Şimdi Ara

En Can Alıcı Türk Sineması Sahneleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
3.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı filmlerde öyle sahneler vardır ki, insanı adeta izlerken oturduğu yere çiviler. Bazen nutkun tutulur bir kelime dahi söyleyemezsin. Bazen de gözlerinden birkaç damla yaş süzülür. Üzerinden çok seneler geçmiş olsa dahi asla unutulmazlar. Çünkü hafızalarımızda çok derine yerleşirler. Yıllar sonra o filmi tekrar izlerken bilirsin ki, o filmde o can alıcı, o dönüm noktası sahne vardır. Ve heyecanla beklersin birkez daha o anı tekrar yaşamak için... Hemen birkaç tane örnek verelim..

Film: Eşkıya

cumali: çok korkuyorum eşkiya beni bırakma çok korkuyorum...çok
    eşkiya: korkma sadece toprağa gideceksin...
    sonra toprak olacaksın...
    sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin...
    oradan özüne ulaşacaksın...
    çiçeğin özüne bir arı konacak...
    belki...belki o arı ben olacam

Eşkıya: Bana niye ihanet ettin Berfo?

Berfo: İhanet ha? Demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun? Peki. İyi. Öyle olsun.… Ben bunları yaptım.Çünkü aşıktım ben.Yani vurulmuştum.Ölüyordum aşkımdan.Bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? İhanet ne? Aşkım için yaptım ulan! Ahlâksızlık mı? Evet, yaptım.Ben, en yakın arkadaşımı, seni jandarmaya ihbar etmiş adamım.Sen yapabilir miydin benim yaptığımı, ha? En sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? Onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? Arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? O altınlarla arkadaşının sevdiği kadını, anasından babasından satın alabilir miydin? Arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? Ama ben yaptım. Aşkım için.Şimdi söyle bana.Hangimizin aşkı Keje’ye daha büyük, ha? Hangimizin? Hangimiz Keje için bu kadar günaha girmeyi göze alabildi? Bu aşk için ben cehennemde yanmaya hazırım.Ya sen?

Eşkıya: " Beni hapiste vurdular ölmedim. Hastalandım bi ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim, çok dövdüler beni kan kustum ama ölmedim, yaşadım, seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki; kimse sesini duyamıyormuş. Susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın keje. Sesini duyamayacak mıyım..?"

Film: Selvi Boylum Al Yazmalım

Asya: Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti. Durursam bir daha kurtulamam.
    İlyas: Ziyanı yok gülüşü yeter bize
    Asya: Yüreğim kaydıysa günah mı?
    İlyas: Çamura saplansam yardıma gelir misin?
    Asya: Elini tuttum sıcacıktı, yüreği elimdeymiş gibi
    İlyas: Elinden tutuversem benimle gelir mi?
    Asya: Seninim işte. Alıp götürsene beni.
    İlyas: Elveda Asya. Elveda selvi boylum, al yazmalım.. elveda. Bitmemiş türküm benim.

Film: Kabadayı

Ali Osman : Senin silahında mermi ters dönmüş evlat. Dikkat et kendini vurmayasın.
    Delikanlı adam yol yordam bilir. Raconda sığınanları teslim etmek gibi bir şey var mıdır ? Duydun mu hiç ?
    Bak Devran efendi. Sen beni tanımazsın. Ben arkamda çok ceset bıraktım. Çok aileyi ağlattım.
    Bir sürü bela herifin ciğerini gözümü bile kırpmadan söküp aldım. Cesetleri çoktan çürüdü.
    Bunların bir kısmı bilinir, bir kısmı bilinmez. Sonunda bir şeyler oldu ve ben silahı bıraktım. Tövbe ettim.
    Uzun zamandan beri beladan uzak, sakin bir hayat yaşıyorum.
    Yalnız, biliyor musun ? Ben hastayım, bu hastalık şey… Unutuyorsun. Herkesi, herşeyi unutuyorsun.
    Kafanda ne varsa silinip gidiyor, sıfır oluyorsun. Bu ne demek biliyor musun ?

Devran : Anlatırsan, anlarım.

Ali Osman : Şu demek. Seni şuracıkta gebertsem, zerre kadar vicdan azabı çekmeyeceğimi biliyorum.
    Çünkü yeminimi unutacağım. Seni unutacağım. Silahımı nasıl beynine dayadığımı, nasıl tetiği çektiğimi, o sefil beyninin nasıl dağıldığını asla hatırlayamayacağım.

Yani benim açımdan artık tövbe diye bir sorun yok.

Film: Babam ve Oğlum

Burda dureydim böyle, tam burda. Böyle gollarımı açeydim iki yana… Tuteydim onu. Tuteydim onu ben… Gitme deyeydim, gitme. Onbeş sene evvelsi… Dureydim böyle, Nuran… Tuteydim. Sarıleydim böyle evladıma, gitme deyeydim. Gitmezdi o vakıt… Galırdı… Ağzım dilim lâl oleydi… Git deyen dilim kopeydi… Benim yüzümden!!!

Film: Bizim Aile

Bak beyim, sana iki çift lafım var! Koskoca adamsın, paran var, pulun var, binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın ki... Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören, anlamıyor musun beyim bu çocuklar birbirlerini seviyor... Ama ben boşuna konuşuyorum, sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrika sahibi Saim Bey... Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben Yaşar Usta. Sen benim yanımda bir hiçsin anlıyor musun, bir hiç, gözümde pul kadar bile değerin yok ama şunu iyi bil: Ne oğluma ne de gelinime birşey yapamayacaksın, yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi çünkü bizler birbirimize para pul ile değil sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz, biz bir aileyiz, biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun. Dokunma artık aileme, dokunma çocuklarıma, dokunma oğluma, dokunma gelinime... Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, Ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben Yaşar Usta! Hiç düşünmeden çeker vururum seni... Anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bakmam bile...

• Koyduğun sahnelerin hepsi birbirinden güzel..
  • aklıma ilk gelen sahne;

• Hepsi birbirinden güzel seçemedim valla.
  • Eşkiya muhteşem bi film ya.
  • Film: Son İstasyon

Oğul: Sen ne dinliyorsun Allah aşkına?
    Baba: Neşet amcanı dinliyorum, onu seviyom biliyorsun
    Oğul: Bu evde bu tür müzikler dinlenmeyecek diye ben sana daha önce söylemedim mi?
    Baba: Evet, söylemiştin evet.
    Oğul: Babacım bilmem farkında mısın? Oğlun bu genç yaşında uluslararası bir orkestra şefi. Gelinin ise ülkenin sayılı seslerinden. Sen, bir kez olsun bu çocuklar nasıl bir müzik yapıyor diye dinlemedinde, dinlemediğin gibi şu müzik saydığın 3 notalı şeyi çalıp kulaklarımıza eziyet ediyorsun.
    Baba: Tamam bir daha dinlemem çocuğum.
    Oğul: Babacım lütfen rica edicem, lütfen bir daha çalma.
    Baba: Tamam çocuğum
    Oğul: Lütfen çalma
    Baba: Tamam efendim
    Oğul: (Yüksek sesle bağırarak) Çalma..
    Baba: (Hazır olda durur vaziyette) Tamam efendim

Sahne 7:17'den sonra

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elzemsin -- 1 Ocak 2012; 21:53:14 >

• Film: Çiçek Abbas

-Şakiiiiir. Çık dışarı ulan. Çık dışarı ulaan. Alçak namussuz, çık dışarı dedim ulan. Ne yaptın ulan? Motorumu, tekerimi, lastiklerimi ne yaptın ulan? Ne yaptın ulan minibüsü? Biliyorum sen çaldın. Sen çaldın ulan. Minibüs sahibi olmamı kıskandın, Nazlı'nın benim olmasını kıskandın lan. Ben bunları hakkettim oğlum. Alnımın teriyle hakettim ulan.

-Senin neyini kıskanayım ulan?

-Tabi kıskanacaksın ulan. Ben adamım, hayvan.

-Çık ulan hanemden dışarı.. Seni polise veririm ha.

-Aç ulan kapıyı. Yoksa kırar girerim. Aç ulan. Hırsız.

sahne 0:44:45'den sonra

• Şaka ile Karışık
    Buda mı gol değil

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nike -- 2 Ocak 2012; 0:04:40 >

• Film: Dila Hanım

Kadir Abi'nin Türkan Şoray ile birlikte rol aldığı Dila Hanım filmini bilenleriniz vardır mutlaka. Bu filmin sonlarına doğru Kadir abi zeybek oynar. İşte o sırada da Türkan sultan elinde silahıyla belirir, ve silahın namlusunu Kadir Abi'ye doğrultur.. Kadir abi ise elinde silahıyla Dila Hanım'ı görür lakin, ona sırtına dönerek,

"ölüm gelecekse sevdiğimizden gelsin, yârin sıkacağı kurşuna biz güle oynaya "eyvallah" deriz" mesajını vermektedir..Mükemmel bir sahnedir. Müzikte ayrı bir dehşet zaten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elzemsin -- 2 Ocak 2012; 0:08:51 >

• Sapıklığın alemi yok
  • Güzel konu umarım böyle devam eder.
    - Takip.
  • Eşkiya filminde Baran'ın Berfo'yu sorgularken kameranın Baran'ı (Stanley Kubrick tarzında) takip etmesi... Müthiş bir kadrajın var Yavuz Turgul usta !
  • Filmin adını bilmiyorum ama bir sahne var, adam kadını çarşafa sarıp duvardan duvara vuruyordu, bu sahne de unutulmaz sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nike

Varmı ötesi ? Yok ... Yaşar usta karakterine bürünen Usta oyuncu gibi yeşil çamın yapı taşlarından onlarcası var , sadece onlarcası fazlası yok

• 10 numaradır

• Direkt bu geldi aklıma ;)

http://www.youtube.com/watch?v=oqGDGMf2scM
  • Çok güzel bir paylaşım olmuş umarım devamı gelir tebrikler.
  • Aşk Tesadüfleri Sever filmindeki babanın son sözleri de beni çok etkilemişti. Ses kaydı yapıp kasedi saklaması ve o kasedin içindeki sözler.

Bana gelmeyişin, bana çok benzediğin içindir.
  • canım kardeşimi unutmayalım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.