Şimdi Ara

Windows 10 uefi kurulum sorunu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
2
Favori
38.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşletim sistemi olmadan gelen bilgisayarıma rufus programı ile ntfs format kullanarak (USB diske fat veya fat32 ile format denediğim zaman, win 10 iso dosyası 4 gb'dan büyük olduğu için ve fat ve fat32 dosya sistemleri bu büyük dosyaları desteklemediğinden dolayı bu şekilde format işlemi yapamadım ve ntfs kullandım) MBR olarak yapılandırılmış sabit diske win 10 kurmayı denedim, UEFI ile kurmak istediğim zaman USB diski görmedi ben de legacy ile kurulumu yaptım, ardından rufus ta "UEFI için GPT bölüm düzeni" seçmem gerektiğini öğrendim ve bu şekilde USB hazırladım, bios tan security boot seçeneğini disable kısmına getirip tekrar denedim, fakat bu sefer de kurulumda önce;

Loading NTFS Driver...
    Driver did not start: [1] Load Error

ardından da;

Looking for NTFS EFI loader...
    ERROR: Could not locate '\efi\boot\bootx64.efi': [14] Not Found

hatasını aldım. Şimdi kurulum esnasında ikinci hata mesajını alıyorum ve kurulum yapamıyorum. Ayrıca Bios seçeneğini Legacy'den UEFI'ye getirdiğim zaman bilgisayar sabit diskten de açılmıyor ve boot menüsünde sadece USB disk görünüyor.

USB'den UEFI kullanarak win 10 kurmak için neyi yanlış veya eksik yapıyorum yardımcı olabilecek olan var mıdır? Biraz uzun anlattım ama durumu tam olarak açıklarsam yardım etmek daha kolay olur diye düşündüm. Şimdiden teşekkürler.

• USB Flash Belleği şu videoda olduğu gibi hazırladıysan;

BIOS seçeneğinde Legacy'den UEFI'ye getirdiğim zaman sabit disk önceden MBR olarak yapılandırılmışsa bilgisayar sabit diskten açılmaz. Şimdiki durumda sabit disk MBR olduğundan, UEFI ve GPT sistemine uygun olmadığı için başlayamıyor. Windows kurulumu sırasında MBR'den GPT çevrilebiliyor. Boot menüsünde sadece USB disk görünüyorsa bu şekilde devam edin, Windows kurumu başlasın. Windows key girme ekranı geldiğinde;

(Bu işlemleri yapmadan önce sabit diskte önemli verileriniz varsa daha önceden yedeğini alın. Çünkü içindeki veriler de silinecek!!!)

• shift +f10 tuşlarına basın. Siyah komut girme ekranı açılacak. İşlemleri bu siyah ekranda yapacağız.
    • diskpart yazın [Enter] tuşuna basın. Diskpart programı komut ekranında çalışacak.
    • list disk yazın [Enter] tuşuna basın. Bilgisayarınızdaki sabit diskler Disk 0, Disk 1,... vs şeklinde alt alta listelenecek. Bir tane sabit disk varsa sadece Disk 0 yazar.
    • Sizin Windows kuracağınız MRB olan diskiniz hangisi ise onu seçeceğiz. Ben Disk 0 olduğunu varsayıyorum. select disk 0 yazın [Enter] tuşuna basın. "Disk 0 is now the selected disk" mesajı çıkacak.
    • clean yazın [Enter] tuşuna basın. "DiskPart succeeded in cleaning the disk" mesajı çıkacak.
    • convert GPT yazın [Enter] tuşuna basın. "Diskpart successfully converted the selected disk to GPT format" mesajı çıktıktan sonra
    • exit yazın [Enter] tuşuna basın. Bu ekran kapanacak.

Daha sonra kuruluma devam edin. Windows'un hangi diske kurulacağı yer gelince, burada sabit diski ihtiyacına göre iki bölüme ayırabilirsin. (Windows kullanırken bu bölümler C, D diye görünür.) Bazı bölümleri de Windows kendisi kullanır. Günlük kullanımda bunlar görünmez.

Kurulum bitince artık bilgisayar sabit diskten başlayabilecek. Kurulum sırasında MBR'den GPT'ye çevirme işlemi şu videoda anlatılıyor. (Benim yukarıda anlatmaya çalıştığım şey.)

• Up Up
  • biziz B kullanıcısına yanıt
    USB Flash Belleği şu videoda olduğu gibi hazırladıysan;

BIOS seçeneğinde Legacy'den UEFI'ye getirdiğim zaman sabit disk önceden MBR olarak yapılandırılmışsa bilgisayar sabit diskten açılmaz. Şimdiki durumda sabit disk MBR olduğundan, UEFI ve GPT sistemine uygun olmadığı için başlayamıyor. Windows kurulumu sırasında MBR'den GPT çevrilebiliyor. Boot menüsünde sadece USB disk görünüyorsa bu şekilde devam edin, Windows kurumu başlasın. Windows key girme ekranı geldiğinde;

(Bu işlemleri yapmadan önce sabit diskte önemli verileriniz varsa daha önceden yedeğini alın. Çünkü içindeki veriler de silinecek!!!)

• shift +f10 tuşlarına basın. Siyah komut girme ekranı açılacak. İşlemleri bu siyah ekranda yapacağız.
    • diskpart yazın [Enter] tuşuna basın. Diskpart programı komut ekranında çalışacak.
    • list disk yazın [Enter] tuşuna basın. Bilgisayarınızdaki sabit diskler Disk 0, Disk 1,... vs şeklinde alt alta listelenecek. Bir tane sabit disk varsa sadece Disk 0 yazar.
    • Sizin Windows kuracağınız MRB olan diskiniz hangisi ise onu seçeceğiz. Ben Disk 0 olduğunu varsayıyorum. select disk 0 yazın [Enter] tuşuna basın. "Disk 0 is now the selected disk" mesajı çıkacak.
    • clean yazın [Enter] tuşuna basın. "DiskPart succeeded in cleaning the disk" mesajı çıkacak.
    • convert GPT yazın [Enter] tuşuna basın. "Diskpart successfully converted the selected disk to GPT format" mesajı çıktıktan sonra
    • exit yazın [Enter] tuşuna basın. Bu ekran kapanacak.

Daha sonra kuruluma devam edin. Windows'un hangi diske kurulacağı yer gelince, burada sabit diski ihtiyacına göre iki bölüme ayırabilirsin. (Windows kullanırken bu bölümler C, D diye görünür.) Bazı bölümleri de Windows kendisi kullanır. Günlük kullanımda bunlar görünmez.

Kurulum bitince artık bilgisayar sabit diskten başlayabilecek. Kurulum sırasında MBR'den GPT'ye çevirme işlemi şu videoda anlatılıyor. (Benim yukarıda anlatmaya çalıştığım şey.)

• DoubleDragon D kullanıcısına yanıt
    Eyvallah usta. Adamın dibisin!!!
    Selam. Konuyu horlatcam galiba kusura bakmayın. Bu konuda bilgili olduğunuzu gordüm o yüzden yardım isteyecektim.

W7 kullaniyorum. İki haftadır Windows 10 a geçmeye çalisiyorum. Sağ alt köşedeYükseltme seçenei ile yuklemeye çelisiyorum. Her seferinde saatlerce yukleme ekraninda bekliyor sonra 0x8007001f hatası veriyor. Bir türlü yukleyemedim. Artık gına geldi. Varmı acaba bildiğiniz bir çözüm.

Yoksa Windows 10 u internetten indirip usb denmi kurulum yapmalıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kugutex -- 17 Aralık 2017; 17:21:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kugutex kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabilir

https://www.youtube.com/watch?v=Wh3Zb2lXi24
  • quote:

Orijinalden alıntı: kugutex

Selam. Konuyu horlatcam galiba kusura bakmayın. Bu konuda bilgili olduğunuzu gordüm o yüzden yardım isteyecektim.

W7 kullaniyorum. İki haftadır Windows 10 a geçmeye çalisiyorum. Sağ alt köşedeYükseltme seçenei ile yuklemeye çelisiyorum. Her seferinde saatlerce yukleme ekraninda bekliyor sonra 0x8007001f hatası veriyor. Bir türlü yukleyemedim. Artık gına geldi. Varmı acaba bildiğiniz bir çözüm.

Yoksa Windows 10 u internetten indirip usb denmi kurulum yapmalıyım.

Estağfurullah, konuyu istediğiniz gibi hortlatabilirsiniz. Fakat ben bugüne kadar yaptığım yükseltmelerde hiç hata almadım. Windows 10 ücretsiz yükseltmesi normal süresine kadar (31 Temmuz 2016) yükseltmeleri USB flash bellekle yapıyordum. Microsoft'tan indirdiğim ISO dosyasını USB flash belleğe yazdırıp kullanıyordum. Fakat süre bitince bu şekilde yükselmeyi kabul etmedi.

Yardımcı teknolojileri kullanan kişilere tanıdığı imkanı kullanarak yükseltme yapıyorum. Bunun süresi de 31 Aralık 2017 tarihinde oluyor.
    Link

Sağ alt köşedeki yükseltme seçeneği (31 Temmuz 2016) tarihinden önce yükseltme uyarısı olarak sağ alt köşede çıkıyordu. Fakat o tarihten sonra hiç öyle bir şey görmedim. isterseniz yukarıdaki linki kullanarak o sayfadaki "HEMEN YÜKSELTİN" butonuna tıklayarak yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Yükseltme yaparken hiç hata ile karşılaşmadığım için bu hataya ne sebep olabilir bilmiyorum. Yukarıda mesajda bir arkadaş video linki vermiş. Faydası olabilir.
    efebora06 kullanıcısına yanıt
    Sağolun arkadaşlar. Yarın akşam ikisinide deneyeceğim

Birde unutmadan. Bu yardımcı teknolojiler ne oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kugutex

Birde unutmadan. Bu yardımcı teknolojiler ne oluyor.

Yardımcı teknoloji ile engelli kişilerin bilgisayar kullanmasına imkan veren her şey kastediliyor.
    Örneğin görmeyen veya görmesi kısıtlı kişiler için; ekran büyüteci, ekran okuyucu, sesli geri bildirim...
    İşitme engelliler için; görsel ve fiziksel alarm sistemleri...
    Hareket engelliler için; klavye ve mouse alternatifi girdi cihazları... falan fistan...

Böyle şeyleri boşver, başarılı şekilde Windows 10'a yükseltmeye bak. Kimse sana engelli misin değil misin diye sormuyor
  • gigabyte h270n anakart aldım yanına 16 gb ram i5 7500 işlemci. uefi windows 10 usb si hazırladım . açılışta usb yi hem uefi olarak hemde normal olarak görüyor ben uefi olarak kurulum yapacağım için onu seçiyorum ama nedense ekran kararıyor yine bağlı cihazlar ekranına dönüyor boot etmiyor. uefi olmayan yoldan boot edeyim diyorum etmiyor.artık sıkıldım saatlerdir aynı şeyleri yapıp denemekten . 3 farklı usb ile farklı yazılımlar kullanarak usb bellekler hazırladım olmadı olmuyor yani.. hepsini boot edilebilir usblieri görüyor siyah ekran geliyor geri dönüyor.altı üstü windows kuraçağız ya bu kadar komplike ve zor olmamalı. gözünü seveyim mac osx ın ne demeyi girdim ki bu işe. yardım lütfen önümde onca para döktüğüm parçalar amacsızca yatıyor.
  • (Windows, EFI sistem bölümünün NTFS olarak biçimlendirildiğini algıladı. EFI sistem bölümünü FAT32 olarak biçimlendirin ve yüklemeyi yeniden başlatın.) yazısı çıkıyor ben rufusla denedim yükledim biçimlendirdim ama olmadı acil yardım edderseniz sevinirim.Teşşekür ederim şimdiden
  • Nisanda yeni büyük güncellene gelcekmiş galiba, format atcaklar idare edebiliyosa etsinler.Sıfırdan kurulum yaparsınız

• 2018HP dizüsütü AMD A12 işlemcili 512gb SSD bir pc için USBden windows kurulum oluştururken
    MBR olarak mı USB oluşturalım GPT(UEFI) olarak mı? Hangisini seçicez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .i. -- 8 Ağustos 2018; 12:5:35 >
  • .i. . kullanıcısına yanıt
    UEFI olarak oluşturmanız lazım.

Ayrıca nickiniz ateş ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 8 Ağustos 2018; 12:19:7 >
  • GPT seçtim windows yüklenmiyor, MBR olarak yeniden USB oluşturcam. MBR boot bile yapmadı.. :D :)

MBR eski teknolojiler içinmiş, tekrar GPT olarak yaptık..

GPT de bu diske kuramazsınız yazıyordu, ÇÖZÜMÜ önceden oluşturulmuş diskteki tüm bölümleri silince, windows USBsi diski yeni nesil GPT sistemine göre düzenliyor, sorun kalmıyor, C ve D sürücüleri oluşturup Cyi seçip yükledik..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .i. -- 8 Ağustos 2018; 14:23:57 >
    Hocam cennetliksin, senin sayende çözdüm sağol. Bu arada shift+f10 tuşu çalışmayanlar, fn+shift+f10 kullansınlar, bi ihtimal fn yerine ctrl ekleminiz de gerekebilir, ben de fn+shift+f10 oluyor mesela. Bir de benzer bir çözümü, technopat youtube kanalında freedos laptop'a Windows 10 kurma, isimli videoda Recep ve Ali göstermiş, orada da diskleri silme yöntemiyle çözüyorlar sorunu, kolay gelsin.

Paylaşımınız için teşekkürler.

ssd + hdd olmak üzere 2 diskimiz olduğunu varsayıp, 2'sini de MRB'den GPT'ye çevirmek için aynı işlem ve kodları, disk 0 ve disk 1 olmak üzere peş peşe ama ayrı ayrı olmak üzere 2 kez uygulasak her iki diski de GPT'ye çevirmiş olur muyuz hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rodrigo12

Paylaşımınız için teşekkürler.

ssd + hdd olmak üzere 2 diskimiz olduğunu varsayıp, 2'sini de MRB'den GPT'ye çevirmek için aynı işlem ve kodları, disk 0 ve disk 1 olmak üzere peş peşe ama ayrı ayrı olmak üzere 2 kez uygulasak her iki diski de GPT'ye çevirmiş olur muyuz hocam?
    Evet bu şekilde kurulum sırasında kodları disk 0 ve disk 1'e uygularsanız ikisini de GPT'ye çevirirsiniz. Fakat bu şekilde yapmak her şeyi sileceği için içinde önemli dosylarınızın olmaması lazım.

Üstelik bu şekilde yapmak, zor durumda kaldığımızda kullanacağımız bir yöntemdir. Örneğin laptopta bir tane MBR disk var ve bizim GPT'ye çevirip kurmamız lazım. O zaman bu şekilde yaparız.

Bilgisayarımız çalışıyorken ikinci olarak taktığımız diski MBR'den GPT'ye veya GPT'den MBR'ye dönüşürmek daha kolaydır. İçinde önemli dosyalarımız varsa rahatça yedekleme imkanı da var. Dosyalarımızı yedekledikten sonra Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Yönet'e tıkladığızda Disk Yönetimi'nden hiç kod girmeden dönüştürmek istediğimiz diskin bölümlerini kolayca silebiliriz ve MBR'den GPT'ye veya GPT'den MBR'ye dönüştürebiliriz.

Veri kaybı olmadan dönüştürmek isterseniz üçüncü parti yazılım kullanılabilir. Mesela ücretsiz yazılım olan MiniTool Partition Wizard Free ile veri kaybı olmadan dönüştürülebiliyor ama artık işimize yaramayacak olan bölümler (partition) de ortaya çıkabiliyor.
  • Merhaba dostlar konuyu hortlatiyorum biraz ama bu konu ile alakalı benim elimde windows 7_8.1_10 birleşik bir iso dosyası vardı rufus ile yüklesem bile ilk mesajdaki uefi hatası mi alıyordum. Çözüm windowsun sitesinden son sürüm iso dosyası indirip rufus ile usb oluşturduğunda mevzu çözülüyor. Tabi burda gpt ile ilgili bir hatanız olmamalı gerek. Var ise diskpart adımlarını izlemeniz gerek. Saygılar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.