Şimdi Ara

Türk oyuncularla başarı imkansızlığı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 2002 dünya kupası 3.lük .2008avrupa sampiyonası yarı final . türk insanı gayet yetenekli zeki fizik olarak güçlüdür. hepsinin buluğu bir örnek mi???istiyosun ilkay gündoğan .bu adam gelişimini almanyada aldı. bizdeki eksik alp yapı çalışanlarının ve tesislerinin yetersiz olması .
  • Türk insanının geninde kaos ve kargaşa var. Bu özelliklerinden dolayı organize bir şekilde hareket edip, eylem yapamazlar.

Basit bir örnek vermek gerekirse Amerikada bir uçak nehire inmek zorunda kalmıştı. Amerikalılar 45 dakikada bütün yolcuları burnu kanamadan kurtarmıştı. Tv de izlerken adamların organize hareket etmelerine bayılmıştım. İtfaiye araçlar, ambulanslar, polis araçları hepsi belli bir düzen içindeydi. Kurtarma ekiplerine şöyle yapın usta diyen insanlar yoktu. Vatandaş belli bir yerde yardım etmek için bekliyor.

Şimdi düşünüyorum da bizim boğaza bir uçak acil iniş yapmak zorunda kalsa ne olurdu? Yüzme bilmediği halde denize atlayıp kurtarma çalışmalarına yardım etmek için telef olan onlarca insan olurdu.

Futbolda da Türkler hiçbir zaman Almanlar gibi, İspanyollar gibi organize olup belli bir sistem içinde olamazlar. Bizim genetik şifremiz karşı gelmek üzerinedir. Onlarınki ise uyum sağlamak üzerine. Sistem işlemediğini hissettiği anda hemen kendi bildiklerini yapmaya çalışır bizim insanımız.

Bu konu forum köşelerinde yada sahalarda çözülecek iş değil. Tamamen bilimsel bir konu olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandan beri de bu konu üzerinde araştırma yapıyorum zaten.

• Fizik geliştirilir teknik geliştirilir takım oyunu da geliştirilir ancaaaak yetenek geliştirilemez hocam. Bi topçuda yetenek yoksa yoktur yani. Onun kapasitesi bellidir.
  • türk oyuncu olmadan da başarı gelmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: Roohans

Türk insanının geninde kaos ve kargaşa var. Bu özelliklerinden dolayı organize bir şekilde hareket edip, eylem yapamazlar.

Basit bir örnek vermek gerekirse Amerikada bir uçak nehire inmek zorunda kalmıştı. Amerikalılar 45 dakikada bütün yolcuları burnu kanamadan kurtarmıştı. Tv de izlerken adamların organize hareket etmelerine bayılmıştım. İtfaiye araçlar, ambulanslar, polis araçları hepsi belli bir düzen içindeydi. Kurtarma ekiplerine şöyle yapın usta diyen insanlar yoktu. Vatandaş belli bir yerde yardım etmek için bekliyor.

Şimdi düşünüyorum da bizim boğaza bir uçak acil iniş yapmak zorunda kalsa ne olurdu? Yüzme bilmediği halde denize atlayıp kurtarma çalışmalarına yardım etmek için telef olan onlarca insan olurdu.

Futbolda da Türkler hiçbir zaman Almanlar gibi, İspanyollar gibi organize olup belli bir sistem içinde olamazlar. Bizim genetik şifremiz karşı gelmek üzerinedir. Onlarınki ise uyum sağlamak üzerine. Sistem işlemediğini hissettiği anda hemen kendi bildiklerini yapmaya çalışır bizim insanımız.

Bu konu forum köşelerinde yada sahalarda çözülecek iş değil. Tamamen bilimsel bir konu olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandan beri de bu konu üzerinde araştırma yapıyorum zaten.

Bu durumun aslında bir çok sebebi var arkadaşlar.Mesela bir tanesi bu arkadaşın dediği gibi Türklerin genel olarak kafasının çalışma şekli.Gerçekten de bizde organize olmak diye bir şey gelişmemiştir.Örnek vermek gerekirse 2-0 geriye düşüp sonradan 4-2 yendiğimiz ve gollerini uzatma dakikalarına sıkıştırdığımız Hırvatistan maçı.Yumurta gelmeden harekete geçemiyoruz maalesef.Hatta Çanakkale Zaferini ve Kurtuluş Savaşını bile bu sebepten son dakikalarda birer Türk mucizesiyle aldık.(Bu sadece benim benzetmem yanlış anlaşılmasın)

Fizik gücünü etkileyen en önemli faktör ırk yapısı ve coğrafi koşullardır o yüzden doğuştan böyle bir üstünlüğümüz pek olmadığından futbolcular bunu kendileri çalışarak geliştirmek zorundalar fakat yukarıda söylediğimiz kafa yapısından dolayı pek iş ahlakları olduğu söylenemez bu yüzden de bu konuda geri kalıyoruz kesinlikle.
    Teknik konusunda bence yeterli bir ülkeyiz.Bir İngiltere bir Brezilya bir Portekiz değiliz ama Avrupa düzeyinde bence çok önlerde sayılırız.Bu teknik aynı zamanda yetenektir,olan vardır olmayan vardır pek geliştirilemez ama çalışarak belli bir kapasite kazanılabilir(top kontrolü,şut,dribbling vs.)
    Takım oyunu aslında göreceli bir kavram.Futbol anlayışı birbiriyle uyumlu futbolcular bir arada olursa takım oyunu zaten arkasından gelir.Sağdan soldan toplanan futbolcularla bu pek oturmaz.Aslında oturur ama çoğu zaman ters teper ya da ileride kopmalar başlar.En güzel örneği Barcelona,La Masia okulundan çıkmış 8-9 tane çocukluk arkadaşı ve şuan geldikleri durum ortada.Zaten transfer yaparken de dikkat ederseniz takımın kimyasına ve iskelet kadronun futbol zekasına uygun adamları transfer ediyorlar.

Velhasılı böyle uzar gider aslında ama genel olarak buradaki yorumlar da birbiriyle benzer zaten fark ettiyseniz.Her şeyden önce kafa yapısının değişmesi ve tesisleşme olması lazım.Eğitim ile spor aynı anda götürülmeli.Antrenmana giden genç oyunlara okullarda fazladan ders ya da notlar verilmeli.Ellerine harçlık verilmeli,evlerinden servisle alıp servisle geri bırakmak gerekir,tesiste duşlarını almalı ve yemeklerini yemeliler,gerekirse maçtan 1-2 günce kamp için tesiste yatmalılar,uzun soluklu ligler ve şampiyonalar düzenlenmeli hatta gerekirse yurt dışında düzenlenmeli(hollanda,almanya buna en uygun bence).Eğitimle spor aynı anda yürümediği için çoğu yetenek bu işi bırakmak zorunda kalıyor.Akşam 6'da antrenmana geliyor 17-18 yaşındaki çocuk soğukta kalorifer yanmıyor buz gibi soyunup giyiniyor yemek yok duş yok giyindiği gibi çıkıp otobüsle evine gidiyor ertesi sabah da 7 de kalkıp okuluna gidiyor.Bu tempoyu kolay kolay kaldıramaz o yaştaki çocuklar hele de büyük bir şehirdeyse.

• Yalnız herkesten farklı bir problem kaynağı ve farklı bir çözüm önerisi gelmiş. Bunun açıklaması ancak şu olabilir. Bizim işimiz yaş beyler :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.