile küfür yazıyor sanki

• Bir sürü şey yazacaktım da gerek yok.

• Arkadaşım. Dalga mı geçiyorsun? 1000 euro kalıyor diyor bir de. Bu kadar esyayi biz haftalık alsak kredi kartina 1000 tl gireriz sen 1000 euro arttırıyorsun. İnsallah ironidir.

• o aldığın kuzu kaburgalar 250 tutuyor burada.madem orası zor buyrun bekleriz buraya
  • troll heralde... kendi kendini elimine etmiş adam farkında olmadan. kardeşim dağ gibi mal almışsın 170 birim paraya gelip burada ağlıyorsun, el insaf. biz 1000 birim paraya alamıyoruz o resimdekileri.

almanyada yaşıyorsanız da artık para miktarlarını kurla çarpmaktan vazgeçin, birim olarak oturtun şunu kafanızda.
  • “Artan para 700 euroyu geçmiyor” ulan.... cici kardeşim güzel kardeşim... bu sekilde alisveris yapip ayni sekilde yasayan asgari ücretle calısan bir Türk, bırak para arttırmayı bir ay dikkat etmezse kredi kartına giriyor. Sonrasını siz biliyorsunuz.

• artan para 700 euro, 10 aydan 7000euro yapar. biriktirip 2 ay türkiyeye gelsen 7000x7 desek 50000 lira para yapar. akrabaları güzel kudurtursun kanka bu parayla. sonra da almanya çok kötü yeeeaaa dersin iyice kudursunlar.
  • Trol değilsen cidden Almanya seni sınır dışı etsin. Burda bu aldıklarını alsan marketten donsuz çıkarsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sen bunları Türkiye'de 150liraya al sırtıma alır eşşek gibi anırırım
    Insanları aptal yerine koymaya gerek yok .Euroyu liraya ceviriyorsan aylık kazancını da liraya cevir .Alım gücü diye birşey var

• .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 12 Ocak 2021; 12:3:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.