Şimdi Ara

Türkiye haritası 4 yıldır bulanık. Google haritalar sorunu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
1
Favori
7.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kaç yıl oldu, Google haritalarda Türkiye uydu görüntüsü aşırı bulanık. Açın bakın kendiniz.

Sebebi nedir? Bu sansür niye?

• Herkes bir workaround bulmuş ama kimse arkadaşın sorusunu cevaplamamış. Ben cevaplayayım.

Google maps belirli biz zoom aralığına kadar uydu görüntüsü (satellite imagery) kullanıyor. Bu zoom aralığından daha yakına erişmeye çalıştığınızda artık diğer cihazlarla elde edilmiş yakın çekim görseller kullanılıyor (aerial photos). Türkiye yakın çekim görsellerin kullanımını terör olayları nedeniyle engellemişti. Hatta türkiye özellikle bazı hassas bölgelerin tamamen bulanıklaştırılmasını talep etmişti.

Yani google aslında türkiye'nin talebine olumlu cevap döndüğünden ve türkiye'nin kararına saygı duyduğundan sadece uydu görüntüleri kullanıyor.

Google tarafından 2016'da yapılan açıklama.

"Google ürünleri konusunda yerel yasaları ve güvenlik kaygılarını son derece ciddiye alıyoruz. Google Haritalar servisimizde, piyasadaki mevcut uydu görüntülerini kullanıyoruz. maps.google.tr ve Google Haritalar mobil uygulamalarının Türkçe sürümünde kullanıcılar, ayrıntılı olarak uydu görüntülerini görmek için zum yapamaz."

Şimdi işin garip tarafı, google bizim lafımızı dinledi genel olarak bulanıklaştırma yaptı, sonra yandex geldi bizi hiç dinlemedi, umursadan ve yerel yasalara aykırı olarak bulanıklaştırma yapmadı. Gel gör ki şimdi millet google maps yerine yandex kullanıyor. Sonuçta ne oldu, devleti ve yasalarını dinleyen google bu işten zarar görürken dinlemeyenler para kazandı ve hiç ceza da ödemediler. Bu gerçekten devlet olarak verilmek istenen mesaj mı? Aynı devlet daha 2 gün önce yeni bir yasa çıkardı. Acaba bu gibi kararlar yüzüden bu internet devleri, türkiye devletinin kararlarını ciddiye almıyor olabilir mi? Bu yüzden ucuz işçiliğe rağmen Türkiye'ye gelmek istemiyor olabilirler mi?

Bunları size bırakıyorum. Google'a da teşekkürlerimi iletiyorum.

• Aynı Japon zorno filmlerindeki sansür gibi
  • vpn ile gir. Türkiye, Türklere sansürlü.

• bi ekran alıntısı yapıp resimli paylaşır mısın? dediğini anlayamadım nasıl bulanık?

• bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 19 Ocak 2021; 19:9:43 >
  • Türkiye haritası 4 yıldır bulanık. Google haritalar sorunu.
  • Kaç sene önce DH'de konusunu ilk açanlardandım.
    https://forum.donanimhaber.com/google-haritalar-maps-uygulamasi-sorunu--110546632

Hattâ Google destek grubunda da açmıştım. Rekor katılım gelmişti ama sonradan moderatörler kilitledi.

Sebebi siyasi. Net.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 28 Temmuz 2020; 21:18:30 >
  • iceriden gorulmeyince disaridaki de goremez sanan kafasini kuma gommus deve kuslarinin aptalligi iste.

cozum ise basit.

sag alt kosede Turkey veya Turkiye yazar. onu Turkiye disinda herhangi bir ulke yap, sorun cozulsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 28 Temmuz 2020; 21:35:7 >
  • Maps'dan değil de Earth'dan girince sorun yok

https://earth.google.com/web/

• sanki bunu istismar edecek adam bunu aşmanın yolunu bulamıycak.

• Kaç kere söyledim merceğin camını silmediler. Çekicem kulaklarını ?
  • aaaa yemin ediyorum sorunu benim internette sanıyordum bu herkeste mi böyleymiş Türkiye haritası 4 yıldır bulanık. Google haritalar sorunu. 

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

iceriden gorulmeyince disaridaki de goremez sanan kafasini kuma gommus deve kuslarinin aptalligi iste.

cozum ise basit.

sag alt kosede Turkey veya Turkiye yazar. onu Turkiye disinda herhangi bir ulke yap, sorun cozulsun.

ios uygulamasında aynı ayar var mı ?

• Ezanlarimizi susturamazlar bosuna ugrasmayin.
  • e_capkan kullanıcısına yanıt
    Benim ios hesaplarım da android hesaplarım da abdye kayıtlı.

O nedenle hiç sıkıntı yaşamıyorum.
  • ürüng ayıg toyon kullanıcısına yanıt

Play'den indirilemiyor şuan çok garip nedenini bilen var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Benim ios hesaplarım da android hesaplarım da abdye kayıtlı.

O nedenle hiç sıkıntı yaşamıyorum.

Usa AppStore dan indirsek görüntüler net mi olur ?

• Deve Kuşu Misali Ülkeyi ABD yapınca haritalar netleşecektir.

• Bu konuyu görünce yazma isteği duydum.

Dün bilmediğimiz bir adrese gidiyorduk bu yüzden Google Haritalar'dan yol tarifi almaya çalıştım ama nedense uygulama sapıttı. Bir türlü konumumuzu falan doğru göstermedi. 200-300 mt. ilerlememize rağmen konum hiç değişmiyordu. Sizde de benzeri sorunlar oldu mu? Konumum Konya bu arada.

• google map ta ayarlar var sag altta.onu abd yapinca duzeliyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.