Şimdi Ara

Yurtdisindan geri donulur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
6
Favori
9.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaslar, uzun suredir bu forumun bir kullanicisi ve okuruyum, normalde hic konu acmak da tarzim degildir ama bu kararsizliktan kafayi yemek uzereyim ve cok ciddi tavsiyelere ihtiyacim var.

Yaklasik 1 sene once mezun olduktan sonra Almanya'da IT alaninda is buldum ve yerlestim, ancak gittigim zaman ekim basiydi ve havalar soguk, yagmurlu, surekli gri hava vs'di. bir de tek basima 24 yasinda gittigim icin cok kolay adapte olamadim herseyi kendim yapmaya calisiyordum, almancam da yok ve sadece ingilizceyle idare etsem de bazi konularda cok zorlandim. Neyse sonuc olarak gri havalari atlattik artik ulkenin keyfini cikarabilirim derken corona olaylari basladi ve orda tek basima evde kaldim tum karantina donemleri. Bu tarz donemlerde insan aslinda cok sey dusunuyor ve ben de acaba aptallik mi ettim, tum arkadaslarimi ailemi birakip buraya geldim ve corona kapsam burda kimsesiz yalniz basima olucem, yalniz olduktan burdaki hayat standartlarimin aslinda hic bir onemi yok diye dusunmeye basladim.

Ev arkadaslarim 3 tane almandi, universite ogrencisi ve gayet normal, mutevazi yasayan insanlar.. 2'sinde iphone 6, digerinde de ucuz bir android cihaz vardi, yani bizim dusundugumuz fibi iphone 11 pro lar havada ucusmuyordu acikcasi sasirmistim bu duruma :D Neyse evdekilerle de cok arkadas olamadim herkes kendi odasinda mesafeli soguk bir sekilde yasadigi icin ben de oyle yasamaya basladim ve uyum sagladim.

Is hayatinda da hic mutlu degilim, evet kazandigim para cok iyi ancak yaptigim is tatmin etmiyor ve yine ayni sekilde 24 yasinda biri olarak ekipteki herkes 35 civari ve muhabbet edebilecegim, kafami dagitacagim, sosyallesecegim kimse yok. Hal boyle olunca hem ev hem de isten kimseyle yakin bir muhabbet kuramadim ve tamamen kendi yanlizligimla bir 8 ay gecirdim. Ben Turkiye'de cok daha aktif ve mutlu bi hayat yasadigimi farkettim her ne kadar cok daha az para kazansam da sanki daha sosyal ve guleryuzlu bir insandim, burda ise almanlara uyum saglamis, hayati duzenli ancak mutlulugu bulamayan bir insan haline geldim ve galiba depresyon dedikleri de boyle bir sey cunku hic mutlu degilim ve cok karamsarim gelecegim hakkinda.

Ozetle, sizlerin acmis oldugu yurtdisiyla alakali olan tum konulari okuyorum ve cogu insanin elinde olsa bir saniye dusunmeyecegi bir sansa sahibim, ancak mutlu degilim. Ben mi yanlis dusunuyorum, yoksa yeterince mucadele etmiyor muyum? yoksa gercekten de herkesin mutlu olamayabilecegi bir yer mi bu avrupa? gercekten benim araba/telefon takintim yok, evet ekonomi cok kotu ama Turkiye'de de ortalama ustu bir maas kazanabilirdim, yani tek basima 2020 model audiye binmek yerine etrafimdakilerle 2015 bir reno clio'ya binsem ben cok mutsuz olmam sanki..

Biraz uzun bir yazi oldu, icimi dokmek istedim gercekten umarim yeterince kendimi anlatabilmisimdir.. Sizce ben ne yapmaliyim, bu mutsuzluktan nasil cikabilirim?

herkese iyi aksamlar diliyorum..

--(almanya'da calisan bir dh'ci)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afklm -- 2 Eylül 2020; 22:20:29 >

• Yabancı ülkelere giden tüm arkadaşlarım aşırı mutlu oldular ve geri dönmediler. Hepsi gayet güzel sosyalleşti hatta gittiği ülkeden biriyle evlendi çoğu . Bence sorun sizde bir psikoloğa gidin . Türkiyeden Almanya ya gidip iyi bir maaş alıp mutlu olamamak bence bir hastalık olabilir .
    Ya da bankamatikçi falansanız başka hikayeler deneyin .

yazını okudum sonuna kadar ancak serin hikaye gibi geldi bana.

yine de eğer ciddi isen yazdıklarında, birkaç ekleme yapayım

sosyalleşemedin diye buraya da dönmezsin be...iş ortamından bulacaksın diye bişey yok...birçok yol var bunun için biliyorsun...

ayrıca burda sosyalleşince nolacak yani...burdaki arkadaşlık dostluklar hepsi çıkar üzerine kurulur bilmiyor musun? hepsi sahtedir

aile içinse biraz farklı tabi ama onlarla hasretini de giderirsin bir şekilde.

sanırım burda pek fazla iş ortamında bulunmadın ve siyasi gelişmeleri takip etmiyorsun

• Neyi arzuluyorsan, arzu ettigini önce kendin yap. .. ve pişman olmak bizi yeni hatalar yapmaktan alıkoyabilir..

• dön dön türkiye çok güzel

• yazını okudum sonuna kadar ancak serin hikaye gibi geldi bana.

yine de eğer ciddi isen yazdıklarında, birkaç ekleme yapayım

sosyalleşemedin diye buraya da dönmezsin be...iş ortamından bulacaksın diye bişey yok...birçok yol var bunun için biliyorsun...

ayrıca burda sosyalleşince nolacak yani...burdaki arkadaşlık dostluklar hepsi çıkar üzerine kurulur bilmiyor musun? hepsi sahtedir

aile içinse biraz farklı tabi ama onlarla hasretini de giderirsin bir şekilde.

sanırım burda pek fazla iş ortamında bulunmadın ve siyasi gelişmeleri takip etmiyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 3 Eylül 2020; 19:8:14 >
  • Yaov gardaşım Alamanın nesi var ki BMW bileh Türkün ?

Türkiye çok güzel tavsiye ederim  

• almancan olmadan orda işi nasıl buldun
  • millet Türkiyede işkurun önünde üniversite diplomasını yakıyor yırtıyor iş yok diye asgari ücret ise 2300 lira hiç bir şey alamazsın kira veremezsin daha 24 yaşındasın 27-28 yaşına gelince anlayacaksın almanya da yaşamanın ne kadar iyi olduğunu ki Türkiye dahada kötüye gidiyor

• taktik değişmişler haha

zekice ama safları kandırırsınız :)=)))

• eskişehirden serin hikayeler vasıtasıylamı yazdın? 

• Zuhahaha troll güzel taktik ama buna anca kendi secmeniniz kanar. Klasik alamancilar cok soguk yeenim konusu.
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    berlinde yasiyorum, simdi home office oldugu icin turkiyeye geldim turkiyeden calisiyorum. isteyene ozelden profilim atarim yalan aticak halim yok. alamancilar gibi almanya kotu yehenim falan demiyorum cok iyi zaten bunu herkes biliyor. sadece yalnizlik ve karamsarliga dustum, csb falan da degil istediginiz detayi verebilirim.

neden her giden mutlu olmak zorundaymis gibi davraniyosunuz onu anlamadim sadece.
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    siyasi gelismeleri takip ediyorum, zaten o psikolojimi bozuyor. ben her donmek istedigimde turkiye'de daha kotu bi gelisme oluyor ya insanin ulkesinde yasamak istemesinden daha dogal ne var?

biraz para biriktirip turkiye'ye doneyim diyorum ama gercekten cok kotuye gidiyor, bi gun hicbir haber okumadan gozumu kapatip donsem pisman olur muyum onu da dusunuyorum tabi.

csb diyorsan linkedin profilimi atayim ozelden
  • lastyksbenderr kullanıcısına yanıt
    IT alaninda is bulmak icin ingilizce yeterli, yazilimciyim. Dah detayii bilgi de verebilirim merak eden varsa, nasil is bulunur vs. Hatta yazilim okuyan arkadaslar bulundugum sirkete gelmek isterse de referans olabilirim, almanyayi kotuleme gibi bir niyetim yok, trollde degilim, sadece turkiyeyi ulkemi sevdigimden ve daha rahat yasar miyim diye dusundugumden sordum bu soruyu. Duzgun cevaplar verirseniz tartisabiliriz.

Hep iyi orneklere bakiyorsunuz gidip araba ev alan youtubeda videolar ceken, buyrun gidip yapamayan bir ornek de burada iste..
  • Yabancı ülkelere giden tüm arkadaşlarım aşırı mutlu oldular ve geri dönmediler. Hepsi gayet güzel sosyalleşti hatta gittiği ülkeden biriyle evlendi çoğu . Bence sorun sizde bir psikoloğa gidin . Türkiyeden Almanya ya gidip iyi bir maaş alıp mutlu olamamak bence bir hastalık olabilir .
    Ya da bankamatikçi falansanız başka hikayeler deneyin .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mekatroniks -- 3 Eylül 2020; 8:25:39 >
  • Geri gel Türkiye'de çalış

• Mekatroniks kullanıcısına yanıt

`Yabancı ülkelere giden tüm arkadaşlarım aşırı mutlu oldular ve geri dönmediler. ` klasik ben bos insanim cumlesi, eger kendi tecruben yoksa bana psikologa git diye sallayamazsin. Herkes kendi tecrubesini yasiyor ve yurtdisinda yasamak da sonsuz mutluluk degil, tabi hic cikmadigin icin bilemezsin. Bu konuya da edirne'den disari cikabilirsen tekrar yazarsin dostum, simdilik kalabalik yapma, tecrubeli insanlar yazsin diye actim konuyu.

Edit; turkiye'den almanya'ya gidip iyi bir maas alan kisi zaten turkiye'de de iyi kazanabilecek seviyededir, aklinda bulunsun. bankamatikci oldugundan is hayati nasil bilmiyosundur bence ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afklm -- 3 Eylül 2020; 8:57:43 >
  • afklm A kullanıcısına yanıt
    Bilip bilmeden çok atmışınız . Bir vefat yüzünden bende yurt dışından geri döndüm . Pasaporttaki giriş çıkışlarım 30 un üstündedir bilmeden konuşmayın lütfen .
    Türkiyedeki iyi maaş 15 bin tl üstüdür , almanyadaki iyi maaş 4-5 bin euro üstüdür . Sizce hangisiyle daha iyi yaşanır ? Türkiyede 15 bin mi ? Almanyada 4-5 bin mi ?
  • Mekatroniks kullanıcısına yanıt

turkiye'de 15 kazanan kisi almanya'da 4-5 alamaz maksimum 3-3.5 arasi alir. Almanya'da yasamamissin belli o yuzden bosuna tartismaya calisma cunku argumanlarin cok yetersiz.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.