Şimdi Ara

Türk oyuncularla başarı imkansızlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi arkadaşlar Türk oyuncularla neden başarı gelmez bunu teknik olarak değerlendirelim,

Birincisi başarı için gereken ENNNN TEMEL unsurları düşünelim, bunun için de son zamanların başarılı Avrupa takımlarına bakabiliriz,

1. Bayern Munih : Teknik ve Fizik gücünün üzerine bir de takım oyununu aşılayabilen nadir takımlardan. Bu 3 unsura sahip tek takım belki de bu nedenle Teknik ve Takım oyununa dayalı ancak fizik gücü bakımından Munih'le yarışamayacak Barcelona'yı iki maçta da ezdi geçen sene.

2. Borussia Dortmund : Takım oyunu olarak bence bir tık üstte olsa da Munihe göre, fizik ve teknik konusunda bir tık altta olduğunu düşünüyorum. Yine de 3 unsurun 3üne de sahip olduğunu görüyoruz.

Şimdi bu iki takım geçen sene final oynadı. Bir de yarı finalde elenenleri inceleyelim

Barcelona : Yukarıda da dediğim gibi 3 unsurun sadece 2 sine sahip, ancak yine de fiziki eksiklerini Teknik ve takım oyunu ile kapatabiliyorlar, bu nedenle yine bu sene favorilerden.

Real Madrid : Yine 3 unsurun 2 sine sahip takımlardan, Fizik var, Teknik Barcelona kadar olmasa da yine var ancak takım oyunu olarak pek iyi değillerdi geçen sezon, bu nedenle takım oyunu olarak kendilerinden üstün rakiplerine yarı finalde elenmekten kurtulamadılar.

Şimdi takım olarak inceledik, ancak ben bunu bireysel olarak Türk oyunculara bağlayacağım. Başarılı olmak için en basit olarak bu 3 unsur gerekli ancak dönüp Türk futbolcularda bunlardan ne kadar var bir bakmak lazım

1) Teknik : Son yıllarda çıkarabildiğimiz en teknik oyuncular Sergen ve Arda. Şimdi bir de Salih geliyor ama Avrupalı denkleriyle ne kadar yarışabilir bilemiyoruz. Sonuç olarak örneğin Brezilyalılar gibi teknik oyunculara sahip bir ülke değiliz. Bu net.

Peki teknik yok, bunu fizik ve takım oyunuyla kapayalım desek, bakalım;

2) Fizik : Türk oyuncuların fiziklerine hiç girmiyorum, zaten herkes görüyor, 30 santim kollarıyla simitçi gibi geziniyorlar. Çalışmayla gelişir miii? Eveet gelişiir. Peki çalışma ahlakı, profesyonellik Türk oyuncularda var mııı? YoOoOk. Zaten coğrafi olarak bulunduğumuz şartlar bile (mesela) Alman oyuncuların fiziğine ulaşabilmeyi imkansız kılan etkenlerden.

Elimizde bir tek takım oyunu kaldı, 3 unsurdan sadece 1isine sahip olmak başarı için yeterli mi? Haaaaaayıııır.

Haa, şimdi fizik ve teknik çalışmayla geliştirilebilinecek şeyler diceksiniz ki ben de bunu zaaaten biliyorum, en önemli şey, aslında yukarda da değindiğim, Türk oyuncularda çalışma prensibi, profesyonellik, azim gibi şeyler de yoook. Mesela, Gökhan Gönül, Türkiyenin son zamanlarda yetiştirdiği en iyi sağ bek, peki piyasaya çıktığından beri kendini geliştirdi mi? Hayır. Hatta bir ara haberleri çıkmıştı sanırım, antreman biter bitmez kaçıyormuş, hiç bir zaman ekstra çalıştığı olmazmış.

Bütün bu nedenleri topladığımızda teoride BENCEE Türk oyuncularla başarı imkansız gözüküyor.

Peki ya SİZCE?

• Hocam her zaman söylerim bu sistemle altyapıdan ronaldo çıksa ülke futboluna fayda sağlamaz ,

Ben hiç futbolun teknik taktiğini ve bireysel manada inceliklerini anlatmak yerine şunları söylemek istiyorum , ülke futbolunu yönetenlerin en büyük vasfı nedir ? Para ve güç

Ülke futbolunun başındaki yani tff başındaki kişi yönetici olarak ne başarısı vardır ? futbolun kendisine ne hizmet vermiştir ? Futbol yönetme konusunda ne kadar uzmandır ?

Mevcut Tff 6+0+4 sistemi getirdi evet düşünüldüğünde güzel bir şey ancak alt yapının sorununu üst yapıyla halletme sanatı oluyor bu , Bundesliga aynı mantıkta kuralı var

Nedir o kural , 18 kişilik kadroda 12 alman futbolcu bulundurmak zorundalar ve 8 tanesi altyapı oyuncusu olmalı bizim kurala göre uyulması daha zor 8 altyapı oyuncusuna kadroda yer verme durumu var ...

Ancak onlar bu kuralı koymaktan ibaret görmemiş futbolun gelişimini , 2002 Dünya kupasında final oynamalarına rağmen oyuncu kısırlığını fark ederek müthiş projeler geliştirmişler...

Eğitim + federasyon + hükumet bütün projelerde beraber çalışarak ilerlemişler

Ve sonuç ortada imrenerek izlediğimiz alman milli takımı , geçen sene final oynayan iki alman kulübü...

Hocam bunlar sadece 3 büyüklerin yapacağı yada tek bir kulübün çırpınarak yapacağı şeyler değil , 3 büyükler kendi kendine çırpınsa bile yeterli oyuncu havuzunu oluşturamaz...

Dediğim gibi bundesliga ne yaptıysa daha katı şekilde ülkemizde uygulamalarına başlanmalı , bunlar bu yönetimlerin bulunduğumuz sistemin içinde hayalden bile uzak...

• Arda Turan ile 5 senelik profesyonel sözlesme imzalayip her sene ücretini milyon eurolara cikartirsan alt yapidan adam cikmaz cikanda yatar yada gelisim göstermez.
    Olay sadece Arda degil onun gibi 100 lerce örnek var vakti zamaninda Bjk takiminda bir cocuk 2 mac oynadi oto galeri sahibi elamana araba falan hediye etti elaman 3 ay sonra kaybolup gitti.
    Yada anadolu takimindan aldigin soru isareti olan adamlara 3 ila 5 senelik kontratlar ile euro milyoneri yaparsan gene fayda alman zor olur.
    96 2000 arasinda basari sadece iyi kadro yada Terim ile gelmedi o takimda mac basi ücretler cok önemliydi oyuncular 18 girmek icin ve daha cok mac oynamak icin yirtiniyordu.
    Bazi degisikliklerin yapilamsi gerek ama bunu TFF yapamaz hükümet yapicak Almanya yapisini alip kurallari koyacak yukarda arkadas güzel belirtmis alt yapidan bu kadar oyuncun resmi listede olucak senede en azindan su kadar macta oynatmak zorundasin gibi kurallar konulur yabanci sayisi serbest birakilir ama bunu yaparkende devlet kluplerin borclarini yapailandirip 1 borclanmalarina izin vermiycek 2 mevcut borclarini taksitle ödeme imkani sunacak 3 Bütceye göre transfer olayini kontrol edicek ve bu takimlar borsaya hesap vericekler.

• Türk insanın fıtratında çalışmak yok.Futbolla alakası yok.Hangi alanda dünyaca ünlü insanlar,sanatçılar,ressamlar,sporcular çıkardık ki futbolda çıkartalım.Genetiğimize sebat,azim,disiplin,iş etiği gibi şeyler kodlanmamış.
  • şu futbolcuların olduğu kadro ne yapar sizce

• Bülent Korkmaz
    • Emre Belözoğlu
    • Arif Erdem
    • Okan Buruk
    • Suat Kaya
    • Hakan Şükür
    • Fatih Akyel
    • Ahmet Yıldırım
    • Ümit Davala
    • Hasan Şaş
    • Hakan Ünsal
    • Ergün Penbe
  • quote:

Orijinalden alıntı: ExtrameBOY27

şu futbolcuların olduğu kadro ne yapar sizce

• Bülent Korkmaz
    • Emre Belözoğlu
    • Arif Erdem
    • Okan Buruk
    • Suat Kaya
    • Hakan Şükür
    • Fatih Akyel
    • Ahmet Yıldırım
    • Ümit Davala
    • Hasan Şaş
    • Hakan Ünsal
    • Ergün Penbe

Şu an hiçbir şey yapamaz. O bir efsaneydi,geçti. Artık futbol bir endüstri oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ExtrameBOY27

şu futbolcuların olduğu kadro ne yapar sizce

• Bülent Korkmaz
    • Emre Belözoğlu
    • Arif Erdem
    • Okan Buruk
    • Suat Kaya
    • Hakan Şükür
    • Fatih Akyel
    • Ahmet Yıldırım
    • Ümit Davala
    • Hasan Şaş
    • Hakan Ünsal
    • Ergün Penbe

zamanın da bu kadronun karşısına kim çıksa darmadağın ederdi ,böyle bir kadro 100 yılda bir gelir, zaten çogu da tarihe adını yazdırıp efsane oldular ve uefa kupasını aldılar.
  • Beamer kullanıcısına yanıt
    Türk oyuncularla basari 2000'lerdeki altin jenerasyonla gelmistir. Saydigin 3 özellik (fizik, teknik, takim oyunu) UEFA kupasini aldigimiz kadroda neredeyse bütün oyuncularda vardi.

Okan-Emre-Suat'a teknik degil diyebilir misniz? Tam tersi bugünkü standartlarin üstünde teknikleri vardi. Fizik ve takim oyunu hat safhadaydi. Ümit Davala-Hasan Sas-Hakan Ünsal- Ergün üst düzey futbolculardi. Sadece Hakan Ünsal seviyesinde bir sol bek, süper lig piyasasinda 15 milyon eder. Simdi paralarin havada ucustugu genc futbolculara bakin, bir de Hasan'in genc halini düsünün. Alper 8 ettiyse Hasan rahat 15 ederdi.

Hakan Sükür'ün 90 dakika kosan, takim oyununu en üst seviyede oynayan bir forvet olmasini gectim. Adama kazma dedigimiz zaman bile su Türkiye'deki neredeyse bütün forvetlerden daha teknikti. Dribling yapar, gerektiginde topa basar, verkaclara girer, en önemlisi her iki ayagiyla pas ve sut atardi. Ayagiyla attigi gollerin yarisini sol ayakla attigini kac kisi biliyor? Degerini yoklugunda anladik. Simdiki Umut ve Burak hangi birini yapabiliyor?

Kisacasi yine böyle bir altin nesil yakalamamak icin hicbir sebep yok.

• Herseyi türkiye şartlarinda ele almaliyiz. O bahsettigin almanyanin duzenini direk yine bize getirsen bizden bir halt olmaz.

Bakin arkadaslar basit düsünün bu ülkenin disiplinli çalişkan zeki 19 yaşindaki tüm gençleri nerde.Hepsi üniversitelerde neden ülkenin şartlarina göre hepsi alt yapiya girmeleri gereken yaşta oks vs turu sinavlara hazirlandilar ailelerinden baski aldilar ders calis diye. Liseye giden gencler ne oldu daha buyuk bir sinav tum sülale ve cevrenin elestirilerine magruz kaldilar dersler nasil karneler nasil bu mesajimi okuyan herkes bu durumu ve baskiyi bilir.ve sonun yetenekli caliskan bir cok cevher suan okullarini okumakla meşgul.

Hangi liseye izleme ekibi geliyor.futbol takimimlari ciddi bir sekilde yonetiliyor hic bir okulda oyle bir sey yok.o yuzden ulke sistemine gore yapilacak sey okullardan bulmamiz lazimken bu cocuklari onuda beceremiyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • EĞİTİM VE FUTBOL BÜTÜNLEŞTİRİLMELİ.sadece futbolmu diğer tüm sporlar eğitimle içiçe olmalı.

bu işe devlet el atmalı. almanya fizik gücü diyorsunuz . adam tesis eğitmen vs için 600 milyon Euro yatirim yapti.sadece devlet yapti bunu.türk futbolcuların fiziğide tekniğide ne almandan ne Brezilyalıdan azdır.

hangi lisede yüzme havuzu var hangisinde çim saha var hangisinde kapalı spor salonu var.

beden eğitimi dersi yaptırıyor bu okullar duş yok .böle saçma şeymi olur.en azından bizim zamanımızda öleydi .

yatırım lazım. + eğitim lazım. gerisi teferrüat
  • Basketboldaki sistem gelmeli. Üniversite öğreniminden sonra takımlara seçmelere alınan oyuncular gibi olmalı. İlkokul terk insan top peşinde koşup para kazanmanın yollarını arıyor. Bol bol tekrar ettikçe belirli bir seviyeye geliyor. Maç içinde en ufak zeka kırıntısı kullanmadan ayağına gelen topu sağa sola göndermekten başka bir şey bilmiyor. Çünkü beynini nasıl çalıştıracağını, nasıl kullanacağını bu zamana kadar öğrenmedi. Zeka basit ve etkili futbolun en önemli anahtarı. Geliştirmek için de belirli seviye bir eğitim bir disiplin gerekiyor.
  • futbolda gelişme olmamasının nedeni diğer pek çok alandaki ile aynı. öncelikle yönetimdekiler bu gelişmeyi istemiyorlar. kimse kendisini kandırmasın. alt yapıdan yükselmek için torpil dönen bir ligde alt yapıya yatırım olur mu sizce? alt yapınız yoksa da ülke sporu gelişmez.
  • İş ahlakımız zayıf. Genetiğimiz futbola uygun değil(şu anki en teknik Türk futbolcuda bile futbolcu fiziği yok). Altyapı yok. Profesyonel yöneticiler yerine futboldan anlamayan iş adamları var. Bunu tolere edecek menejerlik sistemi de yok. Oturmuş bir futbol ekolümüz yok. İstikrar yok. Eğitim yok. Futbolcuların çoğu lise mezunu, o da mecburiyetten. Tesisleşme yok, son yıllarda yeni yeni stadlar yapılıyor. Genç nesil sporu pek sevmiyor, spora ilgi az.

E hadi bana Türk futbolunun geleceğini anlatın.
  • Olaya bir de aile baskısı olarak yaklaşalım. Bugün bir çok aile, çocuk futbolcu olmak istediğinde önünü kesiyor. Anne istese baba istemiyor, baba istese anne istemiyor. Belkide bıraksalar ne adamlar çıkacak ama yok, biz millet olarak okul okumayı çok daha doğru bir işmiş gibi görüyoruz (doğru olup olmadığı başka tartışmanın konusu).

Kendim de bu durumu geçmişte yaşadığım için iyi biliyorum. Etrafımda iki ayağını da benim kadar iyi kullanabilen kimseyi görmedim. Belkide bunu okuyan arkadaş için de gördüğü en iyi şut çeken yada bitirici olan arkadaştır ama işte...
  • Altına imzamı atarım bu yazının. Şu anda dünyadaki tüm Türk oyuncuları toplayıp bir takım yap, yine Avrupa arenasında başarılı olamazsın. Jenerasyon o kadar kötü. Şu anda başarı imkansız gözüküyor ama geleceği değiştirmek elimizde. Altyapı sistemlerini geliştirmeliyiz. Beyin bedava, gidin Avrupa'dakiler bu işi nasıl yapıyor araştırın; ülkeye de kurun. Altyapıdaki çocukların torpille değil yetenekle seçilmesi lazım. Oyuncuları da istediğimiz seviyeye çıkaramıyoruz. Türk milleti karakteristiği olarak zaten zorunda kalırsak çalışıyoruz. Adamlar çalışmak zorunda kalmıyor mevcut yabancı sınırı sayesinde. Anlaşılan o ki teknik kadro da çalışmaya sevkedemiyor. Arda Turan At. Madrid'e gittikten sonra çağ atladı resmen özellikle fiziksel olarak(yine de çok yeterli değil ama kanat sonuçta). Emre Çolak ve Semih Kaya yıllardır fiziğini ne kadar geliştirebildi peki?

Ben Salih'e de üzülüyorum. Son dönemlerdeki en çok parlayan potansiyel yıldızımız ülke futbolu olarak. Ancak kendini geliştireceğine inanan var mı bilmiyorum. Şu andaki en büyük eksiği fiziği ama bizim ülkede fiziksel olarak kendini geliştiren oyuncu var mı hatırlamıyorum. Dolayısıyla hep böyle kalmasından korkuyorum. Zamanında Hakan Şükür kaleciden daha yükseğe zıplayabilirken şimdikilere omuz atsan yerde.

• bir yerlerde dayın-amcan varsa futbolcu olursun bu ülkede, yoksa olamazsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arda'

Şu an hiçbir şey yapamaz. O bir efsaneydi,geçti. Artık futbol bir endüstri oldu.

quote:

Orijinalden alıntı: ÇaĞLaR..

zamanın da bu kadronun karşısına kim çıksa darmadağın ederdi ,böyle bir kadro 100 yılda bir gelir, zaten çogu da tarihe adını yazdırıp efsane oldular ve uefa kupasını aldılar.

Hakan Şükür ayarında bir futbolcu hariç bu kadro yine türk futbolcularından oluşturulabilir. Yeter ki kurulmak istensin.
  • her takım hatta o ülkenin milli takımı bile sistem içindeyken bizim 3büyükler de bile her hocayla sistem değişirken hangi alt yapı hangi Türk oyuncu iş yapıcak. Adamlar alt yapıdan belli sistem üstünde geliştiriyorlar. Oysa sen topluyosun ortaya karışık oyuncuları o dönem hangi Td varsa onun sistemine göre çıkın oynayın diyorsun. Yok böyle birşey. En basitinden Salihi ele alalım. Adamın adı "orta saha" diye orta sahada oynatmadıkları yer kalmadı. Herşey sırf koşmak değil. Defanstan forvetine sistemli oynarken takımlar bizler takımdaki 2 oyuncu iyi anlaşıyorsa havaya uçuyoruz. Kafa yapısının 180 derece değişmesi lazım.
  • Bizim türk aile yapisinde spor kültürü yok. Cogu anne-babanin istedikleri erkek cocuk büyüsün okusun evlensin evi olsun.

Bizim ülkede spor yapan kiza ters konuşurlar.Önce bu kafa yapisi drgismesi lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorun disiplin ve topsuz alanda etkisizligimizdir. Aslinda çok yetenekli oyuncularimiz var, çogu ülkeden daha iyi oyuncularimiz var ama bu 2 dedigim sey yok bizde. Topsuz alanda inanilmaz kötüyüz. Sadece 2 oyuncumuzda var bu topsuz alan bilgisi (Burak ve Umut) ama onlarda top onlardayken ne yapacaklarini bilemiyorlar malesef.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.