Şimdi Ara

Vites atarken devir göstergesine mi bakıyorsunuz yoksa arabanın sesine göre mi? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
5.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracın hızlanmasına bakarım... ne göz ne kulak yani... aracımın gaza tepkisinin (ivmelenmesinin) düştüğünü hissettiğim an vitesi buyulturum.

Aynı şekil yokus cıkarken mesela arabanın ivmelenmesi dustugu an verdigim gaza gore vites buyulturum.
  • Ben de göstergeye bakıyorum maalesef "Shift" yazısı çıkınca vites büyütüyorum. Acemiyken bakıyordum, sonra alışkanlık oldu.
  • Hiçbiri; hıza bakarım.
  • Motor sesiyle değiştiririm vitesi. Zaten arabaya alıştığım için aralıkları ezberledim :D
  • güzel hort olmuş, ben de belitreyim.

aracı tanımak için tepkilere göre devire ve hız göstergesine bakarım bir hafta. sonra son vites hariç otomatikleşiyor bende son vitese her zaman hıza bakarak atarım.
  • Valla eskiden jetta varken triptonik vitese aliyodum 3500-4000 arasi allah ne verdiyse gidiyodum

Artik yok symbol var 2500 deviri gecmiyorum ::)))

Yanliz sunu anlasim otomatik vites rahat ama manuelde buyuk keyif ama iyi araba olmali 2000 motor gibi
  • Arabaya alıştıktan sonra motorun sesi yeterli oluyor. Fakat bazen motor sesini duymuyorum devir 3500+ oluyor
  • Tövbe tövbee. arkadaşım yaşın kaç? bu kadar boş bi konu açabiliyosan bişey demiyorum sana. he bu arada ben vites topuzuna bakıyorum çok güzel gözüküyor.
  • motor sesi + devir göstergesine bakıyorum
  • Öncelikle konuyu açan arkadaş vitesi ne zaman değiştireceğini öğrenmiştir diye düşünüyorum

Araba kullanmayı Lada Samara'da öğrendim ve devir saati yoktu.

O yüzden ses benim için yeterli.

Zaten vitesi ne zaman değiştireceğimi devir saati değil yakıt göstergesi belirliyor
  • İlk arabamın devir saati bozuktu. İkinci arabamda devir saati yoktu (samara). Şuan sadece çok zorlarsam bakıyorum. Genelde aklıma bile gelmiyor devir saati. Hızı ise araba gözüme soktuğu için mecbur görüyorum.

Ek: Samarada hıza göre vites değiştirlecek yerler hız göstergesinde işaretlidir. Yani hıza göre de değiştirilebiliyor. Yokuş veya inişlerde öne veya ileri almak mümkün tabi. Onda bir de ekonomi ibresi vardı. Motor zorlandıkça ekonomi ibresi çozurtuyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 2 Mart 2012; 21:57:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Ek: Samarada hıza göre vites değiştirlecek yerler hız göstergesinde işaretlidir. Yani hıza göre de değiştirilebiliyor. Yokuş veya inişlerde öne veya ileri almak mümkün tabi. Onda bir de ekonomi ibresi vardı. Motor zorlandıkça ekonomi ibresi çozurtuyordu.

Benim Samara'da econ çalışmıyordu.
    acaba 2 viteste 120 gördükten sonra bozulmuş olabilir mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Erukay

quote:

Dayımlarınki de çalışmıyordu. Dayıoğlu serum hortumu bağlamıştı düzeldi. Vakum yapan hortum çürümüştür büyük ihtimalle.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erukay

quote:

Dayımlarınki de çalışmıyordu. Dayıoğlu serum hortumu bağlamıştı düzeldi. Vakum yapan hortum çürümüştür büyük ihtimalle.

bırak çalışmasın hocam araç kullanmanın zevki kalmadı zaten sürekli yakıt durumuna bakmaktan

• vites mi kaldı bu devir araba kendi kendine hallediyor işte
  • Kendi aracımız otomatikde amcamın arabada devir saatine göre ama o bakış 1 2 sn. lik bişey
  • quote:

Orijinalden alıntı: RqJnr

Şöför adam;devir saati olmayan arabada da,müzikten başka hiç bir şey duyulmayan arabada da vites değiştirendir.

25 yıldır araç kullanırım. İlk başlarda en çekindiğim ve korktuğum şeylerden birisi doğru zamanda doğru vitesi atmaktı ama şimdi artık tamamen unuttum. Debriyaja basma, vites atma, alışkanlık ve tecrübe ile artık otomatikleşti. Farkında bile değilim. Motor devrine bakarım ama bu vites atmak için değil, meraktan, hız göstergesine de radar cezası yememek için bakarım. Gerisi aracın hissettiğim çekişine ve algıladığım hızına bakarak yaparım.
  • Ben adam tuttum, o söylüyor ben atıyorum, önümüzdeki ay borçlarım bitsin, viteside değiştirecek birini tutucam.
  • uygulama ; normal şartlar altında dizel veya benzinli motorlarda vites değişim aralıklarını devir göstergesine göre değiştirmek gerekir. dizel motorlu binek araçlar genelde torku 1500 devirlerde yakalmaya başlayıp 2000 devirde maksimuma ulaşır. 2000 devir ve 2500 devir aralığında da aracın vites değişim aralığı olur. 2000 devirin altında kullanılan araçlar veya yapılan vites değişiklikleri aracın maksimum torka ulaşamaması nedeni ile normalden fazla yakacaktır.aynı şekilde 3000 ve üzeri devirlerde kullanılan dizel araçlar da fazla yakacaktır. (fiesta veya corsa gibi). benzinli araçlarda da torkunu daha üst devirlerde yakaladığı için devirimizin yukarıda olması gerekiyor. 3500 4000 d/d gibi.

pratikte ise durum aracın motor sesine göre değişiklik yapılması yönündedir.

çok km yapan tırlar genelde devire göre hareket ederler, ederler ki yakıtları düşsün. 1900 devirde kullanılan bir tır ile 1400 devirde kullanılan tırın arasındaki yakıt farkı 100 km de 2-3 lt kadar çıkabilmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Ben adam tuttum, o söylüyor ben atıyorum, önümüzdeki ay borçlarım bitsin, viteside değiştirecek birini tutucam.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.