Şimdi Ara

Xenon (ciddi yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar öncelikle bu konuyu laf olsun diye acmıyorum gercekten yardıma ihtiyacım var.. 2006 doblo'm var gecen sene far, sis bertone yani cin malı xenon taktrdım aydınlatma acısından gercekten bi sorun yasamadım (yagmurlu havalarda dahil) ancak gecenlerde sag farın beyni bozuldu allahtan cin malı fln ama garantisi var birebir değistirdiler.. bnm simdiki isteğim kısalardaki xenonu uzunlara takmak ve kısalara gercekten kaliteli düzgün bişi almak bu yüzden hangi markaları önerirsiniz bütcem 350 400 civarıdır... ben bakındım brz nette gözüme Philips Photon Xendrive takıldı bu ürün hakkında bilgisi olan arkadaslar düsüncelerini paylasırsa sevinirim bunun fiyatı 320-340 civarında..

Simdiden tesekkürler..

• iki düşüncem var

1- cin malı orjinalinden daha değersizleri uzunlara takmak mantıklı cünkü uzunları fazla kullanmıyorsun cin malıda olsa birşey olmaz

diğer düşüncem

2-Uzunlara takmanın bir handikapı var > selektör ,sağdan soldan duyduğum tecrube edinmediğim bir bilgi selektör atmak xenon ları bozuyormuş. belirli bir wat oranımı ne varmış tam bilmiyorum ama bi anda xenon'lara wat verip kapamak kısa devre yaptırp yada ömrünü yediğini bozduğunu duydum.
  • evet ömrünün azaldıgını bende duymustum ama genede takıcam önerebilceğin bi marka var mı ??
  • Özür diliyorum,söylemeden geçemeyeceğim,gerçekten merak ediyorum... Dobloya taktığınız o xenonlar göz almıyormu? Almıyorsa bunu nasıl sağladınız?... Acaba mercek vs varmı? Yoksa göz almaması için yaptığınız özel uygulama varmı? Teşekkür ediyorum.
  • Uzunlardan sonra sislere de xenon takmayi dusunuyor musunuz peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serom23
    gecenlerde sag farın beyni bozuldu allahtan cin malı fln ama garantisi var birebir değistirdiler

şu cümle çok talihsiz olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

Özür diliyorum,söylemeden geçemeyeceğim,gerçekten merak ediyorum... Dobloya taktığınız o xenonlar göz almıyormu? Almıyorsa bunu nasıl sağladınız?... Acaba mercek vs varmı? Yoksa göz almaması için yaptığınız özel uygulama varmı? Teşekkür ediyorum.

Ben de bunun cevabını merak ediyorum.
  • merceksiz xenona hayır arkadaşlar trafikde milletin gözlerini bozmaya hakkınız yok
  • Adamı karambole aldınız he !
  • quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

Adamı karambole aldınız he !

Sende haklısın ama gece yolculuklarında bu yüzden biz karambole gideceğiz, bu tip xenonlar insanın gözünü oyuyor... Şehir içinde durum dahada felaket oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

Adamı karambole aldınız he !

Sende haklısın ama gece yolculuklarında bu yüzden biz karambole gideceğiz, bu tip xenonlar insanın gözünü oyuyor... Şehir içinde durum dahada felaket oluyor...

sellektör yapanlar mutlaka oluyor ama aşırı göz alma yok bence, baska arabadan kendi arabamı izlemştim o kdr kötü deil yane fardaki sapka ısıgı baya kesiyor cünkü ama uzunlara taksam fena olur tabi gerci onuda takamıcam cünkü uzunlar h1 miş yani uymuyor... sisleri acarsam sellektör kesin oluyor cünkü sapka olmadıgı için onlarıda fazla kullanmıyorum ztn

• quote:

Orijinalden alıntı: individual

quote:

gecenlerde sag farın beyni bozuldu allahtan cin malı fln ama garantisi var birebir değistirdiler

şu cümle çok talihsiz olmuş.

haklısın ama iyi oldu garanti olması

• quote:

Orijinalden alıntı: SilverBlue

Uzunlardan sonra sislere de xenon takmayi dusunuyor musunuz peki?

sislerde var zaten...
  • Böyle farı göz alan biri arkamdan geldiğinde ön-arka sisleri açıp geçmesini bekliyorum. Geçince de mercekli 4300K xenonlarımı en üst seviyeye çekip en az 400-500m peşinden gidiyorum. Bu ara da sisleri de açıp kapatıyorum. Belki bir gün anlarlar...

Yaptığımın çok doğru olmadığını biliyorum ama böylelerine bir ders vermek lazım.

Geçen birine yaptığımda(Opel Combo) en son adam o arabayla 140'ı geçip kaçmak zorunda kaldı...

Ekleme: Aman merceksiz xenonlu Doblo ile arkamdan gelmeyin, hiç çekinmem.

Size tavsiyemwww.xenonmercek.com sitesindeki mercek modlarını inceleyip, mercek modifiyesi yaptırmanız. Bu sayede 400-450TL maliyet ile bi-xenon mercekli mükemmel aydınlatmaya sahip, göz oymayan bir fara sahip olabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soğutucu -- 8 Ağustos 2010; 2:30:09 >

• quote:

arkadaslar öncelikle bu konuyu laf olsun diye acmıyorum gercekten yardıma ihtiyacım var.. 2006 doblo'm var gecen sene far, sis bertone yani cin malı xenon taktrdım aydınlatma acısından gercekten bi sorun yasamadım (yagmurlu havalarda dahil) ancak gecenlerde sag farın beyni bozuldu allahtan cin malı fln ama garantisi var birebir değistirdiler.. bnm simdiki isteğim kısalardaki xenonu uzunlara takmak ve kısalara gercekten kaliteli düzgün bişi almak bu yüzden hangi markaları önerirsiniz bütcem 350 400 civarıdır... ben bakındım brz nette gözüme Philips Photon Xendrive takıldı bu ürün hakkında bilgisi olan arkadaslar düsüncelerini paylasırsa sevinirim bunun fiyatı 320-340 civarında..

Simdiden tesekkürler..

birinci olarak kısadan uzauna xenonları yer değiştirdiğinizde ampüllerini değiştirmek zorundasınız çünkü kısa h7 ampül uzun ise h1 ampül kullanmaktadır yani ikisini değiştirmek biraz mantıksız. diğer marka konusundada cin üretimi olan autovision marka iyimarkadır diğer cin üretimleri içerisinde en pahalısıdır ve kaltelidir. salı günü müşterim audi a6 için orjinal ampül siparişinde bulundu philips markayı cuma günü denemek için taktık ampül dah yanar yanmaz dumanlar yükseldi ampülden diğer ampülü taktık onda bir sorun yok ampül arızalı cıktı philisin birinde bugün yine cin malı olan autovison getirdik ve onu taktık hiç bir sorun yaşamadan takıldı ve yanıyordu ışık şiddetlerinide ölçtük ikiside aynı autovisonla yani paranıza yazık derim o kadar pahalı xenon için para vermeye

• bizim insanlarımın çok garip yahu..
    ne gerek var merceksiz xenon takmaya? karşınızdan gelen insan değil mi? gözüne o kadar kelvin ışığı sokmaya ne hakkınız var? hadi onu geçtim sislere xenon takmaya ne gerek var? sis + far ları açıp afedersiniz apaçi gibi ortalıkta gezenlere artık ne gözle bakıldığı malum.
    takın güzelce osram nightbraker ampülleri yolunuzda açık olsun karşıdan geleninde yolu açık olsun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

bizim insanlarımın çok garip yahu..
    ne gerek var merceksiz xenon takmaya? karşınızdan gelen insan değil mi? gözüne o kadar kelvin ışığı sokmaya ne hakkınız var? hadi onu geçtim sislere xenon takmaya ne gerek var? sis + far ları açıp afedersiniz apaçi gibi ortalıkta gezenlere artık ne gözle bakıldığı malum.
    takın güzelce osram nightbraker ampülleri yolunuzda açık olsun karşıdan geleninde yolu açık olsun..

kelvinin ampüllerde ne anlamda kullanılıyor söylermisiniz bana karşlıdan gelene o kadar kelvinı sokmaya ne gerek var demişsinizde. mercekli veya merceksiz xenonda dikket edilmesi gerekn hatta tüm farlarda dikkat edilmesi gereken tek şey farın ayarının düzgün seviyede olmasıdır. bende fordd transit 2010 da var skoda 1996 modell picapta var ikisinede taktım neden karşıdan gelenin ögzünü almıyordu merceksiz. bu şundan kaynaklanır ampül ucuzsa far ayarını bozar ve karşıdan gelene zara verir cin malı ampüllerle far ayarını tuturamazsınız. merceğin tek amacı tek ampülle hem kısa hemde uzunu yakabilmesidir. merceğin içerisinde ampülün önündeki ince demir parcası kalktığında uzun devreye gecer o demir parcası geri yerine geldiğinde kısaya aynı normal kısa uzun far gibidir. merceğin tek avantajı ışığın şiddetini fazlalaştırması ve daha geniş acılı ve güzgün ışık vermesi karşıdan gelenin gözünü far ayarı yapılmamış tüm araclarda vardır ister xenon olsun isterse olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: byvatan
    mercekli veya merceksiz xenonda dikket edilmesi gerekn hatta tüm farlarda dikkat edilmesi gereken tek şey farın ayarının düzgün seviyede olmasıdır.

Yanlış bilgi... Sonradan takılan xenon ile orjinal halojen ampulün optiği farklı olduğundan far en alt seviyede bile olsa ışık farklı yönlere dağılacaktır.(Yani göz alır)

quote:

ampül ucuzsa far ayarını bozar ve karşıdan gelene zara verir cin malı ampüllerle far ayarını tuturamazsınız.

Doğrudur. Ucuz ampullerde optik kusurlar olabilir.

quote:

merceğin tek amacı tek ampülle hem kısa hemde uzunu yakabilmesidir.

Yanlış bilgi. Sizin bahsettiğiniz bi-xenon mercekler için geçerli. Bi-xenon olmayan merceklerde uzun hüzme yoktur.

quote:

merceğin tek avantajı ışığın şiddetini fazlalaştırması ve daha geniş acılı ve güzgün ışık vermesi karşıdan gelenin gözünü far ayarı yapılmamış tüm araclarda vardır ister xenon olsun isterse olmasın.

Mercek sayesinde ışık çok daha uzağa gider, 200-300m uzaktaki tabelaları bile aydınlatabilirsiniz. Önünüzde bir ışık yoğunluğu oluşmaz, ışık dağılımı homojendir.

Bu arada xenon olması için mercek zorunlu değildir. Yeni Primera, Corolla ve Civic'te fabrika çıkışı merceksiz xenon seçeneği mevcuttur. Ama bu far kesinlikle göz almaz. Çünkü kendine özel D2R xenon ampulü kullanılır(Merceklilerde D2S'dir) ve optik dizaynı bu ampule göre yapılmıştır. Halojen farlı merceksiz fara xenon kit takıldığında ise optik bozukluk olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soğutucu -- 8 Ağustos 2010; 22:49:41 >

• Adam kısalara, sislere çakma xenon takmış, şimdi de uzunlara xenon çakmaktan bahsediyor, siz mercek diyorsunuz...

Laf, düşünebilene söylenir..!
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

Adam kısalara, sislere çakma xenon takmış, şimdi de uzunlara xenon çakmaktan bahsediyor, siz mercek diyorsunuz...

Laf, düşünebilene söylenir..!

:) en düsürt cevap:

ha kelvin olayından bir üstteki mesaj sahibni bahsetmemiş kelvının ne olduğunu sormuştum. kelvın xenon ve diğe araç ampüllerinde ışın verdiği ren olayıdır orjinal xenon rengi 4300 kelvındır bu 8000 kelvında tam beyaz olur 10000 biraz daha beyazıdr ama parlaklığı gitmiştir 12000 de hafif mavleşmiştir 15000 de dahada mavileşir 30000 kelvında ise kırmızıya yakın bir renk alır yanan ampül yani burada yanlış bilinen kelvın fazlaşaltıkca ışığın fazla verildiğinin sanılmasıdır. Ben xenon takmadanda far ayarı normal saviyede ayarlı olsada isteediğim aracda karşıdan gelenin gözünü aldırabilirim hatta en düşük ampül olan 50 w gücünde bir farda. tek sorun ampülün kalitesi ile alakalıdır. örnek bir cin malı ampülde fara ayar veremezsin ama osram marka ampülütak ok gibi ışıdır ve kimseye zarrıda dokunmaz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.