Şimdi Ara

Turkcell Superonline Fiber'in Bana Geliş Hikayesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
3
Favori
9.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese selamlar , forumda birçok üye superonline fiber altyapısı nasıl getirilir,ne kadar sürer,nereye başvuracağız gibi soruların cevaplarını aramakta , bende yardımcı olmak amaçlı 2 yıla yakın uğraş verip mutlu sona ulaştığım hikayemi sizlerle paylaşacağım,

Oturduğum yer önceden Kocaeli Başiskele ilçesine bağlı Aydınkent kalıcı konutları idi mahallenin muhtar azası olduğumdan yapılacak işlemlerden illa ki haberim oluyordu , bundan 3-3,5 sene önce muhtarlık olarak Turkcell Superonline Kocaeli Bölge Müdürlüğü'ne kapsamlı bir alt yapı talep dilekçesi yazıp götürdük, aradan 1 ay geçti geçmedi derken Turkcell'den birkaç kişi geldi.Muhtar haber verdi yanlarına gidip görüşme sağladık nedir,nasıl yapılacak diye , burayı bilenler bilir 1.Adadan 23.Adaya kadar her adada ortalama 6 blok var, bloklardada çoğunlukla 12 daire var düz hesap yaparsak , 1700'e yakın daire bulunmakta , adamlar dediki biz alt yapıyı getireceğiz , ama sizden istediğimiz tek şey , her ihtimale karşı dairelerden tek tek imza toplamanız. Düşünmeden tamam dedik ve mahallenin gençleri olarak imzaları topladık Turkcell'e teslim ettik. Ertesi hafta baktık ana yol üzerinde kazı yapılmaya başladı. Başından sonuna kadar toplamda 6 aylık bir süreçte kazı yapıldı , kablolar çekildi , apartmanlara bask'lar konuldu ve aktivasyon sağlanarak ışık hızında internete kavuşuldu. Buraya kadar herşey çok güzel asıl konuya şimdi geliyorum :)

Kalıcı konutlarda 5-6 ay kadar fiberi kullandım ve evimizi satarak aynı mahalleye yakın fiber alt yapıyla aramda 95 metre olan bir konumdan ev satın aldık. Tabi bu bana evlat acısı gibi koydu :) Taşındığımız yer sıfır olduğu için turk telekom şebekesi bile yok. Anlıyacağınız 1-2 ay kadar telefon internetiyle idare ettim baktım böyle olmayacak fiberi taktım kafama benim bunu kullanmam lazım dedim. Başladım çalışmalara. Biraz kendimi övmüş gibi olacağım ama olsun o kadar , normal şartlarda alt yapı için turk telekom dahil sitedeki dairelerden imza toplanmasını ister dilekçeyle müraacat edin der. Ama ben yaşıma başıma aldırmadan gittim bölge müdürlüğüne çıktım Protokole , az çok tanışıyoruz da ordakilerle , abi dedim böyle böyle ev aldık fiber 1 sokak ötede alt yapı istiyorum siteye, adam dedi çekilmez boşuna hayal kurma , dedim öyle bişey yok ne gerekiyorsa yapıcam sen bana yapmam gerekenleri söyle , 2 saate yakın konuştuk anlattı 40 daire için oraya fiber gelmez dedi ama ben tabi şansımı deniyeceğim dedim kafaya koydum bir kere , bilgisayarından bir uydu görüntüsüne girdi ordan benim evin olduğu siteyi işaretledi , evrak listesi verdi onu şu anda bulamadım bulduğumda burdan sizinle paylaşıcam , dedi ki bu evrakları yap getir protokol onayını vericem senin sonrası Allah kerim. Tamam dedim hemen koştum evi aldığımız müteahhite evrakları istedim tamamlayıp götürdüm geri. Şimdi sadece bekliyceksin dedi bu süre 5 ayda olur 5 senede 10 senede dedi emin ol bizim yapabileceğimiz bişey yok biz onayı verdik. Önemli olan Genel Müdürlüğün onay verip planlamayı yapması dedi. Tamam dedim Allah razı olsun. Aradan 3-4 ay kadar geçti bu abim ordan ayrıldı yerine başkası geldi. Başladım ona salça olmaya , dedim bana yol göster bunu halletmem lazım artık wifi internetlerinden sıkıldım adam gibi internet istiyorum ben. Adam sağ olsun 1 gün bile bana ters cevap vermeden olumsuz konuşmadan elinden geldiğinde yardımcı oldu. Bu süre zarfında sürekli twitter,facebook üzerinden superonline'a yazıyorum noldu bizim iş diye kimse düzgün cevap vermiyor yani bir ışık var ama çok uzakta :) 1 yılı aşkın süre böyle arayarak,mesaj atarak varlığımı göstedim. Bir gün evdeyim telefon çaldı dediler biz Superonline'dan arıyoruz evdeyseniz keşfe gelicez. Adama dediğim tek şey inanın şu ' Uzayda olsam atlar gelirim karnınız açmı yemek söyliyimmi' O kadar mutlu oldum,heyecanlandım ki anlatamam size ne saçmaladığımı bilmiyorum. Neyse adamlar geldi yarım saat baktılar gittiler. Bir daha ses çıkmadı. Aradan 5-6 kadar geçti artık yeter dedim gına geldi. Ya bu işi halledicem bu sefer yada bırakıcam peşini ne zaman gelirse gelir dedim.

Üstümde eşofmanlarla çıktım bölge müdürlüğüne gittim abi dedim kim ilgileniyor bu alt yapıyla kim başlatıcak kazıyı falan dedim gözün aydın belediye kazı izni verdi kazı ruhsatı bekliyoruz top belediyede dedi. Tamam dedim gittim belediyeye Fen işlerine , ablacım dedim böyle böyle işlem varmış, kazı ruhsatı bekleniyor , nasıl hızlandırırız dedim. Aylık meclis toplantısını bekliyceksin bulunduğun yerin yolu yeni kazıya müsaade edilmeyebilir dedi. Haydaa dedim . Aradım Turkcell'deki abiyi dedim böyle diyolar vermezlerse ruhsat nolcak, alternatif güzergah var sıkıntı yok dedi. Tamam dedim o zaman ondan bişey öğrendim. Bu alt yapı işlerine büyükşehirlerde Aykome diye birim bakıyormuş gittim büyükşehire Aykome birimine, sağ olsunlar yardımcı oldular. Kazı iznini geçtiğimiz Temmuz ayı 18-30 arasına vermişler internettende sorguladım içim rahat etti. Bekledim gelen giden yok. Ağustos'a girdik. Bu sefer kimseyi aramadan önce internette biraz araştırma yaptım konuyla ilgili süreç nasıl işler nasıl gider diye tekrardan, aradım bölgedeki abiyi dedim abi artık biliyorum sende sıkıldın benden ama anlıyosundur durumumu internetsizlik berbat bişey falan diyerekten çağırdı yanına, Bana bir isim verdi dediki benden gittiğini söyleme tamam abi Allah razı olsun dedim bindim arabaya gittim. Kocaeli'deki arkadaşların işine yaramaz orası ama yinede merak edersiniz diye gittiğim yeri söyliyim Yahya Kaptan Arasta Park'ın arkasında evlerin içinde Turkcell Kurumsal , gittim saat 5 e geliyordu güvenlik'e dedim abi şu beyfendi varmış görüşebilirmiyim diye konu ne falan derken bekletti 10 dakika adam geldi aşağıya , abi dedim böyle böyle top sizdeymiş bu işi nasıl halledicez . Adam bir baktı , kendinden örnek vererek kardeşim ayağına sağlık benim oturduğum yerdede fiber yok burda çalışmama rağmen sen bu kadar yol gelmişsin artık sonundasın zaten ben senin işlemleri bi kontrol ediyim sana dönücem bu kadar yıldır bu işi yapıyorum daha 1 kişi buraya gelip bu işin peşine düşmedi numaranı bırak ben seni 1 haftaya arıycam dedi teşekkür ettim geldim eve , beklemeye devam derken 4-5 gün sonra baktım planlama yapılan yani hattın bizim siteye çekileceği yerde adamlar var büyük turuncu hortumları görünce dedim bu iş tamam , 3-4 saatte menhol kapağını koydular hortumu döşeyip gittiler. 10 güne yakın bir süre geçti yine aradılar keşfe geliyoruz diye . Tamam dedim gelin. Baktım adamlar malzemelerle geldiler. Planlamayı yaptılar baskları monte ettiler,kabloları çektiler ufak tefek pürüzler oldu işlemler farklı şekilde yapıldı falan filan derken o uzakta görünen ışık iyice yakınlaşmaya başladı. Altyapıcılar gitti 1 aya yakın çalışmalarını bitirip. 1 hafta sonra apartman içine basktan daire girişlerine kadar kablo döşemek için geldiler 2-3 günde herşeyi bitirdiler . Kaldık genel müdürlük onayına , 4-5 gün içinde genel müdürlük onayıda geldi. Başvurularımızı yaptık ve mutlu sona ulaştık. 3 aydır superonline fiber kullanıyorum çok memnunum ellerime sağlık :D diyorum.

İşte alt yapı mücadelem böyle , sizlere tavsiyem yakınınızda varsa fiber alt yapı gidip önce bölge müdürlüğünden bilgi alın. Bulunduğum yere çekilebilir mi , boş port varmı , ek yapılabilecek uygun menhol varmı diye . Ama peşini bırakmayın. Er yada geç amacınıza ulaşıyorsunuz. Umarım sizleri sıkmadan anlatabilmişimdir. Yardımcı olabileceğim şeylerde seve seve :)

• Baya uzun olmus, emeginize saglik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun uzun metraj filmi bile çekilir... Adını da " Fiber'in izinde " filan koyduk mu tamamdır.

Şaka bir yana bu ülkede hizmet alabilmek zor iş... Ya yukarılarda bir tanıdığın olacak, ya da azimle uğraşacaksın, muhatap firmayı yıldıracaksın ki sonunda sana hizmet sağlayacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • azminiz için sizi tebrik etmek istiyorum.

hayırlı olsun fiber internetiniz
  • Sen bu kadar uğraş didin altyapı getirtmek için sonra git kotalı internete razı ol 50 100 mbps görme

• Bürokrasinin ülkeyi öldürdüğünün bir başka yazılı kanıtı diyeyim ben buna .
  • Mr.Data M kullanıcısına yanıt
    Valla övmek için söylemiyorum ama daha öncede superonline fiber kullandım sorun yaşamadım , şu andada 100 mbps kullanıyorum uploadın 5 mbps ile sınırlı olmasının dışında başka bir şikayetim yok hızım hep 95-100 :)
  • meturas kullanıcısına yanıt
    Bende altyapı bekliyorum ama gelse 24 mbps dışında akk li paketleri yok böyle bir yaklaşımları olmasa sana hak veriyorum

telekom fiber de 100 tl ye 100 mbps 200gb veriyor sol o civara 25 mbps akksiz veriyor akk yi geçince 24 e düşüyor ama geceleri 100 oluyor indireceğim bir şey var ise hızlıca indirebiliyorsun

• Valla bu kadar mücadele edip peşinden koşturulmasına rağmen bu kadar uzun zaman alıyorsa bunları yapmadan beklemenin sonucunda fiber filan gelmez herhalde. Ama gercekten helal olsun tırnaklarınızla kazıya kazıya getirtmişsiniz fiberi evinizde kadar.
  • Backspace7 kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam , burda en önemli nokta bölge müdürlüğündeki protokol yöneticisiyle samimi bir diyalog kurmak ve onun üstü olan kurumsal birimdeki alt yapı koordinasyonunu sağlayan beyfendiyi öğrenip sürekli baskı yapmak :) Hattım geleli 3 ayı geçti 3 ayda abartısız 10 ayrı konumdan birebir bana talep geldi yardımcı ol halledelim diye . Yakında para teklif edecekler diye korkuyorum
  • Meturas kullanıcısına yanıt
    İstanbul'da daha zor özel bir firma bakıyor isttelkom isminde bizim kazı için onay vermemişler yol yeni diye herhalde protokol yöneticisiyle konuşuyorum söylüyor bu sene de olabilir seneye de olabilir olmadı sonraki sene diyor moralim 0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 23 Mart 2018; 4:53:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Data

İstanbul'da daha zor özel bir firma bakıyor isttelkom isminde bizim kazı için onay vermemişler yol yeni diye herhalde protokol yöneticisiyle konuşuyorum söylüyor bu sene de olabilir seneye de olabilir olmadı sonraki sene diyor moralim 0

Falcı gibi olmuş 3 vakte kadar olabilir bişeyler :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meturas

Sağolun hocam , burda en önemli nokta bölge müdürlüğündeki protokol yöneticisiyle samimi bir diyalog kurmak ve onun üstü olan kurumsal birimdeki alt yapı koordinasyonunu sağlayan beyfendiyi öğrenip sürekli baskı yapmak :) Hattım geleli 3 ayı geçti 3 ayda abartısız 10 ayrı konumdan birebir bana talep geldi yardımcı ol halledelim diye . Yakında para teklif edecekler diye korkuyorum

biraz şöyle bir durumda var. her yönetici size denk gelen kadar cana yakın olmayabiliyor :) ama siz arkadaşlara yardımcı olun bence en azından fiber olmayan yerlere fiber gelmesine katkınız olmuş olur hazır o yoneticilerle aranız iyiyken :)

• Sakarya/Sapanca'da oturuyorum (müstakil evdeyim). Bulunduğumuz yerde VDSL bile yok. Onu geçtim Sapanca'nın hiçbir yerinde fiber optik altyapı yokmuş
    Ben müstakil evime fiber optik altyapının getirilmesini nasıl sağlayabilirim? İmza falan sorun değil, yeter ki konuyu açan arkadaş gibi 2 sene uğraşmayayım.
  • yusuf6554 Y kullanıcısına yanıt
    Müstekil evlere hiçbir firma fiber çekmez en fazla vdsl veriliyor onun için de telekom la uğraşmanız lazım villa sitesi olsa yine bir ihtimal olurdu ama müstakilde en fazla vdsl alınabiliyor şanslıysanız mesafeye göre 100 mbps e kadar alabilirsiniz

Bulunduğunuz yere bağlı telekom müdürlüğünün altyapı bölümüne gidin vdsl kabin için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 24 Mart 2018; 2:17:11 >
  • Bazı insanlar port getirmek için o kadar uğraşıyor.Sen fiber getirtmişsin helal olsun.
  • Yarisinda biraktim okumayi ben niye okuyorum diyerek birazda sondan okudum gercek DH li asla tamamini okumaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr.Data M kullanıcısına yanıt
    Ben gerçek fiber optik için uğraşıyorum. O değil sanırım oturduğum il genelinde fiber optik yok. 5 Mbps Upload hızına ihtiyacım var, artık 0.7 Mbps gibi oldukça vasat bir Upload hızına mecbur kalmaktan bıktım. Anca telefon interneti ile 25-30 Mbps Upload hızına ulaşabiliyorum ki onda da kota sıkıntısı var
    5 Mbps Upload hızı sanırım Superonline Fiber dışında hiçbir sağlayıcı veya pakette sağlanmıyor (TT fiber, TT VDSL gibi). Bir de şu anda Türk Telekom ADSL var, ADSL ve VDSL'de Upload/Download trafiği sanırım asimetrik (Çünkü Upload yapmaya başlayınca normal internet gezintisi bile feci yavaşlıyor, Google'ı açmak için 30-35 saniye bekliyorum). En az 1000 tane imza toplayıp bu firmalara ZORLA fiber çektirmeye çalışacağım. Olmadı birkaç kişi toplanıp dava bile açabilirim.
    Fakat esas sıkıntı Superonline Fiber altyapısı bizim eve gelse bile TT'ye taahhüdümüz var ve cayma bedeli 600 TL civarında ve her fatura ödeyişimde artıyor (indirim kazandığımız miktar arttığı için). Superonline Fiber gelse bile bağladığımızda TT ADSL iptal olursa yandık çünkü şu anda 600-700 TL ceza ödeyecek maddi durumumuz yok

• yusuf6554 Y kullanıcısına yanıt
    Upload a ihtiyacınız var ise metro ethernet veya air fiber alabilirsiniz 5 mbps simetrik yanlış hatırlamıyorsam 800 tl civarıydı

Vdsl de en fazla 100 mbps download 40 mbps upload verilebiliyor teknik olarak port hızları en fazla 4 mbps ama ticari olarak bu durum değişebilir

Eğer metro ethernet ve air fiber almayacaksanız diğer türlü fiber beklemeyin yatırım yapmıyorlar özellikle superonline için çünkü genellikle apartman site ve rezidans gibi yerlere fiber getiriyorlar masraf daha az olduğu için

Metro ethernet te masrafları siz karşılıyorsunuz kazıydı kablo maliyetiydi veya 24 ay taahhüt veriyorsunuz

Çevrede hizmet veren wifi internet sağlayıcılarılarına bakın mesela ankara 'da kentnet isimli sağlayıcı 10 mbps veriyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 24 Mart 2018; 13:30:9 >
  • Soluksuz okudum tebrikler

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.