Şimdi Ara

Yan ve park lambaları ne zaman kullanılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
9.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 2010 fiesta aracımda (kitapçığında da anlatılmamış ne zaman kullanılacağı, sadece yan ve park lambaları diye geçiyor) olan bu komutun ne zaman kullanılması gerekiyor?

Yan ve park lambaları ne zaman kullanılır?

• Mesela akşam bakkalda durdunuz 2-3 bişey alıp çıkacaksınız, farlar park modunda bırakılır ki hem aracınız fark edilsin hem de farlar gelenin geçenin gözünü almasın.

Ya da dar bir sokakta karşıdan araba geliyor sizde gidiyorsunuz, 2 sürücü de farlarını park moduna alır ki farlar, sürücülerin sağı solu görmesini engellemesin.
  • Mesela akşam bakkalda durdunuz 2-3 bişey alıp çıkacaksınız, farlar park modunda bırakılır ki hem aracınız fark edilsin hem de farlar gelenin geçenin gözünü almasın.

Ya da dar bir sokakta karşıdan araba geliyor sizde gidiyorsunuz, 2 sürücü de farlarını park moduna alır ki farlar, sürücülerin sağı solu görmesini engellemesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arif

Mesela akşam bakkalda durdunuz 2-3 bişey alıp çıkacaksınız, farlar park modunda bırakılır ki hem aracınız fark edilsin hem de farlar gelenin geçenin gözünü almasın.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Ayrıca kitapçıkta "Park lambalarının uzun süreli kullanımı aküyü boşaltacaktır. Kontağı kapatınız" gibi anlamsız bir uyarı daha var. Kontağı kapatınca, akü boşalmayacak mı?
  • MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    1-2 saat beklemelerde aküyü boşaltmaz, akü sağlamsa sabaha kadar da yansa boşaltmaz, hatta alman arabalarında sinyali sağa veya sola bırakıp kontak kapattığınızda o tarafın park lambaları yanık kalır, belki denk gelmişsinizdir, bu şekilde sabaha kadar bekleyen araçlar da var
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

Mesela akşam bakkalda durdunuz 2-3 bişey alıp çıkacaksınız, farlar park modunda bırakılır ki hem aracınız fark edilsin hem de farlar gelenin geçenin gözünü almasın.

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Ayrıca kitapçıkta "Park lambalarının uzun süreli kullanımı aküyü boşaltacaktır. Kontağı kapatınız" gibi anlamsız bir uyarı daha var. Kontağı kapatınca, akü boşalmayacak mı?

Hocam kontak acikkende parklar yanabiliyordur aracinizda kimisi o sekilde kullaniyordur bu sebeple. Demesi o ki hem parklar acik hem de kontak acik tutarsaniz akuyu yersiniz. O sebeple kontagi kapatiniz parklar yanmaya devam edebilir bir sure daha.

Yani kontak acikken aku bitebilir parklari kapatiniz dese daha sacma olabilirdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam çok çok özür diliyorum da gerçekten bunu bilmiyor musunuz? Niyetim alay etmek falan değil ama inanın ilginç geldi bana.Adı üstüne park lambası, karanlıkta geçici bir süre aracınızı park edeceğiniz zaman, aracın görünürlüğünü artırmak için ön yan ve arkalardaki park lambalarını açar. Hatta bu düğme açıkken aracınız stop edip, şöför kapısını açarsanız, park lambaları açık diye araç size uyarı verir (Yanlışlıkla açıp, unutup gitmeyin diye)
  • quote:

Orijinalden alıntı: tefennili

Hocam çok çok özür diliyorum da gerçekten bunu bilmiyor musunuz? Niyetim alay etmek falan değil ama inanın ilginç geldi bana.Adı üstüne park lambası, karanlıkta geçici bir süre aracınızı park edeceğiniz zaman, aracın görünürlüğünü artırmak için ön yan ve arkalardaki park lambalarını açar. Hatta bu düğme açıkken aracınız stop edip, şöför kapısını açarsanız, park lambaları açık diye araç size uyarı verir (Yanlışlıkla açıp, unutup gitmeyin diye)

Hocam bana da oluyor bazen ne kadar beyinsizim diyorum.
    İnsanın basireti bağlanıyor.
  • quote:

Hocam çok çok özür diliyorum da gerçekten bunu bilmiyor musunuz? Niyetim alay etmek falan değil ama inanın ilginç geldi bana.Adı üstüne park lambası, karanlıkta geçici bir süre aracınızı park edeceğiniz zaman, aracın görünürlüğünü artırmak için ön yan ve arkalardaki park lambalarını açar. Hatta bu düğme açıkken aracınız stop edip, şöför kapısını açarsanız, park lambaları açık diye araç size uyarı verir (Yanlışlıkla açıp, unutup gitmeyin diye)

Gerçekten bilmiyordum, hatta (acaba) gündüz farı niyetine mi kullanılıyor diye de düşünmedim değil.

Bu araç ilk aracım ve arabalara çok yabancıyım, ailemde hiç araç sahibi olmadı daha önce. Yani çekirdekten yetişmedim, ilk kez bir aracın şoför koltuğuna 42 yaşımda (yani bu sene) oturdum ki oda ayağımdaki engel nedeniyle araç süremediğimden deneme amaçlı idi. (Sağolsun arabayı karım kullanıyor)

Kadınlar işin tekniğinden anlamıyorlar (ki onunda ömründe sürdüğü -ehliyet hariç- ilk araç) bir çok düğme ne işe yarar bilmiyor. Ben de netten indirdiğim kılavuzdan öğrendim bir çoğunu.

Misal -sanırım Nisan ayı idi- araca bindik, baktım ekranda kırmızı kar işareti var, aracı çalıştırmadık korkudan. Arabası olan bir arkadaşı aradım, hava soğuk olduğunda yanar o dedi, korkulacak bir şey değil dedi, öyle çalıştırdık aracı.

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Gerçekten bilmiyordum, hatta (acaba) gündüz farı niyetine mi kullanılıyor diye de düşünmedim değil.

Bu araç ilk aracım ve arabalara çok yabancıyım, ailemde hiç araç sahibi olmadı daha önce. Yani çekirdekten yetişmedim, ilk kez bir aracın şoför koltuğuna 42 yaşımda (yani bu sene) oturdum ki oda ayağımdaki engel nedeniyle araç süremediğimden deneme amaçlı idi. (Sağolsun arabayı karım kullanıyor)

Kadınlar işin tekniğinden anlamıyorlar (ki onunda ömründe sürdüğü -ehliyet hariç- ilk araç) bir çok düğme ne işe yarar bilmiyor. Ben de netten indirdiğim kılavuzdan öğrendim bir çoğunu.

Misal -sanırım Nisan ayı idi- araca bindik, baktım ekranda kırmızı kar işareti var, aracı çalıştırmadık korkudan. Arabası olan bir arkadaşı aradım, hava soğuk olduğunda yanar o dedi, korkulacak bir şey değil dedi, öyle çalıştırdık aracı.

Anladım Hocam, zamanla siz de, eşinizde anlarsınız, kazasız belasız kullanmanızı dilerim aracınızı.

• Sislerle birlikte süs olarak kullanılır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.