Şimdi Ara

Turkcell Superonline Fiber'in Bana Geliş Hikayesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
3
Favori
9.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Masraf az diye apartman sitelere çekip müstakil evlere çekmemek diye bir şey de ilk defa duyuyorum, böyle bir haksızlık görmedim.

Masraf edin de bize getirin, çok zarara gireriz diye mi bağlamıyorlar?

Bir süreliğine zarar edip bağlayın, sonradan tekrar kâra geçirirsiniz. Çok mu zor?

İnatla bağlattıracağım başka da bir şey istemem zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yusuf6554 Y kullanıcısına yanıt
    Inşallah yaptırabilirsiniz sizin de basari hikayenizi dinlemek isterim

Ama gerçekçi olmak gerekirse ya milletvekili tanıdığınızin olması lazım yada masrafları sizin karşılamanız lazım

Türk Telekom bile eskiden 1 yılda altyapının masrafını çıkarıyordu (site ve apartmanlarda çünkü müstakil e eve kadar fiber çekilmiyor) tl dolar ve euro nun yaninda eridigi için artık 2 3 yılda çıkmaya başladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 25 Mart 2018; 19:58:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Data

Inşallah yaptırabilirsiniz sizin de basari hikayenizi dinlemek isterim

Ama gerçekçi olmak gerekirse ya milletvekili tanıdığınızin olması lazım yada masrafları sizin karşılamanız lazım

Türk Telekom bile eskiden 1 yılda altyapının masrafını çıkarıyordu (site ve apartmanlarda çünkü müstakil e eve kadar fiber çekilmiyor) tl dolar ve euro nun yaninda eridigi için artık 2 3 yılda çıkmaya başladı

Bu arada söylemeyi unuttum, ben köyde oturuyorum ve köydeki evlerin %90'ı müstakil.
    Bir ara fiber altyapıyı gerçekten çok istiyordum. O yüzden imza toplayıp belediyeye vermiştim (kablo müdürlüğü falan bilmiyordum). Kazı yapmaya başlamışlar, görüyorum. Köyde kazılar başladıysa köydeki müstakil evlere niye çekmesinler ki?
    Bu arada Sakarya'daki kablo müdürlükleri nerede hâla bilmiyorum. Nerede söyler misiniz? Adresini tam olarak öğreneyim ki köydeki kazılar sonuç vermezse yaz tatilinde gidip çok iddialı bir şekilde altyapı getirilmesini isteyeceğim. Yoksa birkaç kişi toplanıp dava açabilirim.

Superonline a gidip dava açamazsınız altyapı getirmek zorunda değiller diye biliyorum

superonline fttc yani kabine kadar fiber hizmeti vermiyor yani sadece binaya kadar ve eve kadar fiber hizmeti var sadece müstakil evler var ise superonline sadece baz istasyonu için fiber çeker

Anca türk telekom fiber kabin koyar onda hattınız iyi olsa bile 4 mbps upload alabilirsiniz bu durum değişebilir 2019 da

Superonline altyapısı için superonline i arayın fiber altyapı istediğinizi söyleyin

Türk Telekom müdürlüğü için telekom u arayıp yakınızdaki müdürlüğün adresini alabilirsiniz

Çalışmalar sakarya akilli şehir seçildiği için yapılmış olabilir araştırabilirsiniz

En kolay wifi üzerinden hizmet veren bir sağlayıcı bulmak google a sakarya wifi veya sakarya air fiber şeklinde araştırabilirsiniz onlar ile yüksek upload için anlaşabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 25 Mart 2018; 20:49:52 >

• quote:

Superonline a gidip dava açamazsınız altyapı getirmek zorunda değiller diye biliyorum

superonline fttc yani kabine kadar fiber hizmeti vermiyor yani sadece binaya kadar ve eve kadar fiber hizmeti var sadece müstakil evler var ise superonline sadece baz istasyonu için fiber çeker

Anca türk telekom fiber kabin koyar onda hattınız iyi olsa bile 4 mbps upload alabilirsiniz bu durum değişebilir 2019 da

Superonline altyapısı için superonline i arayın fiber altyapı istediğinizi söyleyin

Türk Telekom müdürlüğü için telekom u arayıp yakınızdaki müdürlüğün adresini alabilirsiniz

Çalışmalar sakarya akilli şehir seçildiği için yapılmış olabilir araştırabilirsiniz

En kolay wifi üzerinden hizmet veren bir sağlayıcı bulmak google a sakarya wifi veya sakarya air fiber şeklinde araştırabilirsiniz onlar ile yüksek upload için anlaşabilirsiniz

Türk Telekom istememe sebebim Türk Telekom Fiber'in bir tane dandik bir modemi ZORLA kullandırtması. Diyelim ki Türk Telekom Fiber bağlattık, bu dandik modem yerine kendi modemimizi o dandik modem olmadan kullanabilir miyiz? Çünkü o dandik modemi ben olsam paramparça edip çöpe atarım.

O dediginizi superonline da yapıyor ki?

Ayrıca o dediğinizi eve kadar fiber ve binaya kadar fiber ethernet sisteminde kullanıyor siz dsl sinyali alacağınız için siz vdsl modem kullanacaksınız

Ayrıca öyle bir sistem oldu diyelim verilen router a kendi routerınızı köprüleyerek kullanabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Data -- 25 Mart 2018; 21:12:15 >
  • quote:

O dediginizi superonline da yapıyor ki?

Ayrıca o dediğinizi eve kadar fiber ve binaya kadar fiber ethernet sisteminde kullanıyor siz dsl sinyali alacağınız için siz vdsl modem kullanacaksınız

Ayrıca öyle bir sistem oldu diyelim verilen router a kendi routerınızı köprüleyerek kullanabilirsiniz

O zaman nasıl canlı yayın yapacağım ki? CS:GO oynarken yandan da canlı yayını açınca Upload başlıyor ve Download da feci yavaşladığı için ping direk 1500-2000'e çıkıyor hatta bağlantı sorunu verip oyundan atıyor. Hadi diyelim canlı yayından feragat ettik, şimdi sorulara başlıyorum.
    1. Download ve Upload olarak maksimum kaç Mbps alabilirim?
    2. VDSL modem olarak hangi modemi önerirsiniz? 802.11ac destekli modem tercihim.
    3. Ping değerinde iyileşme olur mu? Şu anda ADSL ile CS:GO'da resmi sunucularda 75-90 ms ping elde ediyorum. Türk sunucularında durum daha düşük olabilir. Sizce bir iyileşme olur mu?
    4. Mevcutta Türk Telekom ADSL için taahhüdümüz var ve 12-13 ayı geçti. Cayma bedeli ise 600-700 TL civarında sanırım. VDSL'e taahhüt taşıma olabiliyor mu? Mesela Turkcell mobil hattımda Turbo 5GB taahhüdümü GNÇ Süper'e cayma bedeli olmadan taşımıştım. Aynısı Türk Telekom ev internet hizmetlerinde de geçerli mi?

1. 100 mbps dl 40 mbps ul alınabilir fakat şu anda ki port tanımlamaları en fazla 100/4 şeklinde bu durum 2019 da değişebilir demiştim
    2. Burada limit sizsiniz 400 tl ye de ac modem var 1.500 2000 tl ye de cihazlara bakın özelliklerine araştırın incelemeleri izleyin içinize sineni alın
    3. Uploadınız düşük olduğu için oluyor bunlar ben istanbul'da 45 civarı alıyorum nadiren 75 80 e çıkıyor resmi olarak türk sunucusu yok olsa yaklaşık 20 civarı alırdık
    4. Üst pakete geçiş ücretsizdir turkcell dede durum buydu muhtemelen telekom dada aynı ama altyapı gelene kadar taahhütünüz bitebilir de kaç ay süreceği belli değil
  • Genelde fiber internetle alakalı bazı eksik ve yanlış algılar var onları bir düzeltelim.

İstanbul genelinde yaygın internet servis sağlayıcısı ve altyapısı bulunan 4 firma var:
    1-TT Net
    2-Vodafone Net
    3-Turkcell Superonline
    4-Turksat (Kablo Net)

bunların dışında altyapısı olan firma yok diyebiliriz. Turknet'in bazı yerlerde kablosu var ama genelde evlere hizmeti TTNet üzerinden taşıyor.

Şimdi altyapıyı da 2 ye bölelim:
    1- Baz istasyonlarına giden ve metro ethernet (Kapasite) hizmeti verilen altyapışar
    2- Eve kadar fiber FTTH altyapıları.

TTNET in devlet zamanında kalma geniş bir altyapısı ve ulaşım ağı var zaten. kabinlerinde aktif cihazlar var. sokak kabinlerine kadar fiber getirip oradan evlere bakır ankastreler ile altyapı sağlıyor. buradaki hızlar bu bakır ankastreler yuzunden sınırlı. Bu sisteme FTTC (Fiber to the cabinet) diyebiliriz. Turksat (Kablo net) de benzer hizmeti sunuyor.

VF ve TSOL ise Gpon teknolojisi kullanarak tamamen pasif (elektriksiz) cihazlar üzerinden Eve kadar fiber (FTTH) hizmeti sağlıyor. bunun yanında bu firmaların mobil tarafta kullandıkları bazları ve kurumsal müşterileri besledikleri hatları var. şayet kurumsal bir firmaysanız ve metro ethernet ihtiyacınız varsa VF ve TSOL kendi altyapılarına olan mesafe durumuna göre size hizmet sağlayabilirler. Ancaaak;

Eve kadar fiber bambaşka bir konu. VF ve TSOL FTTH için mahalle bazlı çalışıyorlar. istanbul'un bazı mahallelerinde eve kadar fiber hizmeti var. (Kartal'da, orhantepe, kordonboyu, cevizli, Kadıköy'de erenköy, feneryolu, bahçelievler, bulgurlu vs.) Mevcut ttnet altyapıları FTTH ve GPON için müsait değil. yeniden o mahallenin tüm sokaklarında GPON altyapısı için kazı yapılması gerekir.

Bir de kapınızın önünden fiber geçmesi sizin evinize fiber internet hizmeti verileceği anlamına gelmez. o fiber bir baz istasyonuna, bir kuleye ya da kurumsal bir müşteriye hizmet veriyor olabilir. buradan size bir kıl ayrılmaz.

fibere dayalı erişim mimarileri ve hız skalası ile ilgili aşağıdaki gibi bir görsel var.

Turkcell Superonline Fiber'in Bana Geliş Hikayesi

Dolaylı yoldan şifrenizi öğrenip farklı modem kullanabilirsiniz :)
  • Gebze'de bizde bekliyoruz ama süperonline kendini geliştirmiyor gene türk telekom'a muhtacız.
  • Benim bulduğum bölgedede Kazı ruhsat onayı bekliyormuş nerden sorgulayabilirim onaylanıp onaylanmadığını ?
  • Bulunmus oldugunuz il ve ilçe üzerinden bayiyi bulup oradan bu bilgiye ulaşabilirsiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kardeş 20m yanımdaki apartmanda fiber var buraya çekmıyolar bunu okudum yarın gırtlagını sıkıcam hepsinin :D
  • Oscar4127 O kullanıcısına yanıt
    Ekipler hep değişti :)
  • Meturas kullanıcısına yanıt
    yokmu bunun bi yolu arkadaş ek yapamıyolarmı 20 metre yerden :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oscar4127

yokmu bunun bi yolu arkadaş ek yapamıyolarmı 20 metre yerden :)
    Valla krizlik :) Bayağı bi uğraşmak lazım. Ben onca uğraştım fiber alt yapı getirdim ama işime daha yakın bir yere taşınmak durumunda kaldım ve Türk Telekom port yok dedi. Onuda 3 günde hallettim. Sanırım bende bişey var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meturas -- 6 Aralık 2019; 19:2:33 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.