Yüzbaşı
10 Mayıs 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 75 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Arkadaşlar merhaba,


Askerlik şubesiyle görüştüm ancak biraz kafam karıştı. İki tane sorum var;


  1. Şu anda askerlik başvurusu yaparsam en erken seneye mı gidebiliyorum?
  2. Şu anda askerlik bedelini yatırırsam, 55.000 TL olarak mı yatıracağım? Görüştüğüm kişi hangi ayda yapıyosanız o zamanın fiyatı üzerinden yatırırsınız dedi bu da kafamı karıştırdı.


Cevaplarsanız çok sevinirim. İyi forumlar.

Her problemden bir fırsat doğar. Hadi bu başlıkta en çok karşılaştığımız sorunları, sıkıntıları yazalım. Bu beyin fırtınası sonucu belki değişik çözümler geliştiririz.
Benim etrafta en çok gördüğüm sıkıntı yeni bebeği olan anneler, hiç bir şeye vakitleri kalmıyor. Bunun için mesela kendi kendine sallanan beşikler üretmişler.
Bir diğer sorun araç park yerleri. Buna çözüm olarak belli başlı park yerlerine sensör konulup, daha evden çıkmadan bir uygulama üzerinden bu park yerlerinin uygunluğu gösterilebilir örneğin.
Sizin hayatta karşılaştığınız sıkıntılar neler?
Arkadaşlar , şu problemle karşılaştım ve çözümünü bir türlü bulamadım. Umarım bilen biri çıkar buradan.

Dönen bir tekerlek örneğin 60 km/sa ile gidiyorsa teker üzerindeki bir nokta yere her değişinde kaç saniye temas eder?
Bir yanda ağzı laf yapan, politik oyunlar oynayan siyasetçiler. Diğer yanda sadece zekası ve teknik yönüyle öne çıkan bir lider. Seçildiği takdirde dünyayı çok daha iyi bir yer haline çevirebilir. Ama sadece eğitimli kesime hitap ettiği için seçilemeyeceğini düşünüyorum. Sizce kazanır mı?
Arkadaşlar bilen bilir akademik olarak devam etmek ve doktora yapmak istiyordum. Yurtdışında benim alanımda çalışan en iyi üniversitelere mail attım. Sonuç olarak 1 tanesi olumlu olarak döndü, 2 tanesi de CV'ni at bakalım tarzı bir cevap verdi. Onlar da büyük ihtimal kabul edecek gibi duruyorlar.

Sonuç olarak 1 tane kesin kabulüm var. Ancak hocaların hepsi beni finansal olarak destekleyemeyeceklerini ve kendim halletmem gerektiğini söylediler. Bu durumda üniversite ücreti + aylık oradaki yaşam giderlerim olacak. Bu da baya yüklü bir miktar yapıyor. Yani burs almadan bunu karşılamam imkansız durumda.

Bir de burs alarak gitsem dahi orada çalışma iznim yok. Yani 4 sene boyunca yatıcam resmen. Gerçekten hayatımın dönüm noktalarının birindeyim ve vereceğim karar hayatımın geri kalanını belirleyecek. Boş durmak hiç istemiyorum. Öteki yandan Türkiye'de kalırsam gayet sıradan biri olucam asla en üst düzey kişilerle çalışamıcam.

Sizin de fikirlerinizi almak isterim. Burs için öneriliniz varsa çok iyi olur. Her şeyde torpil olduğu için onu da bulamayacağımı düşünüyorum maalesef.
Herkese merhaba,

Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Bu dönemin bitmesiyle ders yüküm bitmiş olacak. Uzun zamandır düşünüyorum bir işte çalışmayı düşünüyordum çünkü henüz deneyimim yok. Ancak hayatın çok kısa olduğunun farkına vardım. Cidden en güzel yaşlarımı eziklik dönemini yaparak mı geçireceğim? Başkası için çalışarak , şanslıysam iş bulup 2500 TL maaşla geçireceğim. Bunun yerine sınırları zorlamak ve muhteşem bir hayat tecrübesi kazanmak fikri geldi aklıma. Ve bunu yapmaya karar verdim.

Maceradan kastım ne?

Aslında şu anda rotam filan hiçbir şey belli değil. Ama 3-4 ay boyunca gezmeyi düşünüyorum hatta bu süre daha fazla da olabilir. Ömür boyu bile olabilir :)
Bu sürede minimum para ile otostop yaparak, helpx gibi oluşumlarla başkalarının çiftliklerinde onlara yardım ederek çoğu şeyi bedavaya getiricem. örneğin adamın işlerine günlük 4 saat yardım ediyorum ve o da bana kalacak yer ile yemeğimi temin ediyor. Öyle acayip yerler gezeyim amacıyla çıkmıyorum bu yola. Daha çok insanla tanışmak, insanları analiz etmek istiyorum. Ve tabi eğlenmek.

Diyelim helpx'te yapacak iş bulamadım. Bu zamanlarda hostellerde 8-10 kişilik odalarda kalacağım. Hayatım boyunca tek olmaya alıştım, her işimi tek hallettim. Bu sefer insanlarla paylaşarak bir şeyleri yapacağım. Bana baya faydası olacağını düşünüyorum. Onun dışında ulaşım otostop ile, ama zorda kalırsam otobüs filan da olabilir. Hatta uçak kullanmam diye bir kaide de yok. Amaç sadece minimum maliyeti sağlamak.

Deneyemediğim her şeyi denemek istiyorum bu süreçte. Bunu bir vlog olarak da çekebilirim. Sizin önerileriniz, şunu deneyimle dediğiniz olaylar var mı? :)
Hakkında bilgisi olan var mı? Gerçekten yardım amaçlı mı yoksa başka şeyler dönüyor mu?
Son olarak Lions Kulübüne üye birisi için ne düşünürsünüz?
Yav TV izlemem de sabah kahvaltıya gittim ablama, TV açıktı. Baktım krizden bahsediyorlar, adam çıkıp krizin sebebi KANLI AY TUTULMASI dedi ciddi ciddi. Yav arkadaş tamam mal mal konuşuyorlar da BUNLARI İZLEYEN İNSANLAR var. Ülkenin en büyük kanallarından birinde kriz gök olaylarına bağlanıyor. Lan milattan öncede yaşıyoruz sanki. Gram yol alamamışız. 50, 100 yıl değil beyler en aşağı 2000 yıl gerideyiz. Şöyle bir şey düşünebiliyor musunuz; İsviçre'de kriz olmuş ve en büyük kanal çıkıp diyor ki Ay bu sene bizi kötü etkiledi. Yeminle hepsi kovulur artı kanal kapanır. Bir de özgürlük ülkesi değiliz derler. Deli saçması konuşmaya özgürlük var burada, yeter ki fazla mantıklı olmayın.
Beyler sürekli çalışıyorum ve insan arada sosyalleşmek istiyor. Stres atmam gerekiyor. Üniversiteden samimi arkadaşlarım da başka şehirde. Liseden 2 arkadaşım var onlarla pes atıyoruz ancak, pek sosyal değiller. Bu sene yine çok fazla çalışıcam ancak hiçbir zaman beceremediğim bir şeyi denicem: Çalışırken sosyal olmayı.
Üniversitede derslere giriyorum. Bunun dışında diksiyon kursuna yazılmaya karar verdim. Başka önerebileceğiniz bir şey var mı kurs olur, etkinlik olur vs?
Şöyle videolarına bakıp da motive olacağım, yolundan yürüyeceğim bir lider göremiyorum.
Siyasi liderleri yol göstericim olarak görmüyorum, çünkü siyasi kavramların gerekliliğine inanmıyorum.
Elon Musk şu an en yakın hissettiğim kişi ama liderlik ruhu yok ve bazı hareketlerini onaylamıyorum.
Aktivistlere saygı duyuyorum ancak onların da dünyaya etkileri genelde az oluyor. Yani biraz boşa kürek çekiyorlarmış gibi geliyor bana.

Sanırım yol gösterici olmadan, kendi adımlarımla ilerlemek zorundayım. Sizin takip ettiğiniz, fikirlerine inandığınız liderler var mı?
Hakkında
Konum: İstanbul,Avcılar
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
MacBook
Otomobil
Audi
Mobil cihaz
Samsung
Takım
Beşiktaş
Steam
charm31
Tablet
iPad2
Dünyadan Futbol
Manchester United FC
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 588
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.129
İkinci El Bölümü Mesajları: 9
Konularının görüntülenme sayısı: 43.407 (Bu ay: 63)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.437 (Bu hafta: 17)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.