Şimdi Ara

1 kVA = watt karşılığı varmı ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
1
Favori
139.976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar VoltAmper olayı nedir yahu watt olarak karşılığı varmı acaba
    mesela 1kVA = kaç watt??

• cos fi'ye bağlıdır ama, kabaca 0.8 kW alabilirsiniz.
  • hımm 800w yani tmm teşekkür ederim
  • bu eksik bir tanımdır. watt aktif olarak kullandığımız gücün birimidir. bu lambanın ışık vermesini, motorun dönmesini sağlayan güçtür. doğru akımda sadece aktif güç olduğundan bir karışıklık olmaz. ama alternatif akımda 3 tip güç vardır. görünür güç, aktif güç ve reaktif güçtür. reaktif güç bobin ve kondansdatörlerde üretilen veya tüketilen bir güçtür. bir yararı olmadığı gibi istemeyen etkileri olan bir güçtür.(birimi var) görünür güç ise bu iki gücün vektörel toplamıdır. bu gücün birimide voltamper'dir.(VA) görünür güçle aktif güç arasında ise cos fi bağlantısı vardır.

cos fi yada güç katsayısı aktif güç ile görünür güç vektörlerinin arasındaki açıdır. güç katsayısı toplam yükteki bobin ve kondansatör'in reaktif gücüne bağlıdır. reaktif güç büyükse güç katsayısı küçük, küçükse güç katsayısı büyük olur. bobin ve kondansatörlerin reaktif güçleri birbirlerine zıt yönde olduklarından birarada kullanıldıklarında reaktif gücü düşürürler. buna kompanzasyon denir.

kısaca: watt= voltamper*cos fi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 18 Şubat 2008; 22:47:33 >

• 1KVA in watt karsiligi 0 ile 1000W arasinda her sey olabilir. Bu tamamen yuke bagli.

Aktif ve reaktif guc bilesenlerin bileskesinden bahsediyorsunuz.
  • ama biz okulda volt x amper = watt olarak goruyoruz (lise3)
    bizi kandırıyolar herhalde bu ne yaaaa varsayımlarla okuyoruz resmen
  • elektronik baya karşıkmış. jeneratör, ups, regilatörlerde görüyorum bu ibareleri acaba dedim watt olarak nedir diye ama cos fi yi pek anlamadım. mesela 500w lık bir pc kaç VA yaptığını hesaplayabilirmisiniz??

ayrıca açıklamalar için teşekkürler.
  • bir de şu var cos fi dc de var mı ac için duymustum ben :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuninger_haa

ama biz okulda volt x amper = watt olarak goruyoruz (lise3)

ama senin dediğin şey farklı. voltamper (VA) ayrı bişi Volt x Amper farklı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: jackal971

quote:

bıraz daha acabılır mısınız
    ben aynı sanıyordum :S:S:S:S:S
    (kg.m/sn dekı gıbı)

• quote:

Niye varsayım olsun? Elinizde hangi veriler olduğuna ve neyi elde etmek istediğinize bağlı bir durum. VA'i verdiğiniz formülde nereye koyacağız? Elimizdeki bir cihazın hangi gerilimde ne kadar akım çektiğini biliyorsak, bu formülle gücü hesaplarız.

Ama elimizde VA ve cos fi değerleri varsa dergul'un verdiği formülden hesaplarız. Benim kabaca diye verdiğim değer de, genelde motorlar üzerinde verilen cos fi=0.80 değerinden yola çıkılarak bulunmuştu.

Saygılar..

• varsayım derken cos fi yi 1 kabul etmıs oluyoruz yani o zaman :)

simdi 2 soru kaldı :)

1. voltamper le volt x amper farklı mı (farklıysa ne fark var)
    2. cos fi sadece AC için mı yoksa DC de de var mı (bence yok)

cvplar için tesekkurler :)
  • bilimsel olarak ben anlamam ama şöyle bişidir büyük bi ihtimalk.
    volt= akım şiddeti
    Amper= çekilen akım. bunları çarpınca watt biriminde değer çıkıyor.

VA farklı birşey. işte bende bunu merak ediyorum
  • quote:

varsayım derken cos fi yi 1 kabul etmıs oluyoruz yani o zaman :)

Bu sonuca nerden vardınız:

1kVA x 0.80 = 0.80 kW = 800 W
  • quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

quote:

şimdi motorun kat sayısı düşük olduğuna göre bir bilgisayarın veya lambanın kat sayısı büyük bi ihtimal yüksektir değilmi??
  • güç katsayısı elektronikten çok elektrikle bağlantılı bir konudur. karşımıza daha çok alternatif akım devrelerinde çıkar. doğru akımda ise akım ve gerilim sabit olduğundan güç katsayısı yoktur.

voltamper daha önce söylediğim gibi görünür gücün birimidir ve büyük güçlü trafolar ve ups'ler dışında pek kullanılmaz. görünür gücün formülü akım çarpı gerilim olduğu için birimi bu adı almıştır.

güç katsayısı en yüksek olan omik yükler olan akkor flamanlı lambalar ve rezistanslardır. elektronik devrelerde ise güç katsayısı dikkate alınmaz.

güç katsayısını tam olarak anlamak için alternatif akımı ve devrelerini bilmeniz gerekir.
  • Daha farklı bir açıklama yapmak gerekirse:

Alternatif akımla çalışan bir cihaz ile şebeke arasına bir ampermetre ile bir voltmetre koyup ikisinden okuduğunuz değerleri çarparsanız VA cinsinden görünür gücü bulursunuz.

İki ölçü aleti yerine tek bir wattmetre koyarsanız o zaman watt cinsinden çekilen aktif gücü bulursunuz.

Aktif gücü görünür güce bölerek devrenin girişindeki güç katsayısını (cosfi) bulabilirsiniz. Bu değer devrenin yapısına göre 0-1 arasında her değeri alabilir. Değeri bilinmediği zaman genellikle 0.75-0.85 arasında bir değer kullanılabilir. Özellikle elektrik motorları gibi büyük endüktanslı yüklerde oldukça düşük bir değerdedir.

Doğru akımla çalışan devrelerde güç katsayısı yoktur. Liselerde de doğru akım devrelerinin en basitleri anlatıldığından Volt*Amper=Watt ifadesi doğrudur.

Elektronikle uğraşanların güç faktörü ile pek işi olmaz, güç faktörü daha çok elektrik mühendislerini ilgilendirir çünkü bu terim özellikle şebekeden büyük güçler çeken cihazların kullanıldıkları yerlerde bir anlam kazanır. Örneğin fabrikaların toplam güç faktörlerinin belli bir değerin altında olması yasaktır, çektikleri fazla reaktif güç için ceza öderler. Ceza gelmesini önlemek için ise tesislerinin güç faktörünü artırabilmek amacıyla kondansatör grupları ile kompanzasyon yaparlar.

Biraz fazla ayrıntı oldu ama idare edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Maxximum_ -- 19 Şubat 2008; 19:22:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

quote:

okulda vs cos fi yi kullanmadıgımıza gore 1 kabul edıyoruz
    1kVA x 1.00 = 1.00 kW = 1000 W

maxx126 tesekkurler gayet guzel bı acıklama olmus. yanlıs bılmıyormusum

quote:

Orjinalden alıntı: jackal971

bir de bir ekleme daha
    bir adaptörümün ustunde 11,5v 1600mA 18,4 VA yazıyor

• quote:

Orjinalden alıntı: maxx126

Daha farklı bir açıklama yapmak gerekirse:

Alternatif akımla çalışan bir cihaz ile şebeke arasına bir ampermetre ile bir voltmetre koyup ikisinden okuduğunuz değerleri çarparsanız VA cinsinden görünür gücü bulursunuz.

İki ölçü aleti yerine tek bir wattmetre koyarsanız o zaman watt cinsinden çekilen aktif gücü bulursunuz.

Aktif gücü görünür güce bölerek devrenin girişindeki güç katsayısını (cosfi) bulabilirsiniz. Bu değer devrenin yapısına göre 0-1 arasında her değeri alabilir. Değeri bilinmediği zaman genellikle 0.75-0.85 arasında bir değer kullanılabilir. Özellikle elektrik motorları gibi büyük endüktanslı yüklerde oldukça düşük bir değerdedir.

Doğru akımla çalışan devrelerde güç katsayısı yoktur. Liselerde de doğru akım devrelerinin en basitleri anlatıldığından Volt*Amper=Watt ifadesi doğrudur.

Elektronikle uğraşanların güç faktörü ile pek işi olmaz, güç faktörü daha çok elektrik mühendislerini ilgilendirir çünkü bu terim özellikle şebekeden büyük güçler çeken cihazların kullanıldıkları yerlerde bir anlam kazanır. Örneğin fabrikaların toplam güç faktörlerinin belli bir değerin altında olması yasaktır, çektikleri fazla reaktif güç için ceza öderler. Ceza gelmesini önlemek için ise tesislerinin güç faktörünü artırabilmek amacıyla kondansatör grupları ile kompanzasyon yaparlar.

Biraz fazla ayrıntı oldu ama idare edin.

Teşekkür ederim merak ettiğim bir konuydu çok güzel bir açıklama olmuş

Bu arada elimdeki bir adaptörün üstünde 12Volt 500mA 6VA yazıyor.
    12*0.5=6 bu watt karşılığı olmuyomu eğer watt sa neden VA yazıyor.

quote:

bir de bir ekleme daha
    bir adaptörümün ustunde 11,5v 1600mA 18,4 VA yazıyor

11,5*1,6 = 18,4 yapıyor.
    volt ile amper çarpımı watt değilmiydi niçin VA yazıyor kafam karıştı.

• samed2005 işte ben burdan VA nın watt la aynı sey oldugunu cıkarıyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.