Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
40.163
Cevap
176
Favori
1.896.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 4 sa. önce
 • Cevaplayan Üyeler 1294
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 3558
 • Ortalama Mesaj Aralığı 51 dakika
 • Toplam Okunma Süresi 126516
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1294
 • Favoriye Eklediklerim 185
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Ö1f1 (7622 mesaj) smart0201 (3824 mesaj) NitroNos (3558 mesaj) mustifb (2777 mesaj) dr20mouse (1400 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (21124 mesaj) Mobil (13038 mesaj) Tablet (352 mesaj) Mini (4703 mesaj) Uygulama (1709 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine;

  -Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır.
  -Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetlerin kaliteleri arasında pek fark yok.
  -Eğer birden fazla erişim türüne (FTTC/B/H daha detaylı bilgi için aşağıdaki bölümlere göz atabilirsiniz) sahip iseniz ISS seçiminde erişim türüne çok dikkat etmenize gerek yok. Çünkü FTTC/B/H sistemler arasında kayda değer performans farkı yoktur.

  ====================================================

  Altyapı Sorgulama;

  Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA]https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
  Millenicom Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular)https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede
  Türknet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular)https://turk.net/internet-hiz-altyapi-sorgulama
  Fixnet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular)https://www.fixnet.com.tr/fiber-nerede
  Oris Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular)https://onlineabone.oristelekom.com/HizSorgula
  ExtraNet Fiber ve ADSL/VDSL2 Altyapı Detaylı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.)https://www.extranet.com.tr/altyapi/
  NetSpeed Fiber ve ADSL/VDSL2 Altyapı Detaylı Sorgulama: [DETAYLI] (Mesafe Bazlı Detaylı Sorgular Fiber Aboneleri Maksimum 75 Mbps göstermesinin sebebi 75 Mbps üstü paketlerinin bulunmaması.)https://altyapisorgu.netspeed.com.tr/ (***Sorgulamada Tavsiyemiz***)

  ====================================================

  Rehber Konular;

  Aşağıdaki adreslerden internet erişimi ile alakalı açılmış olan rehber konulara erişebilirsiniz. Bu rehberler internet erişiminiz ile alakalı problemlerinizi çözmede yardımcı olacaktır.

  -Altyapı ile Alakalı Detaylı Bilgiler: Tıklayınız
  -Türk Telekom için Dilekçe Örnekleri:https://forum.donanimhaber.com/turk-telekom-dilekce-ornegi-ornekleri-ve-altyapi-port-talebi-talepleri--140072962
  -Açık Kapı Kanalı Üzerinden Port ve Altyapı Talebi:https://forum.donanimhaber.com/acik-kapi-port-ve-altyapi-taleplerinizi-iletebiliyorsunuz--140709091#140709091
  -Açık Kapı Kanalı Üzerinden Mobil Operastörler ile İlgili Talepler İçin:https://forum.donanimhaber.com/acik-kapi-gsm-operatorleri-ile-ilgili-sorunlari-iletebiliyorsunuz--140709054#140709054
  -Modem Üzerinden Hat Değerlerini Görüntüleme:https://forum.donanimhaber.com/hat-degerleri-nasil-goruntulenir-hat-degerleri-nedir--101710746

  Rehber içerikleri için @Meco2 ve @XpressMusic34'e sonsuz teşekkürler.

  *Sizler de rehber konular hazırlarsanız tarafıma @NitroNos , @XpressMusic4 yada @Ö1f1 arkadaşlarımıza PM yoluyla iletirseniz değerlendirme sonucunda ekleyebiliriz.

  @Ö1F1 ve @Mustifb Hocama verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

  ====================================================

  Hangi Altyapı ile Hangi Firmalardan Hizmet Alınabilir?

  Türk Telekom Fiber (FTTC/B/H) Altyapı
  Bölgenizde/binanızda Türk Telekom'un fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
  -Türk Telekom
  -Millenicom
  -Netspeed
  -Fixnet
  -Oris
  -Vodafone Fibermaxx (şuan için yalnızca 24Mbps)
  -TurkNet (VAE 35Mbps'e kadar sadece FTTC sistemler için)
  -Turkcell (Yalnızca FTTC ve FTTB/DSL sistemler için)


  Turkcell Fiber (FTTB/H) Altyapı
  Bölgenizde/binanızda Turkcell fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
  -Turkcell
  -Vodafone Fibermaxx
  -Millenicom


  Turksat Kablo Altyapı
  Bölgenide/binanızda Turksat Kablo altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
  -Turksat
  -Vodafone Fibermaxx (şuan için 24 ve 50Mbps)


  Vodafone Fibermaxx Altyapısı
  Bölgenizde/binanızda Vodafone fibermaxx altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
  -Vodafone Fibermaxx

  Türk Telekom ADSL Altyapı
  Eğer bölgenizde yalnızca Türk Telekom'n eski ADSL Altyapısı varsa şu firmalardan hizmet alabilirsiniz.
  -Türk Telekom (yalnızca ADSL paketleri)
  -Millenicom
  -Netspeed
  -Fixnet
  -TurkNet (VAE ADSL ya da mevcut ise santralde YAPA TurkNet erişimi)
  -Turkcell (ADSL VAE tarifeleri)


  ====================================================

  Türkiye’de 3Ç'19 itibarıyla bildirim kapsamında yetkilendirilmiş 146 adet ve kullanım hakkı kapsamında yetkilendirilmiş 12 adet altyapı işletmecisi bulunmaktadır. Dönemler itibarıyla alternatif işletmecilerin sahip olduğu fiber optik kablo uzunluğuna Çizelge 5-1’de yer verilmektedir. Çizelgede yer alan uzunluklar işletmecilerin kendi altyapılarının yanı sıra kiraladıkları omurga ve erişim şebekelerini de kapsamaktadır. 2019 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 76.627 km’dir. Türk Telekom’un ise 294.677 km fiber altyapısı bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 124.743 km’si omurga, kalan kısmı erişim amaçlı kullanılmaktadır.

  Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 345.275 km olan fiber uzunluğu, 2019 yılı üçüncü çeyreğinde 371.304 km’ye ulaşmış ve %7.5 oranında bir artış gerçekleşmiştir.  Türk Telekom'un 2019 4.Çeyreği itibariyle fiber miktarı 304 bin km'dir.
  Fiber Homepass ise (fiber erişimi olan hane sayısı) 21.9 milyon hanedir.
  Turkcell'in 2019 4:Çeyreği itibariyle fiber miktarı 45 bin km'dir.
  Fiberhomepass ise 3.6 milyon hane'dir.
  Turksat'ın 2018 4Ç verileri itibariyle hizmet verdiği iller şöyledir.


  ====================================================

  NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

  Bu konuda Türk Telekom'un ve diğer ISS'lerin kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.  Fiber Optik Kablo: Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır. Bir arada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar oluşur.
  Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

  Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
  Hipernet: VDSL hizmetidir.(FTTC Hizmetidir.)
  Fibernet: FTTX/FTTH/FTTB hizmetleridir (FTTC hariç)

  İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları:

  ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir.Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir.Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

  VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a modülasyonu kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100 Mbps Download hızına ulaşılabilir. Günümüzde en gelişmiş VDSL modülasyonu Giga DSL'dir. 1 Gbps download hızına ulaşılabilir. İlerisi için ise G.fast'in 212Mhz frekansında çalışan versiyonu geliştirilmektedir.2.3Gbps hız hedeflenmektedir.

  İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler

  FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100 Mbps alabilirsiniz. Mesafe olarak 17a ile 100 Metre'de Maksimum 100 Mbps hız alabilirsiniz. En gelişmiş modülasyon olan GigaDSL ile ise 1Gbps hız alınabilir 100 metre mesafe içerisinde. Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip11 / Tip9 / Tip7 / Tip5 / Tip3 / Tip1/T23 görülür. Ülkemizde FTTC sistem sadece Türk Telekom tarafından kullanılır. (Turksat'ın sistemleri muaf tutulduğunda)

  Bir Tip3 Kabin


  Bir Tip7 kabin


  Bir Tip9 kabin


  Bir Tip5 kabin


  Bir T23 kabin


  FTTB: FTTB kabinler 3'ye FTTB sistemler de 3'ye ayrılıyor.

  FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir. Ülkemizde yalnızca Türk Telekom tarafından kullanılır.

  FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanızdaki kabine girer. Kabinden dairelere Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir. Ülkemizde Türk Telekom ve Turkcell tarafından kullanılır.

  FTTB/Docsis: Bu sistemde fiber kablo binanızdaki kabine kadar gelir.Kabinden dairelere koaksiyel kablo çekilir. Docsis 3.1 modülasyonu ile 1Gbps hız alınabilir. Ülkemizde sadece Turksat tarafından kullanılmaktadır.

  Bir T11 Kabin


  Bir T19 Kabin


  Bir T21 Kabin


  MDU Kabin MDU kabini;(MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir.  Turkcell'e ait bir MDU


  Router


  Turksat'a ait bir FTTB Kabin


  FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 50Gbps (50000Mbps) hız alınabilir (Nokia PON teknolojisi ile onu haricinde genelde 2.5G, 4G, 10G kartlar takılır). Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

  FTTH Kabin


  Turkcell'e ait bir FTTH kabini


  Vodafone'a ait bir FTTH kabin


  En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router


  Telekomünikasyon Sistemlerinde Kullanılan Diğer Kabinler

  OFTK: Fiber toplama kabinidir. Bölgedeki fiber kabinleri, baz istasyonlarını, metro hatların yedeklerini kısacası fiber giden hemen hemen her şey bu kabine bağlıdır. Kapasiteleri çok yüksektir. Omurgaya da bağlanabilir. Günümüzde konulmamaktadır. Türk Telekom tarafından kullanılmaktadır.


  OFSD: Optik Fiber Saha Dolabı mansına gelmektedir. Genelde FTTH sahalarında kullanılmaktadır (bulunması şart değildir). İçerisinde aktif bir cihaz olmayıp fiber kasetler ve kasetlerin içerisinde de fiber ekler bulunmaktadır.

  Türk Telekom'a ait bir OFSD


  Turkcell'e ait bir OFSD  Eski Saha Dolabı:Türk Telekom'a ait eski saha dolaplarıdır. Eski ADSL sistemi olan sahalarda bulunur. İçlerinde reglet dizeleri vardır. Bir nevi OFSD'nin bakır olanıdır.


  Turksat'a ait kabinler: Kablo altyapısında kullanılan, Turksat'a ait amfi dolapları ve aktif saha dolaplarıdır.

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 24 Temmuz 2020; 21:9:20 >  hgmm bu mesajı paylaştı
  _____________________________
 • Bu arada 250 sayfayı devirmişiz, 260 olmuş, konuda özellikle hiç bir şekilde karşılık beklemeden yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara, ülkemizdeki telekomünikasyon sektörü ve geçmişi hakkında oldukça güzel bir kaynak olan (bana kalırsa öyle oldu burada yazılan bir çok şeyi ben farklı adreslere bulamadım) bu konuyu açan @NitroNos'a, değerli bilgiler ve fikirler aktaran tüm arkadaşlara, en ufak dahi olsa konuya iştirak etmiş herkese çok teşekkür ederim. İnşallah bu konuda bugüne kadar olduğu gibi, kavga gürültüden uzak, sakin ve saygı çevçevesi içinde bilgi ve fikir paylaşımı uzun seneler daha devam eder İnşallah 1000.li sayfaları da görürüz. Tekrardan konuya katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederim.
  Şimdi Yandex için bir kabinet tabii ki yetersiz ancak bizim İstanbul veri merkezleride yükünü tamamen almış durumda. Şimdi yılın ikinci çeyreğinden sonra Inkilap(Ümraniye) ve Ataköy(Bakırköy) hizmete alınacak. Böylece Acıbadem-Gayrettepe yükü biraz hafifleyecek. Ondan sonra büyük ihtimalle daha fazla verirler. Yandex zaten oldukça anlayışlı sürekli görüşmeler devam ediyor. Hatta bir veri merkezini tamamen kiralama gibi düşünceleri dahil var.

  Google'ı ne siz sorun nede biz anlatalım. Geçen haftalarda trafiği Kuzey Irak önbelleğine yönlendirdi sonra Amsterdam'a yönlendirdi. Hayırdır diyoruz adamlar cevap verme zahmetinde bulunmuyor. Hemen dibimizde Bulgaristan var, Kuzey Irak bile o önbellekten Bulgaristan'a geliyorken biz niye Kuzey Irak, Amsterdam dolaştırıyorsun. Bu AB bunlara az bile dava açıyor. Adamlar istediği gibi kullanıcı bilgilerini ediniyor istediği gibi kullanıyor. Hepsini de ABD hükümetiyle paylaşıyor.

  Cloudflare var, pek trafiğimiz yok ama onlarda gelip Superonline'dan sunucu kiraladılar. Google kendini dünya lideri görüp büyüklük taslıyor.
  O zaman konuyu biraz başa saralım. Türk Telekom ilk yurtdışı çıkışını 1996 yılında Bulgaristan/Sofya'ya bakır koaksiyel kablo çekti. Sonra 1999'da yedeklilik amacıyla KAFOS adıyla deniz altından fiber kablo çekildi. Bunlar yapılırken henüz ülkemizde hiç bir Tier 1 seviyesinde sağlayıcı yoktu. Daha sonra Telsim'in ardından Türk Telekom Aria, İş Bankası da Telecom Italia ile ülkemizde mobil pazara girdi. Telecom Italia ülkemizde mobil sektöre girip Edge teknolojisiyle veri trafiği çıkınca adamlar Türk Telekom'a yurtdışı çıkış ücreti ödememek için MedNautilus isimli İtalya, Yunanistan, İsrail ve bizim ülkemiz arasında bir kablo şebekesi kurdu.

  Bir nevi Türk Telekom ile Telecom Italia arasında bir rekabet oluştu. Telecom Italia, Mednautilus kablo sistemi kurunca Türk Telekom Sea Me We 3 kablo sistemine dahil oldu. Sonra Telecom Italia ilk kez Türk Telekom'un yurtdışı çıkış tekelliğini bozmak için Tellcom ve Turkcell şirketleriyle anlaşma yaptı ve bu şirketlerin trafiğini taşımaya başladı. Bu yarış bir süre devam etti Telecom Italia ITUR isimli kablo sistemi için çalışmalara başladı Türk Telekom yeni özelleştirilmişti parayı bastırıp ITUR hattına kendisi katıldı.Hatta Türk Telekom nasıl hırsa büründüyse adamlar Aycell'i dahil satın almak için teklif verdi zaten zarar ediyordu bildiğimiz Avea dönemi başladı. Telecom Italia ile yurtdışı çıkışı rekabeti de sona erdi. Hatta daha sonra TT ile Telecom Italia MedTurk yurtdışı çıkışı da yaptı. Avea vasıtasıyla da Telecom Italia bir nevi ortağı oldu.

  Ülkemizde internet trafiği olabildiğince artıp artık Bulgaristan'ın bütün trafiğimizi taşıması mümkün olmadığı için 2008 yılında TT Frankfurt'a yurtdışı çıkışı yapmaya karar verdi. Sonra Bükreş yurtdışı çıkışı geldi derken 2010'a kadar Türk Telekom tam 5 tane yurtdışı çıkışı yapmıştı. Alternatif tarafında ise bir tek Telecom Italia vardı. Ortadoğu'nun trafiği de bizim üzerimizden geçince TT uyanıklık yapıp yurtdışında fiber hatları olan bir şirket satın almak istedi. Gidip bula bula Macaristan'da Pantel'i buldu. Pantel'in Avrupa genelinde toplam 20 bin km fiberi vardı, bu şirketi satın alınca Türk Telekom'un Avrupa'da birden 20 bin km fiberi, 20 civarında POP noktası oldu. Ama bir sorun vardı ki bu Pantel'in hatları aşırı zayıftı hala şaka gibi 1 Gbps'lik, 2.5 Gbps'lik hatları var. Ama Avrupa ülkelerinde sıfırdan kazı yapmak yerine mevcuttaki güzergahlardan Amsterdam, Londra'ya kadar fiber getirmenin maliyeti düştü.

  Sonra Turkcell, Tellcom'u satın alarak Superonline adıyla piyasaya girdi. Serbestleşmeyle birlikte başka alternatif operatörler ortaya çıktı. Doğal olarak Türk Telekom'a para ödememek için yurtdışı çıkışlarını Telecom Italia ile yaptı. Hatta Turkcell, Sofya'ya kadar kendi fiberini de çekti. Ama bu iş böyle yürümez, Telecom Italia resmen ülkedeki MedNautilus hattını kaderine terk etti, trafikleri çok arttı onlar yetersiz kalınca Turkcell ülke adına bir iyilik yaptı. Uluslararası nisbeten küçük Tier 1 operatörlerini ülkeye davet etti. Büyük ihtimalle bir takım avantajlar da sağladı. İlk önce Cogent tamam deyip ülkeye hat çekmek istedi belediyenin rekor ücretiyle karşılaştı. O kadar paraya ben ABD'ye fiber çekerim diye Türk Telekom'dan kiraladı. Sonra GTT, Türk Telekom'un kanallarını kullanıp kendi hattını getirdi. Ardından KPN, TATA, Interoute gibi şirketler de geldi. Bu noktada yine Türk Telekom'un yurtdışı hatları işe yaradı bizim belediye, izin sorunlarımız yüzünden bu operatörlerden bazıları TT'den kapasite kiralayarak ülkeye geldi. Türk Telekom'a ücret ödemek istemeyen alternatifler TT'den daha ucuz Telecom Italia, Cogent, GTT, Tata gibi şirketlerle yurtdışına çıkıyor. Bu arada Telecom Italia'da fırsattan istifade İstanbul kapasitesini artırmak istiyor ama onlar da belediyeye takıldı büyük ihtimalle TT'den kiralayacak bir de kanal İstanbul muhabbeti var.

  Eğer Türk Telekom'un yurtdışı çıkışları olmasaydı bir kere internetimiz şu ankinden çok daha yavaş olacaktı çünkü sadece Telecom Italia vardı ve kapasiteleri 320 Gbps. Türk Telekom'un en zayıf hattı Bükreş bile 800 Gbps. DE-CIX, AMS-IX gibi firmalar ülkemizden çıkamazlar çünkü maliyetler çok yüksek ve bir sürü engel var. Çok büyük firmalar mesela Telia ülkeye girmek istedi hatta Edirne'ye kadar hattını getirdi ama belediye yüzünden giremedi ve bu firmalar kiralama yerine tüm insiyatifin ellerinde olmasını isteyen şirketler. Bu yüzden öyle büyük değişim noktaları ülkemizden çıkmıyor De-Cix İstanbul var adamların en zayıf halkası da yine İstanbul. De-Cix'e bağlanan şirketler de çoğu kiracı o yüzden yüksek kapasiteleri yok. Kapasiteler çok düşük olduğu için Türk Telekom'da De-Cix İstanbul'a katılmıyor. Sonuçta orada olan firmaların çoğu TT'nin kiracısı.

  Türk Telekom için şu anda tabii ki yurtdışında birden çok noktada POP noktası olması diğer firmalara göre maliyetli. Ama ülke koşullarında başka seçenek yok sonuçta bir tarafta 20 Terabit kapasite var ve tamamen kendine ait. Diğer tarafta ülkedeki tüm firmaları toplasak yurtiçi dahil o kadar kapasiteleri yok. TT şu anda trafiklerini genel olarak NTT ve Telia ile taşıyor. Telia ile 12 noktada toplam 10 Tbps, NTT ile 13 noktada 8.5 Tbps transit anlaşması var. Geri kalanlarda IX'ler üzerinden giden küçük trafikler vs.

  Yönlendirme çok yanlış çünkü Türk Telekom'da bu işi bilmiyor, ayrımcılık yapıyor. Büyük ihtimalle alternatif ISS kullanıyorsunuz çünkü TT kullanıcıları Konya-Antalya-Denizli üzerinden gidiyor. Alternatifler ise daha az ödemek için biraz dolanıyorlar. Biliyorsunuz QoS sistemi var network'lerde. TT istersen seni de en kısa rotadan taşırım ücreti şu kadar, istersen normal gidersin ücret şu kadar diyor. TT'de öncelik kendi müşterilerinin, Turkcell ve Vodafone'un. Bu arada bu sadece TT için geçerli değil. NTT bile Milano'dan trafiğini alırım direk Paris'ten New York'a geçersin ya da Frankfurt, Amsterdam, Londra üzerinden New York'a geçersin diyor.

  Hee TT'nin kendi müşterisi dahil olsanız iş bilmez adamlar sayesinde Acıbadem'den Gayrettepe'ye ulaşmak için Bursa'dan dolaşma ihtimaliniz var. Ancak müşteri kendisi şikayet ederse farkedip düzeltiyorlar. Oysa İstanbul Anadolu yakasından Avrupa'yakasına geçmek için İstanbul içinde onlarca hat var.
  Turk telekom oldugu surece ben 10yil da gecse adam akilli netimiz olacagini sanmiyorum.  Hala 2mbps upload hizi. Hala akn gibi sacmalik. Akn kalksa bile buyuk ihtimalle 24mbps aknsiz 80kusur olur  Arap telekom
  Ömür açısından bakarsak her cihazın ömrü var. Bugün kurulan FTTB/H/C bunlar 50 yıl sonra kullanılmasının imkanı yok çünkü hepsinin ömrü ortada. Bakır kablonun ömrü fibere göre daha azdır evet ortalama 15-20 yıldır. Ama kullanılan kabinin ömrü de çok fazla değil. FTTB/H ya da FTTC hiç farketmez. Hepsinin ortalama kullanım ömrü bakırla aynı aşağı yukarı. FTTH tabii ki daha iyidir ama her yere FTTH getireceğim diye diğer tarafta milyonlarca insan ADSL'e mahkum kalır. Güney Kore, Singapur ya da Almanya bu konuda çok önemli örnektir. Güney Kore 2005'te Ulusal Genişbant Stratejisini açıklarken ve 2 yıl içerisinde bitirilme zorunluluğu getirirken VDSL sadece 25 Mbps taşıyordu. Gecikmeler olsa da bugün Güney Kore'de en kötü bir hanede FTTC var. Bu FTTC altyapısını 2009'da bitirdiler. Sonra bu FTTC üzerinden FTTB/H yapmaya başladılar ama 2010 yılında ABD VDSL2 ile 100/50 Mbps'i mümkün kıldı. Sonra Kore'liler o kadar zengin olmalarına rağmen kablosuz teknolojiler, DSL teknolojisi gelişirken FTTH mantıksız gelmeye başladı. Bugün Güney Kore VDSL üzerinden 2.6 Gbps/1.5 Gbps veri taşımayı mümkün hale getirdi. Abone tarafında ise insanlar en fazla 1 Gbps kullanıyor. Hatta 10 Gbps tarifeleri vardı bireysele yönelik o tarifeyi kaldırdılar çünkü firmalar dışında ev kullanıcısı seçmiyor. Hatta daha çok kablosuza yöneliyorlar. Mobilde limitsiz 50 Mbps hız veriliyor. Şimdi bunu kullanmak varken adama evdeki 200-500 Mbps gereksiz geliyor. Çünkü iki ayrı fatura ödeyecek, kolaylığı yok evden çıktığında o interneti taşıyamıyor yani cebine faydası yok.

  Biz mobilin sabit interneti geçtiği sayılı ülkelerdeniz çünkü mobilde rekabet vardı. İnsanlara sabit internetten daha kolay geldi. Toplamda 10-20 GB kota kullanan adama evdeki 50 GB AKK/Kotalı internete 70 TL vermek gereksiz geliyor. Evdeki interneti de iptal edip 160 TL'ye 35 GB mobil internet almak daha karlı geliyor. Çünkü insanımızın tüketimi az, bişey geliştirmiyor, üretmiyor sürekli tüketiyor. Dünyada en gereksiz trafik bizde.
  Açıkçası yukarda gördüğünüz gibi suçlama girişimleri oluyor, o yüzden adres kontrolü yapmayacağım. Eğer blokların FTTB sistemi varsa Vodafone altyapı sorgulamada altyapı görünmemesi gayet normaldir. İlçe/il müdürlüğüne gidip bilgi alabilirsiniz.
 • Kurmay Yarbay
  16497 Mesaj
  Daha önceki konunuzuzdan hatırlıyorum. Hayırlı olsun diyeyim. 1*1 gibi duruyor yeterli olur şimdilik. Ayrıca yan binadan çekmezler hattı Türk Telekom'da her kabinin hattı ayrı yani her kanin direkt fiberNAS ya da santrale sadece kendi kullandığı kablo ile bağldıdır. Koyacakları kabini ise zaman gösterecek.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  B.D. 31.07

  Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.

  Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.

  Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?

  Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5359 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: NitroNos

  Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.

  Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.

  Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?

  Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.
  O kablonun 20 Gbps'e kadar kapasitesi var. Bir kabin 320 abone alabilir ve kişi başı maximum 200 Mbps kullanabilir, bizde VDSL'de 200 Mbps olmadığı için en yüksek 100 Mbps'e kadar hız alınır. 100 Mbps'de sadece 100 metreye kadar alınır. Ancak planlamalar ona göre yapılır, endişelenmeyin. Bölgede ne kadar ev yapılacağını kentsel dönüşüm planlarını vs. Türk Telekom ilgili belediyeden alır.
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hayırlı olsun benim 0365634@ hatırlayan varsa
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hocam o zaman ben 100 mb/sn alabilirim sıkıntı yok.

  100 mb/sn o zaman 200 aboneye aynı anda yüklenirse kapasitesi dolar tabi saha dolabı geleceği belli değil ama oraya yeni kapak koymuşlar üzerinde şu bilgiler yer alıyor.(Ex Patlayıcı Ortam)  Üst Cadde'deki kapaklar ve bizim saha dolabına gelene kadar şu şekilde kapaklar var anlayamadım.  Bizim saha dolabının yanına bu kapağı koymuşlar:  @hayaller diyarı Hoş geldiniz hocam son zamanlarda forumda göremedim.Sizin bölgenizde gelişme var mıdır ?  @mustifb hocam bu eski tip saha dolabına fiber bağlama ihtimalleri var mı? Yeni saha dolabı koyulacak mıdır ? Yoksa eski tip saha dolabına fiber bağlayıp idare mi edeceklerdir ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Ekim 2016; 20:26:34 >
  |
  |
  Bahsedilenler: mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör hayaller diyarı
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hoşbulduk hocam son durum taşımak oldu desem :( resim deki fiber için kullanıyorlar bizim burada var aynısı

  ============================================================================

  VDSL Training Status: Showtime

  Mode: VDSL2 Annex B

  VDSL Profile: Profile 17a

  Traffic Type: PTM Mode

  link Uptime: 0 days: 00 hours: 19 minutes

  ============================================================================

  VDSL Port Details Upstream Downstream

  Line Rate: 3.096 Mbps 24.575 Mbps

  Actual net Data Rate: 3.046 Mbps 24.529 Mbps

  Trellis Coding: ON ON

  SNR Margin: 56.1 dB 73.7 dB

  Actual Delay: 0 ms 0 ms

  Transmit Power: 6.9 dBm 11.9 dBm

  Receive Power: -8.6 dBm -13.7 dBm

  Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols

  Total Attenuation: 00.0 dB 00.0 dB

  Attainable Net Data Rate: 95.813 Mbps 180.880 Mbps

  ============================================================================
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  16497 Mesaj

  İlk sorunuzu foruma giremediğim için yanıtlayamadıydım lütfen kusuruma bakmayın zaten @mustifb hocam gerekli bilgiyi de vermiş sağolsun. Benim bildiğim Ex yazması kanalların içindeki basınç sebebiyle. Diğer kapak ise sonlardırma kapağı. Tabi bu konuda eklenecek bir husus varsa @mustifb hocam eklerseniz sevinirim.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör mustifb
  _____________________________
  B.D. 31.07

  Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum
 • Kurmay Yarbay
  16497 Mesaj

  Hayretler içerisindeyin ne güzel bir değer o öyle.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  B.D. 31.07

  Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:08:50 >
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hocam ben 30 gundur giremiyorum kaç defa destek sonuç yok bunuda hatıra olarak saklıyorum ============================================================================

  ADSL Training Status: Showtime

  Mode: ADSL2+

  Traffic Type: ATM Mode

  Link Uptime: 14 days: 20 hours: 47 minutes

  ============================================================================

  ADSL Port Details Upstream Downstream

  Line Rate: 0.804 Mbps 5.166 Mbps

  Actual Net Data Rate: 0.796 Mbps 5.117 Mbps

  Trellis Coding: ON ON

  SNR Margin: 16.4 dB 7.1 dB

  Actual Delay: 8 ms 8 ms

  Transmit Power: 12.4 dBm 19.0 dBm

  Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm

  Actual INP: 2.0 symbols 4.0 symbols

  Total Attenuation: 27.6 dB 45.5 dB

  Attainable Net Data Rate: 0.886 Mbps 7.752 Mbps

  ============================================================================  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:04:03 >
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hayırlı olsun hocam bizim saha dolabının yanına ex patlayıcı ortam koymuşlar değerlerde bir gelişme yok ve saha dolabıda gelmedi bundan dolayı ne yapacaklar bilmiyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hocam saolun turk telekom daire fiber getiryor eski evde hala dsl var  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hocam bizim yan binada t21 var fakat onuda ankastreye bağlamışlar sizin ki eve kadar fiber gayet iyi sitede yaşadığımda so fiber vardı cat6 ile baya iyi internet kullanıyordum.

  Bizim buraya fiber gelirse gelişmeleri atarım hocam fiber kablo çekmeleri iyi oldu fakat dolap kurulur mu yada ne olur fikrim hiç yok.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hocam santral satmışlar ise haes sistem yaparlar belki hocam afyonda olsanız yardım ederim turk telekom tanık çok var  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2054 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: hayaller diyarı  hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş  merak ettim odaya kadar nasıl getirecekler bende aradım 4 -5 yıla anca gelir dediler ama t11in eve kadar fiber özelliği var mı ki? t11 olduğu yere gelip yeni kutu takmazlar masraf olduğu için.
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5359 Mesaj

  O projeye bağlı büyük ihtimalle eski saha dolabının üzerine giydirme şeklinde yeni dolap koyarlar. Ancak bazen eski saha dolaplarınada fiber çekiyorlar.
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  124 Mesaj

  hocam santral odası kilitli bakmadım odaya kadar getirceklermiş öyle söylediler  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  SkeironnWH kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.

  Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.

  Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9019 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  quote:

  Orijinalden alıntı: NitroNos

  Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.

  Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.

  Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?
  YER:Kocaeli/Darıca Bölgesi

  Türk Telekom Fiber Optik Çalışması için yol kazılıyor sonra fiber optik saha dolabına kadar döşenicek

  Darısı Düşük hızda adsl kullanan müşterilere
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 23 Ekim 2016; 20:45:13 >
  |
  |
  Bahsedilenler: Ö1f1 , mustifb , hayaller diyarı
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
bankalar.org
Bitcoin
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,537
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.