Şimdi Ara

Vergilerle ayak duran bir ülkeyiz

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
1.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herhalde bizim kadar vergi veren halk yoktur.

Bir insan düşünün , 40 yılda 1 milyon lira kazanıyor bunun 400 bin lirasını devlet vergi diye alıyor, bizim durumda var.

Üreten değil, tüketen milletiz.

Katma değer vergisi (KDV)
    Muamele ve satış vergileri.
    Kısmi istihlak vergileri.
    Harcamalara dayalı gelir vergisi.
    Gümrük Vergileri.
    Özel tüketim vergisi (ÖTV)
    Özel iletişim vergisi (ÖİV)
    MTV

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çok komiksiniz. Avrupa ülkeleri gelirlerinin neredeyse yarısını vergilerden alırken Türkiye ancak 25% ini vergilerden karşılabiliyor. Belçika'da 40 yıl çalışıp 1 milyon kazanırsanız, devlet bunun yarısından fazlasını vergi olarak alıyor.

Bir de ekleme yapayım. Bizden çok vergi veren yoktur demişşsiniz fakat Türkiye milli gelirine göre en az vergi alan ülkeler arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaman01 -- 11 Ocak 2020; 17:54:55 >
  • yaman01 Y kullanıcısına yanıt
    Dünyada en yüksek vergi Türkiyededir

• quote:

Orijinalden alıntı: kortekes

Dünyada en yüksek vergi Türkiyededir
    Kaynak neresi. Ayıp değilse gösterebilir miniz?
  • Bir devlet tabiki vergilerle ayakta durur ancak asıl vergi gelirini tabandan sağlamaz.

Ülkemizde son yıllarda asgari ücretlinin ödediği vergi büyükbaşların ödediği vergiyi geçmiştir, silinen vergileri cabası...

Devletin vergi toplama problemine bir çözüm bulması gerekir o da bu hükümetle mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaman01

Kaynak neresi. Ayıp değilse gösterebilir miniz?

Alıntıları Göster
    "avrupa ülkelerinin gelirlerinin yarısı vergi" iken söylediğin yer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 11 Ocak 2020; 18:41:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

"avrupa ülkelerinin gelirlerinin yarısı vergi" iken söylediğin yer

Alıntıları Göster
    Hödüklük yapma. Al oku.

Vergilerle ayak duran bir ülkeyiz
  • quote:

Çok komiksiniz. Avrupa ülkeleri gelirlerinin neredeyse yarısını vergilerden alırken Türkiye ancak 25% ini vergilerden karşılabiliyor. Belçika'da 40 yıl çalışıp 1 milyon kazanırsanız, devlet bunun yarısından fazlasını vergi olarak alıyor.

Bir de ekleme yapayım. Bizden çok vergi veren yoktur demişşsiniz fakat Türkiye milli gelirine göre en az vergi alan ülkeler arasında.
    YAUUUUV HEEEEEEE HEEEEEEEEEE

İNGİLTEREDE HER 25 KİŞİDEN BİRİ MİLYONER

BURDA HER 10 KİŞİDEN BİRİ MÜLTECİ

BELCİKADA ASGARİ ÜCRET BURANİN 5.5 KATİ

AMA SANA GÖRE "DOMATOZU TANEYNEN ALİYÜRLAR ZULOOOOĞHHH" tabi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergiyi alsın devlet ama asgari ücretliden değil Ali ağaoğlu Mehmet Cengiz demirören koç sabancı acun medya VS yerlerden alsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her ülke öyle değil mi zaten

• osmanlıda bu yüzden yıkıldı

üretim üretim şart keşke bir sürü fabrıkamız olsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 11 Ocak 2020; 19:48:24 >
  • Yukarıda birinin basettiği vergiler çizelgesi, gelirler vergisi sıralaması.. Türkiye, kurumlardan ve şirketlerden gelirler vergisini doğru düzgün toplayamadığı için dolaylı vergiler adı altında vatandaşını öpüyor.

Dolaylı vergiler sıralamasında Avrupa birincisiyiz... Dolaylı vergi avrupa ortalaması % 27 iken bizde % 69.

Birine ithamda bulunmadan önce aynaya bakmak lazım..
    https://www.haberturk.com/ekonomi/para/haber/977328-cuzdanimizdaki-cumhuriyet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolcum -- 11 Ocak 2020; 19:58:40 >
  • İşin acı tarafıda Toplanan vergilerin işe yaramaz yerlere akıtılması.Ülkede devamlı heryere Memur atarsın.Hertarafa okul yaparsın öğretmen atarsın bu vergileri fazlasını ödemeye razı olurum.Bizde toplanan vegilerin nerelere gittiği az çok biliniyor.Yandaşlara iş adamlarına milleti zengin ediyoruz o paralarla.Vergiler tamamen kamu odaklı olmalı.Şimdi hiç vergi ödemessek Askerin polisin öğretmenin maaşı nasıl ödenecek.Bunlar özel değil Kamu hep ama bizde son 5 yıldır Toplanan vergiler kara delik gibi halka değil hep başka kalemlere akıtılıyor sorum burda bu yüzden koyuyor ödediğik vergi.Çıkıpta Ülkeyi yöneten ahmaklar herkezi memur yapamayız falan diyorlar e peki bu toplanan paralar ne için kim için.Avrupadada Amerikadada insanlar vergi ödüyor ama herşey adil herşey şeffa.Amerikada bir marketten ürün aldımı vergisi ayrı faturandırılıyomuş yani ürünün fiyatı ayrı ödediğim vergi tutarı ayrı olarak hesaplanıp müşteriye o sekilde yansıtılıyomuş bizde onu KDV dahil adı altında alıyorlar çok büyük sahtekarlık o yüzden kim nekadar neye vergi ödediğini bilmiyor sorgulamıyor hükmetinde Ülkedeki zenginlerinde işine geliyor bu durum.Türkiyede acilen vergi reformu yapılmak zorunda vergiler adil ve şeffaf olmak zorunda dada işte.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Hödüklük yapma. Al oku.

Alıntıları Göster
    yaşadığı semtten dışarı çıkmamış bebe çok konuşup hödüklük yapma önce alım gücünü nedir öğren, enflasyon pinpon topu bahçe hortumu ile nasıl hesaplanır öğren..bi gecede milli gelir nasıl artar öğren... yoksa alay konusu yaparlar böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 11 Ocak 2020; 21:20:44 >
  • turkiye en cok vergi alan ulkelerdendir. gsmh oraninin dusuk olmasinin nedeni yandas zenginlerinin ve sirketlerinin borclarinin silinmesidir.

siradan bir calisanin brut maasinin yarisi dogrudan devlete gitmek uzere kesilir.

buna kdv, otv, mtv, bilmemneV eklenince bir calisanin maasinin yaklasik %80-85i vergiye gider.

yani 100 lira kazanir, 85 lira vergi oder. 15 lira harcayabilir. boyle olunca hem calisan bosuna calistigini hissedip dusuk verimle is yapar, hem de harcayacak parasi az oldugundan sadece gerekli olan alisverisi yapar. ek harcamalar yapamadigindan ekonomi daralir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

turkiye en cok vergi alan ulkelerdendir. gsmh oraninin dusuk olmasinin nedeni yandas zenginlerinin ve sirketlerinin borclarinin silinmesidir.

siradan bir calisanin brut maasinin yarisi dogrudan devlete gitmek uzere kesilir.

buna kdv, otv, mtv, bilmemneV eklenince bir calisanin maasinin yaklasik %80-85i vergiye gider.

yani 100 lira kazanir, 85 lira vergi oder. 15 lira harcayabilir. boyle olunca hem calisan bosuna calistigini hissedip dusuk verimle is yapar, hem de harcayacak parasi az oldugundan sadece gerekli olan alisverisi yapar. ek harcamalar yapamadigindan ekonomi daralir.
    Sizin hesabınıza göre 5000 lira brüt maaş alan birisinin net maaşı 750 lira olur. 2500 lira net maaş alan birisinin brüt maaşı ise 16.000 lira olur. Matematikle aranız pek yok sanırım.
  • quote:

Sizin hesabınıza göre 5000 lira brüt maaş alan birisinin net maaşı 750 lira olur. 2500 lira net maaş alan birisinin brüt maaşı ise 16.000 lira olur. Matematikle aranız pek yok sanırım.

Alıntıları Göster
    sizin ulke gerceklerinden haberiniz yok anlasilan.5000 lira brut maas alan birinin net maasi 750 lira olur demiyorum.

sadece 750 liralik harcama yapar diyorum.

mesela atiyorum bir telefonun yarisi vergi. net maasi 5000 lira olan birisi 5bin liralik telefonu alinca aslinda 2500 liralik harcama yapmis oluyor. 2500 lira dolayli vergi odemis oluyor. dogrudan brut maastan kesilen daha insanin eline gecmeden kesilen 5000 liralik vergileri de eklersek 10bin uzerinden 7500 lira vergi gitmis oluyor. bu orana yakittir, arabadir, kisisel ihtiyactir ekleyince bu oran %80-85 seviyesine ulasiyor.

o nedenle ilk bas vergi nedir, nasil kesilir diye ogrenmenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 11 Ocak 2020; 22:20:4 >
  • quote:

sizin ulke gerceklerinden haberiniz yok anlasilan.5000 lira brut maas alan birinin net maasi 750 lira olur demiyorum.

sadece 750 liralik harcama yapar diyorum.

mesela atiyorum bir telefonun yarisi vergi. net maasi 5000 lira olan birisi 5bin liralik telefonu alinca aslinda 2500 liralik harcama yapmis oluyor. 2500 lira dolayli vergi odemis oluyor. dogrudan brut maastan kesilen daha insanin eline gecmeden kesilen 5000 liralik vergileri de eklersek 10bin uzerinden 7500 lira vergi gitmis oluyor. bu orana yakittir, arabadir, kisisel ihtiyactir ekleyince bu oran %80-85 seviyesine ulasiyor.

o nedenle ilk bas vergi nedir, nasil kesilir diye ogrenmenizi tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Yazdıklarınızı okuyunca içimden "çüş" dedim istemsizce. Bu konuda tartışılan insanların kazançları üzerinden kesilen gelir vergisi. Harcamaları üzerinden kesilen gider vergileri değil. Ben bütün maaşımı altına yatırdım mesela, benden ne kadar kesiliyor bir zahmet onu da hesaplayabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaman01 -- 11 Ocak 2020; 22:33:31 >
  • yaman01 Y kullanıcısına yanıt
    insanlar altin yemiyor. altinla ise gitmiyor. altinla gorusme yapip is ayarlamiyor.

ha ben cinim sadece altinla hayatimi idame ettiririm diyorsan birsey diyemem.
  • quote:

insanlar altin yemiyor. altinla ise gitmiyor. altinla gorusme yapip is ayarlamiyor.

ha ben cinim sadece altinla hayatimi idame ettiririm diyorsan birsey diyemem.
    Yukarıda 5000 lirayı trink diye cep telefonuna gömdün ama? Cep telefonu yeniyor mu? Her ay cep telefonu mu alınıyor? Adamın 2-3 yıl kullanacağı bir telefonun gider vergisini nasıl bütün harcamalarına eşitliyorsunuz? İyi ki araba fiyatlarından haberiniz yok.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.