Yarbay
21 Ocak 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
28 üye
Görüntülenme
Toplam: 2252 (Bu ay: 22)
30 Gün Cezalı
10 gün 12 s. 11 dk. kaldı
Gönderileri

2008’den beri donanımhaber’de bulunuyorum.Daha önce farklı üyeliğim vardı.

Donanımhaber eskiden çok daha iyiydi keyifle takılıyordum.

Donanımhaber’e girme nedenim hem bilgi almak hemde aldığım bilgiyi araştırıp doğruluğunu öğrendikten sonra insanlara yardımcı olmaktı ne yazık ki donanımhaber oldu haber sistesi devamlı siyasetten bahsediliyor.Devamlı adminler haksız yere insanlara cezalar veriyor habersiz yorumlarımız siliniyor.Geçirdiğim 13 senemin bir bölümü heba oldu ben gidiyorum arkadaşlar hakkınızı helal edin zaten aktif olarak yazılım yazıyorum kendimi geliştireceğim ayrıca ingilizce eksikliğim var onun üzerine kurs,ders veya yurt dışına çıkarım daha iyi öğrenmek adına benden size abi veya kardeş tavsiyesi zamanınızı heba etmeyin kendinizi geliştirmek için uğraşın saygı ve sevgi ile kalın hiç kimse için moralinizi bozmayın.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/83/6b/47/836b473fcc8b63bff2dfa5fa72c3df22.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fc/bb/76/fcbb76c91f497f88598b8f7e751fd307.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/14/df/1d/14df1d4ff5cbcd3588c348b10917abb4.jpeg&t=0&width=480&text=1

Her şeyi deniyoruz bu adamın dediklerini uygulayalım derim.


Türk Telekom fiber altyapısından , Türknet’e geçtim aynı altyapı aynı router aynı modem ama farklara gelin bakalım.


Özellikle Hız testi tarafında bir fark mevcut Türk Telekom’da 600 mbps indirme hızı ile başlayan speedtest Türknet tarafından 5-10 mbps ile başlıyor.Sonuç ise Türk Telekom en az 106 mbps hız alırken Türknet’te 95 Mbps’i geçmiyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/07/aa/2f/07aa2f01cdf6c75b155468e8cc90c05c.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/a4/b8/09/a4b8098dee30dcb445e37b4d732792c4.png&t=0&width=480&text=1Ping konusunda CGNAT’ta olmadığım için Türk Telekom’a nazaran 2-3 ms gecikme alıyorum Türknet tarafında ve Yurt dışında Türk Telekom çıkışlarını kullanıyor.


Ping tarafında istanbul’a yakın bir fiber abonesi olduğum için yurt içi ping değerlerim 2-3 ms çokta önemsenecek rakamlar değil ancak yurt dışı çıkışları türk telekom üzerinden olmasına rağmen bariz farklar mevcut.


Traceroute olarak google.com’a ping attığımız zaman Türk Telekom’da 12-13 ms arasından karşıdaki sunucuya ping atarken , Türknet tarafında 52 ms ile ping atmış oluyoruz.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e8/ae/74/e8ae7484dac98b966d863965378a26fc.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/89/71/78/897178eeda0090c29fbcc86445fef69d.png&t=0&width=480&text=1

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren "torba kanun teklifi" TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


İnternet altyapılarının yaygınlaştırılması teşvik edilecek

Mobil telefon kapsama alanının ve internet hizmeti altyapılarının yaygınlaştırılmasını teşvik edecek düzenlemeler yapılacak.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçesinde yer alan ilgili ödeneklerin, evrensel hizmet ödemelerinin yapılabilmesini teminen yıl içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bütçesine aktarılabilmesine imkan sağlanacak.


Bu kapsamda, uluslararası örneklere uygun şekilde, evrensel hizmet yükümlüsünün belirlenmesine yönelik yöntemlerin çeşitlendirilmesi, evrensel hizmet yükümlüsünün birden fazla işletmeci arasından belirlendiği hallerde net maliyet hesabına esas teşkil edecek yöntemin tanımlanması, evrensel hizmet yükümlülerine evrensel hizmet işine ilişkin bedelin yüzde 30'una kadar avans ödenebilmesi ve ortalama 18 ayı bulan ödeme periyotlarının kısaltabilmesine imkan tanınması amaçlanıyor.


Ayrıca evrensel hizmet kapsamında yürütülecek projelerde, zorunlu hallerde altyapı kurulumu gerektiren işlerde evrensel hizmet yükümlüsü olma şartı aranmayabilecek.


https://www.trthaber.com/haber/gundem/ekonomiye-iliskin-duzenlemeler-iceren-torba-teklif-yasalasti-563478.html

Öncelikle okuduğunuz ve destek olduğunuz için teşekkür ederim.Konuyu öne çıkararak destek olabilirsiniz.


SAYE ile mücadele konusunda fikriniz varsa bana özel mesaj yoluyla veya telegram'dan ulaşın.


https://t.me/donanimhaberiss


https://www.btk.gov.tr/kamuoyu-gorusleri/taslak-turk-telekomunikasyon-as-referans-sanal-ayristirilmis-yerel-erisim-teklifine-iliskin-kamuoyu-goruslerinin-alinmasi


BTK'ya mail etdbilgi@btk.gov.tr ve Cimer'e şikayetimizi oluşturmalıyız.


https://www.cimer.gov.tr üzerinden İletişim Başkanlığı veya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını seçip gönderebilirsiniz.Resim olarak Bulgaristan'daki internet paket fiyatlarını ve SAYE port hızlarını koyabilirsiniz.


ÖRNEK TASLAKTIR HERKESİN HÜR İRADESİ KENDİSİNE AİTTİR;


Alıntı

metni:
BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) İnternet Servis Sağlayıcılarını denetlemek ve tüketicilerin menfaatlerini korumak amacıyla kurulmuştur.
Ancak Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından SAYE (Sanal Ayrıştırılmış Yerel Erişim) sisteminin ücretlendirilmesine dair yapılan teklif bu ilkelerle çelişmekte ve BTK'nın kuruluş misyonuna ters düşmektedir.
Ülkemizde Yerleşik Sağlayıcı sıfatıyla hizmet veren Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin SAYE taslağındaki fahiş fiyatlandırmasının, düşük port hızlarının ve haksız alınan kiralık modem/router ücretlerinin tüketiciler nezdinde kabul edilmesi mümkün değildir.
BTK'nın 2020 3. Çeyrek Raporuna göre Türk Telekomünikasyon A.Ş. %66,08 pazar payı ile ülkemizdeki internet pazarının öncüsü konumundadır. Ancak teklifte sunulan fahiş fiyatlandırmalar Alternatif İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından sunulan hizmetlerin önünü tıkayarak rekabeti ortadan kaldıracak ve bu durum Yerleşik Sağlayıcı'nın halihazırda tekelleştiği piyasayı daha da içinden çıkılmaz bir konuma getirecektir.
Rekabet ortamını korumak ve tekelleşmeyi önlemek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun sorumluluğundadır. Günümüzde dünya çapında yüksek hızda ve sınırsız internete erişim her geçen gün daha da ucuzlarken teklif edilen fahiş fiyatlandırmanın ne tüketiciler ne de BTK tarafından kabul edilebilmesi mümkün değildir.
Örnek vermek gerekirse, sınır komşumuz ve gelişmekte olan bir ülke konumundaki Bulgaristan'da bir vatandaş 100 Mbps Download/50 Mbps Upload gibi hızlara kota yahut Adli Kullanım Noktası gibi çağ dışı kısıtlamalara maruz kalmadan 6 Bulgar Levası yani 28 Türk Lirası ücretle erişebilmektedir. Aynı kalitede hizmeti bu fiyatlarla almak biz tüketicilerin hakkı, bu hızı sunmak Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin görevi ve bunu denetlemek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun sorumluluğudur.
Bu hususta gerekenin yapılmasını kurumunuzdan önemle arz ederim.
Saygılarımla.


BULGARİSTAN PAKET ÜCRETİ;


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/7e/2c/f8/7e2cf8aeb34b4aaa92bf3da578219a5d.png&t=0&width=480&text=1SAYE İÇİN İSTENEN PORT ÜCRETLERİ;


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/8f/0f/93/8f0f93767179d166544aec59b9988ffc.png&t=0&width=480&text=1


SAYE NEDİR? || ENDİŞELER ve BELİRSİZLİKLER


Alıntı

metni:
Bilgi Teknolojileri Kurulu'nun 31.12.2019 tarihli 2019/DK-SRD/338  Karar Numaralı kararıyla birlikte altyapı paylaşım-erişim modellerinden olan SAYE (Sanal Ayrıştırılmış Yerel Erişim) erişimi tartışılmaya başlamıştır. Bu yazıda SAYE'nin ne olduğunu, neler vadettiğini, olası belirsizlikleri ve endişeleri ele alacağız. SAYE'yi anlatmadan önce kısaca ülkemizde kullanılan sabit erişim şebeke mimarilerinden ve halihazırda yürürlükte olan paylaşım-erişim modellerinden bahsetmek faydalı olacaktır.
-FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber): Fiber sokaklarda bulunan fiber kabinlere kadar gelir. Fiber kabinlerden binalara ve son kullanıcıya bakır kablo gider. Çeşitli modülasyonlarla 1GBps'e kadar hız alınabilir.-FTTB (Binaya Kadar Fiber): Fiber binada bulunan fiber kabine kadar gelir. Dairelere bakır kablo, koaksiyel kablo veya ethernet kablosu gider-FTTH (Daireye Kadar Fiber): Fiber binada bulunan fiber ankastreye kadar gelir daireler kadar fiber kablo gider.
Ülkemizde İnternet Servis Sağlayıcıları ve Altyapı İşletmecileri arasında ortak altyapı kullanımı, paylaşımı üzerine ise halihazırda 3 farklı model kullanılmaktadır.
Al-Sat: Alternatif Servis Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcıdan belirli kapasitede ve kalitede IP seviyesinde trafik ve tarifeler satın alır veya kiralar. Bu satın alınan/kiralanan kapasite Yerleşik Sağlayıcının sunduğu hız profili seçenekleri arasından belirlenen tarifeler üzerinden kar eklenerek son kullanıcıya hizmet satışı gerçekleşir. Abonelerin trafiği Alternatif Servis Sağlayıcının altyapısına girmeden tamamen Yerleşik Sağlayıcının altyapısı üzerinden geçer. Yerleşik Sağlayıcının fiber erişim sistemlerinden faydalanabilir.
Veri Akış Erişimi (VAE): Alternatif Servis Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcıdan belirli bir trafik satın alır ya da kiralar. Alternatif Hizmet Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcının sunduğu hız profillerini kullanarak kendi tarifelerini oluşturur ve son kullanıcıya hizmet satışını gerçekleştirir. Ücretlendirme Port-Transmisyon bazlı olarak gerçekleştirilir. Abonenin trafiği en yakın Trafik Teslim Noktası'na (TTN) dek Yerleşik Sağlayıcının altyapısından geçer, daha sonra TTN'de Yerleşik Sağlayıcı trafiği Alternatif Servis Sağlayıcının altyapısına devreder. Yerleşik Sağlayıcının fiber erişim sistemlerinden faydalınabilir.
Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA): Alternatif Servis Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcının tesislerine kendi cihazlarını yerleştirerek aktif altyapısını ulaştırır. Alternatif Servis Sağlayıcının Yerleşik Sağlayıcı tesisinde barındırdığı cihazlar ile abonelerin arsındaki bağlantıyı Yerleşik Sağlayıcının erişim altyapısı sağlar. YAPA'da diğer iki modelin aksine trafik Yerleşik Sağlayıcının aktif altyapısına girmez. Ayrıca Yerleşik Sağlayıcının ağ topolojisi gereği fiber erişim şebekesinden YAPA modelinde yararlanılamaz. Alternatif Servis Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcıya beyaz alan ve erişim altyapısı için kira öder.
Temel olarak ülkemizde kullanılan fiber erişim altyapılarını ve altyapı paylaşım modelleri yukarıda açıklanmıştır. SAYE (Sanal Ayrıştırılmış Yerel Ağ) modelinin kısaca VAE ile YAPA arasına konumlandırıldığı söylenebilir. YAPA modelinde fiber erişim şebekelerinin yapısı gereği fiber erişim altyapılarından faydalanılamadığını belirtmiştik. SAYE ise bu fiber erişim altyapısının sanal olarak ayrıştırılıp paylaşıma açılmasını amaçlamaktadır, böylece Alternatif Servis Sağlayıcı abonelerine hizmetlerini sunarken Yerleşik Sağlayıcının fiber erişim şebekesini de kullanılabilecektir. VAE modelinde de Alternatif Servis Sağlayıcı Yerleşik Sağlayıcının fiber erişim şebekesinden faydalanabilmektedir ancak SAYE'de VAE modelinden farklı olarak aynı YAPA'da olduğu gibi Alternatif Servis Sağlayıcının Yerleşik Sağlayıcı tesislerine aktif altyapılarını kurmalarını gerektirdiği için abonelerin trafikleri Yerleşik Sağlayıcının aktif altyapısına girse de IP seviyesinde (Layer 3) değil Ethernet bazlı olarak (Layer 2) taşınacak böylece Alternatif Servis Sağlayıcı, Yerleşik Sağlayıcının trafik sıkıştırma ve QoS (Trafik Önceliklendirme) işlemlerine mazur kalmayacak böylece trafik üzerinde daha esnek ve ölçeklenebilir hakimiyete ve kaliteye kavuşacaktır. Ayrıca SAYE modeli Alternatif Servis Sağlayıcının Yerleşik Sağlayıcıya ait fiber erişim şebekeleri üzerinde yetkiye sahip olma imkanı da sunaktadır. Böylece Alternatif Servis Sağlayıcı VAE'de olduğunun aksine Yerleşik Sağlayıcının hız profillerine mahkum kalmayacak, abonelerine daha rekabetçi, çeşitlendirilmiş kalitede hizmetler sunabilecektir.
Tüketiciye sunulacak hizmetlerde SAYE sayesinde yapılabilecek çeşitlendirmelere göz atacak olursak SAYE öncelikle çoklu oyuncu hizmetlerin sunulabilmesine olanak sağlayacaktır. VAE modelinde mevzuat gereği Alternatif Servis Sağlayıcı THK (Toptan Hat Kiralamada) bazlı olarak ses hizmetlerini ayrıca bir hizmet olarak sunabilmekteydi. SAYE modelinde THK zorunluluğu bulunmayacağından dolayı ses hizmetleri internet ile beraber tek bir hizmet olarak da sunulabilecektir. Bunun yanında yine VAE mevzuatı gereği Alternatif Servis Sağlayıcı IPTV gibi IP tabanlı servisleri sunamamaktaydı, VAE'de bu tür IP tabanlı servisler de sunulabileceğinden dolayı artık Alternatif Servis Sağlayıcılar, Yerleşik Sağlayıcı altyapısı üzerinden verdikleri hizmetleri çeşitlendirebilecek ve daha rekabetçi ürünler sunabilecektir. 
Altyapı bazında konuyu ele alırsak SAYE hizmeti sunulabilmesi için Yerleşik Sağlayıcı santralinde Alternatif Servis Sağlayıcının aktif cihazları bulunmak zorundadır YAPA modelinde de olduğu gibi. Alternatif Servis Sağlayıcı omurgasını Yerleşik Sağlayıcı santraline kadar uzatmak zorunda değildir, trafiği TTN
Çoklu Servis- PSTN- THK- DATA

BTK'ya , Rekabet kurumuna ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kuruluna şikayette bulundum.Bu paketleri yayınlarken sadece kendi altyapımızda bu hızları verebiliyoruz desinler.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5a/28/97/5a2897e1ef33ce03ef47f5c9c7949aa1.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/49/03/89/490389b7e540f3ccb818bbdb8ea8808a.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ff/09/97/ff09970844f3fc73237572040842e7e5.png&t=0&width=480&text=1

Teyzemiz çok güzel konuşmuş.

Bu trollerden gerçekten bıktık usandık canlı yayını izlerken troller boş boş yazmaya devam ediyorlar.


Seçim olsa hangisi kazanır?

Ben hiç memnun değilim.


Düzgün bir muhalefet yok.

Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Otomobil
hyundai
Mobil cihaz
Apple
Operatör
Turkcell
Operatör
Vodafone
Operatör
Türk Telekom
ISS
Türk Telekom
Oyun Platformu
PS4
Takım
Galatasaray
Steam
CSGO
TV
LG
Klima
SAMSUNG
Tablet
APPLE
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 23 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 9.891
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 13.803
İkinci El Bölümü Mesajları: 58
Konularının görüntülenme sayısı: 430.907 (Bu ay: 458.212)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 13.269 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.