Şimdi Ara

4 mevsim lastik tavsiye eder misiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
2
Favori
30.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4 mevsim lastik kullananlar yaz- kış kuru-yağmur performanslarını ve ne zamandır ve nerde kullandıklarıyla birlikte değerlendirebilir mi?

• Dört mevsim var şu an bende. Şu an 60ile döndüğüm bir viraji hava 25derecenin üstüne çıktığında 50ile ancak dönüyorum. Çok kayıyor çünkü. Benzer durumu kışın ağır şartlarında da yaşayacağım. Dört mevsim ucuza kaçmaktır. Ben de ucuza kaçtım. Hava şartları 0 ila 25 derece arasındaysa, çok kar yoksa alınır ama bizde öyle şehir yok. Bazı avrupa ülkelerinde mantıklı. Buradaki boş konuşanlara bakmayın. Tek diyecekleri bin mimnunumdur. Klasik kendini avutma şekli. Bizim ülkede ben hata yaptım denmez kolay kolay.

Ankarada Hankook Kinergy 4s2 kullanıyorum son derece memnunum. Hayatında 4 mevsim kullanmış insanlara aldırmayın.

Öncesinde Nokian Weatherproof kullandım, babama da aldırdım 4 sene kullandı sonra Falken AS210 aldı 1-2 ay kadar önce

Bu teste bir bakın, kulaktan dolma bilgileri geçin, burada bahsi geçen 4 mevsimler, lastikçilerin 4 mevsim diye tabir ettiği ve halk arasında 4 mevsim denilen normal yaz lastikleri dğeildir. M+S ibaresi olan, 3 zirveli dağ simgesi içinde kar tanesi işaretli, yazın da kullanılabilen kış lastikleridir.

https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm

4 mevsim lastik tavsiye eder misinizTyre Reviewsyoutube
    The full data from the test can be found at https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm I can be found at www.instagram.com/jonathan__benson With the promise of one tyre to work in all conditions, all season tyres are a rapidly growing market segment. To find out which of these all season tyres is best, and whether they can match a summer and winter tyre, the 2020 Tyre Reviews all season tyre test has tested nine of the best 225/45 R17 all season tyres on the market, and included a summer and winter tyre as reference. Each set of tyres will be tested for their levels of grip in the dry, wet and snow, have their noise and comfort levels assessed, and their rolling resistance measured, meaning this test should be a complete overview of a tyres performance. Unfortunately we were unable to conduct wear testing for this test, but it's something we will be working on for next years testing. The overall score weighting was based on 30% wet, 25% dry, 25% snow, 10% noise and comfort, and 10% rolling resistance. Further details of the breakdown can be found in the video. The tyres on test are: Bridgestone Weather Control A005 Cooper Discoverer All Season Continental AllSeasonContact Giti GitiAllSeason Goodyear Vector 4 Season Gen 3 Hankook Kinergy 4S2 Michelin CrossClimate+ Nexen N Blue 4Season WH17 Vredestein Quatrac Pro Winter - Goodyear UltraGrip Performance+ Summer - Goodyear EfficientGrip Performance 2 0:00 Introduction 1:07 Tyres on Test 1:39 Snow Testing 6:19 Wet Testing 10:53 Dry Testing 15:34 Noise and Comfort Testing 17:30 FINAL RESULTS Website - www.TyreReviews.com Instagram - www.instagram.com/Tyre_Reviews Facebook - www.facebook.com/TyreReviews Tiktok - http://tiktok.com/@tyrereviews Music by www.epidemicsound.com
    https://www.youtube.com/watch?v=gHph1mDtCbQ

Burada mantık şu, yıllık 30.000 km üstü yapıyorsanız 1 set yazlık 1 set kışlık mantıklı ama ben yılda 15.000km yapıyorum. Lastik km olarak ömrünü doldurmadan yıldan ömrünü tamamlıyor ve tekrar lastik almak zorunda kalıyorum. Lastik depolama, yılda 2 defa sök tak işinden de bıktım ve yıllardır 4 mevsim kullanıyorum. Buzda zaten hiçbir lastik işe yaramıyor, çivili Nokian Hakkapeliitta falan lazım buzda. Karda da gayet iş görüyor. Limitleri zorlayan biri değilseniz 4 mevsim ideal. Limitleri zorlayanlar için yazlık Continental PremiumContact6 kışlık da Continental WinterContact TS870 iyidir. Şirkette yılda 50.000 km yaparken tercihim buydu.

Yaz veya kış diye bir teknik kategori yok aslında. Ne standart olarak ne de yasal olarak. Tamamen pazarlamanın kategorizasyonu.

Tükiye tozlu ve çamurlu iklim, yaz yağmurlarında çok kazalar oluyor. Ne lastiği alıyorsanız alın bence M+S onayı olsun.

Bu onaya sahip lastiklere pazarda dört mevsimlik diyorlar. Biraz maliyeti artırıyor tabi, ya çok iyi hamur olacak yine de çabuk aşınacak veya silika kullanıp çok iyi homojenize edecek proses zinciri olacak. Bunu eskiden yapabilen firmalar sayılıydı. Eski arabayla Cooper, Sumitomo, Goodyear Vector v.s. kullandım. Ebat uyuşmazlığından çoğu zaman da istediğim en iyi lastikleri alamadım. Yeni arabayla beraber Continental premium contact 3 lastik geldi. Kuru bir zeminde konfor ve denge olarak hiç fena değil, ses konfor ve direksiyon olarak Michelin kadar iyi diyebilirim, ucuz değil, en iyilerden. Yeni arabada ABS, ASR, EBD var eski arabada sadece hidrolik acil fren desteği ve atalete duyarlı oranlama var. Fakat yaz, yağmur, ıslak, kuru veya soğuk hava... kışı zaten söylemeyelim yukardaki herhangi bir M+S tutunma olarak elektronik desteklere rağmen o 'premium' contact'tan çok daha iyiler.

40°C'yi geçiyorsanız, çok mesafe de yapıyorsanız ekonomi için yaz lastiği iyi olabilir. Anladığım, üretebilmek için asgari onayı olan lastiklere yaz lastiği diyorlar. Sıcak asfaltta daha iyi tutunuyormuş... Hangi resmi testler, hangi onaylı hız testi veya yük testi bu özel "yaz lastikleri" için daha farklı. Bütün hız ve yük testleri her lastik için aynı. Pazarlama bunları parlatınca devletler önlem alıp, kışın tutunmayan lastiği kullandırmam dediler, özetin özeti bu.

• Etmem
  • Etmem yazlık kışlık ayrı olsun en sağlıklısı.
  • Yazın yazlıklara göre kuru yol tutuş tan kışın kışlıklara göre kar ve buzlu zeminde yol tutuş ta bir miktar fedakarlık edecekseniz alabilirsiniz.
  • Ankarada falken as210 kullanıyorum son derece memnunum. Hayatında 4 mevsim kullanmamış insanlara aldırmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 28 Kasım 2021; 13:21:53 >
  • Ankarada Hankook Kinergy 4s2 kullanıyorum son derece memnunum. Hayatında 4 mevsim kullanmış insanlara aldırmayın.

Öncesinde Nokian Weatherproof kullandım, babama da aldırdım 4 sene kullandı sonra Falken AS210 aldı 1-2 ay kadar önce

Bu teste bir bakın, kulaktan dolma bilgileri geçin, burada bahsi geçen 4 mevsimler, lastikçilerin 4 mevsim diye tabir ettiği ve halk arasında 4 mevsim denilen normal yaz lastikleri dğeildir. M+S ibaresi olan, 3 zirveli dağ simgesi içinde kar tanesi işaretli, yazın da kullanılabilen kış lastikleridir.

4 mevsim lastik tavsiye eder misinizTyre Reviewsyoutube
    The full data from the test can be found at https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm I can be found at www.instagram.com/jonathan__benson With the promise of one tyre to work in all conditions, all season tyres are a rapidly growing market segment. To find out which of these all season tyres is best, and whether they can match a summer and winter tyre, the 2020 Tyre Reviews all season tyre test has tested nine of the best 225/45 R17 all season tyres on the market, and included a summer and winter tyre as reference. Each set of tyres will be tested for their levels of grip in the dry, wet and snow, have their noise and comfort levels assessed, and their rolling resistance measured, meaning this test should be a complete overview of a tyres performance. Unfortunately we were unable to conduct wear testing for this test, but it's something we will be working on for next years testing. The overall score weighting was based on 30% wet, 25% dry, 25% snow, 10% noise and comfort, and 10% rolling resistance. Further details of the breakdown can be found in the video. The tyres on test are: Bridgestone Weather Control A005 Cooper Discoverer All Season Continental AllSeasonContact Giti GitiAllSeason Goodyear Vector 4 Season Gen 3 Hankook Kinergy 4S2 Michelin CrossClimate+ Nexen N Blue 4Season WH17 Vredestein Quatrac Pro Winter - Goodyear UltraGrip Performance+ Summer - Goodyear EfficientGrip Performance 2 0:00 Introduction 1:07 Tyres on Test 1:39 Snow Testing 6:19 Wet Testing 10:53 Dry Testing 15:34 Noise and Comfort Testing 17:30 FINAL RESULTS Website - www.TyreReviews.com Instagram - www.instagram.com/Tyre_Reviews Facebook - www.facebook.com/TyreReviews Tiktok - http://tiktok.com/@tyrereviews Music by www.epidemicsound.com
    https://www.youtube.com/watch?v=gHph1mDtCbQ

Burada mantık şu, yıllık 30.000 km üstü yapıyorsanız 1 set yazlık 1 set kışlık mantıklı ama ben yılda 15.000km yapıyorum. Lastik km olarak ömrünü doldurmadan yıldan ömrünü tamamlıyor ve tekrar lastik almak zorunda kalıyorum. Lastik depolama, yılda 2 defa sök tak işinden de bıktım ve yıllardır 4 mevsim kullanıyorum. Buzda zaten hiçbir lastik işe yaramıyor, çivili Nokian Hakkapeliitta falan lazım buzda. Karda da gayet iş görüyor. Limitleri zorlayan biri değilseniz 4 mevsim ideal. Limitleri zorlayanlar için yazlık Continental PremiumContact6 kışlık da Continental WinterContact TS870 iyidir. Şirkette yılda 50.000 km yaparken tercihim buydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 28 Kasım 2021; 14:41:43 >

• Kullanım yeri, amacı ve yılda kaç km yapıldığına göre değişir bence tavsiye edilip edilmeyeceği. Sadece şehiriçi kullanılan ve yılda 5000 km yapan bir araç için çok mantıklı iken yaz-kış şehirdışı yapan ve yılda 15000-20000 km yapan bir araç için çok makul değil. Aynı şekilde erzurumda veya sivasta yaşayan biri için çok mantıklı değil iken istanbulda yaşayan birisi için makul olabilir.

4 mevsim çoğu lastik kar yağan sonra hemen açılan büyükşehir caddelerinde iş görse bile karlı yokuşlarda eğer araç 4 çeker değil ise pek makul sonuçlar vermiyor. Ayrıca sürücü acemi ise gizli buzlanma gibi bir faktörden dolayı yine 4 mevsim yerine kışlık öneririm.
  • Etmem. Yaz ayrı, kış ayrı lastik.  

• gentleman_ kullanıcısına yanıt
    Hangi 4 mevsim lastiği kullandınız ?
  • Bu nokta da konumunuz, yaşadığınız şehir,kışın iller arasında seyahat sıklığınız çok önemli. Pirelli 4 mevsim lastik var ben de ama şahsen yazlık gibi kullanıyorum (son baharda ve ilk bahardaki yağışlar da güvenli hissediyorum) güvenemiyorum, kendi görüşüm 4 mevsim lastikler: yazın yaz lastiği gibi değil kışın da gerçek bir kış lastiği gibi olamaz bence en azından soğuk illerde bu durum geçerli. Artan lastik fiyatları da bir etken elbette 4 mevsim alıp geçmek cazip gibi ama yazlık kışlık değişimi ile lastikler de az yıpranacaktır bu da göz ardı edilmemeli.
  • Yazın yaz kışın kış lastiği kullanır.

Kışlıklara 4 adet ara ebat olmayan kara jant ve lastik alırsın keyfine bakarsın.
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    www.bridgestone.com.tr
    Yaz Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri Karşılaştırması
    https://www.bridgestone.com.tr/yaz-lastikleri-ve-dort-mevsim-lastikleri-karsilastirmasi

Kullanmıyorum...

Anladım..

Yukarda dediğim gibi 4 mevsim kullanmamış insanlara aldırmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 28 Kasım 2021; 14:14:2 >

gerçekten baya baya karşılaştırma yapmışlar, şok oldum

• Sehir içi yada il merkezine 3-4 ayda 1 gider gelir araç 4 mevsim var hiç sıkıntı çekmedim lassa kullanıyorum tanesi 420 almıştım 2 sene öncen ayda 1 de 32 hava basıyorum bazen 29 a düşüyor bazen düşmüyor bende anlamadım ama 4 mevsim benim işimi görüyor ben öyle uğraşamam sürekli lastik söktür taktır balans ayarlat vs ile
  • bridgestone firmasının karşılaştırması kadar bilimsel(!) olmasa da 4 mevsim lastiklerin fren performanslarına bir bakalım;

Kuru Zemin

Islak Zemin

Karlı zemin

Kaynak:

• hazarcep H kullanıcısına yanıt

"Sehir içi yada il merkezine 3-4 ayda 1 gider gelir araç 4 mevsim var hiç sıkıntı çekmedim lassa kullanıyorum tanesi 420 almıştım 2 sene öncen ayda 1 de 32 hava basıyorum bazen 29 a düşüyor bazen düşmüyor bende anlamadım ama 4 mevsim benim işimi görüyor ben öyle uğraşamam sürekli lastik söktür taktır balans ayarlat vs ile"

İlk mesajımda aynen bu durumdan bahsetmiştim. Lastiğinizde bu ibare var mı?

Ya da lastiğinizin model ismi nedir?

• Arif kullanıcısına yanıt
    Bu konuda ben yaz kış jantları ayırdım balans yaptırdım ve sök tak yapıyorum kendim. Kütahya Manisa İzmir de kullanılıyor ar yıl boyu ağırlık Kütahya tabiki. Yazın izmirin 50 dereceyi bulan sıcağında 4 mevsimin ılıman koşula uygun hamuru ne derece dayanır ve tutuş sergiler bilmiyorum. Yada -20 derecede kışın ne kadar ısınır ve yol ile tutunma sağlar onuda kestiremiyorum marka ve model olarak Goodyear all season vector serisini arkadaşımın corsa ya taktık şehir içi kullanılıyor şehirlerarası çıkmayan araç ondaki lastiği bu yaz ve kış farklı koşullarda deneyeceğim dengesi çok iyi olmayan b segment küçük araçta beğenirsem c segment sedanıma takabilirim. Lastikde birinci önceliğim sestir onuda göz önünde bulundurarak değerlendirme yapacağım bu arada senede 18-22 bin km yapıyor araç. Ayrıca 4 mevsim de premium bir marka alınması tarafdarıyım hamur dengesi iyi olmalı sert olsa kışın tutmaz yumuşak olsa yazın kolay aşınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mhmmd.239 -- 28 Kasım 2021; 15:10:13 >

• Yaz veya kış diye bir teknik kategori yok aslında. Ne standart olarak ne de yasal olarak. Tamamen pazarlamanın kategorizasyonu.

Tükiye tozlu ve çamurlu iklim, yaz yağmurlarında çok kazalar oluyor. Ne lastiği alıyorsanız alın bence M+S onayı olsun.

Bu onaya sahip lastiklere pazarda dört mevsimlik diyorlar. Biraz maliyeti artırıyor tabi, ya çok iyi hamur olacak yine de çabuk aşınacak veya silika kullanıp çok iyi homojenize edecek proses zinciri olacak. Bunu eskiden yapabilen firmalar sayılıydı. Eski arabayla Cooper, Sumitomo, Goodyear Vector v.s. kullandım. Ebat uyuşmazlığından çoğu zaman da istediğim en iyi lastikleri alamadım. Yeni arabayla beraber Continental premium contact 3 lastik geldi. Kuru bir zeminde konfor ve denge olarak hiç fena değil, ses konfor ve direksiyon olarak Michelin kadar iyi diyebilirim, ucuz değil, en iyilerden. Yeni arabada ABS, ASR, EBD var eski arabada sadece hidrolik acil fren desteği ve atalete duyarlı oranlama var. Fakat yaz, yağmur, ıslak, kuru veya soğuk hava... kışı zaten söylemeyelim yukardaki herhangi bir M+S tutunma olarak elektronik desteklere rağmen o 'premium' contact'tan çok daha iyiler.

40°C'yi geçiyorsanız, çok mesafe de yapıyorsanız ekonomi için yaz lastiği iyi olabilir. Anladığım, üretebilmek için asgari onayı olan lastiklere yaz lastiği diyorlar. Sıcak asfaltta daha iyi tutunuyormuş... Hangi resmi testler, hangi onaylı hız testi veya yük testi bu özel "yaz lastikleri" için daha farklı. Bütün hız ve yük testleri her lastik için aynı. Pazarlama bunları parlatınca devletler önlem alıp, kışın tutunmayan lastiği kullandırmam dediler, özetin özeti bu.

• 4 mevsim alınır ve limitleri dahilinde son derece şık bir sekilde kullanılır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi True_Sun -- 28 Kasım 2021; 19:27:35 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.