Şimdi Ara

Türk Sinemasında İlkler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
4
Favori
2.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sinema gösteriminin yapıldığı ilk mekan: Yıldız Sarayı (1896)

Türk Sinemasında İlkler

Sürekli film gösterilen ilk salon: Cinema Pathe (Beyoğlu’nda, Sigmund Weinberg tarafından 1908’de açıldı)

Türk Sinemasında İlkler

İlk Türk filmi: Ayastefanos’taki Türk Abidesinin Yıkılışı (1914, Fuat Uzkınay)

Türk Sinemasında İlkler

Yurt dışında çevrilen ilk Türk filmi: Koruyan Ölü (1917)

Türk Sinemasında İlkler

Yurtdışına satılan ilk Türk filmi: Binnaz (1919)

Türk Sinemasında İlkler

Sansür uygulanan ilk Türk filmi: Mürebbiye (1919)

Türk Sinemasında İlkler

İlk polisiye film: İstanbul’da Bir Facia-yı Aşk (1922, Muhsin Ertuğrul) Ayrıca çekim aşamasında tutucu grupların saldırısına uğrayıp taşlanan ilk film ekibi

Türk Sinemasında İlkler

Türk sinemasında boy gösteren ilk kadın aktris: Bedia Muvahhit

Türk Sinemasında İlkler

İlk şarkılı film: İstanbul Sokaklarında. (Semiha Berksoy) (1931, Muhsin Ertuğrul)

Türk Sinemasında İlkler

Türkiye güzeli seçildikten sonra sinema oyunculuğuna geçen ilk güzel: Feriha Tevfik

Türk Sinemasında İlkler

Venedik Film Festivali’nde “Onur Diploması” kazanan ilk yönetmen: Muhsin Ertuğrul (Leblebici Horhor Ağa {1934} filmiyle. Dikran Cuhaciyan’dan senaryolaştıran: Nazım Hikmet)

Türk Sinemasında İlkler

İlk film festivali “Yerli Film Yapanlar Cemiyeti” tarafından 1948’de düzenlendi. Unutulan Sır adlı film en iyi film seçildi. En iyi kadın oyuncu ödülünü Nevin Aypar, en iyi erkek oyuncu ödülünü ise Kadri Erdoğan kazandı.

Türk Sinemasında İlkler

Türk sinemasında oyuncular sigorta kapsamına ilk kez Barbaros Hayrettin Paşa filminde, İpek Film Şirketi tarafından alındı (1951)

Türk Sinemasında İlkler

Dergi yarışması sonucu Türk sinemasına gelen ilk oyuncular: Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Mahir Özerdem

Türk Sinemasında İlkler

Sinemasal anlatımın ilk örneği ve ilk çağdaş Türk polisiyesi: Kanun Namına (1952, Lütfi Ö. Akad)

Türk Sinemasında İlkler

İlk renkli Türk filmi: Halıcı Kız (1953, Muhsin Ertuğrul)

Türk Sinemasında İlkler

İlk Kurtuluş Savaşı filmi: Ateşten Gömlek (1923 Muhsin Ertuğru)

Türk Sinemasında İlkler

Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan ilk Türk filmi: Susuz Yaz. (1964, Metin Erksan)

Türk Sinemasında İlkler

İlk çekilen Korku Filmi: Drakula İstanbul'da (1953 Mehmet Muhtar)

Türk Sinemasında İlkler

İlk masal film: Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1970)

Türk Sinemasında İlkler

Filme alınan 400’ün üzerinde senaryo yazarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na giren ilk Türk senaristi: Safa Önal (2005)

Türk Sinemasında İlkler

Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan ilk Türk filmi: Yol. (1982, Şerif Gören ve Yılmaz Güney)

Türk Sinemasında İlkler

Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk filmi: Uzak (2003, Nuri Bilge Ceylan)

Türk Sinemasında İlkler

• Değişik bilgiler. Teşekkürler.
  • Teşekkürler elzemsin.
  • :) teşekkürler
  • okucam
  • önlerden
  • yine konuşturmuşsun klavyeni

eline sağlık
  • Başarılı ve güzel bir konu teşekkürler
  • Eline sağlık.
  • Yine faydalı bir konu,yine elzemsin
  • Sağol hafız...
  • keşke daha uzun olaydı, damağımda kaldı tadı
  • tamda bugün türk sinema tarihi dersi sınavına girmişken üzerine bu konuda entresan geldi :D

dün açsaydın keşke konuyu hiç olmadı çakmazdık dersten
  • Hepsi birbirinden değerli çok güzel bilgiler ..teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Illuminn

keşke daha uzun olaydı, damağımda kaldı tadı

Aslında daha uzun tutabilirdim ama konu sıkıcı olmasın diye kısa tutmaya calıstım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler. sinema bölümünde de olabilirmiş. Bu arada diğer bilgileri de eklerseniz sevinirim.
  • binalar olmayınca maalesef çok da ilgi çekmemiş ama bence binalardan daha ilgi çekici bir konu, teşekkürler.
  • Ya bunu ben yazıcaktım. Ne zaman olduda açtın başlığı. Ben yinede yazıcam. Adıda Türk Sineması tarihi olucak. Tarihte ilk sinema çekimi fikrinden günümüze kadar gelen süreci anlatıcam. Bunun için epey uzunca metinler okumuştum ve araştırmıştım.

Ama malum sınavlar bitmek bilmiyor. Biri bitmeden ötekisi başlıyor. Kafamı kaldırıp ortaya bişey koyacak vaktim yok gibi. Çünkü birazcık vakit ayırsamda dersler dışında butür şeyler çok uzun araştırma istiyor ve çok çok vakit alabiliyor. Sana inatmış gibi düşünme sakın. İçimde kalmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi os_lnx -- 16 Mayıs 2013; 23:38:47 >
  • değişik ve güzel bilgiler, teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.