Şimdi Ara

Ya şu Türkçe sorusunu bir türlü anlayamadım ben. (Güzel Sanatlar Akademisini)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
7.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gerçi Türkçe bu saatten sonra işime yaramayacak; ama merak ediyorum.

http://ygs2010-sorular.osym.gov.tr/YGS2010/2010ygsturkcetesti.pdf

16. soru

Bu soruda "Güzel Sanatlar Akademisini" ifadesinde doğru olan nedir? Sondaki "-ni" ekinin kesme işareti ile ayrılması gerekmiyor mu?

Türemiş bir özel isim olsaydı ayrılmazdı, kabul.
    Özel isim değil mi bu? Baş harfler büyük yazılmış.

Niye ayrılmıyor? Unuttuğumuz, atladığımız bir kural mı var? Bu soruyu ben dahil, böyle yanıtlayanlar var.

• ben boşluk konusunda ısrarlıyım
  • peki doğru kabul edilen şık hakkındaki görüşleriniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nymphadora

peki doğru kabul edilen şık hakkındaki görüşleriniz?

Ben mahalle , sokak adları büyük harfle başlar mantığıyla yaptım. Ne kadar doğru bilgi bilmem ama cevap doğru
  • quote:

Orijinalden alıntı: dusau

quote:

Ya bir şey soracağım.

Türkçedeki bir yazım yanlışı sorusunda "Güzel Sanatlar Akademisini" ifadesinde "-ni" ekinin kesme işaretiyle ayrılması gerekmiyor mu?

Türemiş bir ad olsaydı ayrılmaz, diyecektim; ama "akademisini" sözcüğü basit bir sözcük. Özel ad değil mi bu? Değilse neden baş harfler büyük?

Maalesef benimde yanlış yaptığım bir soruydu taksim le güzel sanatlar arasında kaldım güzel sanatları işaretledim :/

UYARI: Kurum, kuruluş, kurul ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanlığına, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Mavi Köşe Bakkaliyesinden, Gimanın.

@http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF38C9FF22CFEEDAF0

maalesef tdk'de yazmakta ilk görünce iptal edilir dedim ama ösym kılıfa uydurur taksim meydanıda barizdi :( onuda gördüm mesela Dumlupınar güzel sanatlar akademisi dese işaretleyeceğim kesinlikle Taksim meydanı olurdu :/

Diğer konulardan birinden aldım. Ben de yanlış yaptım bunu.

Ben de biyolojide etilk alkollu soruda niye aminoasit olmuyor onu sormak istiyorum.

• Ben de güzel sanatlar akademisi dedim.

Tamam taksim meydanına bi itirazım yok ama güzel sanatlar akademisini niye ayırmamış? hadi ayrılmayacaktı niye baş harfleri büyük?

bu arada aminoasit sorusunu ben de yanlış yaptım 1-3 dedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zéytin -- 11 Nisan 2010; 21:03:27 >
  • quote:

UYARI: Kurum, kuruluş, kurul ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanlığına, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Mavi Köşe Bakkaliyesinden, Gimanın.

@http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF38C9FF22CFEEDAF0

Şeklinde bir yorum eklemiş üye arkadaşlardan biri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyinn31 -- 11 Nisan 2010; 21:06:46 >

• Haydaaa, öyle bir kural mı vardı? Kurum, kuruluş adlarına kesme işareti gelmiyor demek ki. Ama adamlar da çok ince bir ayrıntıyı sormuşlar bence.

O etil alkol fermentasyonu sorusunda aminoasit olmaz. Çünkü aminoasitler glikoliz reaksiyonlarına katılmıyor. Oksijenli solunumda glikolize katılmasa da Krebs'ten girebilir. Ama fermentasyonda böyle bir şans yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

quote:

UYARI: Kurum, kuruluş, kurul ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanlığına, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Mavi Köşe Bakkaliyesinden, Gimanın.

bu varsa tamam.

• Ne kadar saçma bir kural yaa
  • Bi sorum daha var.

Tarih de Atatürk ilkeleri sorusu neden cumhuriyetçilik değil?
  • " Taksim meydanında " nasıl yazılması gerekiyormuş peki?

edit: Türkçe zormuş ya hakkaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 00FFCC -- 11 Nisan 2010; 22:00:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Haydaaa, öyle bir kural mı vardı? Kurum, kuruluş adlarına kesme işareti gelmiyor demek ki. Ama adamlar da çok ince bir ayrıntıyı sormuşlar bence.

O etil alkol fermentasyonu sorusunda aminoasit olmaz. Çünkü aminoasitler glikoliz reaksiyonlarına katılmıyor. Oksijenli solunumda glikolize katılmasa da Krebs'ten girebilir. Ama fermentasyonda böyle bir şans yok.

ben aminoasitten pirüvik asit elde ediliyor diye biliyorum ole oluncada fermantasyon gerçekleşmesi gerekir bence..
  • quote:

Orijinalden alıntı: @li behr@m

Bi sorum daha var.

Niye laiklik ben onu bile anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: @li behr@m

Bi sorum daha var.

O da ayrı bir saçmalık. Cumhuriyetçilik olması lazım aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

quote:

Bu kuraldan haberi olan var mı?

• O soru cumhuriyetçilik olmaz arkadaşlar.. Çok partili hayata geçişte sonradan Atatürk'ün teşvikiyle kurulan partiler kendilerini destekleyecek insanlar bulmak için dini duyguları öne sürüp oy toplamaya çalışmışlar. Laiklik ilkesini öne sürerek biz olaylara daha dini yaklaşıyoruz imajı vermeye çabalamışlar. Olayın özü bu o soru gayet açık bir soruydu. Cumhuriyetçiliğe nerden bağladınız onu çözemedim..??
  • taksim ile bu şık arasında kaldım benimkide yanlış türkçe batıracak gibi beni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: likable06

O soru cumhuriyetçilik olmaz arkadaşlar.. Çok partili hayata geçişte sonradan Atatürk'ün teşvikiyle kurulan partiler kendilerini destekleyecek insanlar bulmak için dini duyguları öne sürüp oy toplamaya çalışmışlar. Laiklik ilkesini öne sürerek biz olaylara daha dini yaklaşıyoruz imajı vermeye çabalamışlar. Olayın özü bu o soru gayet açık bir soruydu. Cumhuriyetçiliğe nerden bağladınız onu çözemedim..??

Benim bunu bilme ihtimalim yok. Yüzeysel düşündüm bütün tarih sorularında yaptığım gibi ve cumhuriyetçilik yaptım.

• quote:

Orijinalden alıntı: likable06

O soru cumhuriyetçilik olmaz arkadaşlar.. Çok partili hayata geçişte sonradan Atatürk'ün teşvikiyle kurulan partiler kendilerini destekleyecek insanlar bulmak için dini duyguları öne sürüp oy toplamaya çalışmışlar. Laiklik ilkesini öne sürerek biz olaylara daha dini yaklaşıyoruz imajı vermeye çabalamışlar. Olayın özü bu o soru gayet açık bir soruydu. Cumhuriyetçiliğe nerden bağladınız onu çözemedim..??

Hiç böyle düşünmemiştim. Seçim sistemiyle alakalı olduğu için cumhuriyetçilik dedim, demişiz...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.