Şimdi Ara

Yokuş yukarı kalkarken yarım debriyajda gelen sürtme veya gıcırtı sesi SORUNU nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
0
Favori
41.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar arabayı yokuş yukarı park ettiğimde ilk kalkışta yarım debriyaj da demir süetmesi gibi kapı gıcırdaması gibi bir sürtme sesi geliyor bunun sebebi nedir arkadaşlar bir hafta sonra 1660 km lik bir uzun yolculuğa çıkacağım bu başıma sorun açar mı debriyaj da bi sıkıntı var mı ne sürtüyor acaba arabam 61 bin de baskı Balata hiç değişmedi ve araba kalkarken iyi kalkıyor debriyaj fazla yukarda kavramıyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• Sürtme gıçırtı diyorsanız büyük ihtimalle balata, volana oturamadan üzerinde sarsılarak oturuyor demek. Böyle bir durum varsa kısa sürede volana zarar verirsiniz. Eski tip araçlarda volan yüzeyi hafif tornalanarak düzeltilerek tekrar kullanılabiliyordu ama günümüz araçlarının volanlarında toleranslar pek uygun değil. Volan da çok pahalı bir parça. Bu şekilde devam ederse kısa sürede baskı balata ve volanı değiştirmeniz gerekir ki. Volan tek başına 900-1200 liradır.Baskı balata da aracınıza göre 300-600 arasıdır. Buna bir 250-300 de işçilik ekleyin. Bu onarımı yaptırmazsanız bir gün yolda giderken vites geçmez ya da araba hareket edemez yolda kalırsınız.

Kalkışlarda titreme, zorlanma yoksa, ivmelenmede sıkıntı yoksa, debriyaj yukarıda kavramıyorsa aciliyeti olan bir durumunuz yoktur. Ama siz yine de bu şekilde volana vurdurmamaya çalışın. Gerekirse yokuşa park etmeyin. Çünkü volan zarar görürse, sıfır baskı balatanız bile olsa açıp volanı değişitirmeniz gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord Sparhawk

Sürtme gıçırtı diyorsanız büyük ihtimalle balata, volana oturamadan üzerinde sarsılarak oturuyor demek. Böyle bir durum varsa kısa sürede volana zarar verirsiniz. Eski tip araçlarda volan yüzeyi hafif tornalanarak düzeltilerek tekrar kullanılabiliyordu ama günümüz araçlarının volanlarında toleranslar pek uygun değil. Volan da çok pahalı bir parça. Bu şekilde devam ederse kısa sürede baskı balata ve volanı değiştirmeniz gerekir ki. Volan tek başına 900-1200 liradır.Baskı balata da aracınıza göre 300-600 arasıdır. Buna bir 250-300 de işçilik ekleyin. Bu onarımı yaptırmazsanız bir gün yolda giderken vites geçmez ya da araba hareket edemez yolda kalırsınız.

Kalkışlarda titreme, zorlanma yoksa, ivmelenmede sıkıntı yoksa, debriyaj yukarıda kavramıyorsa aciliyeti olan bir durumunuz yoktur. Ama siz yine de bu şekilde volana vurdurmamaya çalışın. Gerekirse yokuşa park etmeyin. Çünkü volan zarar görürse, sıfır baskı balatanız bile olsa açıp volanı değişitirmeniz gerekir.
    Yokuş kalkış desteği varsa ondan gelen sestir o...

• Arkadaşlar arabam 2011 MODEL Ford Focus 2 sadece yokuş yukarı yapıyor bunu onun haricinde normal görünüyor öğleden sonra servise gideceğim
  • Balata kokusuda geliyormu gelmiyorsa balata bitmiş yolda kalmaniz olasi hemen değiştirin.

Arkadaşim c ma da bakiman 10 bin km sonra tektrar değiştirmişti balatayi fordlarda ktonik sorun galiba.
  • Servise gittim usta kızdı birşey yok dedi normal herşey kronik bunlardA zorlanırsa öter dedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neferzade

Servise gittim usta kızdı birşey yok dedi normal herşey kronik bunlardA zorlanırsa öter dedi
    Boyle kronik hatami oturmuş.ustada bi naneden anlamiyor demekki.arabaniz 1970 ford tanus degilki gicirti normal diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B9E79BA17 -- 25 Ağustos 2014; 15:03:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B9E79BA17

Boyle kronik hatami oturmuş.ustada bi naneden anlamiyor demekki.arabaniz 1970 ford tanus degilki gicirti normal diyelim.

Alıntıları Göster
    Aynı sorun benim araçta da mevcut şu anda. Debriyaj balatasını değiştirmeniz gerekiyor. Zaten set halinde olduğu için bilyeler filan da değişmiş olacak. Yakın bir zamanda ben de değiştireceğim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Çekişinde sorun yoksa balatanın bilyesi bozulmuştur gıcırtı yapar
  • Debriyaj balatasını değiştirmeniz gerekebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eren..34

Debriyaj balatasını değiştirmeniz gerekebilir.
    Arkadaşlar benzer bir sorun benim aracımda da mevcut.
    sabahleyin motor soğukken kakış ve sonrasında sürtünme sesi gibi gıcırtı sesi geliyor hafif gaza yüklenince bu ses devam ediyor.Araç ısınınca ses kayboluyor.
    bir de motor ısınınca kavrama noktasında iken düşük volumde tık diye bir ses geliyor.
    Arabam 2015 focus benzinli.

Acaba sorun neden kaynaklı olabilir. 12000 km de yim.
  • Gergi bilyalarını kontrol ettirin
  • Gergi bilyalarını kontrol ettirin
  • Neferzade kullanıcısına yanıt
    Konuyu iyi hortlatmışlar. Sorun neymiş bari onu öğrenelim
  • replank kullanıcısına yanıt
    debriyaj bilyesi bozulmuş olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ağla Sevgili Yurdum Ağla

debriyaj bilyesi bozulmuş olabilir.
    Cumartesi sabahına randevu aldım da.Kafamı karıştıran bir sorun var.
    Arabama 10000 km de lpg taktırdım.
    Acaba bu problemi,lpg montajına bağlarlar mı.
    yada lpg montajı sırasında gerçekten zarar vermiş olabilirler mi.
    kafamda sorular...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi replank -- 5 Kasım 2015; 22:47:53 >
  • Servis baskı balata eskidiği için kavrarken böyle ses çıkarır ve focus lar da bu ses vardır normal demişti.
  • Arkadaşlar bende sadece debriyaj a basarken var bu gicirti sesi. Araç soğuk sıcak fark etmiyor ne zaman Bassam gicirdiyor
  • Arabam da bir sorun var arkadaşlar 1.vites ile arabayla kalkarken debriyajla arabayı kaldırırken tam kavrama noktasında bir ses uğultu çıkıyor diğer 2. 3. 4. 5. 6. Vites'te sorun yok sadece 1.viteste kalkarken uğultu gibi sürtünme gibi bir ses çıkartıyor çok kısa sürüyor bu ses..önemli bir sorum da şu araç muayeneden bu sesle geçer mi ??

Aracım 2013 Focus 1.0 125ps Ecoboost kronik galiba bu ses millet şimdi hangi parçayı değiştirdi de bu sesi ortadan yok ettiler tam cevap bulamadım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: play_boy

Arabam da bir sorun var arkadaşlar 1.vites ile arabayla kalkarken debriyajla arabayı kaldırırken tam kavrama noktasında bir ses uğultu çıkıyor diğer 2. 3. 4. 5. 6. Vites'te sorun yok sadece 1.viteste kalkarken uğultu gibi sürtünme gibi bir ses çıkartıyor çok kısa sürüyor bu ses..önemli bir sorum da şu araç muayeneden bu sesle geçer mi ??

Aracım 2013 Focus 1.0 125ps Ecoboost kronik galiba bu ses millet şimdi hangi parçayı değiştirdi de bu sesi ortadan yok ettiler tam cevap bulamadım..

Araç kaç binde ?, baskı-balata bitmiş olabilir.Eğer öyleyse baskı-balata değiştirmeniz gerekir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.