Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
18.617
Cevap
89
Favori
481.152
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> İnternet >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   5837 Mesaj
   22 Ekim 2016 12:55:47 Konu Sahibi
   İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine;
   Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır. Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetler arasında pek fark yok. Diğer ISS'lerde biraz daha yüksek Upload hızı (Turkcell 5mbps [ancak kotası var], Vodafone 4mbps (kendi altyapısında belli tarifelerde 10Mbps), TÜRKSAT 4mbps)

   Altyapı Sorgulama;
   Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA] https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
   Millenicom Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) [DETAYLI] https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede (***Sorgulamada Tavsiyemiz***)
   Türknet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) https://turk.net/kotasiz-vdsl-hizinda-internet/
   Fixnet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular) https://www.fixnet.com.tr/anasayfa
   Süperonline Fiber Altyapı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.) https://www.superonline.net/internet/fiber/nerede
   ExtraNet Fiber ve ADSL/VDSL2 Altyapı Detaylı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.) https://www.extranet.com.tr/altyapi/

   Altyapı ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek istiyorsanız pdf dosyasını incelemenizi öneriyorum : Dosyayı gönderen @Meco2 arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

   @Ö1F1 ve @Mustifb Hocama verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

   Türkiye’de Eylül sonu itibarıyla bildirim kapsamında yetkilendirilmiş 134 adet ve kullanım hakkı kapsamında yetkilendirilmiş 12 adet altyapı işletmecisi bulunmaktadır. Dönemler itibarıyla alternatif işletmecilerin sahip olduğu fiber optik kablo uzunluğuna Çizelge 5-1’de yer verilmektedir. Çizelgede yer alan uzunluklar işletmecilerin kendi altyapılarının yanı sıra kiraladıkları omurga ve erişim şebekelerini de kapsamaktadır. 2018 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 71.563 km’dir. Türk Telekom’un ise 273.712 km fiber altyapısı bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 124.802 km’si omurga, kalan kısmı erişim amaçlı kullanılmaktadır.

   Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 311.214 km olan fiber uzunluğu, 2018 yılı üçüncü çeyreğinde 345.275 km’ye ulaşmış ve %11 oranında bir artış gerçekleşmiştir.

   SON ZAMANLARDA UPLOAD KONUSUNDA YAŞANAN BELİRSİZLİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

   2016-2017 Türk Telekom upload fiber (VDSL, hipernet dahil) abonelerinin upload hızlarını 3Mbps ve 4Mbps olarak (24Mps ve 35Mbps için 3Mbps upload; 50Mbps ve 100Mbps için 4Mbps upload) güncellemiştir. Abonenin yenilenmiş upload hızlarını kullanabilmesi için hem portta hem de sistemde abonenin upload hızının güncellenmesi gerekmektedir.Port tanımlamaları büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir ancak sistem tanımlamaları bitmeden çalışmalar meçhul bir sebeple durdurulmuştur. Bu sebeple bir çok abone porta tanımlı hızı 3 yada 4Mbps olmasına rağmen 2 Mbps upload almaya devam etmektedir.Upload konusunda çalışmaların tekrar başlayıp başlamayacağı, başlarsa ne zaman başlayacağı meçhuldur.Bu sorunun bilinen bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

   ---------------------------------------------------------------------

   NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

   Bu konuda Türk Telekom'un Kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

   Fiber Optik Kablo;Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır. Bir arada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar oluşur.   Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

   Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
   Hipernet: VDSL hizmetidir.(FTTC Hizmetidir.)
   Fibernet: FTTX/FTTH/FTTB hizmetleridir (FTTC hariç)

   İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları;

   ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir. Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

   VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a ve 30a modülasyonları kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100Mbps; 30a ile ise maksimum 250Mbps download hızına ulaşılabilir.

   İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler
   FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100 Mbps alabilirsiniz FTTC Kabininiz destekliyorsa 30a ile 250Mbps alabilirsiniz.Mesafe olarak 17a ile 100 Metre'de Maksimum 100 Mbps hız alabilirken 30a ile 200 Metre mesafeden Maksimum 100 Mbps hız alabilirsiniz.Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip11 / Tip9 / Tip7 / Tip5 / Tip3 / Tip1 görülür.

   Bir Tip3 Kabini;   Bir Tip7 kabini;   Bir Tip9 Kabini;   FTTB: FTTB kabinler 2'ye FTTB sistemler de 2'ye ayrılıyor.

   FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir.

   FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanızdaki kabine girer. Kabinden dairelere CAT6 Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. Turkcell de bu sistemi kullanır. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir.

   T11 kabini;   T19 kabini;   T21 kabini;   MDU kabini;(MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir. Ancak bu fotoğraftaki MDU, Alcatel kartlı MDU'dur son zamanlarda konulmaktadır.)   Router;   FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 1Gbps (1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

   FTTH Kabini;   En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router;   Konu devamlı güncellenecektir.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 9 Ocak 2019; 0:3:53 >   _____________________________

  • Yarbay
   11583 Mesaj
   22 Ekim 2016 13:14:08
   Daha önceki konunuzuzdan hatırlıyorum. Hayırlı olsun diyeyim. 1*1 gibi duruyor yeterli olur şimdilik. Ayrıca yan binadan çekmezler hattı Türk Telekom'da her kabinin hattı ayrı yani her kanin direkt fiberNAS ya da santrale sadece kendi kullandığı kablo ile bağldıdır. Koyacakları kabini ise zaman gösterecek.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   PS3 PSN: omerman4

   PS4 PSN: omerman3

   Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum ;)
  • Yarbay
   5837 Mesaj
   22 Ekim 2016 13:25:01 Konu Sahibi

   Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.

   Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.

   Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?

   Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.
   |
   |
   Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   3417 Mesaj
   22 Ekim 2016 19:32:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: NitroNos Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.

   Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.

   Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?

   Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor. Alıntıları Göster
   O kablonun 20 Gbps'e kadar kapasitesi var. Bir kabin 320 abone alabilir ve kişi başı maximum 200 Mbps kullanabilir, bizde VDSL'de 200 Mbps olmadığı için en yüksek 100 Mbps'e kadar hız alınır. 100 Mbps'de sadece 100 metreye kadar alınır. Ancak planlamalar ona göre yapılır, endişelenmeyin. Bölgede ne kadar ev yapılacağını kentsel dönüşüm planlarını vs. Türk Telekom ilgili belediyeden alır.
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 19:36:46

   hayırlı olsun benim 0365634@ hatırlayan varsa
   |
   |
   NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   5837 Mesaj
   22 Ekim 2016 20:23:52 Konu Sahibi

   Hocam o zaman ben 100 mb/sn alabilirim sıkıntı yok.

   100 mb/sn o zaman 200 aboneye aynı anda yüklenirse kapasitesi dolar tabi saha dolabı geleceği belli değil ama oraya yeni kapak koymuşlar üzerinde şu bilgiler yer alıyor.(Ex Patlayıcı Ortam)   Üst Cadde'deki kapaklar ve bizim saha dolabına gelene kadar şu şekilde kapaklar var anlayamadım.   Bizim saha dolabının yanına bu kapağı koymuşlar:   @hayaller diyarı Hoş geldiniz hocam son zamanlarda forumda göremedim.Sizin bölgenizde gelişme var mıdır ?   @mustifb hocam bu eski tip saha dolabına fiber bağlama ihtimalleri var mı? Yeni saha dolabı koyulacak mıdır ? Yoksa eski tip saha dolabına fiber bağlayıp idare mi edeceklerdir ?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Ekim 2016; 20:26:34 >
   |
   |
   Bahsedilenler: mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör hayaller diyarı
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 20:51:19

   hoşbulduk hocam son durum taşımak oldu desem :( resim deki fiber için kullanıyorlar bizim burada var aynısı

   ============================================================================

   VDSL Training Status: Showtime

   Mode: VDSL2 Annex B

   VDSL Profile: Profile 17a

   Traffic Type: PTM Mode

   link Uptime: 0 days: 00 hours: 19 minutes

   ============================================================================

   VDSL Port Details Upstream Downstream

   Line Rate: 3.096 Mbps 24.575 Mbps

   Actual net Data Rate: 3.046 Mbps 24.529 Mbps

   Trellis Coding: ON ON

   SNR Margin: 56.1 dB 73.7 dB

   Actual Delay: 0 ms 0 ms

   Transmit Power: 6.9 dBm 11.9 dBm

   Receive Power: -8.6 dBm -13.7 dBm

   Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols

   Total Attenuation: 00.0 dB 00.0 dB

   Attainable Net Data Rate: 95.813 Mbps 180.880 Mbps

   ============================================================================
   |
   |
   NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   11583 Mesaj
   22 Ekim 2016 20:51:41

   İlk sorunuzu foruma giremediğim için yanıtlayamadıydım lütfen kusuruma bakmayın zaten @mustifb hocam gerekli bilgiyi de vermiş sağolsun. Benim bildiğim Ex yazması kanalların içindeki basınç sebebiyle. Diğer kapak ise sonlardırma kapağı. Tabi bu konuda eklenecek bir husus varsa @mustifb hocam eklerseniz sevinirim.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   Bahsedilenler: NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör mustifb
   _____________________________

   PS3 PSN: omerman4

   PS4 PSN: omerman3

   Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum ;)
  • Yarbay
   11583 Mesaj
   22 Ekim 2016 20:52:48

   Hayretler içerisindeyin ne güzel bir değer o öyle.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

   PS3 PSN: omerman4

   PS4 PSN: omerman3

   Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum ;)
  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 20:56:50

   hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:08:50 >
   |
   |
   Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 21:03:25

   hocam ben 30 gundur giremiyorum kaç defa destek sonuç yok bunuda hatıra olarak saklıyorum ============================================================================

   ADSL Training Status: Showtime

   Mode: ADSL2+

   Traffic Type: ATM Mode

   Link Uptime: 14 days: 20 hours: 47 minutes

   ============================================================================

   ADSL Port Details Upstream Downstream

   Line Rate: 0.804 Mbps 5.166 Mbps

   Actual Net Data Rate: 0.796 Mbps 5.117 Mbps

   Trellis Coding: ON ON

   SNR Margin: 16.4 dB 7.1 dB

   Actual Delay: 8 ms 8 ms

   Transmit Power: 12.4 dBm 19.0 dBm

   Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm

   Actual INP: 2.0 symbols 4.0 symbols

   Total Attenuation: 27.6 dB 45.5 dB

   Attainable Net Data Rate: 0.886 Mbps 7.752 Mbps

   ============================================================================   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:04:03 >
   |
   |
   Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   5837 Mesaj
   22 Ekim 2016 22:56:23 Konu Sahibi

   Hayırlı olsun hocam bizim saha dolabının yanına ex patlayıcı ortam koymuşlar değerlerde bir gelişme yok ve saha dolabıda gelmedi bundan dolayı ne yapacaklar bilmiyorum.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 22:59:23

   hocam saolun turk telekom daire fiber getiryor eski evde hala dsl var   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   5837 Mesaj
   22 Ekim 2016 23:23:53 Konu Sahibi

   Hocam bizim yan binada t21 var fakat onuda ankastreye bağlamışlar sizin ki eve kadar fiber gayet iyi sitede yaşadığımda so fiber vardı cat6 ile baya iyi internet kullanıyordum.

   Bizim buraya fiber gelirse gelişmeleri atarım hocam fiber kablo çekmeleri iyi oldu fakat dolap kurulur mu yada ne olur fikrim hiç yok.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   22 Ekim 2016 23:29:06

   hocam santral satmışlar ise haes sistem yaparlar belki hocam afyonda olsanız yardım ederim turk telekom tanık çok var   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   2060 Mesaj
   23 Ekim 2016 04:15:41
   quote:

   Orijinalden alıntı: hayaller diyarı hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş Alıntıları Göster
   quote:

   Orijinalden alıntı: hayaller diyarı   hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş   merak ettim odaya kadar nasıl getirecekler bende aradım 4 -5 yıla anca gelir dediler ama t11in eve kadar fiber özelliği var mı ki? t11 olduğu yere gelip yeni kutu takmazlar masraf olduğu için.
   _____________________________

  • Yarbay
   3417 Mesaj
   23 Ekim 2016 10:47:17

   O projeye bağlı büyük ihtimalle eski saha dolabının üzerine giydirme şeklinde yeni dolap koyarlar. Ancak bazen eski saha dolaplarınada fiber çekiyorlar.
   |
   |
   NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Teğmen
   124 Mesaj
   23 Ekim 2016 11:22:56

   hocam santral odası kilitli bakmadım odaya kadar getirceklermiş öyle söylediler   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   SkeironnWH kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   5837 Mesaj
   23 Ekim 2016 13:48:20 Konu Sahibi

   Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.

   Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.

   Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yarbay
   5837 Mesaj
   23 Ekim 2016 20:42:00 Konu Sahibi

   quote:

   Orijinalden alıntı: NitroNos Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.

   Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.

   Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ? Alıntıları Göster
   YER:Kocaeli/Darıca Bölgesi

   Türk Telekom Fiber Optik Çalışması için yol kazılıyor sonra fiber optik saha dolabına kadar döşenicek

   Darısı Düşük hızda adsl kullanan müşterilere
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 23 Ekim 2016; 20:45:13 >
   |
   |
   Bahsedilenler: Ö1f1 , mustifb , hayaller diyarı
   _____________________________

  Hızlı Cevap
Reklamlar
SEO
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,437
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.