Şimdi Ara

ACIL! Sifir aracimin henuz 10 gunluk iken beyni gitti, degisim icin gereken yasal prosedur nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
6
Favori
19.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Henuz 10 gunluk aracim 600 km bile olmadan yolda giderken kendi kendine bozuldu ve tekrar calismadi. Arac servise cekildi ve serviste beynin gidik oldugu bilgisi verildi, butun gun arastirdilar ama neden gittiginide tam olarak anlayamadilar. Arac halen yetkili servisinde. Marka/model bilgisi vermek istemiyorum cok gerekirse ozelden verebilirim. Aracin sifir baska bir arac ile degistirilmesini talep ettim. Servis bugun bana gecici ikame arac tesis etti ve bozuk parcanin en kisa surede degistirilecegini soyledi. Israrla kabul etmeyecegimi ve yeni arac ile degisim yapilmasi gerektigini soyledim. Bolge mudurlugu ve fabrika ile gorusup degerlendirilecegini soylediler. Bilincli bir tuketici olarak yapmam gerekenler nelerdir? Daha once buna benzer durumla karsilasan var midir? Haklarim nelerdir?

10 gunluk aracin bu sekilde bir bozuklugu olmasi inanilir gibi degil, hatta arac gider haldeyken istop etti ve direksiyon/frenlerde kilitlenmeye kadar gitti. Cok yavas gittigim icin bir sorun yasamadim ama otobanda ve hizli gitseydim olumlu bir kazaya bile yol acabilirdi...

Ilgilenip cevap yazabilen arkadaslara cok tesekkurler.

Saygilar.

Edit: ARKADASLAR KONU ALTINDA MARKA/MODEL/BAYI bilgisi kesinlikle yazmayin lutfen, olay yargiya intikal edecektir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkgezgin -- 10 Nisan 2012; 20:09:27 >

• bir haftayada 2 hafta tam bilmiyorum birebir degistirme gibi bir olanak olması lazım. Tüketici hakem heyetine bi başvurun.

aracınız nedir.
  • aracın beynini 0ıyla değiştirceklerse çok kasmayın bence değiştirsinler.

ikame araç da vermişler zaten pek büyütülcek birşey degil..

ister hyundai olsun ister mercedes olsun ister opel olsun bu tarz sorunlar olabilir. gayet normaldir.

önemli olan mağduriyetinizin giderilip giderilmemesi.

bu arada marka modeli özel mesaj olarak atabilirseniz sevinirim
  • Hocam aracınız için hiçbir mağduriyetiniz yok. Hızlı gitmediğiniz için cok sanslisiniz. Sıkıntı olacak bir durum da yok. Aracı aldığınız yerin Servisi'nde zaten aracın beyninin bozuk olduğu tespit edilirse gerekli prosedür uygulanır ve duruma göre araç degisimi veya hasarın boyutuna göre gerekli onarım yapılır . Bir yakınım Chery aldığında da aynı aşamaları sıkıntı olmadan atlattı. Bu arada aracın markasını ve modelini pmden atarsanız cok memnun olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asmodian

Hocam aracınız için hiçbir mağduriyetiniz yok. Hızlı gitmediğiniz için cok sanslisiniz. Sıkıntı olacak bir durum da yok. Aracı aldığınız yerin Servisi'nde zaten aracın beyninin bozuk olduğu tespit edilirse gerekli prosedür uygulanır ve duruma göre araç degisimi veya hasarın boyutuna göre gerekli onarım yapılır . Bir yakınım Chery aldığında da aynı aşamaları sıkıntı olmadan atlattı. Bu arada aracın markasını ve modelini pmden atarsanız cok memnun olurum.
    vw değil biliyorum premium markada böyle arızalar olmaz çünkü
  • Öncelikle geçmiş olsun.
    Zor bir durum farkındayım ancak,
    Otomobil için özel bir durum yok bildiğim kadarıyla.
    Birebir değişim hakkı ancak ürün tamir edilemeyecekse bir seçenek olarak sunulur. Diğer seçenekler ise para iadesi veya başka bir ürün alma hakkıdır. Ama bütün bunlar için belli şartlar var. Sizin durumunuz bu şartlardan çok uzak..

Bence sakince durumu kabullenip tamiratın iyi olması için elinizden geleni yapın. Beyin dedikleri bir elektronik çip. Her zaman arıza verebilir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asmodian

Hocam aracınız için hiçbir mağduriyetiniz yok. Hızlı gitmediğiniz için cok sanslisiniz. Sıkıntı olacak bir durum da yok. Aracı aldığınız yerin Servisi'nde zaten aracın beyninin bozuk olduğu tespit edilirse gerekli prosedür uygulanır ve duruma göre araç degisimi veya hasarın boyutuna göre gerekli onarım yapılır . Bir yakınım Chery aldığında da aynı aşamaları sıkıntı olmadan atlattı. Bu arada aracın markasını ve modelini pmden atarsanız cok memnun olurum.
    kesin vw dir ve bir sene sıra bekleyip almıştır onun içinde markasını modelini yazamıyordur
  • quote:

Orijinalden alıntı: dec_chaos

Öncelikle geçmiş olsun.
    Zor bir durum farkındayım ancak,
    Otomobil için özel bir durum yok bildiğim kadarıyla.
    Birebir değişim hakkı ancak ürün tamir edilemeyecekse bir seçenek olarak sunulur. Diğer seçenekler ise para iadesi veya başka bir ürün alma hakkıdır. Ama bütün bunlar için belli şartlar var. Sizin durumunuz bu şartlardan çok uzak..

Bence sakince durumu kabullenip tamiratın iyi olması için elinizden geleni yapın. Beyin dedikleri bir elektronik çip. Her zaman arıza verebilir..
    tahmin hakkımı kullanmak istiyorum
    araba:wolksvagen
    değilse pm rica ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: serseri006

tahmin hakkımı kullanmak istiyorum
    araba:wolksvagen
    değilse pm rica ediyorum

Alıntıları Göster
    araç vw ve değiştirmezler...
  • Beynin değişmesi sorunun çözülmesine yetecek ise, neden aracın değiştirilmesini talep edeceksiniz?

Hatalı parça değiştirilecek ve sorun bitecek. Değiştirilmesi zor ve sorun olacak bir parça değil ki, soketlerinden değişecek.

Geçmiş olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.LiXX

araç vw ve değiştirmezler...

Alıntıları Göster
    firmaya forumlarda ve çevrenizde kötü tanıtacağınızı diyin olmadı noterden ihtarname ve tüketici hakları mahkemesi bir avukat tutmanız iyi olur çünkü sanırım artık o arabadan hayır gelmez sürekli başka bir yerlerinden arızalar ortaya çıkar

daha çok ekonomik değil de manevi haklarınızı da ortaya çıkartın

edit marka model pm atarsanız sevinirim

edit 2 yazdıklarım forumda okuduğum olaylardır(arıza vermesi) bizzat yaşamışlığım yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MassiveDynamic -- 9 Nisan 2012; 23:15:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MassiveDynamic

firmaya forumlarda ve çevrenizde kötü tanıtacağınızı diyin olmadı noterden ihtarname ve tüketici hakları mahkemesi bir avukat tutmanız iyi olur çünkü sanırım artık o arabadan hayır gelmez sürekli başka bir yerlerinden arızalar ortaya çıkar

edit 2 yazdıklarım forumda okuduğum olaylardır(arıza vermesi) bizzat yaşamışlığım yok

Alıntıları Göster
    birincisi aracın markasını modelini niye yazmadığınız anlayamadım.

ikincisi kanunlar açık: ya aynı arızayı 3, ya farklı arızaları 5 den fazla yepacak, ya da tamir süresi 30 iş gününü aşacak ki yeni araç talep etme hakkınız doğsun.

kafanıza göre yeni araç talep edemezsiniz.

• Marka model yazin yardimci olmak daha kolay olsun

Her markanin farkli bir sistemi var
  • quote:

Orijinalden alıntı: MassiveDynamic

Alıntıları Göster
    Yorum yazan herkese tesekkurler. Arac bilgisini OM gonderdim talep eden arkadaslara. Forumda desifre etmek istemiyorum henuz, magdur olduguma ve giderilecegine inaniyorum. Neden magdur oldugumu soranlara ise cevabim sudur: Hangi sifir arac 10 gun icinde ciddi bir ariza olusturur? Ayrica arizanin kaynagi bile adam akilli tespit edilemez. Ayrica dusununku beyni degisecek, ben bu araci 1-2 sene sonra satacagimda hicbir kazasi olmasa bile servis kayitlarinda beyninin degistigi yazacak. Ben sahsen ikinci el araba alirken bu sekilde sorunu olmus bir arabayi fiyati cok cok uygun olmadikca almam... Ayrica ayni sorun tekrar otobanda vs gelse basima olumlu kazayada yol acabilirdi (direksiyon ve frenlerin kilitlenmesi)... Ben bu araca guvenip colugum cocugum ile tekrar nasil binecegim?

• quote:

Orijinalden alıntı: turkgezgin

Yorum yazan herkese tesekkurler. Arac bilgisini OM gonderdim talep eden arkadaslara. Forumda desifre etmek istemiyorum henuz, magdur olduguma ve giderilecegine inaniyorum. Neden magdur oldugumu soranlara ise cevabim sudur: Hangi sifir arac 10 gun icinde ciddi bir ariza olusturur? Ayrica arizanin kaynagi bile adam akilli tespit edilemez. Ayrica dusununku beyni degisecek, ben bu araci 1-2 sene sonra satacagimda hicbir kazasi olmasa bile servis kayitlarinda beyninin degistigi yazacak. Ben sahsen ikinci el araba alirken bu sekilde sorunu olmus bir arabayi fiyati cok cok uygun olmadikca almam... Ayrica ayni sorun tekrar otobanda vs gelse basima olumlu kazayada yol acabilirdi (direksiyon ve frenlerin kilitlenmesi)... Ben bu araca guvenip colugum cocugum ile tekrar nasil binecegim?

Alıntıları Göster
    sıcaklar başladı ya sıcak biyere bıraktıysanız beyni sulanmıştır belki.

geçmiş olsun.

2009 civic tede böyle bi sorun yaşamıştı arkadaşım.

• Bence sorunu fazla büyütüyorsunuz...

Kanunlar belli.
    Ya aynı arızayı garanti süresi içinde 3 defa yapacak
    Ya da farklı 5 arıza
    Ya da 30 işgününü geçen arıza...

Beyin dediğiniz parça sadece birkaç soketle bağlı. Değişimi sorun olacak bir parça değil. Bu kadar büyütülecek bir parça değil...
    Yıllar sonra da kimse bu değişimi sorun yapmayacaktır.
    En azından ben bir makina mühendisi olarak yıllar önce değişen bir beyni sorun yapmam.

Uğaşabildiğiniz kadar uğraşmak hakkınız ama böyle küçük bir parça arızasından araç değiştirtemeyeceksiniz.
    Boşa kürek çekmiş olacaksınız.
    Umarım yanılıyorumdur.

Önemli olan arızanın doğru teşhisi...

Tekrar geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 9 Nisan 2012; 23:51:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RECEP____KOVBOY

geçmiş olsun.

Alıntıları Göster
    Fake konu gibi neden yazmıyorsun marka model?Hangi markanın temsilcileri veya düşmanı varda yazıp olayı açıklığa kavuşturmuyorsun?Sonuçta hiçbiri babamızın malı değil.Opel diye tahmin ediyorum ben.Bu arada değişim gibi bir hakkınız olduğunu sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RECEP____KOVBOY

geçmiş olsun.

Alıntıları Göster
    Geçmiş olsun. Eğer aracınızı yenisi ile değiştirmeyi kabul etmezlerse hukuksal işlemleri başlatmanızı tavsiye ederim.
  • hocam geçmiş olsun..
    aynı duruma yakın bir durum başıma geldi, aracın motorlu sunroofu, aracı aldıktan 1 hafta sonra yola fırladı. ben sorunu epey uğraşarak çözdüm. gerçi bayi sorun çıkarmazsa fabrika sorun çıkarmıyor ve aracı geri alıyor. ama malesef benim bayi sürekli olarak beni suçladı. neyse...
    süreç şu şekilde işliyor:
    1. sözleşme metnini okuyunuz. sözleşme metninde arıza durumuna ilişkin değişiklik ve tam değişiklik bölümü vardır. ben 6-7 sıfır araç sözleşmesi okudum ve üç aşağı beş yuları hemen hepsinde belirli bir km ya da süre içinde değişim hakkınızın bulunduğuna ilişkin bilgi vardır.
    2. bayi sizi yönlendirir ancak eğer yönlendirmezse ki bana olan buydu. bayi tamir edilip verileceğini söyledi. ben araçtan soğumuştum ve değişim istedim. ısrarla dava açacağımı ve tüketici mahkemesinde hakkımı arayacağımı söyledim vs..uzun uğraşlardan sonra genel müdürlük arandı ve hatta yurtdışındaki ana fabrikadan bilgi alındı. neyse ki yurtdışı firma aracı geri çağırdı ve bana istediğim bir model için indirim hakkı verdiler.
    bende bir üst modeli epey indirimle almıştım.
    kolaylıklar diliyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: haven

hocam geçmiş olsun..
    aynı duruma yakın bir durum başıma geldi, aracın motorlu sunroofu, aracı aldıktan 1 hafta sonra yola fırladı. ben sorunu epey uğraşarak çözdüm. gerçi bayi sorun çıkarmazsa fabrika sorun çıkarmıyor ve aracı geri alıyor. ama malesef benim bayi sürekli olarak beni suçladı. neyse...
    süreç şu şekilde işliyor:
    1. sözleşme metnini okuyunuz. sözleşme metninde arıza durumuna ilişkin değişiklik ve tam değişiklik bölümü vardır. ben 6-7 sıfır araç sözleşmesi okudum ve üç aşağı beş yuları hemen hepsinde belirli bir km ya da süre içinde değişim hakkınızın bulunduğuna ilişkin bilgi vardır.
    2. bayi sizi yönlendirir ancak eğer yönlendirmezse ki bana olan buydu. bayi tamir edilip verileceğini söyledi. ben araçtan soğumuştum ve değişim istedim. ısrarla dava açacağımı ve tüketici mahkemesinde hakkımı arayacağımı söyledim vs..uzun uğraşlardan sonra genel müdürlük arandı ve hatta yurtdışındaki ana fabrikadan bilgi alındı. neyse ki yurtdışı firma aracı geri çağırdı ve bana istediğim bir model için indirim hakkı verdiler.
    bende bir üst modeli epey indirimle almıştım.
    kolaylıklar diliyorum..
    Aracı merak ettim açıkçası.

Ayrıca her araç arıza yapabilir. kronik arızaları olmadıkça görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.