Binbaşı
13 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 34 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Sevgili dostlar, biraz eski model ama, sık kullanmadığım DVD oynatıcım, son zamanlarda teklemekte. CD veya DVD koyduğumda, ilk dakika içinde görüntü donuyor ve çalıcıdan vicir vicir sesler geliyor. Dayanamadım, film izlemek olanaksız hale geldi, açtım:

Okla işaretli dişli saat yönünün tersine döndürülünce, film devam ediyor. Bunu keşfedince, dişli altına (Motor yatağı) ve kafa hareket düzeneğinin kayıcı kısımlarına WD 40 sıktım. Sorun azalmakla birlikte bitmedi. Hala, bazan dakikaya varan zaman donuyor, dişliye müdahale etmek zorunda kalıyorum.

Kalıcı çözüm hakkında bilginiz var mı?

Motoru söküp yağlamalı mıyım?

Beslemede sorun olup, motor güçten düşmüş olabilir mi?

Aklıma gelmeyen çözüm öneriniz var mı?

Şimdiden katkılarınız için teşekkürler..
Sevgili dostlar, bugün bir dostum Blaupunkt Renault G4 (B) marka ve model oto radyo-teyp verdi. Tüm aramalarıma rağmen ne manual'ini ne de bağlantı şemasını bulabildim. Audi Car Stereo adıyla bulduğum bir çizim, bağlantı soketlerini karşılıyor görsel olarak ama, emin olamadım.

Sorunum, üzerinde soket olmadığı için, nasıl bağlanacağı (Wiring diagram) ve olanaklıysa kullanıcı klavuzu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..
Meraklı dostlara geleceğin teknolojisinin anlatımı:

http://www.mkn.itu.edu.tr/~ergunce/Makale_Lum.pdf
Bir ampli elime geçti. İki mikrofon girişi ve hoparlör çıkışı var. (Volume ve ton kontrol elbette.) Besleme girişinde 220 V yazıyordu, ancak hafifliğinden şüphelenip bağlamadım. İyi de etmişim, zira içinde besleme trafosu filan yok. Hatta besleme girişinde 3 diyot ve kondansatörden, plakette yeri olmasına rağmen tasarruf edilmiş!

Datasheet'ini bulamadım. Bazı transistrlerde olduğu gibi, TA, TDA, TBA'nın kısaltılmışı mıdır diye baktım, o da değil.

Bu ampli nedir? Kaç V-'la beslenir? (İhtimal 12 V-) Çıkışı kaç W'tır? Basit bir gitar amplisi olarak kullanılabilir mi?

Teşekkürler..
Dün akşam internet bağlantım birden kesildi. Hemen tekrar bağlandı, MSN otomatik olarak oturum açmak istediğinde bir uyarı penceresi açıldı: "Yeni bir sürüm vardır, devam edebilmeniz için yüklemeniz gerekiyor!"

Yüklemezseniz oturum açamıyorsunuz!!

MSN hiç de küçük olmayan bir program ve açık olduğu sürece geri planda çalışarak, işlemciyi epey meşgul ediyor. Kullanmayacağım bir sürü ıvır zıvır için bilgisayarımı aşırı yüklemeye hiç niyetim yok! İşyerinde kullandığım pc celeron 1100! Bunu bir mesajla kendilerine de ilettim:

"Oturum açmak için sürüm yükseltmeyi dayatan programı, ben çöpe atarım!!"

Sizin fikriniz??
Bir distilasyon cihazı yapıyorum. Prototipte plate denen hazır ocak rezistanslarından kullandım. 1000 + 500 W. Dört ucu var. Satıcının söylediği iki uca köprü atıp nötr olarak kullandım. Diğer uçlara da anahtarlayarak fazı bağladım. 3-4 aylık çalışmadan sonra 500'lük olan iflas etti. 1000 W tarafı çalışıyor. Dün yenisini aldım ve aynı şekilde bağlamadan önce direnç ölçtüm. İşte sorun burada başladı:

Uçları A B C D olarak adlandırırsak: Satıcı bana C ve D'yi köprületmişti. Ölçüm sonuçları:

* A-B : 240
* B-C : 154
* C-D : 302
* A-C : 86
* A-D : 388 Ohm.

C ve D'yi köprülediğimizde:

* K-A : 86.5
* K-B : 75.5 Ohm.

Köprülenmiş ölçümde bağlantı doğru görünüyor ama, yıllarca çalışabilen rezistans neden birkaç ayda gitti? Yanlışsa, yukarıdaki değerler ışığında bağlantı nasıl olmalı?
Arkadaşlar, dağcı bir arkadaşın küçük güneş panelleri konusunda bir talebi olmuştu. Forumda geriye doğru aramama rağmen bulamadım. Önceki gün İzmir 1. Onur'da uygun bir panele rastladım. 2. kat Akkaya Elektronik'te.

65x60 mm boyutunda, 1.5 V, 250 mA. Bir kalem pil şarjı için yeterli. 3 panel seri bağlanırsa, piyasadaki pek çok telefonun pili şarj edilebilir. Fiyatı 12.50 YTL.

Bir şarj devrem de vardı ama, pc'deki sorunlar nedeniyle bulamadım. Arkadaşlarda vardır sanırım.

Kolay gelsin..

Arkadaşlar, forumda bir bilgiye rastlayamadım. Datasheet'inde de devre yok. IRF 630 N'le 0-12 V ayarlı güç kaynağı nasıl yaparım?

Teşekkürler.
Arkadaşlar, U 6811 B'nin datasheet'ini nette bulamadım. Daha önce Telefunken yapıyormuş ama, Vishay döneminden sonra pek bulunamıyor galiba. Bu entegre ve nereden bulabileceğim konusunda bilgisi olan var mı?

Teşekkürler..
Elimde çıkış entegresi ve trafosu olmayan bir SONY STR-232 L receiver var. Nette servis manualine ulaşamadım. Bilgisi olanlar yardım ederse, canlandırmak istiyorum cihazı. (Sağlam bir radyom olacak bu sayede.)

İlgilenenlere teşekkürler.
Hakkında
Konum: İzmir
Forum İmzası:
Korkarım bu, sade Gölköylülerin değil, umumumuzun
Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de
Düştüğü bir tarihsel yanılgı
Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet!
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 7 yıl
Mesaj Sayısı: 1.447
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.519
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 6.755 (Bu ay: 22)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.