D

Yarbay
13 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme
Toplam: 452 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Yaklaşık 8 aydır TurkNet kullanıyorum. Aslında hizmet olarak memnundum. 2023 hazirana kadar zam yapılmayacak sözü verilince kalmaya karar vermiştim. Ama verdiği sözde durmayınca kendimi enayi gibi hissetim. Çünkü zam yapmama sözü verdiği günlerde taahhüt vererek Türk Telekom'da daha hesaplı tarifelere geçebilirdim. TurkNet'te kaldığıma pişman etti. Tepkimi göstermem gerekirdi. Dün başka ISS'ye geçiş için başvurdum.


TurkNet'e olan güvenim de sarsıldı. Güven kolay kazanılmıyor. Müşterisine kelek atmayacak, enayi yerine koymayacak çizgiye gelince kadar hoşçakal TurkNet!

@TurkNet Destek , şimdiye kadar desteklerin için sana teşekkür ederim.

Windows 10 hard diskle kullanınca çok yavaş çalışıyordu. Hard disk kullanımı %100'e ulaşıyordu. Bu sebeple Windows 10 kullanmak isteyenler SSD'ye geçti.


Windows 11'in hard disk performansı nasıl acaba, hard diskle kullanan var mı veya denemiş olan var mı?

İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Yıllardır Türk Telekom ADSL/VDSL kullanıyordum. Geçiş macerasını şurada paylaştığım gibi TurkNet geçiş macerası

12 Aralık 2021 Pazar günü TurkNet'e geçtim. Türk Telekom'da iken 16 Mbps kullanırken hız şöyledi:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


TurkNet bana hattın desteklediği hızın tamamını verdi. Hızı kökledim.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Yüksek hız çok güzeldi. İlk gün pazar günü olduğu için fazla kullanamadım. Ama ikinci gün baktım ki sık sık kopuyor. Daha önce TurkNet'e geçenlerden benzer sıkıntıyı yaşayanlar var; TurkNet'e defalarca destek açmış, uğraşmış falan ama nafile... Bir çözüm bulamamış. Sonunda modemden olabileceğini düşünmüş ve modemi değiştirmiş. Şimdi sıkıntı yok diyor.


Benim tesbitime göre bu sıkıntı modemden değil. Signal to noise ratio (SNR) değerinden kaynaklanıyor. Çünkü Türk Telekom'dayken böyle kopmalar yaşamıyordum. Hat aynı hat, modem aynı modem. Neden şimdi olsun ki? Fark nedir? Yüksek hıza çıkmış olmak!


Hızı arttıkça SNR Margin değeri düşüyor. Hızı düşürdükçe SNR Margin değeri ise artıyor. Türk Telekom'dayken hızınızı yükselttiğinizde kopmalar yaşayınca "hattınız desteklemiyor hızınızı düşürelim" diyorlar.


Türk Telekom'dayken hat değerleri şöyleydi:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


TurkNet'e geçtikten sonra hat değerleri şöyle oldu:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Gördüğünüz gibi hat aynı hat, modem aynı modem Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtik diye SNR Margin neden düşüyor? Çünkü hız arttı. Hattın kaldırabileceği en yüksek hıza çıktık. İnternet hızı ve SNR Margin ters orantılıdır. Hız arttıkça SNR Margin değeri düşüyor. Bu da kopmalara sebep oluyor. Şimdi hızımızı düşürerek SNR Margin'in arttığını size göstereceğim.


Gelişmiş bir arayüz sunan modemlarde SNR Margin ayarlamak için bir ayar bulunuyor. Fakat bende Türk Telekom'dan aldığım ZyXEL VMG3313-B10A modem var, modemde böyle bir ayar yok. Modem, SNR Margin değerini intenete bağlanırken en yüksek hızda bağlanacak şekilde otomatik ayarlıyor. Böylece düşük SNR Margin değerleriyle kullanıyoruz. Bu da kopmalara sebep oluyor.


Şimdi TELNET komutlarıyla modemde hız sınırlaması yapacağız ve SNR Margin'i yükselteceğiz. Benim modemde TELNET bağlantısı varsayılan olarak kapalıydı. Modeme TELNET bağlantısı yapmak için ayarlardan açmamız gerekiyor.İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Bilgisayarınızda TELNET programı varsa kullanabilirsiniz. Yoksa şu adresten PuTTY isimli ücretsiz programı indirip kurun.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümüwww.chiark.greenend.org.uk
Download PuTTY: latest release (0.73)
https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html
İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Burada daha önce modemde ayarladığınız TELNET portuna dikkat ediniz. Modeme PuTTY ile daha sonra yine bağlanmak isterseniz. Bağlantınıza bir isim verip. "Save" tuşuyla kaydedebilirsiniz.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Burada gireceğimzi komutun yapısına bakalım.


xdslctl configure --maxDataRate [Download Değeri] [Upload Değeri] 100000


şeklinde olacak. Download ve Upload değerini Kbps cinsinden gireceğiz. Onun için ayarlayacağımız Mbps'yi 1024'le çarparak yazacağız. Örneğin; Download değerini 60 Mbps yapmak istiyorsak: 60 x 1024 = 61440 yazmamız lazım.


Ben şimdi Download değerini: 60 Mbps ve Upload değerini: 24 Mbps yapmak istiyorum diyelim. Bu durumda şu komutu gireceğim.


Kod

Yığını:
> xdslctl configure --maxDataRate 61440 24576 100000 > xdslctl profile --save


Yaptığımız ayarın elektrik kesildiğinde veya modemi kapatıp açtığıımzda silinmemesi için alttaki komutla kaydettik. Bu komutları veridiğimizde internet bağlantısı kesilecek ve modem yeniden internete bağlanacak. Şimdi modem değerlerine bakalım.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Gördüğünüz gibi SNR Margin değeri 8.4 civarından 12.9'a çıktı. Şimdi daha istikrarlı bağlantı yapar. Fakat bu değerler bu şekilde kalmıyor. İnternetin yoğun kullanım saatlerinde SNR Margin düşebiliyor. Ben hızımı 50 Mbps ile sınırlayarak SNR Margin değerini biraz daha yükseltmek istiyorum.


Kod

Yığını:
> xdslctl configure --maxDataRate 51200 24576 100000 > xdslctl profile --saveŞimdi duruma bakalım.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


SNR Margin değeri 15.7'ye çıktı. Internetin yoğun kullanım saatlerinde SNR Margin değeri biraz düşse bile kopma yapmayacaktır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde "Link Uptime" değerinden anlayacağınız gibi 17 saat 27 dakika geçmesine rağmen hiç kopma olmamış.


Upload olarak 24 Mbps ayarladım ama TurkNet upload hızını 8 Mbps ile sınırlandırmış. Halbuki hat daha yüksek upload hızlarını rahatlıkla destekliyor. Her neyse o başka konu...


Ben de isterim gelişmiş bir modem alayım böyle şeylerle uğraşmayayım ama elimizde bulunan modemi değerlendirmek lazım. Para kolay kazanılmıyor. Eğer sizin de SNR Margin'den dolayı internet kopmaları yaşıyorsanız burada anlattıklarım faydalı olacağını düşünüyorum.


Türk Telekom'da 16 Mbps ile kopmadan bağlanıyordum TurkNet'e geçtim hız müthiş şekilde arttı ama sürekli kopuyordu. Türk Telekom'da kalsaydım ve daha yüksek hıza geçseydim yine böyle kopmalar yaşayacaktım. Türk Telekom da "Hattınız desteklemiyor, hızınızı düşürelim" diyecekti. Neyse fazla uzatmayalım. Bu kadar yazıyı kim okuyacak?

Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtim. 12 Aralık 2021 Pazar günü ilk bağlantım gerçekleşti.


Bugün (16 Aralık 2021 Perşembe) TurkNet e-posta adresime fatura göndermiş. TurkNet online işlemlere girdiğimde de fatura görülüyor. Faturada;


Sonraki Fatura Kesim Tarihi : 12.01.2022

Fatura Dönemi : 12 Aralık 2021 - 12 Ocak 2022


SON ÖDEME TARİHİ : 31 Aralık 2021

ÖDENECEK TUTAR : 100.64 TL


yazıyor. Anladığım kadarıyla; TurkNet aylık ücreti peşin kesiyor. Doğru mu anlamışım? Eğer o ayın ücreti peşin kesilmiyorsa; 5 gün içinde bu neyin faturası?


TurkNet'e üye olurken kredi kartı bilgilerini almıştı. Online işlemlerde otomatik ödeme talimatında kredi kartı bilgilerim görünüyor. Fatura bedelini bu son ödeme tarihinde bu karttan otomatik olarak mı çekiyor?


Kredi kartı yerine bankadan otomatik ödeme talimatı verebiliyor muyuz?


@TurkNetDestek

Bazıları TurkNet'te çok sıkıntı yaşıyor sakın geçmeyin diyor, bazıları da şansı yaver gidiyor memnun kalıyor. Gerçi bende şans yok ama yine de şansımı denemek istiyordum, TurkNet'e geçmeyi düşünüyordum. Türk Telekom taahhüdü bitmesini bekliyordum. 10 Aralık 2021'de taahhüt bitiyor. Bugün TurkNet'e internet üzerinden başvurdum. Bundan sonraki gelişmeleri paylaşacağım. TurkNet'e geçmeyi düşünen arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum.


GEÇİŞ GÜNLÜĞÜ:

--------------------

5 Aralık 2021 Pazar : turk.net websitesi üzeriden başvuru yaptım.

6 Aralık 2021 Pazartesi : TurkNet tarafından arandım. Yarın ziyaret edeceklerini söylediler.

7 Aralık 2021 Salı : TurkNet tarafından arandım. Kuryenin hastalandığı için bugün gelemediğini müsaitsem yarın geleceğini söyledi. Yarın öğleden önce müsaitim dedim. Bakalım yarın gelecek mi...

8 Aralık 2021 Çarşamba : Kurye bugün öğleden sonra 2'de aradı. Şimdi hastaneye gidiyorum. 5'ten sonra istediğin saate gel dedim. Yetiştirebilirsem sizi ararım, yetişmezse yarın öğleden önce gelirim dedi. Gelen giden yok. Du bakali yarın ne olecek?

9 Aralık 2021 Perşembe : Öğlen 2'de evden çıkmak üzereyken kurye geldi. Evrakı imzalayıp teslim ettim. Forumdaki firma yetkilisi TurkNetDestek müşteri numaramı istemişti. Bundan dolayı TurkNet tarafından arandım. Yardımcı olalım dediler. Evrakı imzalayıp teslim ettiğimi söyledim. Mesele kalmadı. Artık bundan sonraki aşamada ne olacak ona bakacağız.

10 Aralık 2021 Cuma : TurkNet tarafından arandım. Sesli onay istediler. Onay verdim. 48 saat içinde geçiş işlemi tamamlanacağını söyledi. Ayrıca öğreden sonra "Operatörünüzden cevap bekliyoruz. Sizin şu aşamada işlem yapmanıza gerek yok. Sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz." yazan SMS geldi.


16:33'te +90 216 205 09 21 numaralı telefon aradı. Gürültülü bir ortamdaydım. Gürültüden tam anlayamadım ama yanlış anlamadıysam "TurkNet'ten arıyoruz. Hattınızda bir sorun yaşıyor musunuz? Kesilme kopma var mı?" gibi bir şey dedi. "Ben daha TurkNet'e geçmedim ki" dedim. "Nasıl olur? Geçmiş olmanız lazım. E-posta adresinize modem ayarları gitmedi mi? E-posta adresiniz ... değil mi?" dedi. Söylediği e-posta adresi doğruydu. Telefonu kulağımdan 6-7 saniyeliğine uzaklaştırmak zorunda kaldım. Tekrar kulağıma getirip konuşmaya çalıştım ama cevap vermiyordu ben de telefonu kapattım. Dolandırıcı mıdır neyin nesidir anlamadım.


11 Aralık 2021 Cumartesi : Geçiş işleminin tamamlanmasını bekliyorum. Bugün geçemedik.

12 Aralık 2021 Pazar : Saat 13:30'da cep telefonuna geçtiş yapıldığına dair mesaj geldi. Kullanıcı adı ve şifre gönderildi. Türk Telekom internet bağlantısı kesildi. TurkNet'in gönderdiği kullanıcı adı ve şifre ile internete giriş yaptım. Speedtest hız sonuçlarını aşağıda paylaşıyorum. Online işlemlere girdim. Sabit telefonu iptal ederek yalın internet talebinde bulundum.


Türk Telekom'dayken hız testi:


TurkNet geçiş macerası


TurkNet'e geçtikten sonra hız testi:


TurkNet geçiş macerası


Hız farkını görüyorsunuz. TurkNet uzak ara önde TurkNet geçiş macerası 


Bir haftadır Türk Telekom'dan TurkNet'e geçiş sürecinde yaşadıklarımı sizinle paylaştım. Evrak imzalamak için kuryenin geliş saatini denk getiremedim biraz sıkıntı yaşadım. Ama müsait bir zaman bularak onu hallettim. Bir de geçiş işlemleri sırasında şüpheli numaradan dolandırıcı olduğundan şüphelendiğim kişiler aradı. Onlardan da paçayı kurtardım. Nihayetinde TurkNet'e geçiş yaptım. İnşallah bundan sonrası da güzel devam eder.


Geçiş işlemleri sırasında yardımlarını esirgemeyen @TurkNet Destek 'e çok teşekkür ederim.
Tarih 24 Temmuz 2022 Pazar: TurkNet'in 2023'e kadar sabit fiyat garantisi verip sözünde durmayınca beni kaybetti. Şimdi diyor ki "Söz verdiğimiz dönemde abone olan kullanıcılar zam görmeyecek." Halbuki o zaman mevcut abone veya yeni abone diye bir ayrım yapmıyordu. Ben TurkNet'ten ayrılmaya karar verdim.

Merhaba arkadaşlar,


Bilgisayarın özellikleri şöyle:


Intel Core i7-920, 2800 MHz

6GB RAM

nVIDIA GeForce GTX 650

240GB SSD

1280x1024 çözünürlükte en yeni hangi Fifa'yı çalıştırabilir?


Bazı Fifa'ların minimum sistem ihtiyaçlarında 8GB RAM yazıyor ama YouTube'da 6GB RAM'le çalıştırabiliyorlar. Minimum 8GB gerekiyorsa 6GB RAM'le nasıl oynuyorlar?

Türk Telekom'dan yüksek hızlı intenet için alt yapınızı yeniledik mesajı geldi. Modem arayüzüne baktım. Hat değerleri aşağıdaki gibi. Bu hat değerleri ile en fazla hangi hızda internet kullanabilirim? 50 megabit hız kullanabilir miyim?

   VDSL Training Status:  Showtime

                   Mode:  VDSL2 Annex B

           VDSL Profile:  Profile 17a

           Traffic Type:  PTM Mode

            Link Uptime:  1 day: 6 hours: 16 minutes


      VDSL Port Details      Upstream        Downstream

              Line Rate:     4.221 Mbps      16.456 Mbps

   Actual Net Data Rate:     4.094 Mbps      16.383 Mbps

         Trellis Coding:        ON               ON

             SNR Margin:      28.3 dB          27.9 dB

           Actual Delay:         0 ms             0 ms

         Transmit Power:       4.1 dBm          8.4 dBm

          Receive Power:      -5.6 dBm          1.1 dBm

             Actual INP:       0.0 symbols      0.0 symbols

      Total Attenuation:       9.8 dB           7.6 dB

Attainable Net Data Rate:    36.011 Mbps      77.392 Mbps

Türk Telekom'dan alt yapınızı yeniledik mesajı geldi

İnsan Bazen Tutunacak Bir Dal Arıyor


Adam haklı ürünün kutusunu atmadan önce düşünmek lazımKod nasıl yazılıyor?


dir c:\windows\system32

Hakkında
Konum: İstanbul, Ümraniye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 gün
Mesaj Sayısı: 2.874
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.495
İkinci El Bölümü Mesajları: 401
Konularının görüntülenme sayısı: 309.801 (Bu ay: 257)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.758 (Bu hafta: 84)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.