Şimdi Ara

Yokuş yukarı kalkarken yarım debriyajda gelen sürtme veya gıcırtı sesi SORUNU nedir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
48
Cevap
0
Favori
41.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hlksnrr

quote:

Orijinalden alıntı: play_boy

Arabam da bir sorun var arkadaşlar 1.vites ile arabayla kalkarken debriyajla arabayı kaldırırken tam kavrama noktasında bir ses uğultu çıkıyor diğer 2. 3. 4. 5. 6. Vites'te sorun yok sadece 1.viteste kalkarken uğultu gibi sürtünme gibi bir ses çıkartıyor çok kısa sürüyor bu ses..önemli bir sorum da şu araç muayeneden bu sesle geçer mi ??

Aracım 2013 Focus 1.0 125ps Ecoboost kronik galiba bu ses millet şimdi hangi parçayı değiştirdi de bu sesi ortadan yok ettiler tam cevap bulamadım..

Araç kaç binde ?, baskı-balata bitmiş olabilir.Eğer öyleyse baskı-balata değiştirmeniz gerekir.

Araç 143.000 km'de böyle metale sürtünme sesi geliyor kalkışlarda.. ne kadara mâl olur acaba dışarıda yaptırsak..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Birebir tarif ettiğiniz sorun bende de var. Aracım 2013 Leon FR 62.000kmde daha önce baskı balata değişmemiş. Birkaç üstaya gösterdim. Balatanın bir kısmını yemişsin(yemiş olabilirim cidden bazen çok sert kalkış yapıyorum) o yüzden kalkışta tam kavrayamıyor dediler. Değiştiriyim mi dedim gerek var mı? Şuan israf olur bitince değişirsin dediler. 6-7 bindir o sesle biniyorum. Ne kalkışta titreme yapıyor, ne kaçırma yapıyor, ne vites geçişlerinde bi sıkıntı var. Sadece ses.

• Aynen sadece ses var gıcık bir ses.. muayene'den geçer mi acaba bu sesten sonuçta kalkarken çıkıyor bu ses
  • quote:

Orijinalden alıntı: Duellist

Birebir tarif ettiğiniz sorun bende de var. Aracım 2013 Leon FR 62.000kmde daha önce baskı balata değişmemiş. Birkaç üstaya gösterdim. Balatanın bir kısmını yemişsin(yemiş olabilirim cidden bazen çok sert kalkış yapıyorum) o yüzden kalkışta tam kavrayamıyor dediler. Değiştiriyim mi dedim gerek var mı? Şuan israf olur bitince değişirsin dediler. 6-7 bindir o sesle biniyorum. Ne kalkışta titreme yapıyor, ne kaçırma yapıyor, ne vites geçişlerinde bi sıkıntı var. Sadece ses.

Siz bu şekilde muayaneden geçebildiniz mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Neferzade

Servise gittim usta kızdı birşey yok dedi normal herşey kronik bunlardA zorlanırsa öter dedi

O nasıl usta

• Hocam bende ses sadece dik yokuşlarda kalkarken çıkıyordu muayenede duyulmadı zaten. Ama bir sıkıntı olcağını sanmıyorum hem aracınız modelli diye çok iredelemezler hem de o ses kontrol ettikleri birşey değil. Muayenede bir tek farlarıma hafif kusurlu dediler, yükseklik ayarı yokmuş ama işe bak farların yüksekliğini araba otomatik ayarlıyor...

• Hocam 800-1000tl arası bir şeyler balataya sıkışmış gibi görünüyor. Aksatmayın. Geçmiş olsun kolay gelsin.

edit: sağlam hortmuş konu 2014... neyse..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shakircan -- 6 Aralık 2016; 14:23:2 >
  • Arkadaşlar merhaba, benzer sorun benim aracımda da var. Hem de 2 türlü var.

İlk olarak geri geri giderken frene bastığımda, kalın bir vuv sesi çıkıyor. Bir şey sürtme veya gıcırdama gibi kalın uğultu sesi çıkıyor. Her seferinde yapmıyor ama çok sık oluyor. Servis bunu tespit edemediği için çözemedi.

İkincisi ise, genelde yokuş yukarı kalkışlarda yapıyor.
    Yukarıdakine çok benzer bir ses ön taraftan geliyor. Çoğu kez de uzun km yapınca veya trafikte çok kaldıktan sonra yapmaya başlıyor. Bu ses ya 1.viteste kalkarken yapıyor ya da araç bir süre kullanıldıktan sonra seyir halinde iken frene bastığımda durmaya yakın bir anda yapıyor. Eğer bu şekilde yaptıysa, tam durduğum sıra vitesi de boşa aldığımda birkaç saniye daha bu ses devam ediyor, sonra duruyor.
    Servis bunun için bazı parçaların değişmesini gerektiğini söyledi. Değişen parçalar resimde görüldüğü gibi fakat problemimiz halen düzelmedi.

Bunun için ne yapabiliriz? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Yokuş yukarı kalkarken yarım debriyajda gelen sürtme veya gıcırtı sesi SORUNU nedir

• shakircan kullanıcısına yanıt
    evet nerdeyse 3 sene olacak ama o sorun hâlâ var gerçekten kronikmiş herhangi bir sıkıntı olmadı iki ay önce hız testi de yaptım 190 km/h rahatlıkla gördü vites geçişlerinde sıkıntı yok. İki ay önce tekrar yetkili servise kontrol ettirdim baskı balata 20-30 bin daha gider dedi ve aracım şu an 88 binde

• https://m.youtube.com/watch?v=7-zZ6B8pArM&ebc=ANyPxKoepMdsYamocx5rLF32wo4aInh89ChC5v1BeEQefm-7u3sCfHQ8QiXPzb_UliSt_40YPBlqWNHbChJQ8rx456Mw77MsDQ

Başka ford focus kullanıcısı benim sorunumun aynı 4sn.de başlıyor uğultu sürtünme gibi ses

• quote:

Orijinalden alıntı: Neferzade

evet nerdeyse 3 sene olacak ama o sorun hâlâ var gerçekten kronikmiş herhangi bir sıkıntı olmadı iki ay önce hız testi de yaptım 190 km/h rahatlıkla gördü vites geçişlerinde sıkıntı yok. İki ay önce tekrar yetkili servise kontrol ettirdim baskı balata 20-30 bin daha gider dedi ve aracım şu an 88 binde

Ben de focus 2.5 sahibiyim aracım dizel ve aynı sorun bende de vardı. Sesin geldiği parça volant hocam şöyle ki dizellerde kalkarken titreşimi alması için volantlar oynar volant dır zamanla balata nın pisliğinden bozulmaya başlar bir nevi kronik diyebiliriz. İki türlü çözümü var 1. Komple baskı volant setini değiştirmek 2. Yine komple baskı volant setini değiştirmek ama volantı oynar değil de sabit volant ile değiştirmek bu kökten çözüm ses gelmez fakat aracı kaldırırken aşırı titreme yapar. Tavsiyem komple baskı volant setini orjinali ile değiştirmek ben sachs takmıştım balata setini volant zaten orjinal değiştirdikten sonra ses tamamen kesildi.

• Usta demeye bin şahit ister ona. Sorun debriyaj balatasından yada bilyalarından kaynaklanıyor olabilir.
    Düz zeminde debriyaja sonuna kadar basıp bıraktığınızda aynı ses geliyorsa dediğim gibi olabilir.
    Sorunsuz yada kronik sorunlu diye düşünmeyin sıkıntı var yani başka yere baktırın.

• BallantinesFinest kullanıcısına yanıt
    Evet hocam doğru diyorsunuz. Artık yazın değiştiririm. Şu an için bir problem yok. Yazın baskı balata, triger seti, kızdırma buji leri rutin bakım hepsini bir yapmayı düşünüyorum.

• https://m.youtube.com/watch?v=7-zZ6B8pArM&ebc=ANyPxKoepMdsYamocx5rLF32wo4aInh89ChC5v1BeEQefm-7u3sCfHQ8QiXPzb_UliSt_40YPBlqWNHbChJQ8rx456Mw77MsDQ

Arkadaşlar videonun 4.sn'den sonra başlayan sesi sorunun ne olduğunu tahmin edebilen var mı ??

• Yukarda yazdım hocam cevabını volant dan geliyor ses

• quote:

Orijinalden alıntı: BallantinesFinest

Yukarda yazdım hocam cevabını volant dan geliyor ses

Yarın yaptırayım en iyisi muayaneden geçirmezler de şimdi ses geliyor diye.. masraf ne kadar tutar acaba

• Ayni ses benim i30da da var,hatta 4-5 kiside daha duydum bu sesi.Yalniz bende sicak havalarda ya cok dur kalk yaptiktan sonra yarim debriyaj 1.viteste yada yokus yukari yarim debriyaj kalkarken yapiyor.

Sorun mu normali mi bu cozemedim.Sadece i30da olsa neyse,farkli marka araclarda da var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyperXCrossfire

Ayni ses benim i30da da var,hatta 4-5 kiside daha duydum bu sesi.Yalniz bende sicak havalarda ya cok dur kalk yaptiktan sonra yarim debriyaj 1.viteste yada yokus yukari yarim debriyaj kalkarken yapiyor.

Sorun mu normali mi bu cozemedim.Sadece i30da olsa neyse,farkli marka araclarda da var.

Araba masraf işi gerçekten.. bu sesle muayaneden geçer mi geçmez mi bilmiyorum ki ben de ona göre yaptıracam

• Gecer,onu farketmezler bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyperXCrossfire

Gecer,onu farketmezler bile.

https://m.youtube.com/watch?v=7-zZ6B8pArM

https://m.youtube.com/watch?v=uNjOdOVS8FI

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.